Skocz do zawartości

Magazyn Astronomia Amatorska


Piotr Brych

Rekomendowane odpowiedzi

Innym ciekawym tematem mógłby być artykuł dotyczący zaawansowanej kolimacji teleskopu z wykorzystaniem najdokładniejszego przyrządu jednak egzotycznego u nas autokolimatora. Mój link. Pozdrawiam.

Oj tam, jaki egzotyczny. Nie tylko ja go używam i to od wielu lat. To trudny kolimator i tylko dla zaawansowanych userów do zaawansowanych astrografów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam swój egzemplarz. Nabyłem w "Empiku". Szkoda, że nie udało mi się skontaktować z redakcją pod numerem na stronie. Telefon nie odpowiada.

Pierwsze wrażenie pozytywne. Przede wszystkim wreszcie jest coś przystępnego w rodzimym języku. Nie każdy posiada perfekcyjną znajomość angielskiego. Artukuł o obserwacjach amatorskich - bardzo potrzebny. Sam pamiętam jak kiedyś pod Otwockiem (też wtedy byłeś Piotrze) zawijałem się w folię bąbelkową wyciągniętą z bagażnika. :lol: "Z lornetką na gwiazdy - czas Strzelca" - dla mnie to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Może niekoniecznie przez lornetkę, ale właśnie opisany ciekawy kawałek nieba. Tylko siąść i czesać. Może tylko zamiast mapki, która jest w tej chwili, mógłbyś Piotrze zaadaptować w jakiś sposób stronę ze swojego atlasu. Byłoby dużo bardziej czytelnie, a i "gwiazdoskakanie" szło by łatwiej.

PS. Może wreszcie uda mi się odwiedzić redakcję na Bródnie (byłem pod drzwiami) i opłacić osobiście prenumeratę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie osobiście bardzo interesujące byłyby tematy związane z praktyką obserwacyjną. Dobrym przykładem są informacje zawarte w książce Astronomy Hacks (by Robert Bruce Thompson, Barbara Fritchman Thompson). Innym ciekawym tematem mógłby być artykuł dotyczący zaawansowanej kolimacji teleskopu z wykorzystaniem najdokładniejszego przyrządu jednak egzotycznego u nas autokolimatora.

Napisz o tym, albo o czymś innym w czym jesteś dobry - jeżeli będzie ciekawe - na pewno wydrukujemy (i jeszcze za to zapłacimy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dzisiaj kupiłem Astronomię Amatorską.

Nie chcę się rozpisywać ale mam wiele uwag:

Jak było wyżej już napisane gazeta sprawia wrażenie bardzo broszurowatej tj mało obrazków dużo tekstu mi to osobiście nie przeszkadza. Dodatkowo jest biało - czarno (za mało kolorów)

Tekst jest bardzo duży z jednej strony jest to wada a z drugiej zaleta (duży rozmiar tekstu, artykuł zajmuje dużo miejsca ale wygodniej się czyta nawet w autobusie)

Dla kogo jest to pismo? Dla początkujących czy średnio zaawansowanych? Ja osobiście poleciłbym go dla całkiem początkujących.

Teraz pokrótce scharakteryzuję wybrane artykuły do których mam kilka uwag:

1. Artykuł o gwiazdach podwójnych i wielokrotnych jest bardzo dobry i opisuje gwiazdy które każdy powinien zobaczyć

2. "Astroprogramista" do tego artykułu mam chyba najwięcej uwag. Kiedyś myślałem nauczyć się programować ale nigdy tak naprawdę nie wziąłem się za to i dalej jestem zielony w temacie a po przeczytaniu artykułu dalej nic nie wiem. Nie wiem czy jak przepisze do czegoś ale nie wiem do czego formulę z żółtej ramki to czy napiszę w ten sposób program do przeliczania daty??

3. "Astrofotografia - pierwsze kroki" Po tytule i zielonym listku miałem nadzieję że to coś dla mnie czyli osoby która do tej pory tylko obserwowała a nie fotografowała. A tu belo! Autor zaczyna polecać montaże za 5K twierdząc że jest to minimum. Artykuł i może jest dobry ale dla zaawansowanych a nie dla początkujących! Czy astrofotografia to tylko robienie zdjęć na super montażach z kilku godzinnymi czasami ekspozycji? Chyba nie.

4. Po przeczytaniu o odkrywaniu komet mam wrażenie "ale to już było" w każdej dobrej książce astronomicznej jest to.

5. Księżyce Jowisza i Saturna są za małe szczególnie Jowisza i muszę używać lupy aby coś tam zobaczyć a co dopiero na obserwacjach. tak samo lista wydarzeń w układzie księżyców Jowisza po za tym wyrzucić te których nie widać lub są w dzień.

6. Kalendarz: W rojach meteorów są podane tylko maksima ich aktywności a nie podano okresów ich aktywności. No i oczywiście opozycje planetoid ... do 15 mag!

7. Mapy powinny być opisane mieć tytuł i co pokazują ale mi tak czcionka jest za mała, w środku dnia nie widzę a co dopiero w nocy przy czerwonym świetle. Nie wiem czy to dobry pomysł z kolorem czerwonym zaznaczać efemerydy. Czy będzie je widać przy czerwonym świetle?

8. Astrogiełda ten dział mógłby być w latach 90. gdy nie było internetu!

Podsumowanie

Magazyn bardzo dobry dla początkujących choć nie wszystkie artykuły (np Astrofotografia). Mi osobiście brakuje porządnego teoretycznego artykułu o np astrofizyce, który każdy miłośnik astronomii, gdy już złapie wszystkie planetoidy w opozycji, nie przegapi dziennych zjawisk w układzie księżyców Jowisza oraz obejrzy maksimum roju PAU (Piscis Austrinidów) nie wiedząc że nad głową hulają Perseidy mógłby przeczytać siedząc wygodnie w fotelu.

Czy kupię kolejny numer? Nie wiem ale chyba nie ponieważ większość rzeczy już kiedyś czytałem a i mapki w takiej formie się mi raczej nie przydadzą.

P.S. Miało nie być długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się odnieść do artykułu o astrofotografii i wyjść z pewnym pomysłem. Może w następnym (czy którymś kolejnym) numerze powinien pojawić sie artykuł w stylu "Astrofotografia za 4k zł"? Ideą takiego tekstu byłoby przedstawienie najtańszych zestawów do astrofotografii począwszy od zwykłej lustrzanki cyfrowej posadowionej na statywie, którą można fotografować Drogę Mleczną i startrails, czy przeloty satelitów i meteorów, przez zestaw lustrzanka + tani montaż EQ z napędem w jednej osi, skończywszy na najtańszym zestawie wyposażonym w guiding, który można poskładać za około 4000 zł i którym można osiągnąć całkiem ciekawe rezultaty (oczywiście z zastrzeżeniem, że potrzeba do niego sporo cierpliwości :) )

 

pozdrawiam

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kogo jest to pismo? Dla początkujących czy średnio zaawansowanych? Ja osobiście poleciłbym go dla całkiem początkujących.

4. Po przeczytaniu o odkrywaniu komet mam wrażenie "ale to już było" w każdej dobrej książce astronomicznej jest to.

A to ciekawe :) To niby ma być dla całkiem początkujących, czy dla średnio-zaawansowanych, którzy każdą dobrą książkę już przyswoili? :)

 

Pytanie może zostać retoryczne :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie również dotarł zamówiony egz. "Astronomii Amatorskiej". Jakie wrażenia ?...całkiem niezłe !

Ponieważ bardziej preferuję obserwacje lornetkowe /Kronos 26x70/, to z przyjemnością przeczytałem takie artykuły jak: "Najpiękniejsze gwiazdy podwójne" i "Z lornetką na gwiazdy - czas Strzelca".

Dość praktyczne informacje można znaleźć w "Kalendarzu astronomicznym - lipiec 2012". Przydatne będą zapewne "Mapy efemerydalne".

 

Kilku moich przedmówców skrytykowało zamieszczone schematy położenia księżyców Jowisza, z powodu rzekomo słabej przejrzystości tych rysunków.

Mi akurat pomysł tych schematów bardzo się podoba. Na jednej stronie mam "ściągę" ustawień satelitów galileuszowskich na cały miesiąc. A to, że oglądam te schematy przez okulary lub lupę...wcale mi nie przeszkadza. Takie schematy bardzo przydadzą się podczas urlopu, gdy nie mam /lub nie chcę mieć/ dostępu do komputera i internetu.

 

Mam tylko jedną uwagę, która powinna poprawić czytelność schematów księżyców Jowisza. Na dole str. 38, tam gdzie jest legenda oznaczeń, proszę nazwy poszczególnych księżyców wydrukować w tych samych kolorach, w których są drukowane ich położenia na schematach. Tak jak jest to wydrukowane na str. 58, przy legendzie oznaczeń księżyców Saturna.

Bo na moim egz. nazwy wszystkich satelitów /Io, Europa, Ganimedes, Kallisto/ są wydrukowane na biało i wygląda to trochę nieczytelnie.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Marek B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam wszystkich do wyrażania swoich opinii o nowym magazynie, zgłaszania pomysłów na jego rozwój oraz propozycji zmian na lepsze.

 

Witam, dziś zakupiłem w empiku w WolaParku przy Górczewskiej w Warszawie - bardzo mi się podoba, jako żótodziobowi szczególnie artykuły z "zielonym listkiem" ;) na pewno kupię kolejny numer :)

Pozdrawiam

 

Piotr Kocimski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajne artykuły, dobre porady dla początkujących. Fajny astronomiczny kalendarz z tyłu i mapki. Super galeria. Czekam na następny numer :) oczywiście wypowiadam się jako początkujący astroobserwator :) dla mnie kazda informacja cenna. A bardziej doświadczeni koledzy mogą spojrzeć z bardziej fachowego punktu widzenia

Edytowane przez Miłosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Salony i sklepy internetowe: Delta Optical, Astrokrak, Empik, Teleskopy.pl.

- Kioski i sklepy zaopatrywane w prasę przez firmy: Ruch, Kolporter i Polperfect.

- Sklepy Piotr i Paweł

Edytowane przez Sabazios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Salony i sklepy internetowe: Delta Optical, Astrokrak, Empik, Teleskopy.pl.

- Kioski i sklepy zaopatrywane w prasę przez firmy: Ruch, Kolporter i Polperfect.

- Sklepy Piotr i Paweł

Niezupełnie.

- Salony i sklepy internetowe: Delta Optical, Astrokrak, Empik, Teleskopy.pl.

- Astromarket.pl, Astrozakupy.pl oraz przez www.astronomia-amatorska.pl

i na razie tylko to.

- Kioski i sklepy zaopatrywane w prasę przez firmy: Ruch, Kolporter (jest szansa od 2. numeru)

- Polperfect (to to samo co Empik)

- Sklepy Piotr i Paweł (może w przyszłości, została złożona propozycja, zastanawiają się)

 

Z powodu licznych zarzutów o nieczytelność schematów księżyców Jowisza, zostały one zmienione od 2. numeru - mam nadzieję, że w kierunku który będzie odpowiadał czytelnikom.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dołączyłem do szczęśliwych posiadaczy 1go numeru... Zakupiłem w Nowym Sączu w EMPIKu... jeszcze kilka egzemplarzy na półce leży, więc jak ktoś z pobliża jest zainteresowany, a nie zamówił przez pocztę/kuriera to nic straconego.

Pierwsze spostrzeżenie (po pobieżnym przeglądzie) - szkoda, że pismo nie zostało przewidziane na wpięcie w segregator - nie niszczyło by się na półce i łatwiej byłoby po jakimś czasie znaleźć interesujący nas egzemplarz.

Rozumiem, że jak pismo się przyjmie to może być wydawane w nieskończoność, ale nawet jak kiedykolwiek w przyszłości z powodu braku miejsca na półce stare egzemplarze musiały by wylądować w jakimś pudle, to i tak chciałbym by zachowały "porządny" wygląd a nie "walały" się w nim jak sterta kamieni.

Poza tym wszystko wygląda OK... nic tylko czytać.

Edytowane przez pladal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda, że pismo nie zostało przewidziane na wpięcie w segregator

Prawdę mówiąc to była rozpatrywana taka opcja (zszywki wystające z grzbietu umożliwiające wpięcie pisma do segregatora bez jego dziurkowania) ale została zarzucona jako mało potrzebna a mogąca przeszkadzać. Jeżeli jednak na tym forum usłyszę popracie dla tego pomysłu to go wprowadzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czcionka za duża i czasami brakuje jakiegoś interesującego formatowania tekstu tudzież tła fajnego

 

Sądzę, że duża czcionka nie wadzi w sposób istotny nikomu (może się nie podobać ale to tylko kwestia gustu), podczas gdy mała czcionka stwarza poważny problem niektórym czytelnikom. Dlatego zostajemy przy dużej czcionce.

 

Z tym "interesującym formatem i fajnym tłem" to jest właśnie sprawa z którą chcemy się w naszym piśmie zmierzyć. Przeglądając ostatnie wydania Uranii łatwo zauważyć wielki bałagan tam panujący poprzez właśnie próby z "interesującym formatowaniem i fajnym tłem". Uważam, że najważniejsza jest treść bo fajne tło i interesujące formatowanie nie zastąpią treści. Nasze pismo wygląda surowo ale z tą surowością ma być związany sens i poważne traktowanie czytelnika. Popatrzcie na różne gazety dostępne na rynku a łatwo zauważycie że najciekawsze formatowanie i fajne tło mają Fakt i SuperExpress, natomiast Rzeczpospolita czy Private Banking mają tło i formatowanie bardzo skromne. My zdecydowanie nie chemy iść w stronę Faktu czy SuperExpresu bo szanujemy czytelnika i wierzymy, że nasze pismo weźmie do ręki raczej czytelnik o wyższych potrzebach i gustach którego nie omamimy kolorkami i formatem.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najciekawsze formatowanie i fajne tło mają Fakt i SuperExpress, natomiast Rzeczpospolita czy Private Banking mają tło i formatowanie bardzo skromne.

 

Piotrze, proszę nie gadaj takich głupot.

Po pierwsze, brukowce mają krzyczący layout a pod względem projektowania graficznego są kompletnym dnem (oczywiście takie projektowanie jest zamierzone, celowe i nastawione na konkretnego odbiorcę). Ktoś, kto podszedłby do art directora w szanującej się agencji reklamowej lub do profesora na ASP z taką stroną, zostałby w najlepszym razie zmieszany z błotem, o ile osoba udzielająca korekty miałaby bardzo dobry dzień.

Sądzę, że jest więcej dróg na design dla czasopisma niż tylko opcja "brukowiec albo poważny dziennik". Na rynku jest sporo dobrze lub przynajmniej poprawnie zaprojektowanych miesięczników czy tygodników, z których można czerpać inspirację. Oczywiście ostatnie zdanie będzie należało do Ciebie i Twojego zespołu, ale akurat te dwie rzeczy - treść i forma - zupełnie nie wchodzą sobie w drogę. Można mieć dopieszczone i jedno i drugie, bez wzajemnych kompromisów.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pierwszy numer od dnia kiedy pojawił się w empikach. Niestety nie miałem jeszcze czasu na czytanie, ale za to przeglądnąłem dokładnie pierwszy numer kilka razy. I tu muszę dołożyć łyżkę dziekciu do tego miodu, który się wylewa w tym wątku. Szata graficzna wygląda jakby czasopismo było wydawane w latach 90' zeszłego stulecia. To ma być czasopismo popularno-naukowe i hobbystyczne a nie praca magisterska. 4 strony suchego tekstu nie mają prawa się zdazyć! Ja rozumiem zamysł i grupę odbiorców do których miesięcznik jest kierowany, jednak ta sterylność jest mocno przesadzona. Czy czcionka jest za duża nie mnie oceniać (wg. mnie jest), ale jeśli już decydujemy aby taka była to może nie wszędzie. Nie mam teraz magazynu przed oczami ale w dziale opisującym niebo w lipcu, w wielu miejscach jest za duża. Do tego stopnia że wraz z olbrzymimi odstępami sprawia że źle się to czyta. Wracając do formatowania to wystarczy porówać kilka tytułów z którymi sąsiaduje AA na półce w empiku. Moim zdaniem szata graficzna AA powinna zostać dopracowana. Zaznaczam że nie jestem ekspertem od składu i wypowiadam się tylko jako odbiorca, początkujący astroamator.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.