Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

W długi łikend siedziałem z mikroskopem i pracowałem nad kontrastem fazowym, w międzyczasie udało mi się zmodyfikować obiektyw 20x PZO na ciemne pole :mr.green: i nawet nie przypuszczałem że doświadczenia tu zdobyte przy nagrywaniu mikrobów zaowocują za 2 dni przy teleskopie przy Jowiszu. Wyszło tak sobie bo i seeing był marny a obróbka jeszcze gorsza ale i tak jestem ze zdjęcia dumny :mr.green:

 

Newton 320/1500 + ATIK TITAN kolor

 

JUP01.jpg

 

 

Zauważyłem ostatnio że im cieplej tym mam lepszy seeing. Latem robiłem mega powery i gwiazdki było szpilki, zima jakaś porażka jest. A jak się tylko pojawi 10-12 stopni od razu obraz się robi 3x lepszy. Nadto, nawiązując do innego wątku, czasem przesłonięcie lustra z 320 na np. 250mm powodowało wzrost dostrzeganych na podglądzie detali.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wieje południowy wiatr. Kiedy mieszkałem w bloku tłumaczyłem to sobie tak że skoro balkon mam na południe to musi on zabierać ciepło bloku a zimny północny nawiewa je przed teleskop stąd syfiasty seeing, ale teraz w wolnym terenie widze że ta zależność nadal działa i kiedy wieje z południa natychmiast warunki są korzystne. To by tłumaczyło czemu w ciepłej Austtralii robią takie planety a przecież wszędzie piszą że zima najlepsza bo jest u nas zimno jak w przestrzeni kosmicznej :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę że tak nie jest :)

 

Powoli do przodu ale detal niszczą mi zakłócenia które pojawiają się w postaci zygzaków, jeśli nie znajdę przyczyny to nie przebije się do mniejszego detalu nigdy. Tym razem PHILIPS ToUcam PRO II PCVC840K+Barlow SONY+ filtr od mikroskopu :mr.green:

 

JUP02.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od kamerki.

Ostatnio testowałem kolorową i bw .

W tych samych warunkach kolorowa pokazala tylko 2 pasy , bw mnóswo detalu , może czas pomyslec o lepszej kamerce , z taką rurą jak twoja to powinny byc super detale.

 

Szczególnie widać to przy obróbce materialu , na kolorowym materiale przy gorszym seeingu powstaja ringi i inne świństwa a obraz przy wyostrzaniu jest i tak nieostry , a przy bw moga pojawic sie szumy ale detal wychodzi.

 

ps1. a kolimację masz w teleskopie ;)

ps.2 poszukam tych zdjęć to zamieszczę

 

ps.3 na pociechę Jowisz z kamerki kolorowej przy super warunkach

 

Edytowane przez astrokosmo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może czas pomyslec o lepszej kamerce

 

mam ATIKa titan mono i filtr IR Pass ale jakoś mnie to nie kręci :mr.green: ja kce dobrego Jupka z OSC i jusz :mr.green: bawię się stąd próby nawet z Philipsem.

A takiego Jowisza jak jest na filmiku to ja w życiu nie widziałem i pewnie szybko nie zobaczę a na DBK czy DMK szkoda mi pieniędzy, nie moja dziedzina :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jestem po króciutkiej sesji z moim newtonem na wsi, muszę napisać jedno -

różnica w jakości avików jest masakryczna - na niekorzyść tarasowych sesji.

 

Polecam wszystkim planetarnym maniakom - uciekajcie z balkonów :)

 

W wizualu Jowisz w baaderowskiej nasadce giant po prostu wbił mnie w glebę, obrazek

jak z procesowanej dobrze fotki, pasy, zawirowania, kolory. Nawet majaczyły struktury w obszarach

"podbiegunowych". Księżyc z dwoma es 16mm zmieścił się w polu widzenia i przestałem myśleć o

apo 150...;) . Nieprawdopodobny obraz i rozdzielczość. Nasadka wywołuje subiektywny efekt znacznie większej

skali obrazu w porównaniu do obserwacji "na pirata".

Gdyby nie paskudny wiatr nagrałbym więcej materiału ale skończyło się na kilku avi przy sporej odległości od górowania

planety i zmianie setupu na wizual...

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też seeing genialny, Ganimedesa mogłem powiększyć do rozmiarów Jowisza z okularu 10mm i nadal był ostry. Ale co z tego skoro na sam Jowisz jak zwykle mleczna paćka, kontrastu zero. Coś nie tak musi być z optyka rodzimej produkcji bo inaczej nie umiem tego wytłumaczyć. raz to przypadek, dwa to zbieg okoliczności ale trzy to już akt wroga, czytaj tandeta. Czwarte lustro chyba pora kupić fabryczne, zwłaszcza patrząc na planety robione 10" lustrami mejd in czajna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja trafiłem znowu na dobre warunki , do puki syn nie rozpalił kominka :naughty: .

Seeing momentami oceniam na 7/10 , w wizualu masakra , nawet z barlowem 5x był jasny i super detal , z kamerką też dobrze.

 

Pierwsza fotka z SCT 8" + Barlow 3x + Kamera Neximage CCD VGA 640x480 , 30 FPS

 

150_ccd_oem_neximage.jpg

 

Fajnie wyglądał w kolorze , dawno nie miałem takiego na podglądzie , materiał b/w będę dopiero obrabiał.

 

Bardzo silny wiatr i przelatujące chmury to była dla mnie zmora , ale coś tam udało się nakręcic :) , z większą rurą było by super , ale i tak jestem zadowolony z optyki teleskopu jako 4 właściciel ( lustra wzorcowe-USA).

 

 

 

Jowisz kolor.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wysokim gain nie ma artefaków, kamerka na pewno jest warta zainwestowania.

Bywają używane na giełdzie w cenach około 60-70% nowej, ostatnio zdaje się za 500

zeta koś sprzedał czyli za darmo niemal. Kamerka jest 2-3x bardziej czuła od typowych

kamerek planetarnych w kanale R. Problemem w dużych skopach jest konieczność zwiększania

poziomu gaina - lawinowo wówczas zmiejszamy czas naświetlania kosztem dużego szumu, nie

ma złotych środków :):) Ja stosuję po prosu ciemniejszy filtr R.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele matryc CCD Sony ma ten efekt że przy niskim gainie ma takie "pierścienie". Błąd kwantyzacji zbyt niskiego gainu?. W kamerce IDSa z matrycą e2v problem jest odwrotny - śmiga na niskim gainie, a szumi niemiłosiernie na wysokim... z tym że kanał barwny na Jowiszu to ma tego gainu tak malutko, z 1/5 zakresu jak nie mniej na jasnych filtrach (raz że czuła, dwa że dali gainu ze dwa razy więcej).

 

http://eu.ptgreystore.com/blackfly-05-mp-mono-gige-poe-3 do tego się przymierzam. Wcześniej testowałem i to całkiem fajnie śmiga. Japończycy też testowali i też chwalą. Takie ciut większe i nowsze ICX618.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.