Skocz do zawartości

Ceny Synty 8"


SEBOS

Rekomendowane odpowiedzi

Czy opłaca się czekać pół roku, do grudnia, żeby MOŻE trafić na jakieś przeceny o ~150zł? Zupełnie się nie opłaca. Opłaca się za to poświęcić jeden weekend na choćby roznoszenie ulotek i zarobić te 150zł. Wtedy można zacząć zabawę teleskopem w ciepłe i pogodne sierpniowe noce zamiast przeżywać frustracje w zimne i pochmurne noce w grudniu. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że jak na rynku walutowym utrzyma się taki trend (słabnąca złotówka) to na święta promocja może oznaczać zejście z ceny, którą masz dziś bez promocji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek_P

 

Szczegół ale do obliczania brałem powierzchnię w milimetrach odpowiednio 152(153),203,254 i 305 ( takie mam wymiary w milimetrach z różnych źródeł ) a ostateczny wynik to ilość mm^2 za 1 PLN. a nie ilość złotych za cal. Ceny też z tego co pamiętam nie były cenami z jednego sklepu, po odrzuceniu akcji promocyjnych w stylu 869 za 8" ;)

 

Wzór na powierzchnię koła to pi*r^2 - chwilę mi zajęło, zanim się zorientowałem, że w Twoich obliczeniach lustra są kwadratami o boku równym średnicy ;) Oczywiście ten błąd sprawia, że wszystkie wartości które otrzymałeś są wartościami prawidłowymi przemnożonymi przez ten sam czynnik (4/pi), przez co wniosek zostaje ten sam, tyle że wniosek jest taki, że Synta 8" jest efektywnie tańsza (choć minimalnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu dzisiejszy dzień?

 

Jedni mówią że nie ma warunków inni mówią że są :P Ale myślę że ja w zimę raczej nie będę aż tak chętnie patrzył w gwiazdy :)

 

Ale może i ten używany nie jest taki zły... ale jest kłopot... bo mieszkam na krańcu Polski :P

Może ktoś jest z okolic Suwałk i ma teleskop na sprzedaż???

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego dzisiejszy? Wybory w Grecji, a co się z tym wiąże kwestia możliwości wprowadzenia reform oszczędnościowych albo z drugiej strony wyjście ze strefy Euro. W zeszłym tygodniu rynek był dosyć optymistycznie nastawiony do tej kwestii, ale wstępne wybory mówią o bardzo zbliżonym do remisu wyniku 2 głównych partii...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SEBOS,

 

Jest tu może jakiś znawca cen i walut, który mógłby mi powiedzieć kiedy najlepiej kupić Syntę 8"? Czy warto poczekać?

(opinia pewnego sklepu z teleskopami - "nowe bedą zapewne znowu droższe z nowej dostawy...")

 

Czy Twoim celem są obserwacje nieba, czy kupienie teleskopu po najniższej możliwej cenie?

Przecież nikt Ci nie powie: "najlepiej kupić Syntę w połowie wrześnie, bo będzie najtańsza", bo nikt nie wie, jak będą się zmieniać ceny walut itp. Jeśli będziesz czekał na najlepszy moment, to możesz się nie doczekać. Jak ceny zaczną spadać, to będziesz liczył na to, że wkrótce będzie jeszcze taniej, a jak zaczną rosnąć, to na pewno nie kupisz, bo będziesz czekał aż zaczną spadać...

Jeśli wiesz już na pewno jaki teleskop chcesz kupić, to najlepsze co możesz zrobić, to znaleźć sklep, w którym kupisz go tanio lub kupić taniej niż w sklepie używany na giełdzie. Ewentualnie możesz zaczekań np. do świąt, ale nikt nie da Ci gwarancji, że będzie wtedy taniej.

 

Pozdrawiam

Piotrek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór na powierzchnię koła.....

 

 

hehe, nie to nie był błąd, porównuję ze sobą powierzchnię kilku kół więc interesowała mnie tylko relacja między kwadratami średnic. Choć rzeczywiście wtedy nie jest to ilość milimetrów^2 powierzchni lustra za złotówkę, trochę bzezmyślnie przepisałem te wartości z OpenOfficea. Nadal jednak uważam że synta 10" jest bardziej opłącalna choć cyferki pokazują że o ~0,01% więcej za złotówkę dostaniemy w 8" to jednak 10" to wiecej metalu, drewna ;) ( pomijając już 50% więcej powierzchni ;) ) dlatego postawiłem na większą z nich.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Tomek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SEBOS,

 

 

 

Czy Twoim celem są obserwacje nieba, czy kupienie teleskopu po najniższej możliwej cenie?

Przecież nikt Ci nie powie: "najlepiej kupić Syntę w połowie wrześnie, bo będzie najtańsza", bo nikt nie wie, jak będą się zmieniać ceny walut itp. Jeśli będziesz czekał na najlepszy moment, to możesz się nie doczekać. Jak ceny zaczną spadać, to będziesz liczył na to, że wkrótce będzie jeszcze taniej, a jak zaczną rosnąć, to na pewno nie kupisz, bo będziesz czekał aż zaczną spadać...

Jeśli wiesz już na pewno jaki teleskop chcesz kupić, to najlepsze co możesz zrobić, to znaleźć sklep, w którym kupisz go tanio lub kupić taniej niż w sklepie używany na giełdzie. Ewentualnie możesz zaczekań np. do świąt, ale nikt nie da Ci gwarancji, że będzie wtedy taniej.

 

Pozdrawiam

Piotrek

 

 

dokładnie. chcesz kupic to kupuj, a jak nie to nie. bezsensu czekac az teleskop bedzie 50 zl tanszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, nie to nie był błąd, porównuję ze sobą powierzchnię kilku kół więc interesowała mnie tylko relacja między kwadratami średnic. Choć rzeczywiście wtedy nie jest to ilość milimetrów^2 powierzchni lustra za złotówkę, trochę bzezmyślnie przepisałem te wartości z OpenOfficea. Nadal jednak uważam że synta 10" jest bardziej opłącalna choć cyferki pokazują że o ~0,01% więcej za złotówkę dostaniemy w 8" to jednak 10" to wiecej metalu, drewna ;) ( pomijając już 50% więcej powierzchni ;) ) dlatego postawiłem na większą z nich.

 

Pozdrawiam

 

Hmmmm

A cóż to za śmieszne kryterium procesu decyzyjnego? mm^2 za złotówkę? Czy gdyby jednak 10" była o 0,01% bardziej opłacalna to zmieniłbyś zdanie na temat którą Syntę lepiej kupić?

A jeśli już chcemy mieć lustro 16" to będziemy sprytni i kupimy sobie 4 Synty po 8"?

De facto kupujemy najwieksze lustro na jakie nas stać i tyle w temacie.

Jeśli chodzi o oszczędności rzędu 100 złotych to jestem raczej podobnego zdania jak Exec - lepiej już zacząć roznosić ulotki, gdyż będą kolejne wydatki - okular, okular, okular, okular, latarka, mapy/atlas, filtry, krzesełko + stolik, inne akcesoria...

Wartość 'walizeczki' zazwyczaj przekracza wielokrotnie wartość samego teleskopu.

Na szczęście zazwyczaj żona o tym nie wie...

 

 

pozdrawiam,

Robert

Edytowane przez roberciu
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli już chcemy mieć lustro 16" to będziemy sprytni i kupimy sobie 4 Synty po 8"?

 

 

Hmmmm

A cóż to za śmieszne kryterium procesu decyzyjnego?

 

To nie jest żadne kryterium procesu decyzyjnego, jedynie odpowiedź na opinię że synta 8" to najbardziej opłacalny wybór ( właśnie z powodu ceny każdego cala powierzchni ), to prawda kupujemy to na co nas stać i coś co ostatecznie nas nie przytłoczy brakiem mobilności.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, chyba zacznę powoli przymierzać się do kupna... :P

Tylko teraz jaki sklep wybrać :)

 

Może ktoś kupował i nie poleca jakiegoś sklepu, może są jakieś haczyki ,itp...

Podaje kilka ofert Synty 8" z różnych sklepów:

teleskopy.pl - dają cenę równą najniższej na rynku

deltaoptical.pl

planetaoczu.pl oferują gratis: gazetka urania i efemerydy astronomiczne 2012

fotozakupy.pl dostawa gratis

cyfrowe.pl

astrokrak.pl darmowa kolimacja

astromarket.pl

teleskopowo.pl

teleskopy.net (dodatkowa kolimacja za 25zł) co to za okular - Super Wide Angle 25 mm 1.25" ?

 

podawajcie opinie,

 

poradźcie którą ofertę wybrać

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś powiedzieć jaka jest różnica w okularach z tych ofert??

 

Bo czasami pisze 63' i 25' ... czasami pisze Super... super ploss, kelner, super wide angle... różnie to nazywają...

 

Który okular jest najlepszy??? (jakie są ich parametry?)

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś powiedzieć jaka jest różnica w okularach z tych ofert??

 

Bo czasami pisze 63' i 25' ... czasami pisze Super... super ploss, kelner, super wide angle... różnie to nazywają...

 

Który okular jest najlepszy??? (jakie są ich parametry?)

to te same zestawy i te same okulary

zamieszanie z nazwami to "zaszłości historyczne" :D

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno? jesteś pewien?

 

Trochę czytałem:

Okular Kellnera (oznaczenie K) jest kolejnym okularem jaki jest bardzo popularny w Polsce. Ma on większe pole widzenia około 40°.
Okular Plössla - (oznaczenie PL) jest okularem składającym się z czterech elementów optycznych o bardzo dobrej jakości i stosunkowo dużym polu widzenia, bo wynoszącym ok. 50°.
Okular Super-Plössl - (oznaczenie S-PL) jest kolejną generacją okularu Plössla. Jego optyka jest bardziej dopracowana, co ma odzwierciedlenie w cenie, ale pozwala nam się rozkoszować bardzo dobrym obrazem na całej powierzchni i szerszym polem widzenia, bo 52-54°.

 

no i co ja mam o tym myśleć??? gdzieś jeszcze wyczytałem że Super Wide Angle ma 60* czy 70*...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SEBOS,

 

Jeśli kupujesz teleskop, to w zestawie raczej nie dostaniesz świetnych okularów. Ceny dobrych okularów zaczynają się mniej więcej od 1/3 ceny tej Synty 8". Jeśli chodzi o okulary, to jeśli obserwacje nieba przez teleskop poważnie Cię wciągną, to prędzej czy później (raczej prędzej) pomyślisz o kupnie dodatkowych okularów.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no prawdopodobnie kupie lepsze okulary...

ale chcę wiedzieć jakie są najlepsze z tych które oferują razem z Syntą

 

(63' i 25' ,Super, super ploss, kelner, super wide angle.... to w końcu to są jedne i te same okulary? czy jednak się różnią??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz najczęściej dodają do Synty okulary RKE (reversed kellner), czyli modyfikację kellnerów. Mają pole nieco ponad 50 stopni, aczkolwiek sam nie mierzyłem ;) Noszą one nazwę SUPER WIDE przy czym nie są ani super, ani wide ;)

W zestawie są 25mm i 10mm. Ten 25mm jest jak na mój gust całkiem przyzwoity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ofertę którego sklepu wybrać? (i które okulary z tych ofert są najlepsze?)

 

To chyba najlepsze:

teleskopy.pl - dają cenę równą najniższej na rynku i Okulary K-25 mm i 10 mm + dostawa gratis

planetaoczu.pl okulary:2" > 1,25" - Super Ploss 25, Super Ploss 10 oferują gratis: gazetka urania i efemerydy astronomiczne 2012 + dostawa gratis

fotozakupy.pl okulary: Super 25 mm, Super 10 mm + dostawa gratis

teleskopowo.pl okulary: 25 mm, pole widzenia: 63’ i 10 mm, pole widzenia: 25’ + poradnik "Szlakiem gwiazd" gratis + dostawa gratis

 

Bardzo proszę o jakieś porady... już w tym tygodniu chciałbym zakupić ten teleskop

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.