Skocz do zawartości

W centrum Warszawy 22-stopniowe halo wokół Słońca


majer

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy jeszcze widać, a jeśli nie, to być może jeszcze będzie, ale kilkanaście minut temu z okolic Dworca Centralnego w Warszawie widziałem 22-stopniowe halo wokół Słońca. Czasami był widoczny cały pierścień, przechodzący prawie przez zenit. Niestety nie mam aparatu, więc nie zrobiłem zdjęć, ale może ktoś inny będzie jeszcze miał okazję.

 

Jedną osobę z forum zawiadomiłem o tym telefonicznie, więc jest szansa, że jakaś pamiątka będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muchu! A co Tobie tak zjadło matrycę? ;)

 

Zapomniałem poodejmować darków i flatów.

 

.. A tak na serio, to zrobiłem panoramę ipadem, a potem przy komputerze sie okazało że została mi taka dziura. Poszedłem poprawić to już się zachmurowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy jeszcze widać, a jeśli nie, to być może jeszcze będzie, ale kilkanaście minut temu z okolic Dworca Centralnego w Warszawie widziałem 22-stopniowe halo wokół Słońca. Czasami był widoczny cały pierścień, przechodzący prawie przez zenit. Niestety nie mam aparatu, więc nie zrobiłem zdjęć, ale może ktoś inny będzie jeszcze miał okazję.

 

Jedną osobę z forum zawiadomiłem o tym telefonicznie, więc jest szansa, że jakaś pamiątka będzie.

 

Dzięki Ariel za telefon. Wyskoczyłem z roboty i u mnie było widać tylko mniej niż pół kółka. Aparatu nie miałem, stąd nie mam pamiątki :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyoda - zdjęcie samo się złożyło - taki program "360" z iOSa

 

Troszkę małe to zdjęcie i w nietypowym (aczkolwiek interesującym) ujęciu, ale wydaje mi się, że jest to halo opisane. Potwierdzeniem byłaby też podawana przez was duża intensywność zjawiska.

 

Patrząc oczami takie miałem wrażenie, że to halo opisane - na bokach było mniej ostre i wyraźne. Tu zresztą też widać to troszkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wikipedia podaje:

 

Słońce poboczne, parhelion (gr. parēlion od parà – "obok" i hēlios – "słońce") – zjawisko optyczne w atmosferze. Jest ono jasną plamą światła, powstającą zazwyczaj na przecięciu halo 22-stopniowego oraz kręgu parhelicznego. Występuje często po obu stronach słońca; szczególnie dobrze jest widoczne, gdy słońce jest nisko nad horyzontem. Im słońce znajduje się wyżej, tym większa jest odległość słońc pobocznych od miejsca przecięcia się halo 22-stopniowego i kręgu parhelicznego.

Słońca poboczne są jednym z najczęściej obserwowanych typów halo. Powstają one w wyniku załamania się promieni słonecznych na kryształach lodu występujących w formie sześciokątnych płytek opadających w pozycji poziomej, podobnie jak opadające liście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.