Skocz do zawartości

Prosta radioastronomia -da się na skróty?


Rekomendowane odpowiedzi

no właśnie np.: z AVT: http://allegro.pl/avt2954-a-trx-sdr-na-fale-krotkie-przecena-i2478634086.html

tu dokumentacja: http://arlisklep.pl/files/AVT/avt2954.pdf

kupisz PCB za 10 zet, dorzucisz za 30 garść elementów i z pół kilo cyny ;)

antenę CB zamontuj sobie w aucie, a do jupka zrób porządną, czyli rozwieś kawałek kabla np. w/g tego:

dipol.jpg

tu reszta: http://radiojove.gsfc.nasa.gov/telescope/Single_Dipole_suppl_man_rev_1-1.doc

tylko dobrze odmierz i zestrój i wtedy zacznij się bawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam od wielu godzin czegoś w stylu "daily jovian magnetic forecast" i nie znajduje. Wie ktoś może czy istnieje tego typu serwis i gdzie go ew. szukać?

 

Pozdrawiam.

 

Nie sądzę. Dla Słońca jest to potrzebne ale dla Jowisza ? Może NASA ma coś takiego dla wewnętrznego użytku...

 

Edit: Jest coś :

link

Netscape ? Firefox i IE 8 nie działa....

 

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotfl. Zrobili maszynkę do generowania tabeli z predykcjami, a plik z opisem ktoś wsadził do katalogu old i najwyraźniej po jakimś czasie wyciał :) Ciekawe czy opanuję o cu biega i czy się sprawdzi.

 

Plik z manualem odnalazłem na archive.org:

 

http://web.archive.org/web/20060811051007/http://www.astro.ufl.edu/juptablesdoc.html

 

Może komuś jeszcze się przyda.

 

BTW, zmiękła mi troche rura, widzieliście jaką chłopaki z University of Florida mają antenkę?

 

LH&RHSpiral.jpg

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

BTW, zmiękła mi troche rura, widzieliście jaką chłopaki z University of Florida mają antenkę?

 

 

Pozdrawiam.

 

Hans, jak będziesz tworzył coś w mniejszej skali (a patrząc na Twoją eksplozję zapału, to już pewnie nie długo... pamiętaj, że mamy lipiec i dużo piorunów... ta antenka z Florydy przypomina wielki piorunołap...

 

Pozdr

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej powędruję szlakiem anteny kierunkowej przydrutowanej do EDka, wędrującej na paralaktyku za Jowiszem i PC-SDRa (o ile zdołam dopaść jakąś tanią używkę - samoróbkę w zakresie kilka - 30Mhz od krótkofalowca, któremu "się wala". Tak czy siak, dziś chyba nie posiedzę nad radyjkiem babci testując to co już mam. Co chwile mi prąd wyłączają.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, jak będziesz tworzył coś w mniejszej skali (a patrząc na Twoją eksplozję zapału, to już pewnie nie długo... pamiętaj, że mamy lipiec i dużo piorunów... ta antenka z Florydy przypomina wielki piorunołap...

 

He he to "Wykrywacz burz i radiotrzasków" z wspaniałej książki (w latach 70/80'tych :rolleyes: ) "Nowoczesne Zabawki"

Na marginesie w niej był również projekt "Podsłuchujemy satelity" - z konwerterem 20Mhz na zakres fal średnich radia domowego...

Robiłem.. - kicha. B)

 

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do radioamatorów. (Pomijamy na razie cenę, rozmiary, masę itp.)

 

W którą stronę patrzy antena kierunkowa?

 

na przykład taka - http://gielda.qrz.pl/wyswietl.asp?id=23129

albo taka: - http://www.lzantenna.com/index.html#LZA-10-5

albo taka - http://www.qsl.net/iz7ath/web/02_brew/01_quad/fig/fig35.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do radioamatorów. (Pomijamy na razie cenę, rozmiary, masę itp.)

 

W którą stronę patrzy antena kierunkowa?

 

na przykład taka - http://gielda.qrz.pl...tl.asp?id=23129

albo taka: - http://www.lzantenna...x.html#LZA-10-5

albo taka - http://www.qsl.net/i...d/fig/fig35.jpg

 

Pozdrawiam.

 

1. DeltaLoop, po spince (na 2 od końca) widać że "patrzy" do przodu zdjęcia :rolleyes:

2. 5 pasmowa na "lewo"

3. Nie widać szczegółów ale to chyba 2 elementowy Quad na 3 pasma , nie zasilany kwadrat to tył. Mało widać ale chyba też w "lewo"

(wszystkie kierunki określone wg orientacji zdjęcia po "prostemu")

 

Ogólnie popatrz w wikipedii na anteny YAGI (teoria - dipol reflektor direktor) lub w podanym przeze mnie linku do książki.

 

Andrzej

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, ze nie spalę tym razem laptopa.

 

W moje ręce wpadł własnie TV tuner oparty o RTL2832.

 

 

a.jpg

 

 

Tak jak podpowiadał sp3uca, to tanie jak barszcz maleństwo, pozwala "dotknąć" SDRów w praktyce bez wydawania kosmicznych pieniędzy. Na pulpicie już mam soft HDSDR i WinRad, uruchomiłem to chińskie coś na moim laptopie i zaczynam testy "jak dotykać" aby wszelkim funkcjom było dobrze. Mam jednak wrażenie, że to jest trochę jak z tanim montażem przy astrofoto. Zbyt wiele "dziwnych" problemów na raz, zbyt wiele "nieoczekiwanych zachowań i ograniczeń tego maleństwa, w połączeniu ze zwykłą anteną CB, moją niewiedzą i gwałconymi sterownikami (w końcu to zostało zaprojektowane jako tuner TV, a nie skaner fal radiowych) powoduje, ze końcowy efekt nie powala (przez radyjko babci łowiłem znacznie więcej), a obserwowane zachowanie nie do końca jest tym, co dał by normalny skaner SDR.

 

To trochę jak focenie syntą na tanim paralaktyku, nigdy nie wiesz co się ugięło, a pieszczenie parametrów trackingu zamiast działać tak, jak powinno daje kompletnie nieprzewidywalne efekty , bo na samym PE montażu mamy nałożony błąd od źle ustawionej polarnej, ugięcia tuby, drgania wyciągu, niewychłodzoną matryce, nieskolimowane lustro, ofsety, winiety, własną niewiedzę i inne dzikie węże. Niemeniej, 1h z HDSDR pracującym pod twoimi rękami na tym chińskim pitu-tunerku daje równie wiele, co kilka godzin spędzonych na czytaniu manuali i podręcznków.

 

b.jpg

 

 

Projekt trwa.

 

BTW, zaczynam się zastanawiać, czy przypadkiem nie wybrałem sobie najgorszego z możliwych momentów na takie zabawy. Pobudzona słonecznym maksimum jonosfera ziemska odbija naprawdę dziwne sygnały.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... wygląda na to, ze mój zintegrowany z płytą główną Realtek Audio HD nie daje rady i będzie mnie czekać SB Audigy 2 ZS Notebook na PCIMCA...

 

Kurde.

 

Dziwne to, teoretycznie jest to 24bit. karta której nic nie brakuje... przestaje rozumieć.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... wygląda na to, ze mój zintegrowany z płytą główną Realtek Audio HD nie daje rady i będzie mnie czekać SB Audigy 2 ZS Notebook na PCIMCA...

Kurde.Dziwne to, teoretycznie jest to 24bit. karta której nic nie brakuje... przestaje rozumieć.

 

Co znaczy "nie daje rady" ?? Nie upadaj na duchu... chociaż z tymi tunerami nie mam doświadczenia , czytam tylko co piszą ludzie na HM forum że niektórzy mają kłopoty...

coś im się zawiesza itp, ale inni chwalą. Może tam napisz jeżeli masz problem, co forum - to nie dwie głowy.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... wygląda na to, ze mój zintegrowany z płytą główną Realtek Audio HD nie daje rady i będzie mnie czekać SB Audigy 2 ZS Notebook na PCIMCA...

 

Kurde.

 

Dziwne to, teoretycznie jest to 24bit. karta której nic nie brakuje... przestaje rozumieć.

 

Hans - sprawdź pocztę priv.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy "nie daje rady" ?? (...)

 

Na forum które podlinkowałeś, czekam na "autoryzację" mojej rejestracji. BTW, nawet jak będę w stanie już tam pisać, lama pytająca dlaczego niebo jest niebieskie może niedoczekać się odpowiedzi ;)

 

To co sam rozkminiłem to pewne niedociągnięcie w sofcie:

 

oficjałka: http://www.hdsdr.de/faq.html

 

Q: Can I listen to Wide FM radio stations?

A: Yes. Currently, this can be achieved by using a workaround procedure as described below. The ‘Samplerate’ button [F6] may be used to increase the output sampling rate, and the mouse may be used to increase the band-pass filter's Hi-Cut frequency. We will endeavor to provide better support for the Wide FM mode in a future version of HDSDR.

 

i praktyka:

 

https://groups.google.com/forum/#!msg/ultra-cheap-sdr/Kk0050bn__U/2TJ_qxYiCVsJ - działa, ale tak, że pierwszą myślą jest "moja karta dźwiękowa umarła" :)

 

Widzę, że nowa wersja softu jest od jakiegoś czasu wypuszczana mniej więcej raz na miesiąc, wiec może już niedługo problem zostanie rozwiązany ( o ile team nie pojechał na wakacje). Tak czy siak, jeszcze mocno gubię się z sample rate, pojawia się ten parametr nie zawsze tam gdzie bym go oczekiwał zgodnie z moją wiedzą, dziś w nocy postaram się doedukować. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cisza w wątku, ale projekt bynajmniej nie został zapomniany. Ponieważ miałem chwile czasu na zabawę z jowiszowym radyjkiem, kilka słów gdzie jestem na tą chwile.

Na początek chwila zastanowienia, jak w ogóle łapać Jowisza w sprzyjajacych warunkach:

 

1.jpg

źródło: http://radiojove.gsf...ent_manuals.htm

 

Oczywiście, muszę regulować też co jakiś czas kierunek anteny, albo użyć czegoś co się nazywa "phasing cable". Ponieważ idea drugiego z wymienionych rozwiązań nie do końca jest dla mnie zrozumiała (niby czaje "co" i "jak" ale nie do końca "dlaczego" tak sie dzieje), metodą buraka, zaplanowałem akcję na styczeń 2013 kiedy po prostu mam Jowisza najwyżej. Jowisz w tym okresie w godzinach późno-wieczornych, będzie wisiał mi mniej więcej na południu, to oznacza, że dipola będę musiał ustawić na linii wschód-zachód w pozycji horyzontalnej. (Jak ja tu coś bredzę, to prosze o wyprowadzenie z błędu). W razie przeciągającego się projektu, zamiast kombinowac nad zmianami kierunku, po prostu domontuje ten "phasing cable" taki jak wyjdzie z wyliczanki i tyle.

 

Ponieważ nie jestem tu pionierem i nie jeden Kolumb odkrył już Amerykę przede mną, wypadało by skorzystać z doświadczeń wypracowanych przez innych i postawić doubled dipola (takiego jak podpowiadał mi Sumas już dawno temu):

 

2.jpg

to samo źródło.

 

Rozmiary mam już wyliczone bazujac na wcześniejszych postach w tym wątku. Ponieważ ciągle jednak chciałbym dostać pełny waterfall na monitorze mojego lapka, a nie tylko trzaski na głośniczku, sam odbiornik pozostaje w strefie macania możliwości lutowniczo-kasowych. Gotowe rozwiązania są za drogie, nie dedykowane SDRy przerabiane z popularnych TV tunerów mają niestety zakresy nie pokrywające moich zainteresowań, więc tu poszukiwania ciągle trwają.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Prę dalej.

 

Antena stoi. Daje czadu, w "ilości i mocy" chwytanych sygnałów:

 

bez anteny:

1.JPG

 

po podłączeniu anteny:

2.JPG

 

Problemy

 

- pseudo SDR który posiadam, nie łapie jowiszowych zakresów, nadał się jedynie do sprawdzenia, że antena "gada".

- po odpaleniu anteny na ICF-SW7600 łapie teraz tyle, że kompletnie poległem przy interpretacji, a masa jest sygnału przypominającego zarówno B-storm, jak i L-bursts czy S-bursts w okolicach częstotliwości odwiedzanych przez Jowisza i w czasie, gdy mam go "w oknie" anteny.Można zgłupieć. Nie, nie można, zgłupiałem na 100%. Za cholere nie potrafię rozpoznać co słyszę nie mając waterfall na monitorze (swoją drogą, to czy będę w stanie rozpoznać co słyszę mając go, to zupełnie inna sprawa).

- Nawet mając ew. potwierdzone rozpoznanie, nie mam jak tego na tą chwilę rejestrować w jakości i formie która mogła by się przydać światkowi naukowemu.

 

Stojąc w obliczu całego tego bajzlu, braku perspektyw na sfinansowanie sensownego SDRa, oraz luk w mojej wiedzy, poszedłem poszukać odpowiedzi w NASA. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu, bardzo szybko nawiązał ze mną kontakt Doktor James R. Thieman z University of Florida...

 

Co trochę mnie skonfudowało, bo nie przywykłem by ktoś z doktoratem z astrofizyki odpowiadał na zaczepki amatora. W naszych realiach, mając kilka publikacji na koncie, to ciężko było by się dobić nawet prowadzonemu studentowi. (no chyba, że świat już się zmienił na tyle, że "tylko mi sie zdawało" :) )

 

Zobaczymy jak się sprawy potoczą.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Koszt anteny jak na razie zamknął się w akceptowalnych kwotach, lekko przekroczyłem 200pln. na wszystkie niezbędne elementy i "całą tą miedź". Czasu na budowę nie wliczam. Za duży miałem fun :) Jak wróce w końcu do domu o ludzkiej porze, zrobie pare fotek i dam na forum.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiążę do pierwszych postów tego wątku

 

Ja się zraziłem. Choć po głowie chodzi mi ciągle "słuchanie rojów".

Z drugiej strony, jest takie rosyjskie przysłowie "całej wódki nie wypijesz, wszystkich kobiet nie zaliczysz... ale próbować trzeba"

Nie do pominięcia jest jednakże fakt... duży pozytyw... że w pewnych korzystnych warunkach można mieć w "poważaniu" chmury (byle nie padało, sypało grzmiało itp.)

 

Popatrzylem troche po sieci. Moze zacznę od tego, jakie obiekty astronomiczne mają silny sygnał... hooohoho

http://www.astro.uni...oastronomia.htm

Sloneczko nasze kochane w maksimum, Lysol, Jowisz (ha!) Kasjopea A , Cygnus A, Krab, M31... wow.

No dobra, Jowisz podobno fajnie ćwierka. Popatrzmy w niego.

(Wiki)

(...) W magnetosferze sa równiez uwiezione czasteczki wodoru z atmosfery Jowisza.

 

O co chodzi z tym wodorem? On jest w naszej czy w tamtej atmosferze? I jaka jest jego rola w generowaniu sygnału, które może odebrać Twoja antenka+radio?

 

"Objaw" jakiego zdarzenia możesz zarejestrować (uszami lub wzrokiem). Czy na przykład upadek sporego (ale bez przesady) ciała na Jowiasza lub na Księżyc?

 

Czy jak kiedyś działy się jakieś cuda z tymi pasami na Jowiszu to tacy mali radio-łapacze zauważali zmianę "ćwierkania" Jowisza?

 

Czy wizualnie stwierdzane zmiany na Słońcu (znamy tu je dobrze) z automatu generują ciekawe ćwierkania Słońca.

To by był test czułości sprzętu - bo jakoś z innymi radio-słuchaczami porównywać się trzeba - jak?

 

EDIT: No ale jakieś konkretne zdarzenia fizyczne w kosmosie - co dają istotne zmiany u takich małych słuchaczy - są wyspecyfikowane? Rozumiem, że źle zgaduję powyżej? :EDIT

 

Pozdrawiam

p.s.

Już nie spytam jak "opisane" to ćwierknięcie - przecież nie szkicami ;)

Pewnie angielski ... bardzo literacki ("delikatny szum morskiej fali na kamienistym brzegu", ...)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do rozumiejących temat głębiej niż ja.

 

Zakładam, że element oznaczony jako "coax cable" na rysunku poniżej, ze wzgledu na specyfike budowy tej anteny, sam staje się niechcianym elementem odbiorczym (jesli bredzę, prosze mnie naprostować, ale skoro część dipola podłączamy do rdzenia, a druga część do osłony, to na mój prosty rozumek, nie ma już nic co by nas ekranowało i z automatu stajemy się tu kawałkiem anteny, który moze wprowadzić śmieć). Zakładam również, może błędnie, że układ tych elementów będzie mieć tu znaczenie. I teraz pytanie. Jak duże? Czy jeśli zamiast ładnej literki U bedę mieć tu coś w rodzaju Y moge spodziewać się odczuwalnych kłopotów? Czy można jakoś w prosty i tani sposób dodatkowo wyekranować/osłonić ten element aby nie brał aktywnego udziału w całej zabawie, tylko grzecznie przenosił sygnał tak jak ma to robić w założeniach?

 

2.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu chodzi o jowiszowy wodorek w jowiszowej atmosferze, a słuchać zamierzam tego co wyprawia jego własne, bardzo silne pole magnetyczne. To ten sam mechanizm który działa na mniejszą skalę na Ziemi wywołujac zorze i cały poboczny kram. I nie zamierzam nic opisywać, po prostu nagram to co zarejestruje. To najbardziej naturalna forma przekazu.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem (rano) Twoje Marcinie pytanie koledze. Tak mi odpowiedział jak cytuję na dole.

Przepraszam jeśli nie powinienem "dalej" pchać takich pytań.

Ja tej odpowiedzi nie kumam raczej i nie wiem czy zamierzam ją zgłębić do konca ;)

Pozdrawiam

 

Najprostszą rezonansową anteną symetryczną jest właśnie dipol, składający się

z dwóch odcinków drutu o sumarycznej długości ok. 1/2 fali (dla tej częstotliwości antena będzie

odbierała najlepiej). Antena taka (jak zresztą każda inna) ma swoją impedancję charakterystyczną,

która zależy silnie od wysokości jej umieszczenia nad ziemią (gruntem, wodą), najlepiej jeśli ta

wysokość jest co najmniej 1/2 fali (wtedy wpływ ziemi jest mały i odbierane sygnały większe).

Impedancja anteny powinna być dopasowana do linii - to ten np. "coax cable", który ma zwykle imp. 50

omów (używane w radiokomunikacji) lub 75 omów (np. kable odbiorcze z TV-sat). Dopasowanie do linii i

dalej do wejścia odbiornika jest o tyle istotne, że zapewnia najlepszy sygnał.

 

Połączenie dwóch takich anten synfazowo stosuje się w celu zwiększenia odbieranego sygnału,

chociaż faktycznie taki układ będzie miał również pewne właściwości kierunkowe (w zastosowaniach

radioastronomicznych chyba raczej nieistotne...).

Długość tych kabli od anten do tego "power combiner" nie jest przypadkowa, ponieważ tworzy rodzaj

transformatora dopasowującego anteny do linii zasilającej/odbiorczej. Natomiast najmniejszy wpływ

tych "transformatorów" na parametry całego układu jest wtedy, gdy są one prowadzone prostopadle

do dipoli na długości co najmniej 1/4 lambda (długości fali). Chociaż oczywiście jak nie będzie to

spełnione, to nie ma się co za bardzo przejmować ;-)

Dodatkowe ekranowanie (osłanianie) nie ma tu większego znaczenia... Dipole drutowe są antenami

reagującymi głównie na elektryczną składową pola (fali) elektromagnetycznej, więc "śmieci"

przemysłowe i tak będą przeważać :-( Nawet tutaj u nie na wsi w niektórych odcinkach pasm

krótkofalowych, czy nawet UHF/VHF nie da się słuchać! Ale w radioastronomii stosuje się

raczej cyfrową obróbkę sygnału, więc pewnie da się coś tam.. zobaczyć! :-) na ekranie komputera :-)

 

Tyle "na szybko"... :-)

Ciekaw jestem układu odbiorczego, planowanego zakresu odbieranych częstotliwości

i softu do obróbki sygnałów? Czy to jakich własny projekt, czy coś powielanego?

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oooo. Dzięki!

 

Ps. Ukłd odbiorczy widzę zainteresował, tu jest wersja uniwersytecka - http://radiojove.gsf...rcvr_manual.pdf , ale w planach jak już się w wątku przewijało, SDR. Jak odpowiadający zauważa, łatwiej coś zdziałać na ekranie komputera po cyfrowej obróbce niż bawić sie w zgaduj zgadule ze słuchawkami na uszach... a przynajmniej, tak sądzę na tą chwilę. Problem tkwi tylko w ilości zer na metce.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już z zamontowanym prawidłowym odcinkiem fazującym (w słupku razem ze spliterem, aby chronić złącza od wody - na kable za chwilę będę zakładać gumowe stoperki, aby nie lało się też po samym kablu do środka.).

 

1.jpg

 

2.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

Piękna nie jest. Jak umożliwi słuchanie magnetycznych sztormów Jowisza tak. jak to sobie wyobrażam, dostanie przyzwoite stalowe maszty i centralkę.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.