Jump to content
Hans

prosta radioastronomia -da się na skróty?

Recommended Posts

Normalnie prawie jak HAARP :) Gratulacje i z uwagę nasłuchuję efektów. Musisz do nas wpaść i coś więcej opowiedzieć o tym ustrojstwie.

HAARP%201.jpg

Jak tylko będę miał w rękach jakąś sensowną rejestrację, chętnie opiszę co i jak. Na razie wszystko odbywa się rozwietką bojem i pewnie jeszcze nie jeden błąd przede mną. :)

Pozdrawiam

Ps. Troche przerażające są rozmiary plików. Ja rozumiem 16 bit, rozumiem, że da się to może jakoś troche pokompresować, choć pewnie tu jak z fotometrią, tylko "czyste" rejestracje mają jakąś wartość. Ale żeby rozmiar oscylował w okolicy 5.5M na sek. ? Nie widzę tego różowo...

a.JPG

Edited by Hans

Kolejny klocek układanki w moich rękach - maszynka do robienia PIP :)

Picture 1.jpg

Picture 2.jpg

piiip?

Pozdrawiam.

To nie jest fair play :(

Oczywiście, gniazdo anteny SDRa nie jest w standardzie na jaki byłem gotowy... oczywiście, jutro nie będę miał czasu tego kupić... weekend testów z głowy.

Czemu ja tego nie zobaczyłem wcześniej?

EDIT - już wiem co tam siedzi - BNC - Female (B6252) eh... ide kopać, może w jakim mediamarkcie po drodze dopadne.

EDIT2 - kurcze, a już myslałem, że może mam taką odnóżke na moim kłączu

aa.jpg

Edited by Hans

To nie jest fair play :(

Oczywiście, gniazdo anteny SDRa nie jest w standardzie na jaki byłem gotowy... oczywiście, jutro nie będę miał czasu tego kupić... weekend testów z głowy.

Czemu ja tego nie zobaczyłem wcześniej?

Widzę że od ostatnich rozmów nieźle się posunąłeś w temacie. Gratuluję.

Andrzej

Za wcześnie ;) Jeszcze spora droga przede mną. Na tą chwilę jest dobry moment aby powiedzieć dziękuję Tobie, Sumasowi i innym, za cenne podpowiedzi. Dzięki nim płynę w dobrym kierunku.

To i coś ode mnie - http://radiojove.gsfc.nasa.gov/observing/rfi_samples.htm - to przykłady najczęściej spotykanego śmiecia, który przeszkadza w łowach. Przyda się wszystkim planujacym "słuchać" kosmosu.

Pozdrawiam.

• Like 1

Jeszcze spora droga przede mną. Na tą chwilę jest dobry moment aby powiedzieć dziękuję Tobie, Sumasowi i innym, za cenne podpowiedzi. Dzięki nim płynę w dobrym kierunku.

Hans, do diaska ta działka to moje pierwsze hobby, więc tym bardziej Ci kibicuję.

Andrzej

Walcze ze sterownikami i setupem... czuję się trochę jak w we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, gdy proces instalacji czegokolwiek był... procesem pełną gębą. Wielu młodszych czytelników Astropolis może nie do końca zdawać sobie sprawę o czym mowa, ale jakoś nie mam dobrego przykładu pod ręką. W skrócie chodzi o to, że z powodu zaporowych cen zdecydowałem się na rozwiązanie które nie ma własnego dedykowanego softu. Korzysta z takich rozwiązań jak WinRad, HDSDR czy SDRSharp. Problem w tym, że oznacza to, że podmieniłem już kilka bibliotek "na lepsze" przeedytowałem jeden plik .INI, przewertowałem kilka "dobrze rokujących" strzałów googla (śląc w myślach dobra karmę mądrym ludziom dobrej woli i złe myśli pod adresem... hmm... jak ich nazwać... gawędziarzy? tak to dobre słowo) co zakończyło się uruchomieniem ExIO interface jakieś 20 minut temu... :wacko: A teraz siedze, i próbuje zrozumieć, dlaczego softową kontrolę nad częstotliwością, mam w trybie trzeciej harmonicznej i tylko w niej...

Pozdrawiam.

HA! Uzyskałem pełną kontrolę nad częstotliwością bez trzeciej harmonicznej! Hahaha! Poddajcie się mieszkańcy tej nędznej planety, opór nie ma sensu!

• Like 2

HA! Uzyskałem pełną kontrolę nad częstotliwością bez trzeciej harmonicznej! Hahaha! Poddajcie się mieszkańcy tej nędznej planety, opór nie ma sensu!

dobry jesteś! majowie obliczyli że uda ci sie to dopiero 21 grudnia! :o

To jest niesamowite, odkryłem częstotliwości, gdzie sygnały morse'a słychać jak świerszcze w upalny dzień na rozległej łące... są... wszędzie, kilka kilkanaście na raz, o różnym natężeniu i tonacji... W szoku jestem. Nadają tak szybko, że nie wiem kto to mógłby ręcznie robić. Pewnie mają skubańcy konwertery tekst <> midi.

Pozdrawiam.

Hans prawda jest taka, że wyłapałeś przygotowania do inwazji przez "Obcych" ;).

• Like 3

Może czas na jakiś poważniejszy test?

Jowisz właśnie wchodzi w zasięg mojej anteny

ant1.jpg

magnetyczna prognoza sugeruje szanse na sztorm typu B (czyli tak zwany "szum morza", a za jakąś godzinke na typ A...

pred1.jpg

Czyli trzeba trochę poprzysypiać pomiedzy 18.3 a 21 MHz.

Ciekawe czy coś z tego będzie.

Pozdrawiam.

• Like 3

To jest niesamowite, odkryłem częstotliwości, gdzie sygnały morse'a słychać jak świerszcze w upalny dzień na rozległej łące... są... wszędzie, kilka kilkanaście na raz, o różnym natężeniu i tonacji... W szoku jestem. Nadają tak szybko, że nie wiem kto to mógłby ręcznie robić. Pewnie mają skubańcy konwertery tekst <> midi.

Pozdrawiam.

Jeżeli to początki 1,8 3,5 7 14 18 21 24 28 144 432 MHz to krótkofalowcy. Nie :icon_biggrin: nie korzystają z konwerterów txt :laughbounce2: To już nie takimi kluczami się nadaje jak w sensacyjnych filmach....

Półautomatem można nadawać naprawdę szybko. Słuchasz melodii a nie "kresek i kropek". Czasami w zawodach używa się kluczy elektronicznych (lub PC) z pamięcią podstawowych tekstów używanych w danych zawodach, ale odbiór jest 99,9% na słuch.

Andrzej

Edited by sp3uca
  • Like 1

Jeżeli to początki 1,8 (...)

Tutaj największy ruch :)

(...)Słuchasz melodii a nie "kresek i kropek". (...)

:szczerbaty: eee... to ja już nie mam pytań

• Like 1

Czy ktoś z naszego forum jest też zarejestrowany na http://sp-hm.pl/index.php ? Próbowałem już dwukrotnie zaktywować tam konto (na forum aktywacji może dokonać ręcznie tylko admin - procedura wymaga wysłania listu na wskazane konto, jednak nikt chyba tych wiadomości nie odbiera). Chciałbym zamienić kilka słów z krótkofalowcami w kwestiach sprzętowo-konfiguracyjnych. Jeżeli ktoś może pomóc przy rejestracji, lub bezpośrednio wesprzeć przy problemach konfiguracyjnych SDRa opartego o soft open-source taki jak HDSDR, WinRad czy SDRsharp, zbudowanego w architekturze wymagającej współpracy z zewnętrzną kartą dźwiękową - proszę o kontakt.

Pozdrawiam.

Życie jest okrutne. Miało być radyjko babci i kawałek drutu, a kończy się na kolejnych czarnych skrzyneczkach i pękach kabli. :icon_neutral:

Tym razem coś, co zamiast skatować sygnał z SDRa zdoła doprowadzić go do wodospadu i moich uszu, bez własnych zniekształceń i w całości.

emu.jpg

Ciekawe jest to, że zaczyna to przypominać coraz bardziej fotometrię... niestety, jak już wspomniane wcześniej, również ilością zer na metkach. Oznacza to, że, ponownie jak w fotometrii, zamiast kupić i używać, muszę intensywnie knuć jak obejść niedoskonałości detektora, softu, i wszelkich posredników, aby ograniczone zasoby pozwoliły zatankować pod koniec tygodnia, umozliwiajac jednocześnie dośięgnięcie tam gdzie sobie zaplanowałem.

Pozdrawiam.

wygląda na to, że idziesz w dobrym kierunku :)

i za jakiś czas Twoje obserwatorium będzie przypominać to:

stn_2459.JPG

ale musisz pamiętać, że dwucalica nie odpuszcza (w KF, to chyba dwuHercyca?)

i oby tylko nie musiało się to skończyć tym: http://www.iz1bpn.it/images/Nuova%20antenna/Mounting1.jpg

bo tego, ślubna może Ci już nie darować :(

• Like 5

Opadły mi cycki. Właśnie zrozumiałem przyczynę cześci z moich problemów.

Co mówi dostarczyciel bebechów do iPadów?

http://www.samsung.c...560-AA01PL-spec

szajsung.JPG

Niby wszystko jak trzeba...

A co sądzi soft Creative o USB do którego został podpięty?

a.jpg

:sleepy:

hmm... Niemożliwe. Szajsung jeszcze nigdy nie zrobił mnie tak straszliwie w trąbe... Poza tym, coś tu nie gra, to musi być 2.0, bo bym nie ściągał z 40D fotek w takim tempie. Może zawsze podłączałem się do innego? Test.

b.JPG

:scratchhead:

Zaraz, a jak to sie rozkłada? Sprawdze wszystkie... Eeeee... dlaczego raz ten sam port zgłasza się jako 1.1 a raz jako 2.0? :szczerbaty:

Załamałem się. To zależy od tego, w jakiej kolejności podpinam peryferia. To co jest pierwsze dostanie 2.0, to co jest drugie, już nie koniecznie. I microsoft chce mi sprzedać Win 8 tak? A czy to nie są przypadkiem pozdrowienia od Creative, a nie Microsoftu? Ja piernicze jak ten chaos ogarnąć? Mam dosyć problemów z opanowaniem skanera, dlaczego jeszcze cholerny system operacyjny (o ile to on) strzela mi fochem?

Przez chwile pomyślałem czy nie wyłudzić jakiegoś iMaca do testów. A nieee, w tym "super systemie" natrafiamy na inny amejzing fiuczer:

"Record and Playback support for a multitude of sample rates : 44.1k, 48k, 88.2k,

96k, 176.4k, 192k. (176.4k &192k available on PC version only)"

znowu opadły mi cycki.

Pozdrawiam.

Noooo.... na takich warunkach to się powinno udać :)

test-emu.jpg

Wkońcu działa tak jak trzeba, jestem o krok dalej. Już chyba całkiem blisko.

Pozdrawiam.

Oooo. Dzięki!

Ps. Ukłd odbiorczy widzę zainteresował, tu jest wersja uniwersytecka - http://radiojove.gsf...rcvr_manual.pdf , ale w planach jak już się w wątku przewijało, SDR. Jak odpowiadający zauważa, łatwiej coś zdziałać na ekranie komputera po cyfrowej obróbce niż bawić sie w zgaduj zgadule ze słuchawkami na uszach... a przynajmniej, tak sądzę na tą chwilę. Problem tkwi tylko w ilości zer na metce.

Odpowiedział ;)

Pozdrawiam

PDF > 5 MB wysyłam do OLO a tu na szybko podzielony - NA DWA POSTY

- przezwij odebrane dwa pdf-y na *.zip (czyli zmień rozszerzenie) rozpakuj i scal wszystko pod Totalcomanderem klikając plik ...crc (lub menu "scalaj pliki" i wybierając potem .001)

W załączeniu tekst jednego z naszych kolegów krótkofalowców

Krzysztofa OE1KDA (od lat mieszka i pracuje we Wiedniu)

na temat w ogóle radioastronomii amatorskiej.

Ten temat, który "ćwiczy" Twój znajomy, to jest "radioastronomia krótkofalowa"

(str. 55 w tekście) - może go to zainteresuje.

Nb. widać, jak ogromna to jest dziedzina w hobby radiowym... :-))

ARB.pdf

Edited by ekolog