Skocz do zawartości

Jakie przybliżenie, by zobaczyć Saturna??


mateusz060796

Rekomendowane odpowiedzi

To co na pierwszym obrazku widzę w 10x50, tylko kiedy Saturn jest niżej na horyzoncie, bo kiedy jest wyżej jest bardziej zwarty i paradoksalnie wygląda gorzej. Kiedy jest niżej widać jakby duszki po bokach i wygląda to ciekawie.

 

 

druga symulacja rowniez nie odpowiada rzeczywistosci. takiego Saturna widze przez Newtona 150mm i pow. 150-180x. wiec program nie do konca pokazuje realne obrazy uzyskiwane w okularze teleskopu. a przez to moze zniechecic do zakupu ''mniejszego'' teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzasz Janko, przecież na pierwszym obrazku widać, że coś tam jest "przyklejone" do malutkiej tarczki - jak dla mnie odpowiada to powiększeniu rzędu 15x.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Znaczy, że ani mój monitor nie jest doby, ani wzrok nadzwyczajny boink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

druga symulacja rowniez nie odpowiada rzeczywistosci. takiego Saturna widze przez Newtona 150mm i pow. 150-180x. wiec program nie do konca pokazuje realne obrazy uzyskiwane w okularze teleskopu. a przez to moze zniechecic do zakupu ''mniejszego'' teleskopu.

 

Ja bym powiedział, że poziom szczegółów na drugim obrazku jest raczej zbliżony do tego, co pokaże powiększenie rzędu 50x - 60x...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z tą wizualizacją wynika z tego, że to symulacja dla pola widzenia obejmującego 82 stopnie. Wyświetlając ten obrazek na monitorze obserwujemy go z takiej odległości, że rozmiary kątowe okręgu ograniczającego obraz są znacznie mniejsze. Aby efekt był bardziej zbliżony do rzeczywistości należy zamiast pola widzenia okularu wprowadzić rozmiary kątowe okręgu widocznego na ekranie z odległości, z jakiej na niego patrzymy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując to może strona nie kłamie (myślę, że autorzy włożyli w nią mnóstwo pracy), tylko interpretacja wyników jakie strona daje nie była poprawna.

Myślę, że po powiększeniu apletu, tak by okrąg FOV wypełniał monitor obraz będzie już dobrze oddawał rzeczywistośc ;-)

Edytowane przez _vk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując to może strona nie kłamie (myślę, że autorzy włożyli w nią mnóstwo pracy), tylko interpretacja wyników jakie strona daje nie była poprawna.

Myślę, że po powiększeniu apletu, tak by okrąg FOV wypełniał monitor obraz będzie już dobrze oddawał rzeczywistośc ;-)

 

doswiadczony milosnik astronomii nie bedzie z tej strony korzystal. ale poczatkujacemu milosnikowi nocnego nieba interpretacja wynikow sprawi pewnie problem. najlepiej wlozyc w wyciag okular, prawidlowo ustawic ostrosc obrazu i przekonac sie jaki uzyskujemy obraz. jezeli sie wydaje za maly /jak ziarnko gorczycy/ to stosujemy silniejszy okular /oczywiscie w granicach rozsadku/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale dla mniej zamożnego miłośnika astro-foto pozwoli w przybliżeniu przekonać się np. czy zostać przy Canonie 350D, czy zainwestować spore pieniądze w najprostszego Atika, czy coś jeszcze bardziej wypaśnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to wczoraj wieczorem upolowałem Saturna wkońcu, ustawiłem ostrość i jest piękny tylko powiększenie 130 razy dało mi obraz Saturna wielkości ziara kukurydzy ale i tak zaniemówiłem.

Teraz muszę kupić dwie rzeczy, mianowicie wyciąg okularowy (niestety mam ten stary wykręcany), i jakiś okular planetarny 8 mm ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj obserwowałem Saturna ok godz 22.00 niebo nie było jeszcze zupełnie ciemne. obserwowałem syntą 8 kitowym okularem plossla 10mm i 25 mm nieraz używając barlowa 2x i był za każdym razem piękny idealnie widoczne pierścienie, bardzo dobrze widoczna przerwa Cassiniego oraz księżyce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Mógłbyś, zakazu nie ma, ale będziesz widział nieostrą, falującą plamę bez szczegółów. No chyba, że dysponujesz wysokiej klasy teleskopem o średnicy co najmniej 300-400 mm zlokalizowanym w obserwatorium na dużej wysokości.

 

ps

idealnie całego Wsęsie ahh...  prosimy o staranniejsze posługiwanie się językiem polskim.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszych Polskich warunkach uzyskanie takiego powiekszenia z dobrej jakosci obrazem jest niemal niemozliwe- tzn potrzeba swietnych warunków jakie są 1 raz w roku i dużego teleskopu.   Tak na co dzień realne sa powiekszenia ok 200x tzn na tyle pozwola warunki,ale czy na to pozwoli twoj teleskop to inna sprawa.

 

W 90/900 obserwowałem saturna w powiekszeniach ok 149x -160x  i przerwa cassiniego była wyraznie widoczna. Natomiast próbowałem zobaczyć ja w małym APO 66mm i niestety się nie udało bo przy powiekszeniach 140-190x obraz był już zbyt zdegradowany.Niewiele brakowalo bo w 130x było dobrze ale miałem słabej jakosci barlova i zapewne tu było ograniczenie, warunki tez były inne bo to było innego dnia. 

 

Nie spodziewaj sie planet wielkosci pomarańczy na wyciagnietej ręce.Jowisz wielkosci 10 groszowki byłby już b duży gdybyś takiego zobaczył..

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Justyna Wojtczak Wydaje się być bardzo miarodajne, z tym że od powiększenia 150x seeing już zabija obraz, dla 400x to szkoda gadać. Na pewno trafia się taki seeing żeby wykorzystać takie powiększenie ale na co dzień jest o wiele gorzej. Ale z drugiej strony idą dobre lata do planet.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.