Skocz do zawartości

Synta 12" czy GSO 12'?


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę forumowiczów o pomoc. Po złożeniu zamówienia na Synte 12 okazało się że sklep nie posiada jej na stanie, a na następną dostawe trzeba byłoby czekać miesiąc. W zamian zaoferowali mi GSO 12''. Co wybrać? Jak mają się te dwa teleskopy do siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wyraźnie pisali żebyś najpierw dzwonił i pytał, a potem zamawiał. :D

 

No ale jeśli już wybrałeś ten wymiatacz DSów,a na dokładkę zamiast syni dostaniesz GSO z lepszym wyposażeniem w tej samej cenie,bo tak to rozumiem,to bierz bez mrugnięcia powieką.:flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast syni dostaniesz GSO z lepszym wyposażeniem w tej samej cenie,bo tak to rozumiem,to bierz bez mrugnięcia powieką.:flirt:

i to z najlepszą optyką ... z najlepszego szkła okiennego na całym Dalekim Wschodzie :szczerbaty:

a do tego ten wiatraczek :D

 

a tak swoja drogą to w innych sklepach też trzeba czekać miesiąc?

 

pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety trochę będę musiał dopłacić.

W delta optical produkt jest niedostępny więc podejrzewam że też będę musiał czekać. A w reszcie sklepów patrząc na ceny bardziej opłaca się wziąć tego GSO. Troche odstraszające kolory (jakieś takie fuuj) Patrząc na jakość optyki chyba będę go skłonny wziąć. Dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez najbliższy miesiąc i tak wiele nie poobserwujesz więc spieszyć się nie musisz

skoro nie ma ich w DO to inni też nie mają

 

zakup 12" z Bak7 to spore ryzyko. Przy mniejszych lustrach materiał lustra nie będzie miał tak dużego znaczenia więc można brać pod uwagę GSO ale te większe to raczej tylko pyrex

 

nowe Synty pewnie będą miały już nowe wyciągi więc może warto zaczekać

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to z najlepszą optyką ... z najlepszego szkła okiennego na całym Dalekim Wschodzie :szczerbaty:

a do tego ten wiatraczek :D

 

a tak swoja drogą to w innych sklepach też trzeba czekać miesiąc?

 

pozdrawiam

 

A tego to ja wcale nie powiedziałem,zawsze zaznaczałem że optyka GSO jest tylko lepsza marketingowo,czyli zachwalana przez sprzedawców nowego sprzętu.

I jeśli trzeba dopłacać,to nie koniecznie brałbym GSO.:Boink:

 

A tym bardziej że SW w nowej wersji ma posiadać inne,lepsze wyciągi.:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to uzasadnić ?

 

Nawet jeśli optyka jest tylko ideologicznie lepsza ( lepszejsza część Azji ) to GSO jest jednak lepszy mechanicznie.

 

Jeśli zamówienie zostało przyjęte ( dostałeś potwierdzenie przyjęcia zamówienia i przy zamawianiu nie miałeś żadnej informacji o wydłużonym czasie realizacji ) to się buntuj że chcesz bez dopłaty w sumie należy Ci się jeśli sklep uczciwy to zaakceptuje pomyłkę i wyśle sprzęt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że temat został trochę podzielony na zwolenników Synt i GSO. ;)

Zamawiałem w fotozakupy.pl. Na cene bez dopłaty raczej nie mam co liczyć, Synta 12 była w nim po bardzo okazałej cenie. Pan ze sklepu zadzwonił do mnie jeszcze tego samego dnia i poinformował, że nowa dostawa jest za miesiąc więc miałem dwa rozwiązanie albo czekać albo zrezygnować z zamówienia. Opcjonalnie zaoferowano mi zamiennie dwunastkę rozsuwaną albo GSO. Z małym rabatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GSO, Meade produkuję swoje lustra w Chinach lub na Tajwanie i są to lustra ze szkła BK7.

W stosunku to pyrexu różnice myślę są niewielkie i wyrażą się w praktyce nieco dłuższym czasem adaptacji

w newtonach z LG z BK7-wydaje się ze do 12" różnic tu (praktycznych) nie będzie.

Oprócz materiału jest wiele innych czynników tupy "bąbelki", zanieczyszczenie, opdowiednie wyżarzanie

i odprężanie luster.

 

Dopóki nie mówimy o lustrach takich marek jak obssesion czy topowych produktów

Orion UK (aczkowliek też zdarzały się im się wpadki) to o tym czy kupimy newtona 12" synty czy GSO decydują

bardziej przełożenia cena/wyposażenie. Zapewniam, że w warunkach polowych obrazy przy prawidłowo skolimowanych

teleskopach będą identyczne w sensie rozdzielczości, jasności i ogólnego odbioru. Sprawności luster tych producentów

są podobne i realnie pewnie kształtują się na poziomie 90-92% czyli poziomie akceptowanym dla tej klasy cenowej.

 

Co do teleskopów składanych synta ma nieco mniej upierdliwą konstrukcję (wysuwamy część górną- świetny patent!).

Meade natomiast wykonany jest z nico lepszych materiałów (tubus) i ma sztywniejszą konstrukcję.

 

Z "tubusowych" teleskopów porównanie GSO i Synty - są to bardzo zbliżone konstrukcje, GSO posiada regulację

umożliwiającą wyrównanie wagi z cięższymi akcesoriami (do pewnych granic) i nieco lepszy wyciąg. Meade wyprzedza te

konstrukcje kulturą pracy i łatwością ruchów alt-az ale stosowanie ciężych akcesoriów wymusza zakup przeciwwagi.

(Meade stosuje też grubszą blachę, te dobsony sa dość "pancerne" ale cenowo niestety kilkaset złotych co najmniej więcej

i to w dobsach 8-10").

 

Wentylator chłodzący? dla BK7 pewnie wyrówna czas studzenia w porównaniu z pyrexem ale w praktyce: ktoś z tego korzysta...? ;)

 

Nowe wyciągi SW powinny zrównać te konstrukcje zupełnie jeśli chodzi o wyciągi i zostanie raczej

sentyment do jednej lub drugiej marki oraz wrażenia wizualne związane z designem teleskopów ;)

Edytowane przez Lysy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za obszerną wypowiedź :)

Osobiście wybrałem GSO, maksymalny budżet jaki miałem a chyba nie wytrzymałbym miesiąca ;)

Wszędzie piszą o GSO o większej sprawności luster w odbijaniu światła (na poziomie 94-95%) w stosunku do SW. W wątku GSO 8 vs Synta 8 (z głównej) panasmaras porównywał oba teleskopy 10" gdzie w GSO miał lepszy obraz mgławicy.

Co udało mi się znaleźć na temat lustra http://www.escoproducts.com/html/bk-7_optical_glass.html prościutka linia 95%

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W te sprawności luster podawane przez producentów sprzętu masowego to ja nie wierzę, każdy stosuje własne

testy i po prostu chce sprzedać produkt, myślę że to są identyczne jakościowo lub zbliżone sprawności luster - w zależności

pewnie od egzemplarza.

 

Zakup w tym segmencie odbywa się bez dostarczania jakichkolwiek testów konkretnego lustra i certyfikatów.

 

Można poczytać sobie w sieci różne opinie na ten temat do sprawności GSO, synty czy meade lightbridge (np na poziomie 96% hehehe).

GSO chwali się nawet 1/12 L...well...papier przyjmie wszystko ;)

To są po prostu teleskopy z segmentu "dla ludzi" i jak pisałem - preferencyjność najczęściej związana jest upodobaniem od designu ;)

i ceną w takim czy innym sklepie.

 

Jeśli mam to "zsubiektywizować" - osobiście GSO wydaje mi się "ładniejsze" ze względu na budowę podstawy i jeśli miałbym wybierać to byłby jedyny

argumen w temacie "wojny" GSO vs Synta. Drugi argument - za GSO przemawia również (na dzisiaj) lepszy wyciąg, a synta wyrównuje to lepszym

materiałem LG. Wyciąg w GSO - lepszy ale to nie oznacza, że jest to wyciąg wysokiej jakości, pracuje poprawnie i tyle można o nim napisać. Mam

wyciąg GSO (sct) w C11 i porównując go z Baaderowskim Steeltrackiem - to niestety przepaść na korzyść tego ostatniego.

 

Ważnym argumentem jest też kwestia konstrukcji - kratownicowa umożliwia przewożenie sprzętu np. na zloty i spotkania grupowe,

12-ka jest naprawdę duża i nie w każdy samochód wejdzie chyba że z kierowcą na zasadzie dodatku do setupu ;) Niezależnie od

konstrukcji po przewożenia taki teleskop nawet w wykonaniu pełnej tuby będzie wymagał pewnie delikatnej kolimacji więc tego nie należy

się "kratownic" obawiać, kwestia 2-3 minut dosłownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi argument - za GSO przemawia również (na dzisiaj) lepszy wyciąg, a synta wyrównuje to lepszym

materiałem LG. Wyciąg w GSO - lepszy ale to nie oznacza, że jest to wyciąg wysokiej jakości, pracuje poprawnie i tyle można o nim napisać

niestety mylisz się w obu kwestiach

 

materiał lustra w teleskopie 12" to najważniejsza sprawa, a cała reszta to tylko szczegóły. Oczywiście nie chodzi o czas chłodzenia bo ten niemal nie zależy od zastosowanego rodzaju szkła ale o figurę zwierciadła, która zmienia się wraz z temperaturą. Powód jest banalny: lustro ma różną grubość na środku i na zewnątrz. Konkretnie dla lustra 300/1500 wgłębienie (strzałka) wynosi 3,75 mm. Niby mało ale lustra astronomiczne powinny być wykonane z dokładnością około 70 nm (700 angstremów). Współczynnik rozszerzalności cieplnej dla pyrexu to 33 nm/cm na każdy stopień, a dla Bak7 to już 86 nm/cm (też na stopień). Dla strzałki 3,75 mamy więc różnicę w rozszerzaniu się środka i brzegu zwierciadła 12,4 nm (pyrex) i 32,2 nm (Bak7) na każdy stopień Celsjusza (lub Kelvina). Tanie lustra są zrobione z mniejszą dokładnością (około 140 nm) więc już przy obniżeniu temperatury lustra o 5oC lustro GSO zmieni figurę bardziej niż wynosi dokładność jego wykonania :szczerbaty: . Przy spadku o 17oC odchyłka stanie się tak duża jak długość fali światła

 

wyciąg GSO po bliższym zapoznaniu też wydaje się wyraźnie gorszy ... a w każdym razie trafia się sporo egzemplarzy wadliwie pracujących, na które skarżą się użytkownicy. Szczególnie cięgi zbiera cierny mikrofokuser, który potrafi się ślizgać lub ciężko pracować przy zmianach temperatur. Zgrubna regulacja pracuje z natury dość ciężko i jest mało precyzyjna. Pewnie nie każdy egzemplarz taki jest ale brak powtarzalności świadczy źle o produkcie

 

na koniec ponownie pytam o konkrety. Dlaczego GSO jest lepsze niż SW? ... i proszę bez mitów, tylko konkrety

 

pozdrawiam

 

PS

 

przy okazji wyjaśniło się dlaczego robię lustro z pyrexu, dlaczego f/7 i dlaczego czekam z figuracją aż się ochłodzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Proszę forumowiczów o pomoc. Po złożeniu zamówienia na Synte 12 okazało się że sklep nie posiada jej na stanie, a na następną dostawe trzeba byłoby czekać miesiąc. W zamian zaoferowali mi GSO 12''. Co wybrać? Jak mają się te dwa teleskopy do siebie?

 

 

bierz oba, po jednym na każde oko :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

materiał lustra w teleskopie 12" to najważniejsza sprawa, a cała reszta to tylko szczegóły. Oczywiście nie chodzi o czas chłodzenia bo ten niemal nie zależy od zastosowanego rodzaju szkła ale o figurę zwierciadła, która zmienia się wraz z temperaturą. Powód jest banalny: lustro ma różną grubość na środku i na zewnątrz. Konkretnie dla lustra 300/1500 wgłębienie (strzałka) wynosi 3,75 mm. Niby mało ale lustra astronomiczne powinny być wykonane z dokładnością około 70 nm (700 angstremów). Współczynnik rozszerzalności cieplnej dla pyrexu to 33 nm/cm na każdy stopień, a dla Bak7 to już 86 nm/cm (też na stopień). Dla strzałki 3,75 mamy więc różnicę w rozszerzaniu się środka i brzegu zwierciadła 12,4 nm (pyrex) i 32,2 nm (Bak7) na każdy stopień Celsjusza (lub Kelvina). Tanie lustra są zrobione z mniejszą dokładnością (około 140 nm) więc już przy obniżeniu temperatury lustra o 5oC lustro GSO zmieni figurę bardziej niż wynosi dokładność jego wykonania :szczerbaty: . Przy spadku o 17oC odchyłka stanie się tak duża jak długość fali światła

 

 

Czy to ma jakiś związek z kolimacją? Rozkolimowaniem np. po wyniesieniu teleskopu z pomieszczenia na mróz? Bo nie do końca wiem jak mam to rozumieć

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.