Skocz do zawartości

Filtr słoneczny


Mania12

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwalam sobie podpiąć się do tematu. Czy da się jakoś odróżnić folię ND5 od ND3.8? Pytam, bo z natury jestem paranoikiem. Zakupiłem folię ND5 i dręczy mnie teraz pytanie "a co, jeśli sprzedawca się pomylił".

 

Spokojnie, myślę że się nie pomylił ;) po wyglądzie folii nie poznasz, ale jak przez nią spojrzysz na Słońce to rozpoznasz- przez ND3,8 Słońce jest za jasne i praktycznie nie nadaje się do obserwacji bez użycia dodatkowego filtra.

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jednak sobie nie obejrzę przejścia Wenus. "Miły pan" z Delta Optical w Katowicach poinformował mnie, że folii nie dostanę, mogę spróbować jutro, ale ogólnie powinienem wcześniej o tym pomyśleć. Ciekawe jest, że na 4 moje wizyty w sklepie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, salon był zamknięty w połowie przypadków - bez wcześniejszej informacji na stronie.

Zakładam, że Astromarket nie zdąży dostarczyć zamówienia, przed środą, więc nawet takowego nie składam. Mogę tylko życzyć innym, dobrej pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jednak sobie nie obejrzę przejścia Wenus. "Miły pan" z Delta Optical w Katowicach poinformował mnie, że folii nie dostanę, mogę spróbować jutro, ale ogólnie powinienem wcześniej o tym pomyśleć. Ciekawe jest, że na 4 moje wizyty w sklepie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, salon był zamknięty w połowie przypadków - bez wcześniejszej informacji na stronie.

Zakładam, że Astromarket nie zdąży dostarczyć zamówienia, przed środą, więc nawet takowego nie składam. Mogę tylko życzyć innym, dobrej pogody.

Wbijaj na www.teleskopy.pl i zamawiaj wpłącaj i jutro kurier zapuka do drzwi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam jest ten filtr? Nie bardzo potrafię tam coś znaleźć.

A może byłby ktoś w stanie mnie poinformować, do której Astromarket realizuje zamówienia (niestety na telefon już za późno)?

Edytowane przez Elori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie tam jest ten filtr? Nie bardzo potrafię tam coś znaleźć.

A może byłby ktoś w stanie mnie poinformować, do której Astromarket realizuje zamówienia (niestety na telefon już za późno)?

No właśnie widzę że nie ma ;(

 

dwa tygodnie temu zamawiałem to jeszcze było ;/ nie rozumiem . Szukaj gdzie indziej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawiałam z teleskopy.pl filtr Baadera ND5 i mocowanie i nie wiem czy dojdzie na czas , mam nadzieję , że tak . Zamawiałam w sobotę ale w poniedziałek wysyłają . Tam pisze , że kurierem jeden dzień ale ja zamówiłam normalną paczkę . Więc modlę się o pogodę i o to , aby dostarczyli mi filtr i mocowanie na czas . Oczywiście nie będę siedzieć i nic nie robić . Mam jeszcze lornetkę i tu pojawia się moje kolejne pytanie . Czy można wykonać taki filtr i mocowanie do lornetki w zakresie narzędzi oraz materiałów domowych ? Miałam pomysł aby jako filtr wykorzystać stare zdjęcie rentgenowskie . Bardzo proszę o pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wolno. Słaba przepuszczalność światła widzialnego nie idzie zawsze w parze, z słabą transmisją podczerwieni i ultrafioletu. A nawet jeśli chodzi o światło widzialne, to przez takie zdjęcie przechodzi go stanowczo za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamawiałam z teleskopy.pl filtr Baadera ND5 i mocowanie i nie wiem czy dojdzie na czas , mam nadzieję , że tak . Zamawiałam w sobotę ale w poniedziałek wysyłają . Tam pisze , że kurierem jeden dzień ale ja zamówiłam normalną paczkę . Więc modlę się o pogodę i o to , aby dostarczyli mi filtr i mocowanie na czas . Oczywiście nie będę siedzieć i nic nie robić . Mam jeszcze lornetkę i tu pojawia się moje kolejne pytanie . Czy można wykonać taki filtr i mocowanie do lornetki w zakresie narzędzi oraz materiałów domowych ? Miałam pomysł aby jako filtr wykorzystać stare zdjęcie rentgenowskie . Bardzo proszę o pomoc .

 

nie mam pojęcia czy to będzie bezpieczne ;) zawsze można jak ma się folię nd 5.0 kupić jej więcej oprawić na tubus, szukacz i jak zostanie to na lornetkę. można oprawić tak jak dostaniesz w instrukcji wykonania wraz z folią z teleskopy.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! :)

postanowiłem podłączyć się pod temat żeby nie tworzyć nowego ;) Mam problem, a mianowicie wczoraj przyszła do mnie folia ND 5 z DeltaOptica i po jej rozpakowaniu dostrzegłem dwie malutkie kropeczki na jej powierzchni. Początkowo to zbagatelizowałem i zrobiłem oprawę. Jednak nie dawało mi to spokoju i przyjrzałem się im bliżej - wygląda to trochę jak "odciśnięcia",jakby między folię a papier ochronny dostało się ziarenko piasku. Zgasiłem światło w pokoju i podświetliłem folię z drugiej strony latarką i ku mojemu zdziwieniu pojawiło się wiecej takich punkcików wcześniej niewidocznych :icon_confused: Co o tym myślicie, nadaje się do obserwacji? bo trochę się boję,w końcu wzrok ma się tylko jeden :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak Delta się postarała i dostałem dzisiaj filtr. Teraz jest już ładnie oprawiony w kartony ;)

Tylko jedna rzecz mnie zastanawia - czy ta folia nie przepuszcza za dużo światła? Patrząc na żarówki (bez teleskopu), widać jakby się nie świeciły, ale jednak widać je dość wyraźnie. Tak powinno być? Druga rzecz, to czy użycie dodatkowo filtra księżycowego jest dobrym pomysłem? Wydaje mi się, że trochę powinien się kontrast poprawić.

Edytowane przez Elori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.