Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

W kamerkach raczej nic się nie zmieniło...muszę poczekać na pogodę żeby określić

przyczynę tych artefaktów jeśli okaże się że wystarczy wyższy gain to będę zadowolony.

Co do rozdzielczości ja nie mam żadnych zastrzeżeń-zobacz Janusz jak wyglądają dolne

i górne partie mojego ostatniego Jowisza - tam są naprawdę szczegóły osiągane już

max. wydolnością optyki 14" newtona i kamerka to rejestruje. Ostatni materiał był z bardzo

jasnego avi na krawędzi przepalania środkowych partii i ringi prawie są niewidoczne ja tu

prawie nie ingerowałem w te rejony obrazka.

Obawiam się że u Ciebie albo lustro niewystudzone albo coś z kolimacją, albo seeing był kiepski,

ja mam pojedyńcze klatki prawie porównywalne z efektem stakowania u Ciebie - nie ma bata coś

z setupem ale nie z kamerą. Chip w tej kamerze jest obecnie najlepszym wynalazkiem

dla planetarnej zabawy (z dostępnych kwotowo amatorom).

W basler też była fama o artefakty nawet producent się wypowiedział że nie będzie się

w kamerach przemysłowych bawił w poprawki dla astro ale moim zdaniem to była fama

ponieważ czasami artefakty były a czasami nie - w zależności od usera a nie warunków.

Myślę że to również kwestia ustawień parametrów przy avikowaniu.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze łowy z C14. Seeing dość dobry, choć robiło się już wietrznie.

 

Pomarańczowy filtr szerokopasmowy, DMK21AU618, C14 f/20:

moon1.jpgmoon2.jpg

 

C14 f/20; LRGB i YRGB; 22:06, 22:12 UT:

jup-lrgb-2206.jpgjup-yrgb-2212.jpg

 

C14 f/20; LRGB, YRGB, ORGB; 22:22, 22:27, 22:21 UT:

jup2-lrgb-2222.jpgjup2-yrgb-2227.jpgjup2-orgb-2221.jpg

 

C14 f/20; YRGB i ORGB; 22:45, 22:39 UT:

jup3-yrgb-2245.jpgjup3-orgb-2239.jpg

 

C14 f/30; ORGB; 23:00 UT:

jupbig-orgb-2300.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być fotki trochę robią wrażenie "poruszonego kadru" pewnie Jowisz

zdrowo jeździł na wietrze przy takim powerze.

 

Z tych fotek widać, że C-14 ma olbrzymi potencjał majaczą drobne struktury "do wydobycia" ale

przy takim ognisku same zmiany położenia tuby mogą wpływać na kolimację pomimo blokad LG

- SCT działa jak TV cyfrowa albo obraz jest ok albo nie ma sensu nagrywać. Jeśli mogę coś doradzić

to kolimować teleskop w najczęściej stosowanym położeniu i na montażu też trzymać tubę w zbliżonych

wychyleniach - ideałem byłoby wykonanie tzw. astrobudki na balkonie, przenoszenie tego i wyważanie i

czekanie na wychłodzenie to też pewnie średnia przyjemność. Ja ze swoim newtonem ma, podobną jazdę :icon_confused:

tylko tylko że wysuwam cały setup już "ułożony".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jowisz z godz. 20.46. Dodam, że jak na nisko położonego jeszcze Jowisza to seeing był dobry. Pogoda nadal super lecz trzeba do pracy jechać.

 

Newton VX10, EQ6, CCD IMGOH Color, Powermate 2" 4x, TS Optics IR-Cut,

EZP 3.3, RegiStax 5.1, Castrator, AutoStakkert 2.1, AstraImage 3.0 Pro,

Corel PaintShop Pro X5.

Jowisz2012.11.13.jpg

Jowisz.2012.11.13.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed nadejściem mgieł udało mi się trochę Jowisza złapać. Seeing nawet dobry, ale widoczność szybko spadała a pod koniec korektor zaczał rosić.

 

f/20; 20:39 UT; YRGB i Redlum-RGB; DMK21AU618 + ADC + C14:

yellow-rgb-2039.jpgredlum-rgb-2041.jpg

 

anim.gif

 

Żółty i czerwony szerokopasmowy kanał "luminancji":

yellow-2038.jpgredlum-2041.jpg

 

1.5x drizzle YRGB:

drizzle-yrgb-2039.jpg

 

Trochę kolimacji - f/10 i f/20:

colimation-f10.jpgcolimation-f20.jpg

 

Po włączeniu mini wentylatora po minucie, dwóch zdmuchnął ten prąd powietrza widoczny na obrazie z gwiazdy.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przydałoby się napylić lustro, sprawność po tylu latach może być dość mierna i może to jest

przyczyna?

 

Ciemnego obrazu nie daje, z okularem Ronchiego daje ładne proste linie (więc powierzchnia chropowata nie jest itp.). Oczywiście napylać można, ale to ostateczność jeżeli udowodni się że to jest wąskim gardłem tuby :) (lustra i płytę korekcyjną trzeba by było za jednym zamachem).

 

 

C11 też musiał czekać ze 2 miesiące zanim trafił na porządny seeing ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemnego obrazu nie daje, z okularem Ronchiego daje ładne proste linie (więc powierzchnia chropowata nie jest itp.). Oczywiście napylać można, ale to ostateczność jeżeli udowodni się że to jest wąskim gardłem tuby :) (lustra i płytę korekcyjną trzeba by było za jednym zamachem).

 

 

C11 też musiał czekać ze 2 miesiące zanim trafił na porządny seeing ;)

 

Raczej to nie sprzęt ale warunki i ewentualne studzenie.

 

mam nadzieję że trafisz na dobre i pokażesz co on potrafi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Oto moje trzy najlepsze Jowisze z minionej nocy i animacja z przedziału czasu 23:30 - 01:21 (tylko w tym okresie udało mi się utrzymać regularne interwały ok. 3 minutowe :5min:)

 

 

 

jo2012111516.jpg

 

jo60ms.gif

 

 

Zestaw: MAK 150, barlow 2x, Red(#25), DMK21. Każda fota to 90% z 1400klatek.

 

Pozdrawiam

 

 

Animacja świetna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.