Skocz do zawartości

Prosta radioastronomia -da się na skróty?


Rekomendowane odpowiedzi

Jak tylko będę miał w rękach jakąś sensowną rejestrację, chętnie opiszę co i jak. Na razie wszystko odbywa się rozwietką bojem i pewnie jeszcze nie jeden błąd przede mną. :)

 

Pozdrawiam

 

Ps. Troche przerażające są rozmiary plików. Ja rozumiem 16 bit, rozumiem, że da się to może jakoś troche pokompresować, choć pewnie tu jak z fotometrią, tylko "czyste" rejestracje mają jakąś wartość. Ale żeby rozmiar oscylował w okolicy 5.5M na sek. ? Nie widzę tego różowo...

 

a.JPG

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest fair play :(

 

Oczywiście, gniazdo anteny SDRa nie jest w standardzie na jaki byłem gotowy... oczywiście, jutro nie będę miał czasu tego kupić... weekend testów z głowy.

 

Czemu ja tego nie zobaczyłem wcześniej?

 

EDIT - już wiem co tam siedzi - BNC - Female (B6252) eh... ide kopać, może w jakim mediamarkcie po drodze dopadne.

EDIT2 - kurcze, a już myslałem, że może mam taką odnóżke na moim kłączu

 

aa.jpg

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest fair play :(

 

Oczywiście, gniazdo anteny SDRa nie jest w standardzie na jaki byłem gotowy... oczywiście, jutro nie będę miał czasu tego kupić... weekend testów z głowy.

 

Czemu ja tego nie zobaczyłem wcześniej?

 

Widzę że od ostatnich rozmów nieźle się posunąłeś w temacie. Gratuluję.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wcześnie ;) Jeszcze spora droga przede mną. Na tą chwilę jest dobry moment aby powiedzieć dziękuję Tobie, Sumasowi i innym, za cenne podpowiedzi. Dzięki nim płynę w dobrym kierunku.

 

To i coś ode mnie - http://radiojove.gsfc.nasa.gov/observing/rfi_samples.htm - to przykłady najczęściej spotykanego śmiecia, który przeszkadza w łowach. Przyda się wszystkim planujacym "słuchać" kosmosu.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze spora droga przede mną. Na tą chwilę jest dobry moment aby powiedzieć dziękuję Tobie, Sumasowi i innym, za cenne podpowiedzi. Dzięki nim płynę w dobrym kierunku.

 

 

Hans, do diaska ta działka to moje pierwsze hobby, więc tym bardziej Ci kibicuję.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walcze ze sterownikami i setupem... czuję się trochę jak w we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, gdy proces instalacji czegokolwiek był... procesem pełną gębą. Wielu młodszych czytelników Astropolis może nie do końca zdawać sobie sprawę o czym mowa, ale jakoś nie mam dobrego przykładu pod ręką. W skrócie chodzi o to, że z powodu zaporowych cen zdecydowałem się na rozwiązanie które nie ma własnego dedykowanego softu. Korzysta z takich rozwiązań jak WinRad, HDSDR czy SDRSharp. Problem w tym, że oznacza to, że podmieniłem już kilka bibliotek "na lepsze" przeedytowałem jeden plik .INI, przewertowałem kilka "dobrze rokujących" strzałów googla (śląc w myślach dobra karmę mądrym ludziom dobrej woli i złe myśli pod adresem... hmm... jak ich nazwać... gawędziarzy? tak to dobre słowo) co zakończyło się uruchomieniem ExIO interface jakieś 20 minut temu... :wacko: A teraz siedze, i próbuje zrozumieć, dlaczego softową kontrolę nad częstotliwością, mam w trybie trzeciej harmonicznej i tylko w niej...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niesamowite, odkryłem częstotliwości, gdzie sygnały morse'a słychać jak świerszcze w upalny dzień na rozległej łące... są... wszędzie, kilka kilkanaście na raz, o różnym natężeniu i tonacji... W szoku jestem. Nadają tak szybko, że nie wiem kto to mógłby ręcznie robić. Pewnie mają skubańcy konwertery tekst <> midi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może czas na jakiś poważniejszy test?

 

Jowisz właśnie wchodzi w zasięg mojej anteny

 

ant1.jpg

 

magnetyczna prognoza sugeruje szanse na sztorm typu B (czyli tak zwany "szum morza", a za jakąś godzinke na typ A...

 

pred1.jpg

 

Czyli trzeba trochę poprzysypiać pomiedzy 18.3 a 21 MHz.

 

Ciekawe czy coś z tego będzie.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niesamowite, odkryłem częstotliwości, gdzie sygnały morse'a słychać jak świerszcze w upalny dzień na rozległej łące... są... wszędzie, kilka kilkanaście na raz, o różnym natężeniu i tonacji... W szoku jestem. Nadają tak szybko, że nie wiem kto to mógłby ręcznie robić. Pewnie mają skubańcy konwertery tekst <> midi.

 

Pozdrawiam.

 

Jeżeli to początki 1,8 3,5 7 14 18 21 24 28 144 432 MHz to krótkofalowcy. Nie :icon_biggrin: nie korzystają z konwerterów txt :laughbounce2: To już nie takimi kluczami się nadaje jak w sensacyjnych filmach....

Półautomatem można nadawać naprawdę szybko. Słuchasz melodii a nie "kresek i kropek". Czasami w zawodach używa się kluczy elektronicznych (lub PC) z pamięcią podstawowych tekstów używanych w danych zawodach, ale odbiór jest 99,9% na słuch.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z naszego forum jest też zarejestrowany na http://sp-hm.pl/index.php ? Próbowałem już dwukrotnie zaktywować tam konto (na forum aktywacji może dokonać ręcznie tylko admin - procedura wymaga wysłania listu na wskazane konto, jednak nikt chyba tych wiadomości nie odbiera). Chciałbym zamienić kilka słów z krótkofalowcami w kwestiach sprzętowo-konfiguracyjnych. Jeżeli ktoś może pomóc przy rejestracji, lub bezpośrednio wesprzeć przy problemach konfiguracyjnych SDRa opartego o soft open-source taki jak HDSDR, WinRad czy SDRsharp, zbudowanego w architekturze wymagającej współpracy z zewnętrzną kartą dźwiękową - proszę o kontakt.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życie jest okrutne. Miało być radyjko babci i kawałek drutu, a kończy się na kolejnych czarnych skrzyneczkach i pękach kabli. :icon_neutral:

 

Tym razem coś, co zamiast skatować sygnał z SDRa zdoła doprowadzić go do wodospadu i moich uszu, bez własnych zniekształceń i w całości.

 

emu.jpg

 

Ciekawe jest to, że zaczyna to przypominać coraz bardziej fotometrię... niestety, jak już wspomniane wcześniej, również ilością zer na metkach. Oznacza to, że, ponownie jak w fotometrii, zamiast kupić i używać, muszę intensywnie knuć jak obejść niedoskonałości detektora, softu, i wszelkich posredników, aby ograniczone zasoby pozwoliły zatankować pod koniec tygodnia, umozliwiajac jednocześnie dośięgnięcie tam gdzie sobie zaplanowałem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda na to, że idziesz w dobrym kierunku :)

i za jakiś czas Twoje obserwatorium będzie przypominać to:

 

stn_2459.JPG

 

ale musisz pamiętać, że dwucalica nie odpuszcza (w KF, to chyba dwuHercyca?)

i oby tylko nie musiało się to skończyć tym: http://www.iz1bpn.it/images/Nuova%20antenna/Mounting1.jpg

bo tego, ślubna może Ci już nie darować :(

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opadły mi cycki. Właśnie zrozumiałem przyczynę cześci z moich problemów.

 

Co mówi dostarczyciel bebechów do iPadów?

 

http://www.samsung.c...560-AA01PL-spec

 

szajsung.JPG

 

Niby wszystko jak trzeba...

 

A co sądzi soft Creative o USB do którego został podpięty?

 

a.jpg

 

:sleepy:

hmm... Niemożliwe. Szajsung jeszcze nigdy nie zrobił mnie tak straszliwie w trąbe... Poza tym, coś tu nie gra, to musi być 2.0, bo bym nie ściągał z 40D fotek w takim tempie. Może zawsze podłączałem się do innego? Test.

 

b.JPG

 

:scratchhead:

 

Zaraz, a jak to sie rozkłada? Sprawdze wszystkie... Eeeee... dlaczego raz ten sam port zgłasza się jako 1.1 a raz jako 2.0? :szczerbaty:

 

Załamałem się. To zależy od tego, w jakiej kolejności podpinam peryferia. To co jest pierwsze dostanie 2.0, to co jest drugie, już nie koniecznie. I microsoft chce mi sprzedać Win 8 tak? A czy to nie są przypadkiem pozdrowienia od Creative, a nie Microsoftu? Ja piernicze jak ten chaos ogarnąć? Mam dosyć problemów z opanowaniem skanera, dlaczego jeszcze cholerny system operacyjny (o ile to on) strzela mi fochem?

 

Przez chwile pomyślałem czy nie wyłudzić jakiegoś iMaca do testów. A nieee, w tym "super systemie" natrafiamy na inny amejzing fiuczer:

 

 

"Record and Playback support for a multitude of sample rates : 44.1k, 48k, 88.2k,

96k, 176.4k, 192k. (176.4k &192k available on PC version only)"

 

znowu opadły mi cycki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo. Dzięki!

 

Ps. Ukłd odbiorczy widzę zainteresował, tu jest wersja uniwersytecka - http://radiojove.gsf...rcvr_manual.pdf , ale w planach jak już się w wątku przewijało, SDR. Jak odpowiadający zauważa, łatwiej coś zdziałać na ekranie komputera po cyfrowej obróbce niż bawić sie w zgaduj zgadule ze słuchawkami na uszach... a przynajmniej, tak sądzę na tą chwilę. Problem tkwi tylko w ilości zer na metce.

 

 

 

Odpowiedział ;)

Pozdrawiam

PDF > 5 MB wysyłam do OLO a tu na szybko podzielony - NA DWA POSTY

- przezwij odebrane dwa pdf-y na *.zip (czyli zmień rozszerzenie) rozpakuj i scal wszystko pod Totalcomanderem klikając plik ...crc (lub menu "scalaj pliki" i wybierając potem .001)

 

 

W załączeniu tekst jednego z naszych kolegów krótkofalowców

Krzysztofa OE1KDA (od lat mieszka i pracuje we Wiedniu)

na temat w ogóle radioastronomii amatorskiej.

 

Ten temat, który "ćwiczy" Twój znajomy, to jest "radioastronomia krótkofalowa"

(str. 55 w tekście) - może go to zainteresuje.

 

Nb. widać, jak ogromna to jest dziedzina w hobby radiowym... :-))

ARB.pdf

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.