Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

To mój najlepszy Jowisz jak do tej pory. Zarówno avikowany jak i obserwowany, długo nie mogłem oderwać wzroku od okularu, bo pierwszy raz trafiłem na takie warunki.

 

GSO 10" na platformie, NexImage5, Registax6, PS CS5. Data i godzina wykonania w nazwie pliku.

video0041 13-12-30 21-42-47 v1.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój najlepszy Jowisz jak do tej pory. Zarówno avikowany jak i obserwowany, długo nie mogłem oderwać wzroku od okularu, bo pierwszy raz trafiłem na takie warunki.

 

GSO 10" na platformie, NexImage5, Registax6, PS CS5. Data i godzina wykonania w nazwie pliku.

 

Piękna sprawa! Tyle szczegółów!!!

 

Ze znajomymi też zapolowaliśmy na ten tranzyt (załapałem się tylko na końcówkę, wcześniej chmury bruździły),

i choć z sprzęt powinien wróżyć hubblowskie obrazy SW 12", a kolega przyniósł ES 4,7mm, to jednak chmury robiły swoje i w końcu tylko kompakt, a nie kamerka...

Wybrałem 500 klatek (z 2500).

Jowisz_30_12_2013a.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak sobie radzi ? pytam bo zastanawiałem sie kiedys nad taką.

 

Szczególnie chodzi mi o duże powiekszenia , czy planeta tylko sie kiwa czy ucieka z kadru i czy da sie to płynnie kontrolowac bez szarpań/

 

Radzi sobie na tyle dobrze że nie żałuję zakupu ani trochę.

 

jeszcze zależy jak duże powiększenia masz na myśli. Jeśli do obserwacji to na razie używałem najwięcej es-a 14 + barlow gso 2,5x, ale do takich warunków jak ostatnio przydałoby się coś krótszego jeszcze. I obserwować można naprawdę długo, bez zauważalnych drgań i bez ruchu planety ( oczywiście jak seeing kiepski to obraz faluje, no i jak wiatr jest nawet nie zbyt mocny to już widać że tuba drga).

Trochę inna sprawa się ma przy avikowaniu, ze względu na zwykle dużo mniejsze pole na którym planeta musi się zmieścić. Nie avikowałem jeszcze dużo, ale do tej pory zawsze było widać jak planeta minimalnie ale ucieka z kadru. Może pokażę jakiś przykład.

 

Tyle kadru zajmuje w mojej kamerce jowisz przy rozdzielczości 640x480 oraz z barlowem gso 2,5x.

video0045 13-12-30 21-51-54.jpg

Po ustawieniu w centrum kadru mogłem avikować maks 1 minutę zanim planeta zbliżyła się do brzegu kadru.

 

Teraz ta sama rozdzielczość tylko bez barlowa.

video0052 13-12-30 22-05-16.jpg

Przy takim "powiększeniu" drgania wywołane napędem praktycznie nie są widoczne. A avika mogę kręcić i 4-5 min a planeta z kadru nie ucieknie.

 

Oczywiście wielkie znaczenie ma dokładne ustawienie platformy na północ, oraz jak najdokładniejsze dobranie prędkości pracy napędu.

 

Tylko nie bardzo wiem co miałeś na myśli mówiąc o płynnym kontrolowaniu?

Jeśli będziesz chciał to mogę postarać się wrzucić jakiegoś avika być zobaczył jak to wygląda "w ruchu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz wrzucić avi będę wdzięczny.

 

Chodziło mi o to czy masz jakiegoś pilota do regulacji kadru , czy jakieś śrubki do kręcenia ręcznego.

 

Myślałem o zakupie dużej rury więc jest to dla mnie ważne jak ta platforma prowadzi.

 

U mnie w CG5 gt , dzieki pilotowi mogę ustawić prędkość 1 i bardzo delikatnie kontrolowac aby planeta nie uciekła z kadru bez szarpnięć.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz wrzucić avi będę wdzięczny.

 

Chodziło mi o to czy masz jakiegoś pilota do regulacji kadru , czy jakieś śrubki do kręcenia ręcznego.

 

Myślałem o zakupie dużej rury więc jest to dla mnie ważne jak ta platforma prowadzi.

 

U mnie w CG5 gt , dzieki pilotowi mogę ustawić prędkość 1 i bardzo delikatnie kontrolowac aby planeta nie uciekła z kadru bez szarpnięć.

Niestety nie mam żadnej regulacji, a przydałoby się dorobić mikroruchy do dobsona.

A i w platformie prędkości nie mogę płynnie zmieniać, muszę zatrzymać napęd przejść w inne menu i tam skorygować prędkość i wrócić do uruchomienia napędu. W sterowniku jest wyjście na Astropilot, ale nie wiem co on mógłby robić po podłączeniu.

 

Avik postaram się wrzucić tylko muszę poszukać czy mam jakiś na dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pauzuję nagrywanie, poprawiam kadr i wznawiam nagrywanie.

 

Jeżeli jedziesz na jedynce to jest to plynne i Castrator świetnie sobie radzi , powyżej jest gorzej.

 

Planety uciekają mi w prawo i do góry , mam nie ustawiony montaz na polarną - ulamana jedna śróbka musze to naprawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam żadnej regulacji, a przydałoby się dorobić mikroruchy do dobsona.

A i w platformie prędkości nie mogę płynnie zmieniać, muszę zatrzymać napęd przejść w inne menu i tam skorygować prędkość i wrócić do uruchomienia napędu. W sterowniku jest wyjście na Astropilot, ale nie wiem co on mógłby robić po podłączeniu.

 

Avik postaram się wrzucić tylko muszę poszukać czy mam jakiś na dysku.

 

No właśnie lekko kontrowac napedy w osiach aby bez recznej ingerencji nie zatrząsnąć rurą.

 

Testowałem ostatnio 16" GT Dobson i ponieważ to azymut trudniej to utrzrymać z barlowem 5x , a to dla niego pikuś barlow.

Można by pojechac z wiekszym ale w kadrze Jowisz sie nie miesci i ucieka trzeba kontrowac a z tym jest gorzej niz w paralaktyku.

 

Jowisz w poprzedniej opozycji był tak jasny z barlowem 5x że przepalał mi material po mimo geinu na makxa.

przydała by się kamerka o większym kadrze i przyzwoitych prędkościach , minimum 30FPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

No to zapodaję moją wersje z WinJuposa.

 

Pierwsza fotka jest z Juposa druga składana w astraimage. Chyba większych różnic w moim przypadku nie ma?

 

Mam prośbę czy jest na forum ktoś kto mógłby zakupić mi astraimage 3.0 PRO? Niestety nie moge zapłacić przez paypal ponieważ nie mam powiązanego go z kartą kredytową. Oczywiście kasę od razu oddam przelewem ;).

2013-12-31-0055.jpg

RedlumRGBv2.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.