Skocz do zawartości

Celestron Regal 100 F-ED


will79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Kilka dni temu odkupiłem okazjonalnie od znajomego w/w sprzęt... Na ten czas działam ostro za dnia zwierzęta, ptaki itd... ale zawsze moim marzeniem było sprawić sobie konkretny teleskop na nocne podglądanie, najbardziej księżyc i inne planety...

 

Chciałbym dopytać bardziej wtajemniczonych czy jest sens doposażać tego Celestrona w inne okulary, jakieś filtry itd. Widziałem takie zestawy w aluminiowej walizce po 400-600 zł, warto w to inwestować ? Jeżeli tak to prosiłbym o Wasze typy, mógłbym dokupić osprzętu do 1000 zł, czy też dać sobie spokój dozbierać funduszy i zaatakować prawdziwy teleskop.

 

 

 

Tu są dane lunety:

 

Typ lunety kątowa

Wielkość lunety duże od 100mm

Średnica [mm] 100

Powiększenie [x] zoom 22-67

Powłoki Fully Coated

Pole widzenia kątowe 1.9° @ 22x, 0.9° @ 67x

Odstęp źrenicy [mm]

Źrenica wyjściowa [mm] 20 @ 22x, 15 @ 67x mm

Ogniskowa [mm] 540

Wymiary [szer. × dług. × wys.] [mm] 508

Waga [kg] 2,5

Pole widzenia na 1000m [m] 33 @ 22x, 17 @ 67x m

 

 

Dzięki za pomoc. pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie, to bardzo fajny teleskop "łatwo-przenośny"

Masz do niego przyzwoity statyw foto? - da się posadzoną na nim lunetą komfortowo obserwować przy maksymalnym powiększeniu standardowego zooma?

 

Największy minus twojego zestawu to okular, który dla małych powiększeń ma pole własne tylko 40*, co daje efekt studni.

Na pewno zainwestowałbym w 16~18mm okular o szerokim polu - na przykład baader hyperion 17mm.

Jeżeli masz kiepski statyw to resztę wydałbym na jakiś przyzwoity.

Jeżeli masz porządny statyw, to dokupiłbym jeszcze jakiś okular planetarny w okolicach 4mm - na przykład Vixen NLV 4mm

 

Aha ważna sprawa, nie wiem czy podane okulary ostrzą z twoją lunetą w nieskończoność - trzeba sprawdzić podczas zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Jako użytkownik mogę powiedzieć tak.....

 

Jeśli chcesz oglądać planety bardziej wnikliwie to kup teleskop. Celestron Regal to świetna luneta dzienna o kapitalnej jakości obrazu w zakresie rozsądnych powiększeń. Doposażenie jej w stałoogniskowe okulary na potrzeby obserwacji dziennych ma sens. Pamiętac musisz o tym,że z racji niewielkiego pryzmatu luneta ta nie obsłuży pełnego standardu 1.25". Myślę że okular o iloczynie ogniskowej i pola własnego w granicach 1000-1100 to będzie już max..... Czyli np. taki hyperion 17mm. Ale zaznaczyć trzeba,że najlepiej wziąć lunetę do sklepu i tam dobrać okular. Luneta pracuje z okularami plosslo podobnymi jak i konstrukcjami wyposażonymi w barlowa a ograniczeniem jest jedynie przelot optyczny pryzmatu. Ja używałem z meade 5000 14mm, 9mm i 5.5mm.. było kapitalnie Z 26mm okularem tej serii winieta była już ogromna(iloczyn 1560). Okular standardowy zoom jest dobrej jakości ale drażnić może niewielkie pole na szerokim kącie. Luneta ładnie punktuje gwiazdy i pokazuje księżyc. Planety również widoczne czysto bez artefaktów od pryzmatu - ale w rozsądnych powiększeniach i nadaje się raczej do przeglądowego ich oglądania. Wnikliwszą obserwację skutecznie popsuje aberracja na większych powiększeniach (mars,Jowisz). Pamiętać trzeba,że jest tam pryzmat, który dużym powiększeniom i jasnym planetom nie służy. Jest też układ soczewki/soczewek ostrzenia i płytka zabezpieczająca przed kurzem..... To wszystko w torze optycznym. Tak więc planety pooglądasz ale nie poobserwujesz szczegółowo.

 

Ja bym sobie regala wyposażył w jedną /dwie dobre stałki i zostawił go na plener bo obrazy daje wyborne. A na Planety traktowane wnikliwie to bym sobie kupił teleskop ale taki żeby okulary były współne..... Np . Maka jakiegoś. Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie, to bardzo fajny teleskop "łatwo-przenośny"

Masz do niego przyzwoity statyw foto? - da się posadzoną na nim lunetą komfortowo obserwować przy maksymalnym powiększeniu standardowego zooma?

 

 

No właśnie, jako "nowy w temacie" zakupiłem na mieście taki zwykły statyw za 60 zł mysląc, że wystarczy... za solidny on nie jest i trochę chwiejny, zobaczę jutro może uda mi się go wymienić, tylko na jaki ? Podpowiecie jaki by był odpowiedni ? mogą być linki..

 

Z góry dzięki za pomoc. pozdr,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jako "nowy w temacie" zakupiłem na mieście taki zwykły statyw za 60 zł mysląc, że wystarczy...

 

raczej pewnie jakiś manfrotto, ale solidny statyw to nie wszystko, ważna jest jeszcze głowica,

czyli np. solidny statyw to pewnie jakieś 055 albo 190 i do tego głowica; może do 100x starczy 410

albo od razu giro z mikroruchami

 

bo inaczej będziesz się męczył, a to raczej powinna być sama przyjemność

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

np. solidny statyw to pewnie jakieś 055 albo 190 i do tego głowica; może do 100x starczy 410

 

Potwierdzam Manfrotto 055 + głowica Junior410 zapewnia komfortowe obserwacje do 150x a przy szerokokątnych okularach krótkoogniskowych, bezwietrznej pogodzie i odrobinie wprawy nawet do 200-240x.

Ciekawe jak z jakością obrazu i aberrą w tym Celestronie przy granicznych powiększeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam Manfrotto 055 + głowica Junior410 zapewnia komfortowe obserwacje do 150x a przy szerokokątnych okularach krótkoogniskowych, bezwietrznej pogodzie i odrobinie wprawy nawet do 200-240x.

 

Ten zestaw co podajecie wygląda bardzo fajnie, sęk w tym ze podliczam i wychodzi mi 1200 zł za taki pakiet, a gdzie dopiero okulary o których wspominali przedmówcy ? Jest jakas opcja bardziej ekonomiczna ?

 

Prosiłbym również o info o co dokładnie chodzi z tym ostrzeniem okularów w nieskonczoność, tak się składa iż w mojej okolicy nie mają na stanie tych okularów żadnym sklepie, jak myslicie sprowadzą jak bym podjechał z tą lunetą ?

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zakupiłem, statyw Manfrotto 055 + głowice HDV 710. Jutro pierwsze testy. Tej głowicy 410 nie brałem z dwóch powodów, była 2x droższa i przy obserwacjach dziennych kiedy szybko chciałbym zmienić pozycję lunety nakręcił bym się tymi pokrętłami w 3 ....

 

W najbliższym czasie zakupię jeden z okularów które polecaliście ( chyba boader 17mm...) dam wtedy znać co i jak w odniesieniu do standartowego okularu który jest w Celestronie.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Tej głowicy 410 nie brałem z dwóch powodów, była 2x droższa i przy obserwacjach dziennych kiedy szybko chciałbym zmienić pozycję lunety nakręcił bym się tymi pokrętłami w 3 ....

 

wystarczyło tylko lekko pociągnąć za pokrętło, wtedy zwolniłoby zębatki mikroruchów :)

a ciekaw jestem czy ta głowica video, którą nabyłeś, będzie się wystarczająco płynnie obracać przy dużych powiększeniach

opisz jak trochę potestujesz

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ciekaw jestem czy ta głowica video, którą nabyłeś, będzie się wystarczająco płynnie obracać przy dużych powiększeniach

opisz jak trochę potestujesz

 

 

hmm :) znowu mieliście rację :) Przy max powiększeniu x67 trzęsie obrazem jak bym jechał "starą gierkówką", a co dopiero jak dokupie inny okular na większe powiekszenia, przy mniejszych glowica w zupełności daje radę. W poniedziałek atakuję sprzedawcę nich mi sprowadza tą 410 junior, tą 710 HDV mieli wtedy na stanie... Oglądałem na youtube test 410, myślę, że będzie dobrze.

 

pozdr.

Edytowane przez will79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie trzęsie to raczej z winy statywu? Coś mi się wydaje,że to on jest problemem.

 

Sam już nie wiem, statyw wygląda na prawdę ok. w odniesieniu do tego który miałem wcześniej, 055 jest bardzo lekki, dziś spróbuję nie rozkładać wszystkich nóg do końca, a przynajmniej tych pierwszych najchudszych od dołu... rególacja odbywa się w trzech punktach ramienia.. Zastanawiam się właśnie jakiej musiał by być konstrukcji aby np. podczas nawet lekkiego trącenia jednej z nóg obraz pozostał stabilny i nie przenosił drgań.. :g:

 

W takiej sytuacji poddaję pod wątpliwość kupowanie tych dodatkowych okularów na większe powiększenie.

 

Ciśnie mi się na usta stara dobra praktyczna zasada z życia... " co ma być do wszystkiego..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obstawiam zdecydowanie statyw. Wystarczy sobie tą głowicę przykręcić do czegoś "stałego" jakiegoś blatu lub czegoś żeby łatwo znaleźć winowajcę. Ja zdecydowanie stawiam na statyw. Sam niedawno kupiłem głowicę manfrotto 128L i ma ona jakieś łożysko olejowe chyba. Czyli nawet "na luzie" głowica obraca się z takim miękkim oporem - moim zdaniem wystarczy,żeby roztrzęść statyw a w dużych powiększeniach nie muszą to być drgania duże wyraźnie widoczne... Głowica w niczym tu nie jest winna. Jeśli nie posiada luzów, jeśli nie ma ich na szybkozłączce to nie ona tu winna.

 

A większe powiększenia jak najbardziej ale trzeba rozwiązać problem drgań.

Edytowane przez krzychb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak kupowales ale ja zawsze polecam test sprzetu w sklepie, a do opinii uzytkownikow lepiej podchodzic z rezerwa. Ciezko cos doradzic ze statywow foto jesli ktos chce lekki sprzet, nie za drogi i stabilny na duzych powiekszeniach. Jesli ten zestaw nie spelnil oczekiwan to bedzie ciezko z innym.

 

Zastanawiam się właśnie jakiej musiał by być konstrukcji aby np. podczas nawet lekkiego trącenia jednej z nóg obraz pozostał stabilny i nie przenosił drgań

Najlepiej takiej jak statywy astronomiczne stalowe 2 calowe.

Edytowane przez prestoneq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kiika dni temu do Regala zakupiłem okular Vixen LV-W 5 mm ( na uwadze miałem możliwość jego przełożenia kiedy będzie już teleskop). Do lunety pasowaliśmy kilka okularów różnych marek, jak nie raz nauczyło mnie życie żęby było dobrze trzeba wydać... ten który był najdroższy dawał najlepszy obraz i najlepiej mi pasował. Księżyc miodzio... w plenerze też fajnie daje radę. Okular wcale nie jest taki ciężki.. w zestawie z Regalem jest taka specjalna płytka centująca od spodu którą dokonuje się korekcji.

 

Statywu i głowicy nie przeskoczę, zostaję z Manfrotto.. składam go w 30 sek. i mobilnie do bagażnika.. z astronomicznym 2" byłby problem.

 

 

Aha, co do firmowego okularu Celestrona który jest razem z lunetą. Mój poszedł do dystrybutotra kiedy w nocnych obserwacjach wypatrzyłem "paprocha, taką jak by nitkę", przysłali inny... masakra, też ma skazę, dziś ich będę atakował..

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam kupno ND5 na obserwacje słonka do kompletu wraz ze zwykłym filtrem pomaranczowym bądź zółtym na okular.

Statywu nie przeskoczysz w tych cenach i trzeba się liczyc z kompromisem.

Zwróć uwagę na ten przydatny post:

 

Witaj, Jako użytkownik mogę powiedzieć tak.....

 

Jeśli chcesz oglądać planety bardziej wnikliwie to kup teleskop. Celestron Regal to świetna luneta dzienna o kapitalnej jakości obrazu w zakresie rozsądnych powiększeń. Doposażenie jej w stałoogniskowe okulary na potrzeby obserwacji dziennych ma sens. Pamiętac musisz o tym,że z racji niewielkiego pryzmatu luneta ta nie obsłuży pełnego standardu 1.25". Myślę że okular o iloczynie ogniskowej i pola własnego w granicach 1000-1100 to będzie już max..... Czyli np. taki hyperion 17mm. Ale zaznaczyć trzeba,że najlepiej wziąć lunetę do sklepu i tam dobrać okular. Luneta pracuje z okularami plosslo podobnymi jak i konstrukcjami wyposażonymi w barlowa a ograniczeniem jest jedynie przelot optyczny pryzmatu. Ja używałem z meade 5000 14mm, 9mm i 5.5mm.. było kapitalnie Z 26mm okularem tej serii winieta była już ogromna(iloczyn 1560). Okular standardowy zoom jest dobrej jakości ale drażnić może niewielkie pole na szerokim kącie. Luneta ładnie punktuje gwiazdy i pokazuje księżyc. Planety również widoczne czysto bez artefaktów od pryzmatu - ale w rozsądnych powiększeniach i nadaje się raczej do przeglądowego ich oglądania. Wnikliwszą obserwację skutecznie popsuje aberracja na większych powiększeniach (mars,Jowisz). Pamiętać trzeba,że jest tam pryzmat, który dużym powiększeniom i jasnym planetom nie służy. Jest też układ soczewki/soczewek ostrzenia i płytka zabezpieczająca przed kurzem..... To wszystko w torze optycznym. Tak więc planety pooglądasz ale nie poobserwujesz szczegółowo.

 

Ja bym sobie regala wyposażył w jedną /dwie dobre stałki i zostawił go na plener bo obrazy daje wyborne. A na Planety traktowane wnikliwie to bym sobie kupił teleskop ale taki żeby okulary były współne..... Np . Maka jakiegoś. Pozdrawiam

 

 

Cały problem z tą lunetą to pryzmat, az korci wsadzenie tam panoptica 24mm ale cóż konstrukcji się nie przeskoczy. Nie sprawdzałes może LVW 17, 22mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Kłaniam się,

 

pozwalam sobie nie zakładać nowego wątku, gdyż w istocie może dotyczy on wciąż Celestron Regal 100 F-ED, którego stałem się szczęśliwym posiadaczem.

Ponad chęć zakupu okularów (za jakiś czas) chciałbym go wyposażyć w filtr słoneczny; co sądzicie o Meade Glass White-Light Solar Filter (chyba występuje w kilku wersjach, jak 450, 600, 1200) - czy możecie zaproponować inne rozwiązanie? Czy poza samym filtrem na przód lunety będę potrzebować czegoś jeszcze do obserwacji słonecznych (poza Słońcem na niebie), czy jeszcze powinienem zastosować obok filtra - jeszcze odnowieni okular?

 

Nadto, czy zastosowanie pierścienia T2 Canon montowanego na okular pozwoli na wykonywanie ostrych zdjęć lustrzanką (czytałem gdzieś o problemach z łapaniem ostrości)?
Z góry dziękuję za podzielenie się opinią i pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 26.01.2020 o 19:29, mich_nicki napisał:

Kłaniam się,

 

pozwalam sobie nie zakładać nowego wątku, gdyż w istocie może dotyczy on wciąż Celestron Regal 100 F-ED, którego stałem się szczęśliwym posiadaczem.

Ponad chęć zakupu okularów (za jakiś czas) chciałbym go wyposażyć w filtr słoneczny; co sądzicie o Meade Glass White-Light Solar Filter (chyba występuje w kilku wersjach, jak 450, 600, 1200) - czy możecie zaproponować inne rozwiązanie? Czy poza samym filtrem na przód lunety będę potrzebować czegoś jeszcze do obserwacji słonecznych (poza Słońcem na niebie), czy jeszcze powinienem zastosować obok filtra - jeszcze odnowieni okular?

 

Nadto, czy zastosowanie pierścienia T2 Canon montowanego na okular pozwoli na wykonywanie ostrych zdjęć lustrzanką (czytałem gdzieś o problemach z łapaniem ostrości)?
Z góry dziękuję za podzielenie się opinią i pozdrawiam,

Cześć.Też jestem już od kilku lat szczęśliwym posiadaczem powyższego modelu lunety i do obserwacji Słońca używam szklanego filtra Orion 4,57''/model 07798/ i pasuje on idealnie do lunety przy wysuniętym odrośniku i zsuniętej do tyłu gumowanej osłony odrośnika.Uważam przy okazji ,że obserwacje Słoneczka filtrem szklanym to przepaść w porównaniu z wszelkimi foliami a to z uwagi na trwałość tego typu konstrukcji/mój ma ponad 5 lat bez śladów zużycia/a poza tym Słońce ma przepiękny naturalny żółto-pomarańczowy kolor.Możesz też poeksperymentować z okularami o różnych ogniskowych do tej lunety bo część z okularów nie ostrzy jednak  na nieskończoność w tej skądinąd świetnej optycznie ale też i kapryśnej pod kątem doboru okularów lunecie.Pozdrawiam.Krzysztof.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.