Skocz do zawartości

Obserwatorium - dziennik budowy Marco Van


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W końcu zdecydowałem się na budowę własnego małego obserwatorium. Miejsce nie jest za dobre ze względu na sąsiadującą ulicę i jej lampy, jednakże dotychczasowe doświadczenia ( obserwacje i astrofoto z HEQ-5 ) ostatecznie przekonały mnie o inwestycji właśnie tu.

1. Lokalizacja:

Obserwatorium znajduje się za domem i dość blisko niego ( brak miejsca - działka sąsiadów ). Skutkiem tego jest utrata całego zachodniego horyzontu. Od południa znajduje się kilka drzew. Za to cały wschodni horyzont jest dostępny tak jak i północny. Miejsce na obserwatorium jesień 2009.JPGObserwatorium to drewniany domek 2,5 X 2,5 metra. Większość z was na pewno już podobne widziała na tym forum. Zapraszam do oglądania. Komentarze i dyskusja mile widziane... ;)

 

2. Podstawa:

Pod domkiem wyłożyłem geowłókninę aby uniknąć wzrostu trawy i innych chwastów, które z czasem sprawiałyby kłopoty. Następnie wykopałem dół pod pier, wymiary to 60cm X 60 cm, głębokość 1 metr.Podstawa.jpg.

Na zdjęciu próba umieszczenia zbrojenia.dol.jpg. Zbrojenie wykonałem z pręta zbrojeniowego fi12 oraz drutu fi 6; Forma-dla-piera.jpg

 

CDN...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bedziesz żałował że zrobiłeś to przy ścianie domu. Tam dalej w głębi, gdzie piaskownica chyba by było lepiej?

Dom nagrzany latem będzie źródłem zafalowania powietrza, no i na pewno sporą część nieba zasłoni - to na pewno zmniejszy precyzję w aligancji i ustawieniu na Polarną.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bedziesz żałował że zrobiłeś to przy ścianie domu. Tam dalej w głębi, gdzie piaskownica chyba by było lepiej?

Dom nagrzany latem będzie źródłem zafalowania powietrza, no i na pewno sporą część nieba zasłoni - to na pewno zmniejszy precyzję w aligancji i ustawieniu na Polarną.

 

 

 

Hej,

Co do ustawienia to jest to optymalne miejsce. Tam gdzie jest ta piaskownica lampa uliczna świeci aż miło...

Obserwatorium jest w "strefie cienia" od lamp ulicznych. Co do ustawiania na polarną to ... Nie jestem nowicjuszem - wielokrotnie ustawiałem tam EQ3-2, HEQ-5 i polarną miałem jak na dłoni... :rolleyes:

Dom nie nagrzewa się tak aby ciepło promieniujące dawało zawirowania na tyle duże aby przeszkadzało to w obserwacjach. Dom ustawiony jest prawie idealnie w osi N-S więc w południe już jest tam cień.

Co do widocznego nieboskłonu - to tak masz rację. Tak jak napisałem wcześniej - cały zachodni horyzont jest ( przynajmniej z tej lokalizacji ) dla mnie niedostępny. Ale wschód, południe i północ są ok.

Przez ostatnie dwa lata tu właśnie prowadziłem obserwacje i fociłem, więc jest to przemyślana i najlepsza dla mnie ( na mojej działce ) lokalizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Pier:

Forma do piera kartonowa, jaką można kupić w każdym większym markecie budowlanym.PierII.jpg

Ustawienie zbrojenia i utrzymanie pionu oraz poziomu formy jest tu kluczem do sukcesu. Ja po ustawieniu zgrubnym formy wbiłem cztery pręty wokół formy w dole aby utrzymać w/w w ustalonej pozycji.

Na zewnątrz zabezpieczyłem formę piera deskami zbitymi na krzyż aby podczas wlewania betonu nie poruszył się.

Następna ważna sprawa to dobre ustawienie kotw do adaptera montażu. Ja wykorzystałem płaską deskę - nawierciłem otwory tak by po włożeniu w nie kotw były tak położone jak w prawdziwym adapterze.podstawa-adaptera.jpgpodsawa-adaptera-II.jpg

Oczywiście ważną sprawą ( a może najważniejszą ) jest tu odpowiednie ustawienie kotw w taki sposób aby później łatwo można było ustawić montaż na polarną.podsawa-adaptera-III.jpg

 

4. Betonowanie piera:

Ciężka robota fizyczna jeśli zdecydujecie się na zrobienie tego samemu. Ale efekt jest!betonowanie.jpg

Zanurzenie kotw i ich ostateczne ustawienie musi być precyzyjne aby uniknąć później problemów...Potem już tylko poczekać kilka dni aby beton stężał... :piwa:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Podłoga i ściany:

Następny etap budowy rozpocząłem kilka dni po betonowaniu piera. Złożyłem podstawę domku, która opiera się na dwunastu bloczkach betonowych. W rogach zastosowałem dwa bloczki na róg, przewiercone po środku i skręcone śrubami.

Deski podłogowe są w zestawie - niestety cały domek zakupiłem zimą ( był tańszy ) i przeleżał u mnie pod folią, co miało pewnie wpływ na to, że większość z nich była skoślawiona...

Szybka selekcja i zbudowałem podłogę. Otwór na pier wyciąłem wyrzynarką. Wokół piera zastosowałem 5cm styropian aby zniwelować wpływ wilgoci, zimna, robali itp, itd. podloga.jpgpodlogaII.jpgpodloga-III.jpg podloga-IV.jpg

 

Ściany buduje się łatwo, choć pomoc drugiej osoby usilnie wskazana. :friends:sciany.jpg sciany-II.jpg

Tego dnia pogoda nie była zbyt łaskawa ( gorąco i deszczowo ), więc na noc założyłem folię... CDN

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Dach i prowadnice:

 

To był najtrudniejszy i najdłuższy etap budowy. Wózki, na których porusza się dach zakupiłem na allegro; kopiując pomysł od Adama Jesiona i pewnie wielu innych. To sprawdzony i dobry pomysł.wozek.jpg

 

Podstawy pod prowadnice wykonałem solidnie, gdyż wielkość dachu budziła we mnie pewne wątpliwości - teraz ani drgnie.szyny.jpg szyny-II.jpg szyny-III.jpg

 

W kantówkach wyfrezowałem rowki na kable grzejne, które ułożyłem i zabezpieczyłem gwoździkami. Każdy kabel grzejny ma 150 W. Powinno wystarczyć do roztopienia śniegu/lodu zalegającego w prowadnicach.

rowki.jpg kable.jpg

 

Następnie ułożyłem prowadnice. Tutaj lepiej robić to przynajmniej z czterema osobami - są diabelnie ciężkie. :Dprowadnice.jpg

 

Prowadnice skręciłem początkowo tylko na cztery śruby, aby ewentualnie zmienić odległości gdyby nie były równoległe. Budowa podstawy dachu na wózkach i jej dobre skręcenie to także ważny etap...CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Dach:

 

Podstawa dachu osadzona jest na ramie do której przymocowane są wózki...wozek.jpg. Mocowanie elementów to moim zdaniem sprawa indywidualna. Wiem, że znajdą się osoby, które pewnie zrobiłyby to inaczej, ale dla mnie najważniejszą sprawą było solidność i bezpieczeństwo konstrukcji, nawet jeśli to podwyższyło koszty.

 

Budowa dachu jest już łatwa i nie sprawia większych trudności...dach.jpg dach-II.jpg dachIII.jpg

 

Ostatnia sprawą było ułożenie kabla grzejnego na dachu, tak, tak. Wielu z was może się uśmiechnąć, ale zimą przy odsuwaniu dachu nikt nie chciałby aby kupa zmarźniętego śniegu spadła mu z dachu na teleskop... :wacko:

dach-kable.jpg

 

W końcu ułożenie papy...papa.jpg

 

Efekt końcowy w następnym poście...

 

CDN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6. Efekt końcowy:

 

Tak wygląda moja praca po trzech tygodniach. Nie ma jeszcze napędu dachu ( w lipcu ), oraz elektryki ( w lipcu ). Ale używać można ! :tanczy:

 

efekt-koncowy.jpg efekt-koncowyI.jpg efekt-koncowyII.jpg efekt-koncowyIII.jpg efekt-koncowyIV.jpg efekt-koncowyV.jpg efekt-koncowyVI.jpg

 

Mój sprzęt, który będzie tam zainstalowany już wkrótce...

G-11.jpg G-11a.jpg G-11b.jpg

 

Dla zainteresowanych; chętnie doradzę, bo lepiej uczyć się na cudzych błędach niźli na swoich....

Ja studiowałem posty i zdjęcia wszystkich przede mną na polskich i zagranicznych stronach internetowych - to pomaga. Oraz dobry plan. Planowanie to podstawa; można zaoszczędzić sobie kłopotu, nerwów i kasy.

Pozdrawiam

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie,

Wynikało to z braku doświadczenia publikacji na forum. Obiecuję się poprawić B)

oo, to jakbyś mógł jeszcze na przyszłość trochę resizować zdjęcia, które wrzucasz na forum, bo żeby je zobaczyć, trzeba zmniejszać podgląd strony do rozmiarów mrówki ;)

a przy okazji, czemu dawałeś kable grzejne pod pokrycie dachu?

poddgrzewanie dachu.JPG

nawet 40 cm śniegu na dachu zupełnie nie przeszkadza zimą, żeby dało się go odsunąć

gorszy jest lód w szynach i obawiam się, że nawet jak kable pod nimi masz "parokilowatowe", to może nie starczyć,

chyba że zamierzać grzać cała zimę

a w ogóle, to gratulacje budowy! świetnie wyszło :)

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

6. Efekt końcowy:

 

Tak wygląda moja praca po trzech tygodniach. Nie ma jeszcze napędu dachu ( w lipcu ), oraz elektryki ( w lipcu ). Ale używać można ! :tanczy:

 

efekt-koncowy.jpg efekt-koncowyI.jpg efekt-koncowyII.jpg efekt-koncowyIII.jpg efekt-koncowyIV.jpg efekt-koncowyV.jpg efekt-koncowyVI.jpg

 

Mój sprzęt, który będzie tam zainstalowany już wkrótce...

G-11.jpg G-11a.jpg G-11b.jpg

 

Dla zainteresowanych; chętnie doradzę, bo lepiej uczyć się na cudzych błędach niźli na swoich....

Ja studiowałem posty i zdjęcia wszystkich przede mną na polskich i zagranicznych stronach internetowych - to pomaga. Oraz dobry plan. Planowanie to podstawa; można zaoszczędzić sobie kłopotu, nerwów i kasy.

Pozdrawiam

 

 

7. Ostateczna pozycja:

 

Witam,

Oto rezultat tygodniowej pracy nad złożeniem setupu w obserwatorium. Wciąż brak elektryki, ale używać można. Czy ktoś posiada RC GSO 8 cali? Pozdrawiam

na-strone-astropolis1.jpg

na-strone-astropolis2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.