Skocz do zawartości

Jakie przybliżenie, by zobaczyć Saturna??


mateusz060796

Rekomendowane odpowiedzi

możemnie weźmiesz za idiotę że nie znalazłem Saturna, znalazłem jestem pewien no ale jak wziąłem włożyłęm okular to strasznie mały był saturn jak ziarnko gorczycy

ale jak "wykręcałem" wyciąg to się coraz większe robiło i mniej ostre ;)

dlatego myślę że za małe przybliżenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierścienie widać już przy x30 powiększeniu, przy x115 widać przerwę, a czasem nawet pasy i nigdy mi się nie wydawał taki mały, może jednak spodziewałeś się, że zajmie połowę pola widzenia? Jego rozmiary, przy Twoim sprzęcie możesz łatwo sprawdzić w Stellarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg "wykręca się" na tyle, żeby było ostro, przy tak prostym obiekcie to nie jest takie trudne - kiedy obraz zaczyna się rozmywać - wracasz. Trzeba tylko pamiętać, że pokrętło jest bardzo czułe i należy kręcić bardzo powoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze za mało wykręciłem wyciag co ?

 

 

Poczekaj jeszcze kilka dni. Niedługo na wieczorne niebo powróci Księżyc. Na nim ustawisz ostrość, a potem bez zmieniania ostrości przestawisz teleskop na Saturna. Najłatwiej to będzie zrobić 27 i 28 czerwca, bo wtedy Księżyc będzie blisko Saturna. Jeśli wtedy nie zobaczysz pierścieni, to znaczy że pomyliłeś planetę z czymś innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być ostre i musi być to Saturn ;) Wtedy powinieneś zobaczyć pierścienie, przy dobrych warunkach przerwę cassiniego, cień od pierścieni, może jakieś pasy na planecie.

Na pewno nie zajmie Ci połowy pola widzenia :) Będzie mały, ale będzie na 100% podobny do... Saturna :)

 

Aaa, korzystaj z Stellarium żeby upewnić się, że kierujesz teleskop we właściwe miejsce.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możemnie weźmiesz za idiotę że nie znalazłem Saturna, znalazłem jestem pewien no ale jak wziąłem włożyłęm okular to strasznie mały był saturn jak ziarnko gorczycy

ale jak "wykręcałem" wyciąg to się coraz większe robiło i mniej ostre ;)

dlatego myślę że za małe przybliżenie

Wyciągiem nie regulujesz powiększenia! Wstępnie ustawiasz tak, żeby rozmiary obrazu obiektu były jak najmniejsze (najmniejsze rozmycie) i potem delikatnie regulujesz, aby uzyskać najlepszą ostrość. Przy takim ustawieniu pierścieni jak obecnie, Saturna nie da się pomylić z żadnym innym obiektem nawet przy powiększeniach rzędu 30-40x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta stronka nie pomaga tylko wprowadza w blad. ten Saturn jest za maly. przy pow. 130x to Skylux pokaze go lepiej.

 

A możesz napisać przy jakich parametrach w Skylux + obiektyw + ewentualnie barlow uzyskujesz takie powiększenie? Czy to Skylux 70/700?

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu przy pomocy Powermate'a 2,5x i Naglera 13mm uzyskałem w Skyluxie 70/700 ok 134x* i potwierdzam słowa margor55 (nie wiem jak odmienić w dopełniaczu). Później obydwa szkła powędrowały na tutejszą giełdę (nie dlatego, że źle współpracowały ze Skyluxem :astronom: )

Pierwszy obrazek wyceniłbym na "zaledwie" ok. 40x.

 

 

* - miny znajomych o przyznaniu się do użycia takiego zestawu - bezcenne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu przy pomocy Powermate'a 2,5x i Naglera 13mm uzyskałem w Skyluxie 70/700 ok 134x* i potwierdzam słowa margor55 (nie wiem jak odmienić w dopełniaczu). Później obydwa szkła powędrowały na tutejszą giełdę (nie dlatego, że źle współpracowały ze Skyluxem :astronom: )

Pierwszy obrazek wyceniłbym na "zaledwie" ok. 40x.

 

 

* - miny znajomych o przyznaniu się do użycia takiego zestawu - bezcenne ;)

 

osobiscie w Skyluxie nie stosuje tak duzych powiekszen. zamienilem jego kitowe okulary na dwa Plossle 10 i 20mm. wiec max. pow. jakie uzyskuje to 70x. pow. 130x mozna uzyskac stosujac K4mm, ktory w rzeczywistosci ma ogniskowa okolo 5-6mm. przy dobrym seeingu mozna w nim uzyskac poprawny obraz ale pole jest bardzo male i trudno utrzymac obiekt w polu widzenia. mialem na mysli tylko to ze program nie generuje poprawnej wielkosci obrazu Saturna przy pow. 130x. mimo wszystko nie polecam stosowania w malym sprzecie tak duzych powiekszen, a dla Skyluxa ograniczylbym sie do okolo 100-krotnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Pierwszy obrazek wyceniłbym na "zaledwie" ok. 40x....

Pierwszy obrazek odpowiada mniej więcej temu, co widać gołym okiem. Już przez lornetkę 10-12x widać, że plamka jest owalne. Przez lornetę 20x widać kulkę z pierścieniem. W idealnych warunkach przez świetną 15x też to się momentami udawało (przy korzystnym ułożeniu pierścienia).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.