Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

próbowałem wielokrotnie sfotografować ciekawie wyglądające chmurki aparatem w telefonie ale zupełnie nie radzi sobie z ustawieniem ostrości. Dzisiaj miałem ze sobą lustrzankę i udało się zrobić zdjęcie chmury z "frędzlami"

nie mam bladego pojęcia jak taka chmurka się nazywa więc proszę o identyfikację - Altocumulus floccus virga

 

chmurki_24_07_2012.JPG

 

pozdrawiam

 

Ac flo 7, vir 8; razem 15 pkt.

Edytowane przez Stalker
Klasyfikacja: Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbowałem wielokrotnie sfotografować ciekawie wyglądające chmurki aparatem w telefonie ale zupełnie nie radzi sobie z ustawieniem ostrości. Dzisiaj miałem ze sobą lustrzankę i udało się zrobić zdjęcie chmury z "frędzlami"

nie mam bladego pojęcia jak taka chmurka się nazywa więc proszę o identyfikację

 

Fajne to-to :) Nie jest to smuga kondensacyjna rozmywana przez wiatr? Trochę za wąskie pole, masz może szersze ujęcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za wąskie pole, masz może szersze ujęcie?

poniżej najszersze jakie udało mi się zrobić. Resztę zasłaniały budynki. Chmura była nisko nad horyzontem. Próbowałem obejść te budynki ale zawsze coś zasłaniało widok. Ta część, którą zobaczyłem rozciągała się na około 45o wzdłuż horyzontu. Widziałem jeden z końców i frędzle kończyły się nagle wraz z chmurą więc to raczej nie smuga kondensacyjna

takich smug było w tym dniu sporo ale samoloty latają tam na wysokości około 50-60o nad horyzontem, a to było około 5-6o

 

chmurki_2012_07_24_2.JPG

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniżej najszersze jakie udało mi się zrobić. Resztę zasłaniały budynki. Chmura była nisko nad horyzontem. Próbowałem obejść te budynki ale zawsze coś zasłaniało widok. Ta część, którą zobaczyłem rozciągała się na około 45o wzdłuż horyzontu. Widziałem jeden z końców i frędzle kończyły się nagle wraz z chmurą więc to raczej nie smuga kondensacyjna

takich smug było w tym dniu sporo ale samoloty latają tam na wysokości około 50-60o nad horyzontem, a to było około 5-6o

 

Wydaje mi się, że to gatunek castellanus któregoś z rodzajów chmur. Trudno powiedzieć którego dokładnie, gdy chmury są zasłonięte budynkami, ale skoro były nisko, to obstawiam Stratocumulusa. Gatunek castellanus stosuje się jeszcze do Cirrusów, Cirrocumulusów i Altocumulusów.

 

Definicja gatunku castellanus z "Międzynarodowego atlasu chmur":

 

Chmury, które w górnej części przynajmniej miejscami wykazują wypukłości w postaci wieżyczek, nadających tym chmurom na ogół wygląd ząbkowany. Wieżyczki te, z których część ma większą wysokość niż szerokość, posiadają wspólną podstawę i wydają się ułożone wzdłuż pewnych linii. Wieżyczkowaty charakter chmur castellanus jest szczególnie dobrze widoczny, gdy są one obserwowane z boku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pierwszy raz od kiedy gapię się w niebo widziałem wir podkowiasty (horseshoe vortex).

 

Wyszedłem na balkon na dymka. Spojrzałem w górę i dokładnie nad głową zobaczyłem obok cumulusa wielki, wygięty, biały wir. Wpadłem do domu, wytargałem aparat z plecaka i biegiem na balkon. Nie było mnie może 20 sekund, a przez ten czas wir się nieco zmniejszył i wyprostował, przypominając nieco zawieszone w błękicie małe tornado. Wirował bardzo szybko, jeden obrót wokół osi zajmował 2-3 sekundy. Nie minęło następne 20 sekund jak się rozpłynął. Bardzo efektowne, ale niezwykle krótkotrwałe zjawisko, trochę jak chmury Kelvina-Helmholtza, które kilka razy widziałem, ale nigdy nie zdążyłem wyjąć aparatu zanim zanikły.

 

DSC_8819.JPG

 

Wir podkowiasty 100 pkt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altocumulus lenticularis (29 lipca):

 

post-730-0-28707600-1343851404_thumb.jpg post-730-0-27300700-1343851406_thumb.jpg

 

Cirrus fibratus (30 lipca) w ciekawej formie przypominającej drobne zmarszczki na tafli wody:

 

post-730-0-47292800-1343851410_thumb.jpg

 

Na koniec i poza konkursem - ślad przelotu samolotu na tle chmur Cirrus fibratus (30 lipca):

 

post-730-0-59167100-1343851407_thumb.jpg post-730-0-89632500-1343851408_thumb.jpg

 

Ac len 7; Ci fib 3; Ci fib 3; razem 13 pkt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Załączam kilka fotek chmurek, które sfotografowałem podczas urlopu nad morzem. Nie znam się na chmurach za bardzo, ale podobały mi się i wyglądały jak jakieś flary czy fajerwerki. Może znawcy tematu ocenią... smile.gif

 

Pozdro,

 

Miłosz

 

Ci uncinus 5 + Cu mediocris 2; razem 7 pkt.

post-21549-0-15345400-1343898674_thumb.jpg

post-21549-0-67645000-1343898691_thumb.jpg

post-21549-0-22199500-1343898815_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzutem na taśmę dwa zdjęcia sprzed 7 dni (26 lipca):

 

Tworzący się Cumulonimbus calvus z Księżycem w pierwszej kwadrze:

 

post-730-0-01779500-1343932521_thumb.jpg

 

Ten sam Cumulonimbus z zasłoną (velum):

 

post-730-0-78003000-1343932522_thumb.jpg

 

Cb cal 3; Cb cal 3 + velum 20; razem 26 pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nigdy wcześniej nie interesowałem się tematyką chmur, ale wczoraj spacerując po Krośnie, o godzinie około 14:50 mój wzrok przykuł taki o to spodek na niebie.

Pozdrawiam

 

Cb cap 3 + incus 3; razem 6 pkt.

20120803_135501.jpg

Edytowane przez Radek Grochowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tęcza:

DSCF3417.JPG

 

Cumulonimbus (odmiana congestus)

DSCF3050.JPG

 

I tego nie jestem pewien (proszę o podpowiedz) - Cumulonimbus calvus z zasłoną (velum)

DSCF3741.JPG

 

A tego nie wiem - Altoculumulus stratiformis undulatus

DSCF3412.JPG

 

Tęcza podw. 20; Cu con 3; Cb cal 3 + vel 20; Ac str undulatus 6; razem 52 pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wrzucam dwa zjawiska z zeszłej niedzieli.

 

1. Kołnierz szkwałowy na czole nadchodzącej chmury burzowej.

Jako ciekawostkę zaznaczę, że tej burzy towarzyszył bardzo silny wiatr liniowy (zjawisko downburst) - na mojej stacji ogrodowej zanotowano maksymalny podmuch o prędkości 108 km/h. Później musiałem udać się do sąsiada po moje plandeki które "zniknęły" z ogrodu.

 

shelf cloud 1 af 2 hdr.jpg

 

shelf cloud 2 af.jpg

 

2. Wieniec wokół Księżyca.

 

wieniec moon v2 af.jpg

 

Cb cap 3 + arcus 20; wieniec 5; razem 28 pkt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sąsiednim wątku o piorunach kolega zadał pytanie, które coraz częściej nasuwa mi się na myśl przy okazji Cloud Trophy. Chciałbym je zadać pomysłodawcy i opiekunowi wątku, Muchozolowi:

 

Czy to jest nadal konkurs, czy po prostu wrzucamy sobie tutaj zdjęcia piorunów chmur?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za dziwadło?

 

Kurde film się nie wrzucił,będzie później.sorry

 

Film udostępnił mi kolega.Nagrany w podróży w okolicach Piły.

Nie jestem "Chmurologiem".Czy to tzw. chmura szelfowa?

 

http://www.youtube.com/watch?v=HVtQGiZLw6k&feature=g-upl

Edytowane przez kecaj
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj po raz pierwszy miałem okazję widzieć promienie zmierzchowe i przeciwzmierzchowe jednocześnie. Zjawisko polega na tym, że Słońce schowane za chmurami albo płytko pod horyzontem oświetla nisko położone chmury, a te rzucają długie na wiele kilometrów cienie. Dla obserwatora stojącego na powierzchni Ziemi wygląda to tak, jakby na przemian ciemniejsze i jaśniejsze pasma tworzyły łuki (mosty) od Słońca do punktu położonego dokładnie naprzeciwko - tzw. punktu przeciwsłonecznego. Oczywiście promienie są równoległe, ale perspektywa obserwatora sprawia, że wydają się być lekko ugięte. Promienie wychodzące od strony Słońca nazywa się zmierzchowymi, po przeciwnej stronie nieba - przeciwzmierzchowymi. Swoją drogą nazwa jest trochę niefortunna, bo tak samo mówi się o tych promieniach, gdy Słońce wschodzi, więc wtedy powiiniśmy mówić o nich "świtowe" ;)

 

Ładnie i prosto zjawisko to jest wyjaśnione na świetnej stronie "Atmospheric Optics": http://atoptics.co.u...ics/skywide.htm, towarzyszy mu też panorama.

 

EDIT: poglądowe wyjaśnienie jest też na OPOD (Optics Picture of the Day) z lepszym zdjęciem niż moje: http://www.atoptics.co.uk/fz504.htm

 

Niestety, nie miałem przy sobie aparatu, więc zdjęcia pstryknąłem telefonem (5 Mpix), 15 minut po zachodzie Słońca:

  • promienie zmierzchowe (ang. crepuscular rays)

post-730-0-07454200-1345668670_thumb.jpg

  • promienie przeciwzmierzchowe (ang. anticrepuscular rays)

post-730-0-05198300-1345668674_thumb.jpg

 

Dodatkowo na drugim zdjęciu widać też wynurzający się spod widnokręgu cień Ziemi w postaci ciemniejszej, popielato-fioletowej smugi (upolowanie go jest proste: http://j.mp/SUsTar).

 

Promienie zmierzchowe - 15, promienie przeciwzmierzchowe - 30, cień Ziemi - 8; razem 53 pkt.

Edytowane przez Stalker
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj po raz pierwszy miałem okazję widzieć promienie zmierzchowe i przeciwzmierzchowe jednocześnie

 

ja widziałem tylko te zmierzchowe

chyba obserwowaliśmy to samo zjawisko

właśnie kończyłem wycieczkę rowerową gdy dostrzegłem taki nietypowo oświetlony układ chmur tuż po zachodzie Słońca

 

2012-08-20 20_05_33p.JPG

 

nieco wcześniej sfotografowałem też sam zachód Słońca

 

2012-08-20 19_49_16p.JPG

 

też robione telefonem

gdy zabierałem ze sobą lustrzankę to niewiele ciekawego się działo

 

pozdrawiam

 

Promienie zmierzchowe - 15; razem 15 pkt.

Edytowane przez Stalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.