Skocz do zawartości

Prosta radioastronomia -da się na skróty?


Rekomendowane odpowiedzi

trochę mnie nie zrozumiałeś antena typu pętla to może być w kształcie trójkąta lub kwadratu i 15m długości taka pętla to jest mała i powieszona poziomo względem gruntu. A donośnie baloona to jest taki transformator dopasowujący do fidera czyli kabla koncentrycznego najlepiej wrzuć na google baloon i zaraz zobaczysz jak jest zrobiony i też ile gotowy kosztuje. Jakbyś miał jakieś problemy ze znalezieniem to powiedz a ci poszukam linki do tych rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności, poprzez "baloon" rozumiesz chyba inny element niż to co ja nazywam "phasing cable". Prosił bym o słowo wyjaśnienia.

 

Balanced-unbalanced to skrót od tego. Wiele razy linkowałem ale jeszcze raz podam:

http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/

 

tam jest wszystko opisane dokładnie. Symetryzacja , dopasowanie impedancji i transformatory. Na pierścieniach ferrytu i z kabla.

W Twoim Hans przypadku mniemam że chodzi o to że sygnały z obu dipoli MUSZĄ być z przesuniętą fazą bo to jest coś jak interferometr i tak ma być !

Nie wiem jaki masz odbiornik ale w takim przypadku sygnały wchodzą osobnymi torami i dopiero w układzie są mieszane.

Linkowałem w postach powyżej takie właśnie rozwiązanie jakie stosują ludziska do nasłuchów radioźródeł z poza naszego US.

 

No i nie należy popadać w przesadę z SWR , z praktyki to piszę.

Aktualnie mam nowe QTH (...) i walnąłem na komin dipola 2m z rurek co były pod ręką i słucham wszystko od 3MHZ do 500MHz. Oczywiście antena cięta na właściwe F bedzie lepsza ale nawet taka Prowizorka działa. (Do nadawania - to co innego bo można uwalić końcówkę.)

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Przysnął troche niestety. Duże opady śniegu zeszłej zimy powaliły mi antenę. Mam zamiar odbudować/rozbudować instalacje jak ogarnę sie do końca z projektem nowego tele do forometrii. Ciężko mi w tej chwili zdeklarować w którą strone pójdę. Chciał bym zaprząc zakres radiowy widma do czegos więcej niż tylko radocha z podsłuchiwania jowiszowych zórz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Prosta radioastronomia -da się na skróty?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.