Skocz do zawartości

Muchozol

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś udało mi się chwycić coś takiego z mini tęczą

"Coś"-powtarzam nie jestem chmurologiem.

 

DSC_0265.JPG

 

Cb cal(?) - 3, praecipitatio - 1 (właściwie virga), tęcza (fragment) - 3; razem 7 pkt.

Edytowane przez Stalker
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Altocumulus stratiformis perlucidus oraz Altocumulus stratiformis translucidus z towarzyszącym zjawiskiem virga (smugi opadu nie dosięgające ziemi):

 

post-730-0-48103200-1346012783_thumb.jpg

 

post-730-0-51962500-1346012785_thumb.jpg

 

Ac str (pe + tr) - 1, vir - 8; razem 9 pkt.

Edytowane przez Stalker
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj chmura dnia w wielu częściach Polski, jeśli nie w całej. Rzadko fotografowana, bo niewielkiej urody. Uciążliwa, smutna i beznadziejna. Zapowiedź nieuchronnie zbliżającej się jesieni.

 

A imię jej Altostratus Stratus nebulosus (za poprawienie błędnej klasyfikacji dziękuję Radkowi Grochowskiemu):

 

post-730-0-76834400-1346516681_thumb.jpg

 

Dodatkowo na tle szarej, ciągłej zasłony widać postrzępione chmury z gatunku Stratus fractus.

 

As - 3, Str fra - 2; razem 5 pkt.

Edytowane przez Stalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym argumentem zwolenników smug chemicznych (chemtrails) mogą być dość rzadko obserwowane negatywne smugi kondensacyjne distrail (od dissipation trail - rozpadająca się smuga). Powstają, gdy samolot odrzutowy przelatuje przez naturalną chmurę Cirrus lub Altostratus i dodatkowa para wodna z gazów wylotowych silników powoduje gwałtowny wzrost istniejących kryształków lodu (lub zamarzanie przechłodzonych kropel wody), które wypadają z chmury, pozostawiając prostą, liniową szczelinę w powłoce chmurowej.

 

Kilka dni temu sfotografowałem dissipation trail po przelocie odrzutowca pasażerskiego. Co ciekawe część chmury na której powstał to bardzo stara i przekształcona smuga kondensacyjna.

 

DSC_8915.jpg

 

I jeszcze bardzo jasne parhelium z "ogonkiem" i piękna, atlasowa ławica Cirrus uncinus.

 

DSC_8844.jpg DSC_8914.jpg

 

Negatywna smuga kondensacyjna - 50, Słońce poboczne (parhelium) - 3, Ci unc - 5; razem 58 pkt.

Edytowane przez Stalker
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu sfotografowałem dissipation trail po przelocie odrzutowca pasażerskiego. Co ciekawe część chmury na której powstał to bardzo stara i przekształcona smuga kondensacyjna.

 

post-756-0-45046500-1346680114_thumb.jpg

 

I jeszcze bardzo jasne parhelium z "ogonkiem" i piękna, atlasowa ławica Cirrus uncinus.

 

post-756-0-91436700-1346680220_thumb.jpg post-756-0-98163700-1346680237_thumb.jpg

 

Piękne cirrusy, rzeczywiście podręcznikowe. Wygląda na to, że we Wrocławiu naprawdę świeciło dzisiaj Słońce, u mnie wyglądało to tak, jakby nigdy nie miało się pokazać zza chmur. Tak leniwych chmur jak dzisiaj na Eumetsacie nie widziałem już dawno...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że Cloud Trophy powraca i przedstawię swój pierwszy okaz...

 

Jeszcze nigdy nie widziałem tęczy wyraźniejszej niż ta z 6 września. Pojawiła się potrójna tęcza (ostatnia była ledwo widoczna), szkoda tylko, że mój aparat nie jest dobry w fotografowaniu takiego zjawiska. Dlatego przedstawiam aż trzy zdjęcia, ponieważ tęcza była zbyt szeroka - nie udało mi się wsadzić w jeden. Trzecia tęcza była niewiele słabiej widoczna niż druga na poniższych fotografiach... Ale była.

 

2ufwtgl.jpg

 

dzt892.jpg

 

Tęcza podwójna (pełna) - 20 pkt

Edytowane przez Radek Grochowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiła się potrójna tęcza (ostatnia była ledwo widoczna), szkoda tylko, że mój aparat nie jest dobry w fotografowaniu takiego zjawiska. .... Trzecia tęcza była niewiele słabiej widoczna niż druga na poniższych fotografiach... Ale była.

 

 

Bardzo ładny okaz, ale...hmmm, trzy tęcze powiadasz.

Rozwiń proszę gdzie widziałeś tą trzecią tęczę, wewnątrz głównego łuku czy może pomiędzy pierwszym a drugim łukiem ale była ona o innym "kącie nachylenia" niż dwie pozostałe.

 

Wiesz dlaczego drążę temat, bo fizycznie tęcza trzeciego i czwartego rzędu, owszem występuje... ale po przeciwnej stronie nieba, tzn.: w postaci okręgów wokół Słońca o promieniach kątowych zbliżonych do łuku głównego jednak znacznie szerszych. Dopiero tęcza 5 rzędu jest widoczna po stronie przeciwsłonecznej jednak tonie w "blasku" tęczy głównej oraz wtórnej - jedynie w pasie Aleksandra możemy wypatrywać bardzo słabych kolorów niebieskiego i zielonego świadczących o obecności bardzo szerokiej tęczy piątego rzędu (ale to są już ekstremalnie hardcorowe obserwacje, nikomu się jeszcze nie udało).

 

Nie neguję Twojej obserwacji ale prawdopodobnie widziałeś łuki nadliczowe tęczy głównej lub znacznie rzadszą tęczę odbitą (ale musiałbyś wtedy znajdować się w pobliżu jakiegoś jeziora, stawu lub morza).

 

Trochę więcej o bardzo rzadkim zjawisku tęczy 3 i 4 stopnia znajdziesz tutaj.

 

http://www.atoptics....nbows/ord34.htm

 

Dla mnie osobiśie jest to taki Św.Graal obserwacji atmosferycznych na którego poluję już od 3 lat, na razie jednak bez powodzenia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą trzecią widziałem nieco dalej niż drugą, odstęp od niej był niemal podobny jak u pierwszej i drugiej... Teraz raczej cofam co powiedziałem z "niewiele słabiej widoczna" - fotografie wstawiałem w dzień, z powodu że było znacznie jaśniej druga tęcza wydawała mi się znacznie słabsza niż to co widzę teraz. Wcześniej mogłem dostrzec ją tylko na pierwszym zdjęciu, teraz na każdej z trzech.

 

Być może były to łuki nadliczbowe, będę musiał dowiedzieć się nieco więcej o tajemnicach tęcz.

 

Co do jezior, itp, mieszkam na Suwalszczyźnie, lecz do najbliższego jeziora mam kilka kilometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Cirrus fibratus i spissatus podświetlone promieniami zachodzącego Słońca

 

cirrus uncinus.jpg

 

2.Słaby łuk okołozeniatlny na cirrus spissatus (jakoś nie mam szczęścia do bardziej intensywnych odmian tego zjawiska).

 

okołozen af.jpg

 

Ci fib 3 + Ci spi 2; Cs fib 3 + łuk okz 15; razem 20 pkt

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cirrus floccus virga.

 

DSC_8923.jpg

 

Altostratus undulatus, tzw "asperatus", którego sfotografowałem 3 dni temu koło Trzebnicy.

 

DSC_8932.JPG

 

Oraz Cirrus fibratus odmiana intortus (czyli "poplątane")

 

DSC_9043.jpg

 

Ci flo 5 + virga 12; As und 15; Ci int 3; razem 35 pkt.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich zgłoszeń z ostatnich dni:

 

 

6 września, zdjęcia odległe o zaledwie 30 minut (odpowiednio 19:03 i 19:34) - spóźniłem się 45 minut z publikacją, więc nie naliczę sobie punktów :)

 

Cirrus floccus virga (wyraźne białe chmury), Cumulus fractus (jasnoszare chmury na pierwszym planie i u góry), Stratocumulus (wydłużone pojedyncze chmury nad horyzontem w lewej części zdjęcia):

 

post-730-0-79205200-1347576246_thumb.jpg post-730-0-53994300-1347576249_thumb.jpg

 

13 września, Słońce poboczne:

 

post-730-0-85856400-1347576252_thumb.jpg post-730-0-15304000-1347576251_thumb.jpg

 

Słońce poboczne (parhelium) - 3; razem 3 pkt.

Edytowane przez Stalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z 11 września:

 

Altocumulus stratiformis (chmura po lewej stronie):

 

post-730-0-05075700-1347669567_thumb.jpg

 

Cirrocumulus stratiformis (tę samą chmurę widać również w środkowej części pierwszego zdjęcia):

post-730-0-98383100-1347669562_thumb.jpg

 

Ac str 1; Cc str 5; razem 6 pkt.

Edytowane przez Stalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 września o 19:01 zarejestrowałem UFO :D czyli Altocumulus lenticularis:

 

post-730-0-98190700-1347671193_thumb.jpg post-730-0-70254000-1347671195_thumb.jpg post-730-0-33846000-1347671197_thumb.jpg

 

Przyleciało oglądać urokliwy zachód Słońca (Stratocumulus stratiformis i Altocumulus stratiformis + virga + mamma - gdyby nie opis Radka dotyczący tej samej chmury, chyba nie zwróciłbym uwagi na małe wymionko):

 

19:12

post-730-0-09301500-1347671299_thumb.jpg

 

19:20

post-730-0-27993100-1347671301_thumb.jpg

 

19:37

post-730-0-72418300-1347671303_thumb.jpg

 

Ac len 7; Sc str 3, Ac str 1, vir 8, mam 30; razem 49 pkt.

Edytowane przez Stalker
Klasyfikacja: Radek Grochowski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczorajszy pióropusz, który nie zmieścił się cały w kadrze więc zrobiłem mozaikę

 

2012-09-16 12_37_15_panorama.JPG

 

i taka zakręcona chmurka

 

2012-09-16 12_39_32_m.JPG

 

i dzisiejszy poboczniak

 

2012-09-17 18_03_37_m.JPG

 

który dość szybko ewoluował i już po kilku minutach stał się kawałkiem łuku

 

2012-09-17 18_05_06_m.JPG 2012-09-17 18_09_52_m.JPG

 

pozdrawiam

 

Ci spi 2;Ci spi 2, vir 12; Słońce poboczne 3; razem 19 pkt.

Edytowane przez Stalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dzisiejszego popołudnia - małe combo:

 

halo 22* + sundog + górny łuk styczny + łuk okołozenitalny

 

:D

 

halo st af.jpg oz stycz af.jpg oz af.jpg

 

Halo 22* (fragment) 3, Słońce poboczne 2x3, górny łuk styczny 5, łuk okołozenitalny górny 15; razem 29 pkt.

Edytowane przez Stalker
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 dni temu. Negatywna smuga kondensacyjna (distrail) na chmurze Cirrocumulus stratiformis.

 

DSC_9068.jpg

 

Tego samego dnia miał miejsce fantastyczny zachód Słońca, który już pokazał Stalker. Nie chcąc mnożyć zdjęć ponad konieczność pokazuję tylko latający spodek Altocumulus lenticularis oraz podświetlony od dołu Altostratus opacus (chyba) plus virga i mały zarodek mamma.

 

DSC_9069.jpg DSC_9070.jpg

 

Dzisiaj wybrałem się na grzyby, które nie do końca dopisały, za to w pięknych okolicznościach wzgórz i łąk dane mi było podziwiać nadzwyczajne przedstawienie.

 

Rzadkie 120-stopniowe parhelium na chmurze Cirrostratus nebulosus.

 

DSC_9083.JPG

 

Parhelia z fragmentami 22-stopniowego halo i kręgu pahelicznego, oraz górny łuk styczny. Chmury to Cs nebulosus, Cs fibratus i Ci spissatus.

 

DSC_9119.jpg

 

Łuk okołozenitalny:

 

DSC_9125.jpg

 

I jeszcze dwie impresje w parheliowych klimatach.

 

DSC_9133.jpg DSC_9109.jpg

 

Negatywna smuga kondensacyjna 50, Cc str 5; Ac len 7, As opa 3, vir 8, mam 30; Ci neb 3, Słońce poboczne 120* 50; halo 22* (fragment) 3, Słońce poboczne 2x3, poziomy krąg przysłoneczny 5, górny łuk styczny 5, Cs fib 3, Ci spi 2; łuk okołozenitalny górny 15; razem 195 pkt.

Edytowane przez Stalker
195 punktów w jednym podejściu. Trudno będzie pobić ten rekord :)
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iryzaja podpada pod Cloud Trophy? Jeśli tak to mam tu fotkę jodłowskiego kłaka ustrzelonego w ostatni piątek z Trójmorskiego. Poza resize nietknięty, tak jak zszedł z matrycy. :)

 

IMG_6965res.jpg

 

Pozdrawiam.

 

Iryzacja - 3; razem 3 pkt.

Edytowane przez Stalker
Jasne, że iryzacja podpada pod CT!
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.