Skocz do zawartości

M 13


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

M 13 zwana także Wielką Gromadą Kulistą w Herkulesie ma średnicę 145 ly, zawiera ok. 300 000 gwiazd i jest oddalona ok. 25 000 ly od Ziemi.

Mała galaktyka widoczna na północny wschód od M 13 to NGC 6207. Wprawne oko znajdzie jeszcze kilka innych np. IC 4617 w połowie drogi do NGC 6207 nieco bardziej na północ.

FSQ 106N, STL 11k, EM-200.

L: 6x600 sekund ; R,G,B - 3x300 sekund każdy składnik. Temp. chipa-20C.

Trogir, Chorwacja. Lipiec 2012.

 

M 13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam dobrą kalibrację. Centrum bardzo ładnie widać i sporo szczegółów. Też zauważyłem na innych monitorach (m.in. w pracy), że fotki nie wyglądają ciekawie. Teraz wiadomo jak ważnym czynnikiem w podziwianiu fotek jest właściwa kalibracja. Fota super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystaj np. z testu szarości. Znajdziesz go np. na Astroexpo.pl ( taki pasek z odcieniami szarości od czerni do bieli na samym dole stronki ) . Musisz tak regulować kontrast i jaskrawość aby wszystkie poziomy były widoczne ( aby sąsiednie paski się nie zlewaly). Bardzo przydatną regulacją jest ustawienie krzywej gamma przenoszenia szarości no ale tą regulację nie wszystkie wyświetlacze posiadają...

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystaj np. z testu szarości. Znajdziesz go np. na Astroexpo.pl ( taki pasek z odcieniami szarości od czerni do bieli na samym dole stronki )

To jest OK.

 

...Bardzo przydatną regulacją jest ustawienie krzywej gamma przenoszenia szarości no ale tą regulację nie wszystkie wyświetlacze posiadają...

Pozdrawiam

Maciek

 

Kombinuję jeszcze z gamma , ale mam możliwość tylko czterech profili które nic nie wnoszą nowego :unsure:

Troszkę więcej wyciągnąłem z softu do karty graf. , ale w temacie "centrum m13" dalej mam przepalony środek .

Może monitor mam do Du....

Jest szansa na fits'a , czy tiff'a?

 

Pozdr.

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby było przepalone, to byłoby całkiem białe i pozbawione informacji o szczegółach. A tak nie jest!

Przyjmując Twoje kryterium, można powiedzieć, że jest nie przepalone, ale o wiele za jasne. Środek nie jest przyjemny w odbiorze, a wiesz dobrze, ze można temu szybko zaradzić. Widać, że gromadka jest obrabiana osobno, więc troszkę można byłoby i sam środek tak potraktować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....że jest nie przepalone, ale o wiele za jasne....
I tak powinienem napisać na początku.

 

Pozwoliłem sobie na małą ingerecję w rzeczową fotkę m13 (jpg) , zmniejszyłem mninimalnie kontrast i podświetlenie . Najwyższe wartości na np. HIP81673 wachają się na poziomie 250-253 , centrum emki podobnie .Teraz w moim skromnym odczuciu "tonę" w tej fotce rozkoszując się jej jakością. Chciałbym kiedyś taką wypalić.

 

Pozdrawiam Maciku z szacunkiem dla Twojego kunsztu w tej dziedzinie.

M%2013byTomero.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.