Skocz do zawartości

Prędkość obrotowa Ziemi


Gość leszekjed

Rekomendowane odpowiedzi

Gość leszekjed

Proszę o podanie dokładnej prędkości obrotowej Ziemi  w sekundach łuku/sek.

Wartość ta przewijała się w licznych postach na poprzednim forum i dlatego nigdy jej nie zapisałem a teraz jest mi potrzebna. Wynosi ok. 15"/sek. ale chodzi mi o wartość dość dokładną.

Jako arbitra proszę El Capitano, który wielokrotnie tą wielkość przywoływał. Mam nadzieję, że ponowne jej podanie nie będzie nadużyciem cierpliwości znających temat a nowicjuszom pozwoli nieco poszerzyć horyzonty wiedzy astronomicznej.  Sądzę, że pożyteczne przy tej okazji będzie wyjaśnienie różnic  w długościach doby słonecznej i gwiazdowej.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało się na tym znam, ale wychodzi mi tak:

 

360° / 23h 56m 4,09054 s = 15,04106863866 ["/s]

 

Chętnych zapraszam do lektury:

http://www.forum.teleskopy.pl/read.php?f=1...1&i=6440&t=6421

 

P.S. Leszku, popełniłeś ten sam błąd co poprzednio. W "Niebie Na Dłoni" Pitticha i Kalmancoka piszą w tym miejscu nieprawdę. To prawdopodobnie wina tłumacza - pana Kreinera, bo w redagowanych przez niego wartościach z "Tablic Astronomicznych" wydawnictwa Adamantan jest ten sam babol. Znowu przyjąłeś 23h 56m i 3s z dużym hakiem zamiast 23h 56m 4s z małym hakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Czyli prościej należało by powiedzieć ze Ziemia obraca sie dokładnie raz na dobę gwiazdowa i po kłopocie, stąd te 360 st/D-gw  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Powiedzieć" nie znaczy "policzyć". Leszek pytał o wartość liczbową.

To chyba oczywiste, że jednostkowy kąt obrotu Ziemi w czasie wynika z obrotu Ziemi w przyjętym odstępie czasowym  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Problem chyba w tym że Leszek nie podał jak dokładnej odpowiedzi oczekuje, do którego miejsca po przecinku i stąd tyle postów w banalnej bądź co bądź sprawie.

Jak już kiedyś pisałem połowa dobrej odpowiedzi to dobrze zprecyzowany problem i odpowiednio sformuowane pytanie ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Witam wszystkich !

Faktycznie, pisząc post korzystałem z książki 'Niebo na dłoni' wiedząc, że jest w zamieszczonych w niej danych błąd, który zresztą kiedyś łopatologicznie korygował mi El Capitano.

Wiemy już zatem jaka to jest wartość dokładna i można się pokusić o oszacowanie błędu obserwacji w przypadku przyjęcia wartości przybliżonej. Dla przykładu jeśli przyjmiemy, że prędkość wynosi 15"/sek. to po godzinie obserwacji błąd osiągnie ok. 150" (ok. 2.5 ') a więc nie będzie przeszkadzał w przeciętnych obserwacjach i zdjęciach z obiektywami o krótkich ogniskowych natomiast może znacząco wpłynąć na dłuższe ekspozycje np za pomocą CCD w ognisku. Przyjmując, że jest to wartość 15.04 redukuje się błąd do ok. 3.85" a zakładając wartość 15.041 błąd spada do 0.25". Biorąc pod uwage inne błędy w systemach obserwacyjnych (np. PE rzędu kilkudziesięciu sek. łuku) można śmiało do obliczeń używać wartości 15.04 "/sek. Dziekuję wszystkim ludziom dobrej woli biorącym udział w dyskusji, łącznie z tymi bardziej nerwowymi, za pomoc w uświadomieniu sobie tego faktu. Mam nadzieję, że komuś jeszcze taka informacja się przyda.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Lepej przyjmij wartość dokładniejszą czyli 15,041"/sek abyś miał pewność ze elektronika nie wnosi widocznych błędsów a wiecej uwagi poswiec wtedy nad poprawą PE.

Przyszła mi wreszcie duża dastawa z Soligora i mogę Ci w poniedziałek podesłać montaż do testów twojej elektroniki starującej, czy chcesz go razem z oryginalną elektroniką i sterownikiem ???

Przypomnij na priva swój aktualny adres wysyłkowy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.