Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Czy dobrze mi się zdaję, że WCP ma uroczą i do tego niewiele mniejszą koleżankę?

Pojawia się od zdjęcia Wojtka z 24 lipca, od tego czasu przesunęła się o odległość równą swojej średnicy do WCP.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne fotki i animacja :).

Setup: Sky-Watcher 200/1000, Barlow GSO 3x, Point Grey Chameleon, wizualny filtr czerwony GSO, ostatnia fotka z filtrem uv/ir cut GSO. Na animacji w pewnym momencie jest przeskok. Musiałem na chwilę odejść od sprzętu :roll:

 

1rot.jpg

 

5rot.jpg

 

9rot.jpg

 

12rot.jpg

 

15rot.jpg

 

jowiszanimacja2.gif

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nic nie wiedziałem :( - trzymaj się w takim razie chłopie i zdrowia przede wszystkim!

 

Porównując Twoją fotkę do mojej z C-8 (chyba ten sam dzień - porównanie: fotka w załączeniu) widać

wyraźnie czym jest obstrukcja w SCT, pomimo większego nasycenia obrazka u Ciebie po prostu teleskop

jest w stanie zarejestrować więcej szczegółów. Newtona zaczynają wypierać SCT już z nie tylko z fotografii

DS-owej ale też z podwórka planetarnego. Tylko w miejscach o bardzo dobrym seeingu chyba ze względów

na brak problemów ze studzeniem SCT trzymają się mocno. Moją fotkę podostrzyłem na maksa.

 

To porównanie nie jest oczywiście miarodajne, różne ustawienia, obróbka itp. ale chodzi o pewne różnice

w rysowaniu szczegółów.

Untitled-1.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nic nie wiedziałem :( - trzymaj się w takim razie chłopie i zdrowia przede wszystkim!

 

Porównując Twoją fotkę do mojej z C-8 (chyba ten sam dzień - porównanie: fotka w załączeniu) widać

wyraźnie czym jest obstrukcja w SCT, pomimo większego nasycenia obrazka u Ciebie po prostu teleskop

jest w stanie zarejestrować więcej szczegółów. Newtona zaczynają wypierać SCT już z nie tylko z fotografii

DS-owej ale też z podwórka planetarnego. Tylko w miejscach o bardzo dobrym seeingu chyba ze względów

na brak problemów ze studzeniem SCT trzymają się mocno. Moją fotkę podostrzyłem na maksa.

 

To porównanie nie jest oczywiście miarodajne, różne ustawienia, obróbka itp. ale chodzi o pewne różnice

w rysowaniu szczegółów.

 

 

Faktycznie w Newtonie wygląda to troszkę lepiej. Tak jak wspomniałeś może to wynikać z obróbki, seeingu itp. W każdym bądź razie newtony nie są napewno gorsze o SC. Najlepiej zrobić test 2 rurek w tych samych warunkach tymi samymi kamerkami i filtrami. Swoją drogą z moich fotek chyba da się więcej wyciągnać. Ja swoją obróbkę kończę w AstraImage. Najpierw dekonwolucja, potem gamma, kontrast i krzywe. Poniżej link do surowego stacka może ktoś zechce się pobawić:).

 

http://przeklej.net/down/79148929941224575149611260213942739eeb9bc3e074123be732637/R_041010_g3_q13.tif.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno dać jakąś receptę trzeba w miarę dobrze znać obsługę i możliwości PS.

Natomiast w AstraImage zauważyłem że przed deconvolve warto w niewielkim stopniu

pobawić się vaweletami, potem lepiej użyć dekonwulacji Lucy Richardson ale nie gaussem

tylko wg exponential. Warto też przedtem powiększyć materiał 150% metodą B-spline.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu już tylko PS pomoże tam jest możliwość pracy na warstwach bez tego nie da rady...

Generalnie można z warstwy na warstwę dodawać same ciemne partie przy mieszaniu obrazka

działa to trochę tak jak proces dodawania RGB tylko panuje się nad wybranymi obszarami...

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jowisz z około godz. 3.30 (z księżycami) i 4. Księżyc tak jasno świecił, że nie trzeba było włączać lampki w obserwatorium ;). Cały czas jestem w trakcie szukania najlepszej kolimacji. Lecz patrząc na fotki to raczej idę w dobrą stronę.

 

Newton VX10, EQ6, CCD IMGOH, Powermate 2" 4x, Baader UV/IR-Cut, EzP 3.16, RegiStax 6.

j1.jpg

j2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nieźle wyszło :). Ty masz chyba chameleona? Strzel coś z niego ;).

 

Moje wypociny poniżej:

 

Niestety seeing był delikatnie mówiąc do bani. Udało mi się nawet w ramach eksperymentów zrobić pseudo kolor - RGG. Kanał czerwony - longpass 610nm, zielony - uv/ir cut.

Efekt taki:

rgbo.jpg

Nie mam jeszcze koła filtrowego więc trochę się rozjechało.

Sam kanał czerwony:

28028763.jpg

rgb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Chameleona. Robiłem kilka prób i mi się nie podobało. Dałem sobie z nim spokój do Planet. Chameleona stosuję tylko do Słońca i czasami do Księżyca :).

 

A to dziwne. Wydaje mi się, że chameleonem zrobisz o wiele ostrzejsze fotki. Bo te z CCD IMGOH są moim zdaniem troszkę mydlane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.