Skocz do zawartości

Obserwacja całkowitego zaćmienia Księżyca w Warszawie – prawie... 60 lat temu


Hermes1937

Rekomendowane odpowiedzi

Gazeta, z której wybrałem opis obserwacji całkowtego zaćmienia Księżyca, jest jedną z najstarszych w moich zbiorach astronomicznych. To zaćmienie Księżyca (dość krótkie) było widoczne w nocy 18/19 stycznia 1954 roku i obserwowane w dobrych warunkach, choć podczas sporego mrozu. Zwracam uwagę, że już w popołudniowym wydaniu „Expressu Wieczornego” była relacja ze zdjęciami !!

Warto przeczytać opis obserwacji !! Na przykład - jak korzystano z radiowej słuzby czasu (a doc. Maciej Bielicki jak zwykle zajmował się sprawami technicznymi),

 

post-14903-0-00082300-1343165968_thumb.jpg post-14903-0-53995100-1343165981_thumb.jpg

 

Na zdjęciach widoczny jest dość duży teleskop – wtedy największy w Warszawie, a wykonany był w Oddziale PTMA w Warszawie.

Chciał bym zwrócić uwagę na objętość reportażu, jaki ukazał się w „EW" z 19 stycznia 1954 r. Chyba się nie pomylę jeśli powiem, że łączna powierzchnia (w cm2) tego artykułu na tych dwóch stronach gazety jest nie mniejsza, niż łączna powierzchnia wszystkich notatek i informacji o PTMA w Warszawie, jakie ukazały się w jakiejkolwiek gazecie stołecznej w okresie ostatnich 5 (a może nawet 10) lat...

 

post-14903-0-33302500-1343166018_thumb.jpg

 

Powyżej - dwie reprodukcje zdjęć z „Uranii” z tamtych lat (lewe w 1955 roku wykonał sam dr Jan Gadomski). Na prawym jest ten sam teleskop kilka lat później, a dokładniej – to samo zwierciadło, tylko w nowym tubusie.

Ten teleskop służy nam od prawie 60 lat !! Niżej moje zdjęcie, wykonane ok. 2000 roku, w PTMA (w CAMKu) podczas pokazu nieba:

 

post-14903-0-83597800-1343166003_thumb.jpg

 

Wtedy - 10-20 lat po II W.Ś. - prasa często zamieszczała ciekawe relacje z obserwacji wykonanych w Obserwatorium Astronomicznym UW – najczęściej przez astronomów zawodowych, którzy jednocześnie byli członkami PTMA.

Teraz – zaćmienie Księżyca nie wzbudza zainteresowania mediów, które w Warszawie często traktują PTMA jak „powietrze”..

 

Większość wymienionych w gazecie astronomów należała do PTMA, a dr Jan Gadomski – był wówczas prezesem Oddziału PTMA w Warszawie. Tak na marginesie – to właśnie Gadomski „wprowadził” PTMA do Obserwatorium Astronomicznego. Tak się również składa, że znałem prawie wszystkich wymienionych w artykule astronomów, a z prof. A. Wróblewskim – wtedy jeszcze studentem – widziałem się ostatnio w 2011 roku (i dostałem jego autograf w bardzo znanej książce „Z tajemnic Marsa”; jako ciekawostkę dodam, że książkę dostałem jako prezent w 1961 roku).

 

post-14903-0-92240200-1343166030_thumb.jpg

 

Na zakończenie dodam, że w 2009 roku teleskop ten - podobnie jak dwa inne duże teleskopy w PTMA – musiał został zdemontowany. Jest jednak szansa, że wkrótce będziemy mogli znów oglądać niebo tym teleskopem. Kiedy jednak „wróci do słuzby” nasza największa „35” (czyli Newton 350mm) – nie wiadomo...

 

A na zakończenie zagadka:

Tak wyglądał – w 1955 roku - Pawilon Obserwacyjny PTMA (nazywany Tymczasowym Ludowym Obserwatorium Astronomicznym w Warszawie):

post-14903-0-40267300-1343166042_thumb.jpg

 

Co się znajduje w nim dziś, w roku 2012 (PTMA straciło Pawilon w 1980 roku) ??

(Oczywiście z zagadki są wyłączeni członkowie Oddziału PTMA w Warszawie, zwłaszcza ci obserwatorzy, którzy kiedyś wykonywali tam obserwacje)

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa historia! A mnie dodatkowo zaciekawił inny artykuł z pierwszej strony "Expressu Wieczornego", jakoby uczeni radzieccy wynaleźli świetną szczepionkę na grypę. Po prawie 60-ciu latach nadal jesteśmy z tym w lesie, a grypa wciąż zostawia śmiertelne żniwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.