Skocz do zawartości

Magazyn Astronomia Amatorska


Piotr Brych

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, cel jest taki aby pismo ukazywało się min 2 tygodnie przed miesiącem którego dotyczy. Stopniowo będziemy zbliżać się do tego celu. Numer sierpniowy ukaże się przed 20 lipca.

 

Czy sposób zamówienia nr2 będzie taki sam jak w przypadku 1go , czy raczej poszukiwać w kioskach , empikach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym wpisem chciałbym zainicjować nowy wątek w którym będzie toczyła się dyskusja o mojej inicjatywie jaką jest powstanie drukowanego miesięcznika dla miłośników astronomii. Zapraszam wszystkich do wyrażania swoich opinii o nowym magazynie, zgłaszania pomysłów na jego rozwój oraz propozycji zmian na lepsze.

 

Moment zainicjowania wątku jest jak najbardziej właściwy gdyż właśnie przed chwilą odebrałem z drukarni pierwszy numer magazynu i jeszcze dzisiaj wysyłam pierwsze egzemplarze do osób i sklepów które je zamówiły. Tym samym nasza dyskusja nabiera realizmu - nie mówimy już tylko o planach ale o realnym piśmie które każdy może wziąć do ręki.

 

Super! Gratulacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj doszedł do mnie pierwszy numer! Oczywiście na PP mozna liczyć - zagięty róg czasopisma, ale nie wpływa to bezpośrednio na jego użytkowanie :D Nie miałem zbytnio czasu, żeby wziąć się za czytanie (moja jednomiesięczna dama wymaga wiele uwagi), jednak przejrzałem i zacząłem czytać pierwszy artykuł. Muszę przyznać, iż pismo zdecydowanie odpowiada moim skromnym oczekiwaniom - tak trzymać! Jednostronicowe , szczegółowe mapki dają świetny pogląd na obserwowany obszar nieba, artykuły nie są nafaszerowane zbytnią ilością zdjęć (jak treść to treść!) - zdjęcia są na końcu numeru, uważam to za świetny pomysł. W większości tematyka bardzo ciekawa, na pewno będę kupował kolejne numery! Jak przeczytam całość i nasuną mi się jakieś dygresje, na pewno się nimi podzielę na łamach tego wątku :) Cieszę się, żę w końcu pojawił się taki projekt - gratulacje!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sposób zamówienia nr2 będzie taki sam jak w przypadku 1go , czy raczej poszukiwać w kioskach , empikach ?

 

Na początek dobra informacja: Astronomia Amatorska jest już w Empiku (byłem, widziałem).

Numer 2 można zamawiać podobnie jak numer 1. Można też iść do Empiku. A najlepiej zamówić prenumeratę :) bo taniej i bez chodzenia.

Ze względu na ogromne koszty dystrybucji gazety w sieciach Empik, dla nas, jako wydawców, zdecydowanie korzystniejszy jest zakup bezpośredni na warunkach opisanych na stronie stronie www magazynu.

Kupując bezpośrednio u nas, a jeszcze lepiej w prenumeracie dajecie większe szanse przetrwania i rozwoju pisma.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek dobra informacja: Astronomia Amatorska jest już w Empiku (byłem, widziałem).

Numer 2 można zamawiać podobnie jak numer 1. Można też iść do Empiku. A najlepiej zamówić prenumeratę :) bo taniej i bez chodzenia.

Ze względu na ogromne koszty dystrybucji gazety w sieciach Empik, dla nas, jako wydawców, zdecydowanie korzystniejszy jest zakup bezpośredni na warunkach opisanych na stronie stronie www magazynu.

Kupując bezpośrednio u nas, a jeszcze lepiej w prenumeracie dajecie większe szanse przetrwania i rozwoju pisma.

 

ja tez byłem, widziałem i kupiłem :D jak tylko przeczytam zaraz coś napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przeczytałem lwią część pisma i chciałbym podzielić się refleksjami .

- Świetny zapowiedź nowego hobby . Praktyczne porady szczególnie , dla raczkujących w tematyce (ciekaw jestem czy autor celowo nie podał w poradach DO ZAŚNIĘCIA : że pomoże szklaneczka koniaku :lol: )

- Kalendarz astronomiczny . Po co "buszować" w necie godzinami szukając ciekawych obiektów w najbliższym czasie . Otwieram miesięcznik na odpowiedniej str. i . . . do wyboru do koloru .

- Mapy efemerydalne . Dobrze czytelne , nawet dla laika (takiego jak ja).

- Fajny pomysł z tym obrazkiem teleskopu na zielonym listku "umiejscowione" w polu widzenia .

- Opisy konstelacji . Super sprawa . Troszkę dodatkowej wiedzy z mitologii chyba nikomu nie zaszkodzi ( mam nadzieję , że sukcesywnie będzie opisana reszta gwiazdozbiorów ) .

- Osobiście faworyzuję w AA (chyba źle się kojarzy ten skrót :g: ) artykuł ; "Z lornetką na gwiazdy" (mam nadzieję że w każdym nr będzie taki kącik) .

 

Tematy , które wziąłem na "tapetę" CZYSTO z astronomią nie do końca się kojarzą , więc uważam że należałoby się za nimi "wstawić". Natomiast szlagiery tematu astro jak: astro-foto , odkrywanie komet itp. "bronić" nikt nie musi bez nich nie byłoby po prostu tego pisma .

A czy redakcja zastanawiała się nad kącikiem HUMOR ? Może na koniec "lektury" dobrze byłoby się troszkę pośmiać ?

 

A teraz troszkę poważniej . Pozycja : "Niebo w lipcu 2012" kolumna środkowa "planetoidy" str 45 (1) CERES

W 2006 roku Rada Astronomów na specjalnym zgromadzeniu postanowiła odebrać Plutonowi status planety . Po burzliwych rozmowach postanowiła wprowadzić nowe pojęcie astronomiczne Planeta Karłowata . I tymże mianem ochrzciła "biednego" Plutona , a także CERES oraz ERIS . Czy nie powinno się używać właśnie tej nazwy ?

Poadrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny sklep ma Astronomię Amatorską w swojej ofercie: DeltaOptical

Przypominam, że pismo to poza Empik, Astrokrak, Teleskopy.pl, Deltaoptical jest dostępne w blisko 200 warszawskich punktach prasowych firmy HDS występujących pod nazwami: Relay, InMedio, Akapit, Virgin, Discover, 1 Minute i Hubiz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W http://Astromarket.pl powinien być dostępny dzisiaj.

 

Już jest :)

http://astromarket.pl/miesiecznik-astronomia-amatorska.html

 

Dziś wieczorem wprowadzimy też opcję wysyłki listem poleconym w za nieduże pieniądze (w kopercie bąbelkowej). Jak komuś bardzo zależy żeby mieć już to na chwilę obecną można zamówić z dostawą kurierem lub odebrać osobiście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Przeczytałem artykuły i polecam to czasopismo wszystkim wahającym się, czy je kupić. Jest naprawdę warte swojej ceny. Chciałem jeszcze raz tylko podziękować za promocję…

Odwiedziłem dzisiaj w Legionowie różne sklepy i zauważyłem, że egzemplarze Astronomii Amatorskiej już są w Empiku i InMedio.

 

 

Co do zawartości czasopisma to mnie osobiście bardzo zainteresował artykuł o jasności powierzchniowej. Niestety miałem problemy z znalezieniem jasności powierzchniowej dla innych obiektów gdyż wychodziły mi absurdalnie małe liczby. Kiedy poszukałem za pomocą wujka Google innego wzoru do obliczenia jasności powierzchniowej, znalazłem:

 

S = m + 2,5 * logA

 

gdzie:

S- jasność powierzchniowa

m - jasność wizualna obiektu

A - powierzchnia w minutach kwadratowych

 

Teraz dzięki temu wzorowi udało mi się obliczyć jasność powierzchniową dla innych obiektów, a więc stworzyłem sobie całą tabelę nowych danych dla najrozmaitszych obiektów ;). Tylko w tej chwili nie jestem pewien czy dobrze zastosowałem wzór podany w czasopiśmie. Według mnie powinno być jaśniej sprecyzowane, jakie literki w danym wzorze co oznaczają, tak jak powyżej, gdyż potem jest mi ciężko się połapać czy dobrze dokonuję obliczeń.

 

Co do galerii na końcu czasopisma to dla mnie jest świetna, gdyż mogę dążyć do takiego wysokiego poziomu zdjęć w własnym zakresie, mogę doskonalić się i porównywać wyniki mojej pracy z tymi zdjęciami w galerii. Są dla mnie inspiracją do kolejnych sesji, w trakcie których będę wypalał kolejne klatki, w czasie których będę miał nadzieję, że będą równie doskonałe jak te w Astronomii Amatorskiej.

 

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku,

 

 

Co do zawartości czasopisma to mnie osobiście bardzo zainteresował artykuł o jasności powierzchniowej. Niestety miałem problemy z znalezieniem jasności powierzchniowej dla innych obiektów gdyż wychodziły mi absurdalnie małe liczby. Kiedy poszukałem za pomocą wujka Google innego wzoru do obliczenia jasności powierzchniowej, znalazłem:

 

S = m + 2,5 * logA

 

gdzie:

S- jasność powierzchniowa

m - jasność wizualna obiektu

A - powierzchnia w minutach kwadratowych

 

Teraz dzięki temu wzorowi udało mi się obliczyć jasność powierzchniową dla innych obiektów, a więc stworzyłem sobie całą tabelę nowych danych dla najrozmaitszych obiektów ;). Tylko w tej chwili nie jestem pewien czy dobrze zastosowałem wzór podany w czasopiśmie. Według mnie powinno być jaśniej sprecyzowane, jakie literki w danym wzorze co oznaczają, tak jak powyżej, gdyż potem jest mi ciężko się połapać czy dobrze dokonuję obliczeń.

 

Masz całkowitą rację!!! Jestem autorem tego artykułu i rzeczywiście w to miejsce wkradł się błąd. Tamten fragment w zamyśle miał wyglądać następująco:

 

Średnie natężenie oś́wietlenia przypadające na jednostkę powierzchni kątowej obiektu obliczymy jako:

 

Fs = F/S

 

gdzie:

F - natężenie oś́wietlenia całego obiektu

S - powierzchnia kątowa obiektu

 

Wracając do wzoru na jasność i wstawiając do niego Fs jako natężenie oś́wietlenia obiektu o nieznanej jasności otrzymamy wzór na jasność jednostki powierzchni obiektu, czyli jasność powierzchniową:

 

ms = m0 − 2.512 log(F/(SF0) = m0 − 2.512 log(F/F0) + 2.512 log(S)

 

czyli w efekcie:

 

ms = m + 2.512 log(S)

 

gdzie:

m - jasność całkowita obiektu

S - powierzchnia kątowa obiektu

 

a we wcześniejszym wzorze (w artykule te oznaczenia pojawiły się wcześniej i były wyjaśnione) dodatkowo:

 

m0 - jasność obiektu o znanej jasności

F0 - natężenia oświetlenia obiektu o znanej jasności

 

 

Oczywiście, powierzchnię kątową można wstawić w minutach kątowych do kwadratu, stopniach kątowych do kwadratu, sekundach kątowych do kwadratu lub dowolnej innej jednostce powierzchni kątowej, pamiętając jednak, że w wyniku otrzymamy jasność powierzchniową wyrażoną w mag/(użyta jednostka powierzchni kątowej).

 

 

Następnym razem przed wysłaniem artykułu 10 razy sprawdzę co wysyłam!

 

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Edytowane przez Piotrek Guzik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Plusy

- dobre, ładne mapy (str 47-57)

- wprowadzono element historii astronomii - polecam także pisać takie artykuły jak tu

- książka na odwrotnej stronie magazynu (Cosmic Challenge) - bardzo dobra propozycja - ładnie napisana, jest w stanie zaskoczyć - warto wzorować się na jej zawartości lub innych tego typu książek, lub artykułów tutaj

 

pytania?

-str 38 - czemu o M6 i M7 jest napisane tak jakby ich złapanie było wielką trudnością ( i to przez lornetkę) ? - nie ma z nimi żadnego problemu choćby w środkowej Polsce - http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=19520 - relacja z obserwacji.

 

- w obecnych czasach wydaje mi się strata papieru pokazywanie pozycji księżyców Jowisza i Saturna - 99% procent ludzi ma komputer na którym można zainstalować np. program WinJupos http://jupos.org/gh/download.htm - pokazujący znacznie wyraźniej pozycje księżyców (http://jupos.privat.t-online.de/)

 

-str 69 - czemu jest napisane ze na północy Polski nie ma nocy astronomicznej - dla większości Polski nie ma nocy astronomicznej w lipcu - np dla mej miejscowości aż do ~21 lipca

(obiekty rozciągłe - dość niefortunne określenie)

 

- str 76 - z tym zakryciem Marsa przez Merkurego w Polsce (proszę dokładniej sprawdzić) ale nie będzie wcale tak różowo - jeśli już to na granicy widoczności tuż przy wschodzie - ten artykuł też mógłby być oznaczony jako dla początkujących

 

Narazie

heweliusz

Edytowane przez heweliusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku,

 

 

 

 

Masz całkowitą rację!!! Jestem autorem tego artykułu i rzeczywiście w to miejsce wkradł się błąd. Tamten fragment w zamyśle miał wyglądać następująco:

 

Średnie natężenie oś́wietlenia przypadające na jednostkę powierzchni kątowej obiektu obliczymy jako:

 

Fs = F/S

 

gdzie:

F - natężenie oś́wietlenia całego obiektu

S - powierzchnia kątowa obiektu

 

Wracając do wzoru na jasność i wstawiając do niego Fs jako natężenie oś́wietlenia obiektu o nieznanej jasności otrzymamy wzór na jasność jednostki powierzchni obiektu, czyli jasność powierzchniową:

 

ms = m0 − 2.512 log(F/(SF0) = m0 − 2.512 log(F/F0) + 2.512 log(S)

 

czyli w efekcie:

 

ms = m + 2.512 log(S)

 

gdzie:

m - jasność całkowita obiektu

S - powierzchnia kątowa obiektu

 

a we wcześniejszym wzorze (w artykule te oznaczenia pojawiły się wcześniej i były wyjaśnione) dodatkowo:

 

m0 - jasność obiektu o znanej jasności

F0 - natężenia oświetlenia obiektu o znanej jasności

 

 

Oczywiście, powierzchnię kątową można wstawić w minutach kątowych do kwadratu, stopniach kątowych do kwadratu, sekundach kątowych do kwadratu lub dowolnej innej jednostce powierzchni kątowej, pamiętając jednak, że w wyniku otrzymamy jasność powierzchniową wyrażoną w mag/(użyta jednostka powierzchni kątowej).

 

 

Następnym razem przed wysłaniem artykułu 10 razy sprawdzę co wysyłam!

 

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

 

Według mnie, mimo to jest to bardzo dobry artykuł, dzięki któremu dowiedziałem się, że niektóre jasne obiekty (o dużej jasności całkowitej) są w rzeczywistości niewidoczne, bo są bardzo rozległe i mają słaby kontrast z tłem. Za nową wiedzę chciałem jeszcze raz bardzo podziękować.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem przed wysłaniem artykułu 10 razy sprawdzę co wysyłam!

 

 

Warto przed wysłaniem dać do przeczytania komuś jeszcze. Wiem z własnego doświadczenia, że czasami nie widzi się oczywistych lierówek/błędów mimo przeczytania tekstu więcej niż 10 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- w obecnych czasach wydaje mi się strata papieru pokazywanie pozycji księżyców Saturna - 99% procent ludzi ma komputer na którym można zainstalować np. program WinJupos http://jupos.org/gh/download.htm - pokazujący znacznie wyraźniej pozycje księżyców.

Idąc tym tropem można by stwierdzić, że 99% naszych potencjalnych czytelników ma internet i pismo jest niepotrzebne.

Co do programu, wygląda na ciekawą i godną zaufania propozycję. Jednak wystrzegał by się pełnego zaufania do programów i efemeryd znalezionych w internecie. Spotkałem się już z bardzo nonszalanckim podejściem do efemeryd. Ktoś pisze program używając uproszczonego algorytmu (bo komu by się chciało wpisywać setki albo i tysiące wzorów) i puszcza to w obieg twierdząc, że jego program wylicza coś tam, niepodając jednak, że błąd algorytmu narasta i po paru miesiącach pokazywane wyniki mają się nijak do rzeczywistości. Przykładem są, pojawiające się czasem na tym forum przewidywania maksimów gwiazd zmiennych wyliczone na tej podstawie, że w np. 10 III 1935 było maksimum a okres to 225 dni więc na pewno w 2012 roku maksimum wypadnie w dniu jakimś tam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalendarz astronomiczny - tu na pewno przedstawię więcej uwag. Sam robiłem kalendarzyk na forumwięc mam pewne spostrzeżenia.

 

 

Zgodnie z obietnicą odniosę się jeszcze do treści zawartych w kalendarzu astronomicznym. Moje uwagi i propozycje mogą zostać wzięte pod uwagę lub nie. Sam, gdy przedstawiałem na forum swoje kalendarzyki wielokrotnie zmieniałem ich formę. Wiadomo także, że różne są preferencje czytelników. Jedni wolą więcej informacji np. o zakryciach, inni zaś o gwiazdach zmiennych. Jedni wolą formę opisową inni zaś zestawienia tabelaryczne.

 

WYDARZENIA W UKŁADZIE KSIĘŻYCÓW JOWISZA

 

Na stronie 39 poprzedzającej kalendarz mamy zestawienie zjawisk zachodzących w lipcu w układzie galileuszowych księżyców Jowisza. W zestawieniu zebrano dane dotyczące ponad 300 (!) zjawisk. I tutaj pojawia się moja pierwsza uwaga. Czy warto przedstawiać tak szerokie zestawienie obejmujące w większości zjawiska, których z obszaru Polski nie możemy zaobserwować? Większość z nich zachodzi, gdy Jowisz jest niewidoczny (pod horyzontem lub w dzień).

W zestawieniu zjawisk widocznych tych zjawisk byłoby około 40. Zamiast całej strony zapisanej drobnym druczkiem i skrótami mogłoby to wyglądać następująco:

 

01 - 03:19 - początek zaćmienia Io przez Jowisza -- h = 8° az = 67°

02 - 02:46 - koniec przejścia cienia Io na tle tarczy Jowisza -- h = 3° az = 61°

02 - 03:34 - koniec przejścia Io na tle tarczy Jowisza -- h = 10° az = 70°

05 - 02:29 - początek zaćmienia Ganimedesa przez Jowisza -- h = 2° az = 59°

05 - 04:29 - koniec zaćmienia Ganimedesa przez Jowisza -- h = 19° az = 82°

 

Jest data, moment zjawiska, opis zjawiska i parametry położenia obiektu względem horyzontu.

A przy zachowaniu drobnego druku znalazłoby się jeszcze miejsce na tranzyty Wielkiej Czerwonej Plamy. W kalendarzu nie zostały uwzględnione, a większość obserwatorów, która podziwia Jowisza na ogół próbuje także dostrzec WCP.

 

PLANETY

 

W kalendarzu mamy zestawienie najważniejszych zjawisk związanych z planetami, typu maksymalne elongacje, maksima jasności. Niektóre nawet o podobnym znaczeniu (Merkury w maksymalnej elongacji, Merkury w największej odległości kątowej).

Brakuje mi jednak pewnego rodzaju opisu dotyczącego warunków widoczności planet w danym miesiącu. Z zestawienia wiemy, że na początku lipca Merkury będzie w znacznej elongacji od Słońca. Ale czy będzie dobrze widoczny i gdzie i kiedy należy go szukać? Na przykład:

 

Merkury - na początku miesiąca (1 lipca) przebywa w stosunkowo dużej odległości kątowej od Słońca (ok. 26°), ale jego położenie w stosunku do ekliptyki jest niezbyt korzystne. Z tego powodu zachodzi około 1h20min po naszej dziennej gwieździe i przy jasności ok. 0,6 mag. jest obiektem stosunkowo trudnym do zaobserwowania gołym okiem. Najlepiej poszukiwać go przez lornetkę około pół godziny przed zachodem, gdy znajduje się kilka stopni nad północno-zachodnim horyzontem. W kolejnych dniach warunki widoczności ulegają pogorszeniu. Planeta zachodzi coraz szybciej a dodatkowo maleje jej blask. W drugiej połowie miesiąca planeta niewidoczna.

 

KSIĘŻYC (perygea i apogea, fazy, złączenia z planetami, koniunkcje, wschody i zachody) I SŁOŃCE

 

Tutaj mamy sporo cennych informacji, które można jedynie uzupełnić, gdy jest miejsce (np. przy fazach)

 

03.07 - 20:52 -- pełnia -- Strzelec

11.07 - 03:48 -- trzecia kwadra -- Ryby

19.07 - 06:24 -- nów -- Bliźnięta

26.07 - 10:56 -- pierwsza kwadra -- Panna

 

01.07 - 20:04 -- Księżyc w perygeum -- Wężownik -- średnica tarczy - 33'03"

13.07 - 18:45 -- Księżyc w apogeum -- Baran -- średnica tarczy - 29'23"

29.07 - 10:31 -- Księżyc w perygeum -- Wężownik -- średnica tarczy - 32'04"

 

Dodałem średnicę tarczy, gdyż obrazuje ona zmiany odległości Księżyca od Ziemi.

 

W przypadku Księżyca też mógłby być opis jego wędrówki po niebie, ale zajmuje stosunkowo dużo miejsca, więc nie jestem do końca przekonany czy warto.

 

KSIĘŻYC - w pierwszych dniach miesiąca (1-7 lipca) przemieszcza się na tle gwiazdozbiorów Skorpiona, Wężownika, Strzelca, Koziorożca i Wodnika. Widoczny przez większą część nocy nisko nad południowym horyzontem. Ze względu na dużą jasność utrudnia prowadzenie obserwacji słabszych obiektów. W kolejnych dniach (8-13 lipca) wędruje przez gwiazdozbiory Ryb i Barana, wznosi się coraz wyżej nad wschodni i południowo-wschodni horyzont, ale jednocześnie maleje jego jasność i pojawia się w drugiej połowie nocy. itd.

 

I może jeszcze coś do Słońca i czasu trwania dnia. Właśnie mamy czas trwania dnia, a ile trwa to co nas najbardziej interesuje, czyli noc?

 

SŁOŃCE - przemieszcza się na tle gwiazdozbiorów Bliźniąt i Raka. Aktywność słoneczna na umiarkowanym poziomie ale pomału wzrasta.

 

01.07 -- wschód - 04:28 -- zachód - 21:06 (dzień - 16h 38min; noc - 07h22min; noc astronomiczna - brak)

31.07 -- wschód - 05:04 -- zachód - 20:35 (dzień - 15h 31min; noc - 08h29min; noc astronomiczna - 02h31min)

 

GWIAZDY ZMIENNE

 

Jest Algol, czyli główna gwiazda dla początkujących. Ale dla każdego miesiąca można dorzucić jakiś inny ciekawy obiekt (zaćmieniową) bo obok danych dla Algola jest sporo wolnego miejsca.

Jest zestawienie maksimów miryd na dany miesiąc. Na upartego można dodać przewidywane jasności najjaśniejszych miryd (np. omi Cet, chi Cyg, T Cep), ale to już wymaga śledzenia zmian jasności i przewidywania. Może za dużo wymagam.

 

METEORY

 

Są podane roje, dla których przypadają maksima w danym miesiącu. Ale maksimum może wypaść w następnym miesiącu a rój może być już aktywny (np. Perseidy). Miesiące wakacyjne to okres, gdy na niebie jest sporo tego typu zjawisk. Warto je wtedy opisać. ZHR jak najbardziej, ale także warunki widoczności.

 

ZJAWISKA ZAKRYCIOWE

 

Specjalnie napisałem zjawiska zakryciowe, a nie tylko zakrycia gwiazd przez Księżyc. Bo oprócz zakryć księżycowych mamy też np. planetoidalne. Co prawda dużo trudniejsze do obserwacji, ale ze względu na wagę ich obserwacji warte odnotowania (te najjaśniejsze i możliwe do obserwacji z Polski).

 

W zestawieniu zakryć księżycowych mamy moment, rodzaj zjawiska, nazwę gwiazdy jasność oraz parametry położenia Księżyca. Wszystkie najważniejsze informacje. Może jedynie zamiast współrzędnych gwiazd podawałbym kąt pozycyjny dla zakryć/odkryć. Szczególnie w przypadku tych drugich nie wiadomo, gdzie gwiazdka "wyskoczy" ;)

 

PLANETOIDY

 

Już wcześniej wspomniałem, że wg mnie to zestawienie jest zbyt obszerne. Półtora strony z planetoidami, które w czasie opozycji osiągają jasność do 15 mag.

A które planetoidy w lipcu są najjaśniejsze i gdzie je można odszukać? Najjaśniejsza jest Westa. Ale wśród mapek efemerydalnych jej nie znajdziemy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z obietnicą odniosę się jeszcze do treści zawartych w kalendarzu astronomicznym. Moje uwagi i propozycje mogą zostać wzięte pod uwagę lub nie.

 

Bardzo cenne uwagi z których większość na pewno wykorzystam w najbliższych numerach - jednak dajcie mi proszę ogarnąć to wszystko i stopniowo dojść do ideału (który jak wiadomo dla każdego jest inny).

 

Co do Jowisza to pragnę zauważyć, że stopniowo oddala się on od Słońca przez co w lipcu było 40 zjawisk księżycowych obserwowalnych z Polski ale w sierpniu będzie ich już ok. 80 a we wrześniu blisko 110. Tak więc chyba skróty są potrzebne ale i dodatkowe informacje (az, h) też nie zaszkodzą.

 

Gwiazdy zmienne - ze względu na straszne rozbieżności w efemerydach publikowanych w internecie poszukiwana jest osoba znająca temat która dostarczała by zweryfikowanych (obserwacyjnych), aktualnych informacji z tego zakresu. Chcąc być wiarygodnym, nie mogę publikować informacji o których wiem, że mogą być nieprawdziwe.

 

Planetoidy - racja z tym zestawieniem 15 mag. Vesty nie było wśród mapek bo jej odległość od Słońca jest zbyt mała. Mapki z zasady opisują obszary o sporej elongacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.