Skocz do zawartości

Jowisz 2012/2013


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedawno udało mi się sfotografować w dzień Wenus, więc dziś spróbowałem z Jowiszem. Obiekt dużo trudniejszy niż Wenus, na błękitnym niebie w moim małym SCT ledwo widoczny w wizualu. Zdjęcia nijak się mają do zdjęć kolegi "riklaunim", więc wrzucam jako ciekawostkę:no:.

 

post-8089-0-54680200-1343039679_thumb.jpg post-8089-0-14937400-1343039687_thumb.jpg

Zdjęcie pierwsze z 10.00, drugie z 10.40, szczegóły wyciągnięte na maxa aby było cokolwiek widać:g:

 

 

Stack z avika ze zwykłej kamerki internetowej w ognisku głównym SCT 6SE.

 

Pozdrawiam

Paweł

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiejszy Jupiter - mgła + podły seeing spowodowały że zrezygnowałem z barlowa.

Dobrze że w ogóle coś widać...

Obróbka z automatu AS, Castrator + wykończenie w PS.

Około 4,5 klatek. Trochę za wcześnie na Jowisza, jeszcze miesiąc i planeta będzie w znacznie

korzystniejszym położeniu.

JUP050812.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jupiter - mgła + podły seeing spowodowały że zrezygnowałem z barlowa.

Dobrze że w ogóle coś widać...

Obróbka z automatu AS, Castrator + wykończenie w PS.

Około 4,5 klatek. Trochę za wcześnie na Jowisza, jeszcze miesiąc i planeta będzie w znacznie

korzystniejszym położeniu.

 

kolego moze doradzisz jak mam wycisnac ze swojego sprzetu wiecej na jowiszu? wytlumacz jesli mozesz co to jest automat as, castrator i wykonczenie w ps - wybacz ale jestem poczatkujacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego moze doradzisz jak mam wycisnac ze swojego sprzetu wiecej na jowiszu? wytlumacz jesli mozesz co to jest automat as, castrator i wykonczenie w ps - wybacz ale jestem poczatkujacy

 

 

Temat rzeka, odsyłam np tutaj początkujących:

http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/astrofotografia-i-spektroskopia/

 

Generalnie apertura teleskopu minimum 8", tym co nasz nie da się niestety

wiele zdziałać.

Oprogramowanie potrzebne do takiej obróbki to w kolejności

Castrator (free), Autostakkert (free), Astra Image (płatne) i jakiś programik

do wykańczania nie musi być Photoshop, jest wiele darmowych softów

do obróbek zwykłych zdjęć foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten Astra Image jest lepszy od RegiStax ?

 

To nie tak działa.

Registaxa zastępuja znacznie szybsze programy czyli Castrator + Autostakkert.

Otrzumujemy z nich fotkę po stackowaniu do dalszej obróbki zbliżoną jakościowo

do fotki uzyskanej z Registax.

 

Astra Image umozliwia dalszą obróbkę tej fotki taką jak np. dekonwulacja, bez tego

trudno o dobre zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat do Jowisza 150 mm też chyba nie jest złe, tu np. sporo wyszło: http://www.astrobin.com/9208/

 

 

Oczywiście da się ale problemem jest zbyt mała ilość światła i mała skala obrazu,

poza tym Saturn jest już tak ciemny, że takiej apertury zabraknie a lepiej mieć planetarny

teleskop przynajmniej na te 2 "główne" obiekty.

 

Da się wykonać zdjęcie każdą aperturą oczywiście, ale tutaj chodzi o maksymalną ilość

szczegółów. Newtony rzędu 8" moim zdaniem to minimum, wg mnie złotym środkiem jest w naszych

warunkach SCT 11 z uwagi na jeszcze akceptowalny czas studzenia lub newton

10-12", tak duże newtony wymagają jednak już kosztownych montaży.

Można również próbować newtonami z prowadzeniem (np. SW goto) ale

trzeba liczyć się z drganiami obrazu spowodowanymi samą konstrukcją, uciekaniem

planety z kadru i rotacją pola (to drugie nie będzie raczej problemem przy czasach rzędu kilku minut).

Zaletą newtonów jest tutaj szybkie studzenie i brak parowania na lustrach LG i LW (tuby pełne)

a wadą konieczność stosowania wysokich krotności barlowa, niski kontrast oraz trudności spowodowane

wagą setupu zamocowanego w wyciągu. Oczywiście piszę o budżetowych konstrukcjach.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki Jowisza z dzisiejszego ranka.

Znów nie miałem szczęścia do wielkiej czerwonej plamy. To chyba jakiś spisek :) (widziałem ją wizualnie tylko raz w życiu- i to przy krawędzi)

 

SW200-1000, PG Firefly, filtr czerwony, F25

JowiszF25-2012-08-09.jpg

Edytowane przez ziolo
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy Jupiter przy lepszym seeingu z "bonusem" ;) w postaci WCP w środkowej części.

Łącznie 7 tys. klatek (materiał avi dla około 80 f/ps).

 

Sezon się rozkręca... widać jakieś artefakty alignowania w paru miejscach. Czym to stackowałeś? (80 FPS to chyba z maksymalnym gainem?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon się rozkręca... widać jakieś artefakty alignowania w paru miejscach. Czym to stackowałeś? (80 FPS to chyba z maksymalnym gainem?)

 

Tak sezon staruje. Co do obróbki - autostakkert niestety artefakty są na fitsie wynikowym klatki mają różną jasność

jakieś chmurki przechodziły, może dlatego - trudno powiedzieć.

Mam jeszcze trochę materiału nawet jeden IR®+ RGB zobaczymy co się da z tym zrobić.

80 f/ps w avi działało na pełnym histogramie przy ok. 90% gaina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak alignuje na wiele punktów to tak może zrobić. Na jednym obszarze z dużym zapasem nie powinien. Ew. jeżeli Castrator słabo wyrównał to można zwiększyć w nim agresywność wykrywania planety by równiej klatki ułożył.

 

 

Chyba masz rację alginowanie było w trybie multi 50 ustawiając

singlowy punkt jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.