Skocz do zawartości

Magazyn Astronomia Amatorska


Piotr Brych

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z weekendu i pięknej pogody pojechałem dzisiaj w plener i zabrałem ze sobą "Astronomię Amatorską" :) . Pora więc na kolejne uwagi.

 

"Niebo w lipcu 2012" - to zestaw podstawowych efemeryd i dwie mapki całego widocznego z Polski nieba. Efemerydy w tej formie mogą mieć swoich przeciwników, ale jednak te podstawowe powinny się w czasopiśmie znaleźć. Mapki może niezbyt czytelne (dla początkujących), ale naniesione są na nie wszystkie najciekawsze obiekty (planety, jaśniejsze planetoidy, komety) i na ich podstawie można zorientować się co i gdzie szukać (także na dokładniejszych mapach efemerydalnych).

 

"Mapy efemerydalne" - główna zaleta, czyli doskonały podkład z atlasu Piotra Brycha. Zastanawia mnie jednak jaki wariant jest lepszy? Czy zastosowany w czasopiśmie - kilka obiektów na jednej mapie, czy stosowany w Uranii - jeden obiekt = jedna, ale dostosowana rozmiarowo (do trasy planetoidy, komety) mapka (?)

W sumie na 11 mapach (stronach) mamy aż 35 zaznaczonych tras wybranych obiektów. Jest więc w czym wybierać. Jednak z drugiej strony ile osób będzie poszukiwało planetoidę o jasności około 12,5 mag. i deklinacji -23° (Libussa), czy kilka innych o jasności ok. 12 mag. Już prędzej dałbym dokładniejszą mapkę okolic Plutona, który przemieszcza się w pobliżu M 25 i mimo, że jest bardzo słaby (14 mag.) może stanowić potencjalny kąsek dla astrofotografów.

Osobiście wolałbym więcej mapek w tekstach artykułów. Takie mapki ułatwiłyby poszukiwania ciekawych obiektów opisywanych w danym numerze.

 

"Księżyce Saturna" - duża tarcza planety, fajne trójwymiarowe wyobrażenie orbit, ale wciąż trochę małe te orbitki satelitów. Ale czy jest lepsze rozwiązanie? Co bym na pewno zmienił? Otóż zaznaczone są tory satelitów dla godzin od 18 do 6 cwe. Ale mamy lipiec i ciemne niebo jest tylko od ok. 22 do 2 cwe. A o której zachodzi Saturn? Około północy. W zasadzie dla każdego księżyca wystarczyłyby dwie pozycje, np. o godz. 22 i 24. A może wtedy sygnaturki satelitów mogłyby być większe.

 

"Gwiazdozbiory Heweliusza" - cieszy mnie, że w czasopiśmie znalazło się miejsce nie tylko dla artykułów o "bieżącym niebie", ale także trochę historii. Artykuł z grafikami i wyróżnionymi opisami, jak najbardziej przypadł mi do gustu.

 

"Poznajemy niebo bez atlasu" - kolejny artykuł dla początkujących. Gdyby to nie był pierwszy numer to napisałbym, że to przesada, ale ponieważ to pierwszy numer więc może i warto powtórzyć pewne podstawowe informacje i prawdy.

Mam uwagę do sformułowania z artykułu - "Najsmutniejszy z punktu widzenia obserwatora jest fakt, że Ziemia jest okragła. Przez to z naszego kraju w ogóle nie widać bardzo ciekawej części południowego nieba. Z kolei część nieba w okolicy bieguna północnego widoczna jest zawsze". To nie tylko wina "okrągłości" Ziemi, ale także takiego a nie innego nachylenia jej osi obrotu do płaszczyzny orbity.

 

"Jasność powierzchniowa" - ważny, a rzadko poruszany temat. Dobrze ujęty, ale chciałoby się więcej. Dwie strony, jak dla mnie mało. Mógłbym czytać dalej.

 

"Lornetka Vortex" - informacje o instrumentach astronomicznych jak najbardziej wskazane. I o tych popularnych (informacje dla początkujących), jak i tych, o których mniej się mówi, ale z pewnych względów mogą być ciekawym przyrządem obserwacyjnym. Dla mnie ta informacja o lornetce Vortex to taka ciekawostka.

 

"Aktualności - Komety, ciekawe obiekty mgławicowe" - Zawsze z zaciekawieniem czytałem informacje Piotrka o kometach. Wiem, że mogę liczyć na rzetelne informacje. Ale jednak rozdzieliłbym ten artykuł na dwa. Jeden - informacje o kometach, drugi np. najciekawsze obiekty mgławicowe miesiąca. I np. tutaj dodałbym mapki.

 

Przeczytałem jeszcze - "Pytania czytelników, odpowiedzi redakcji". Dobry pomysł. Mam nadzieję na ciekawe pytania i dobrze opracowane odpowiedzi. W tym numerze jest OK.

 

I na koniec zagadka. Gdzie dzisiaj przeglądałem czasopismo? :) Niestety tło mało wyraźne, gdyż w jednej ręce trzymałem aparat, a w drugiej pismo. Mogłem go położyć dalej.

 

post-2346-0-82331900-1341075543_thumb.jpg post-2346-0-98529900-1341075563_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przesyłki pobraniowej (bo nie którzy wola taką). Piotr Brych pisze ze za drogie i zgodze sie (oczywiscie jesli chodzi o gazety bo np. teleskopy to co innego). Jeśli moge to zaproponuje takie coś: że była by taka opcja ale tylko przy prenumeracje. Wyglądało by to tak: składamy formularz przez internet i wydawnictwo wysyła nam pierwszy numer prenumeraty z kosztami całej prenumeraty (180zł ) a później kolejne numery wysyłane normalnym listem (w pancernej kopercie :szczerbaty: )

 

Niech autorzy nie zapominaja o początkujących ! To zwiekszy popyt a ten jedn czy dwa artykuły nie zaszkodzą.

 

Robert Bodzoń

"kolejny artykuł dla początkujących. Gdyby to nie był pierwszy numer to napisałbym, że to przesada, ale ponieważ to pierwszy numer więc może i warto powtórzyć pewne podstawowe informacje i prawdy."

 

Jak dla mnie złe myslenie co to ma byc magazyn dla starych wyjadaczy ??

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert Bodzoń

"kolejny artykuł dla początkujących. Gdyby to nie był pierwszy numer to napisałbym, że to przesada, ale ponieważ to pierwszy numer więc może i warto powtórzyć pewne podstawowe informacje i prawdy."

 

Jak dla mnie złe myslenie co to ma byc magazyn dla starych wyjadaczy ??

 

astrokarolu, jeszcze raz powtórzę - przedstawiam mój punkt widzenia. Każdy, także Ty możesz tutaj przedstawić swój. Im więcej głosów, tym lepiej. Wtedy redakcja będzie miała lepszy obraz oczekiwań potencjalnych czytelników :)

 

Taki magazyn musi być mieszanką artykułów zarówno dla początkujących, jak i dla tych bardziej zaawansowanych. Dla każdego coś ... ciekawego. A ponieważ to pierwszy (pierwsze) numery, więc sam jestem za tym, aby takie artykuły dla początkujących miały swoje obszerne miejsce. Późniejsze proporcje można dopracować :)

 

A swoją drogą czy uważnie przeczytałeś co napisałem wcześniej? Kilka cytatów.

 

"Astrofotografia - pierwsze kroki." - Bardzo dobry artykuł dla początkujących.

 

"Jak odkrywać komety?" - Typowy artykuł dla początkujących. I chyba dobrze, że znalazł się w pierwszym numerze.

 

"Szkicowanie - cz.1" - Dzisiaj na topie jest astrofotografia, ale szkicowanie też znalazło swoje miejsce w obserwacjach astronomicznych. Bardzo fajny artykuł wprowadzający do tej metody.

 

"Obserwacje amatorskie, czyli jak obserwować skutecznie." - To kolejny artykuł dla początkujących. Wiele pożytecznych informacji zgrabnie złożonych w całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokarolu, jeszcze raz powtórzę - przedstawiam mój punkt widzenia. Każdy, także Ty możesz tutaj przedstawić swój. Im więcej głosów, tym lepiej. Wtedy redakcja będzie miała lepszy obraz oczekiwań potencjalnych czytelników :)

 

Taki magazyn musi być mieszanką artykułów zarówno dla początkujących, jak i dla tych bardziej zaawansowanych. Dla każdego coś ... ciekawego. A ponieważ to pierwszy (pierwsze) numery, więc sam jestem za tym, aby takie artykuły dla początkujących miały swoje obszerne miejsce. Późniejsze proporcje można dopracować :)

 

A swoją drogą czy uważnie przeczytałeś co napisałem wcześniej? Kilka cytatów.

 

"Astrofotografia - pierwsze kroki." - Bardzo dobry artykuł dla początkujących.

 

"Jak odkrywać komety?" - Typowy artykuł dla początkujących. I chyba dobrze, że znalazł się w pierwszym numerze.

 

"Szkicowanie - cz.1" - Dzisiaj na topie jest astrofotografia, ale szkicowanie też znalazło swoje miejsce w obserwacjach astronomicznych. Bardzo fajny artykuł wprowadzający do tej metody.

 

"Obserwacje amatorskie, czyli jak obserwować skutecznie." - To kolejny artykuł dla początkujących. Wiele pożytecznych informacji zgrabnie złożonych w całość.

 

To dobrze że zwracasz uwage że artukuły sa przeznaczone dla poczatkujących. Ja tylko miałem na mysli że kolejne (numery) też powiny takie mieć (nie zaprzeczam że w 1 numerze takich nie ma :read: ). Tylko czekam kiedy ja dostane w swoje ręce gazete.... :rtfm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przesyłki pobraniowej (bo nie którzy wola taką). Piotr Brych pisze ze za drogie i zgodze sie (oczywiscie jesli chodzi o gazety bo np. teleskopy to co innego). Jeśli moge to zaproponuje takie coś: że była by taka opcja ale tylko przy prenumeracje. Wyglądało by to tak: składamy formularz przez internet i wydawnictwo wysyła nam pierwszy numer prenumeraty z kosztami całej prenumeraty (180zł ) a później kolejne numery wysyłane normalnym listem

 

Właściwie to nie ma problemu aby takie coś zrobić. Tylko zastanawiam się czy wprowadzenie takiej formy zapłaty ma sens? Proszę o opinię: czy są na forum ludzie dla których jest to naprawdę ważne aby móc zapłacić listonoszowi za prenumeratę niż przelewem bankowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja sie zgłaszam hehe Ale to tylko ja, wysunołem taką propozycje, ciekawe ilu jest takich preferentów (bo słysze że jest coraz wiecej takich osób ) :oco:

 

EDIT: nie zaszkodzi zrobic takiej opcji na stronie magazynu- do wyboru do koloru (jak kto woli)

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. . . tak abstrahując - Jak ty to rozpracowałeś ? :g:

 

 

Podejrzewam (bo nigdy tam nie byłem), że górki w tle są na tyle charakterystyczne, że jeśli ktoś bywa nad zalewem, to nie miał problemu z rozpoznaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że następny numer ukaże się za miesiąc tego samego dnia- 2-3 sierpnia?

 

Nie, cel jest taki aby pismo ukazywało się min 2 tygodnie przed miesiącem którego dotyczy. Stopniowo będziemy zbliżać się do tego celu. Numer sierpniowy ukaże się przed 20 lipca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.