Skocz do zawartości

Jak zaczać obserwacje gwiazd zmiennych ?


astrokarol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chce zacząć wizulane obserwacje gwiazd zmiennych. Jestem po lekturze podręcznika AAVSO i kilku tematów napisanych na forach ale ciagle nie jestem pewień czy wszystko dobrze robie (tzn. jeszcze nie robie tylko tak w teori). Moze najlepiej na przykładzie, czy popawnie jest taki zapis bezposrednio w czasie obserwacji:

 

 

Gwiazda: Z Uma

Czas astronomiczny 13.49, 14.lipca 2012

Jasnośc v : a2v3b (skala Argelendera)

Jasnosc a i b: 8,0 i 8,3 lub po prostu dopisac juz z rana (jesli mam dwie pary gwi. porównania to oznaczam jako a' i b' (a prim)

Uwagi: I kwadra Ksiezyca

 

 

A potem juz z rana patrze do oficjalnego zeszytu i odczytuje jasnosci gwiaz. porównania i licze. I własnie jak licze ?

Który wzór jest dobry:

 

V=(an+nb)/(m+n) (NBA)

 

a+((b-a)/10)x7= v (Piceringa)

 

b-a= b-a

1/ suma oceny arelendera (np. 3+2)= 1/x

(b-a)x(1/x)= x'

a+x'= v

 

czyli to co jest w niebo na weekend

 

Po za tym jaki ma sens metoda Picerniga jesli wystarczy mieć mape z AAVSO i odczytac jasnoc gwiaz. porównania i obliczyc ???? Tego to wogóle nie rozumiem :g:

 

Może jakieś linki ale prucz http://sswdob.republika.pl/ bo tego nie do końca rozumiem.

 

Jak zamemlałem, nie gramatycznie itp. napisałem usunac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysponując poszczególnymi ocenami jasności, możemy utworzyć dwustronną ocenę jasności zmiennej, co pozwoli potem na wyliczenie jej jasności, np. a2v3b. Ogólnie możemy zapisać: amvnb, gdzie a jest jaśniejszą gwiazdą porównania niż zmienna, a b słabszą gwiazdą porównania niż zmienna, a m i n wartościami stopni odpowiednich różnic.

 

Znając jasności gwiazd porównania w wielkościach gwiazdowych, możemy wyliczyć jasność zmiennej korzystając ze wzoru:

 

v = (mxb + axn) / (m + n)

 

Przykład obliczeń:

 

jasność gwiazdy porównania a - 5,0 mag.

jasność gwiazdy porównania b - 5,5 mag.

zapis z obserwacji - a2v3b (amvnb)

 

v = (2x5,5 + 5,0x3) / (2 + 3) = (11 + 15) / 5 = 26 / 5 = 5,2 (mag.)

 

 

Twój przykład:

 

Jasnośc v : a2v3b (skala Argelendera) (amvnb)

 

Jasnosc a i b: 8,0 i 8,3

 

czyli:

 

a = 8,0 mag.

m = 2

n = 3

b = 8,3 mag.

 

v = (mxb + axn) / (m + n)

 

v = (2x8,3 + 8,0x3) / (2 + 3) = (16,6 + 24) / 5 = 40,6 / 5 = 8,12 = 8,1 mag. (po zaokrągleniu)

 

To jest ten wzór:

 

V=(an+nb)/(m+n) (NBA)

 

Tylko powinno być mb, a nie nb.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym jaki ma sens metoda Picerniga jesli wystarczy mieć mape z AAVSO i odczytac jasnoc gwiaz. porównania i obliczyc ???? Tego to wogóle nie rozumiem :g:

 

Nie bardzo rozumiem, czego nie rozumiesz w metodzie Pickeringa. Bierzesz 2 gwiazdy porównania. W myślach dzielisz różnicę jasności między gwiazdami na 10 równych części. Szacujesz gdzie na tej skali leży oceniana zmienna.

Np. jeżeli oceniasz, że różnica jasności między jaśniejszą gwiazdą porównania i zmienną jest taka sama, jak między zmienną i słabszą gwiazdą porównania, wtedy zapisujesz a5v5b.

Jeżeli zmienna jest tylko minimalnie (prawie niezauważalnie) słabsza od jaśniejszej gwiazdy, wówczas będzie to a1v9b.

Obliczenie jasności zmienne jest łatwe jak barszcz. Np jeżeli mamy a3v7b, to v=a+(3/10)x(b-a).

 

Kiedyś obserwowałem bardzo dużo gwiazd zmiennych dla AAVSO i zawsze stosowałem tylko metodę Pickeringa, ponieważ jest prostsza i bardziej intuicyjna niż Argelandera, przynajmniej dla mnie. Równie dobrze sprawdza się w obserwacjach komet, tylko wówczas obrazy gwiazd trzeba rozogniskować, ale to już inna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokarol, o 29 lipiec 2012 - 14:46 , powiedział:

 

(skala Argelendera)

 

(Piceringa)

 

arelendera

 

Picerniga

 

 

Z szacunku dla tych astronomów proszę o poprawny zapis przynajmniej ich nazwisk.

 

Argelander

 

Pickering

 

Zwracam im honor ale szybko pisałem a to tego nie polskie :sorry:

 

Nie bardzo rozumiem, czego nie rozumiesz w metodzie Pickeringa. Bierzesz 2 gwiazdy porównania. W myślach dzielisz różnicę jasności między gwiazdami na 10 równych części. Szacujesz gdzie na tej skali leży oceniana zmienna.

Np. jeżeli oceniasz, że różnica jasności między jaśniejszą gwiazdą porównania i zmienną jest taka sama, jak między zmienną i słabszą gwiazdą porównania, wtedy zapisujesz a5v5b.

Jeżeli zmienna jest tylko minimalnie (prawie niezauważalnie) słabsza od jaśniejszej gwiazdy, wówczas będzie to a1v9b.

Obliczenie jasności zmienne jest łatwe jak barszcz. Np jeżeli mamy a3v7b, to v=a+(3/10)x(b-a).

 

Kiedyś obserwowałem bardzo dużo gwiazd zmiennych dla AAVSO i zawsze stosowałem tylko metodę Pickeringa, ponieważ jest prostsza i bardziej intuicyjna niż Argelandera, przynajmniej dla mnie. Równie dobrze sprawdza się w obserwacjach komet, tylko wówczas obrazy gwiazd trzeba rozogniskować, ale to już inna historia.

 

Sama ocena to oczywiście banał ale chodzi o to:

 

http://sswdob.republika.pl/metodyka.htm

 

Niech jasność gwiazdy c wynosi 6.3 mag a gwiazdy d 7.0 mag.

Dla oceny c7v3d jasność gwiazdy zmiennej v wynosi

6.3 + ((7.0 - 6.3)/10)x7 = 6.3 + 0.07x7 = 6.3 + 0.49 = 6.79 = 6.8 mag.

 

To jest bez sensu, ten wzór bo moge jasnosci gwiazd porównania wziąść z mapek AAVSO wstawić i obliczyć bez obserwacji. To mi wytłumacz ?

 

I wole skale Argelander jak na początek bo jest 4 stopniowa.

 

Zastanawia mnie ten czas astronomiczny? Co to jest 13.49 ?

 

Rozumiem, że obserwowałeś 14 lipca, ale o której godzinie (podaj według czasu obowiązującego w Polsce, czyli letniego).

 

To jest przykład, jeszcze nie obserwowałem. Według podrecznika AAVSO czas astronomiczny liczy sie od południa do południa wiec w czasie CWE jest 23.49 a w cz. astro. 13.49, proste.

 

Tylko powinno być mb, a nie nb.

 

Wkradł mi się błąd :Boink:

 

Dziękuej wszystkim za odpowiedzi jak cos zaobserwuje to dam znać :Salut: i zaczne wysyłac raporty (mam na dzieje) :rolleyes:

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama ocena to oczywiście banał ale chodzi o to:

 

http://sswdob.republika.pl/metodyka.htm

 

Niech jasność gwiazdy c wynosi 6.3 mag a gwiazdy d 7.0 mag.

Dla oceny c7v3d jasność gwiazdy zmiennej v wynosi

6.3 + ((7.0 - 6.3)/10)x7 = 6.3 + 0.07x7 = 6.3 + 0.49 = 6.79 = 6.8 mag.

 

To jest bez sensu, ten wzór bo moge jasnosci gwiazd porównania wziąść z mapek AAVSO wstawić i obliczyć bez obserwacji. To mi wytłumacz ?

 

Jasność gwiazd porównania weźmiesz z mapek. Ale ocenę (stopnie) skąd weźmiesz bez obserwacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest przykład, jeszcze nie obserwowałem. Według podrecznika AAVSO czas astronomiczny liczy sie od południa do południa wiec w czasie CWE jest 23.49 a w cz. astro. 13.49, proste.

 

Chyba jednak nie takie proste.

 

Od południa do południa (czas UT) liczymy Dni Juliańskie (Datę Juliańską). I rzeczywiście Datą Juliańską posługujemy się w przypadku obserwacji gwiazd zmiennych.

 

 

14 lipca - 23:49 czasu urzędowego (tego, którym się posługujemy) = 14 lipca - 21:49 UT (GMT)

 

14 lipca - 21:49 UT = JD 2 456 123, 409

 

Proste? ;)

 

Jeżeli nie, to podaję link do kalkulatora do obliczania JD dla zadanej daty i godziny (oczywiście z niezastąpionej strony SSW :) )

 

http://sswdob.republika.pl/jd_z_daty.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność gwiazd porównania weźmiesz z mapek. Ale ocenę (stopnie) skąd weźmiesz bez obserwacji?

 

A gdzie masz we wzorze podane miejsce do wstawienia stopnia ????

 

Chyba jednak nie takie proste.

 

Od południa do południa (czas UT) liczymy Dni Juliańskie (Datę Juliańską). I rzeczywiście Datą Juliańską posługujemy się w przypadku obserwacji gwiazd zmiennych.

 

 

14 lipca - 23:49 czasu urzędowego (tego, którym się posługujemy) = 14 lipca - 21:49 UT (GMT)

 

14 lipca - 21:49 UT = JD 2 456 123, 409

 

Proste?

 

Jeżeli nie, to podaję link do kalkulatora do obliczania JD dla zadanej daty i godziny (oczywiście z niezastąpionej strony SSW )

 

 

Wedlug podrecznika: "Zauwaz że data twojeje obserwacji nie zmienia sie o północy, ponieważ dzień astronomiczny trwa od południa do południa"

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie masz we wzorze podane miejsce do wstawienia stopnia ????

 

6.3 + ((7.0 - 6.3)/10)x7 <- to siedem to jest właśnie przykładowa ocena. Podałem Ci też bardziej zrozumiały wzór w moim poprzednim wpisie. Przecież to jest proste jak budowa cepa... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6.3 + ((7.0 - 6.3)/10)x7 <- to siedem to jest właśnie przykładowa ocena. Podałem Ci też bardziej zrozumiały wzór w moim poprzednim wpisie. Przecież to jest proste jak budowa cepa... :unsure:

 

Dobra mogę przyznać bo na stronie http://sswdob.republika.pl/glowna.htm nie został podany ogólny wzór :rtfm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug podrecznika: "Zauwaz że data twojeje obserwacji nie zmienia sie o północy, ponieważ dzień astronomiczny trwa od południa do południa"

 

I nadal wszystko się zgadza.

 

14 lipca - 21:49 UT = JD 2 456 123, 409

 

15 lipca - 01:49 UT = JD 2 456 123, 575

 

Czyli minęła północ a data wciąż jest 2 456 123

 

zmienia się jedynie część ułamkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nadal wszystko się zgadza.

 

14 lipca - 21:49 UT = JD 2 456 123, 409

 

15 lipca - 01:49 UT = JD 2 456 123, 575

 

Czyli minęła północ a data wciąż jest 2 456 123

 

zmienia się jedynie część ułamkowa.

 

A czemu pierwszy czas podajesz w UT ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu pierwszy czas podajesz w UT ?

 

Bo to taki podstawowy czas, który stosujemy w astronomii (większość efemeryd astronomicznych dla zjawisk widocznych z różnych rejonów kuli ziemskiej podawana jest w tym czasie, np. dla zaćmień Księżyca.)

 

Ale to co napisałem można oczywiście podać w formie:

 

14 lipca - 23:49 cwe = 14 lipca - 21:49 UT = JD 2 456 123, 409

 

15 lipca - 03:49 cwe = 15 lipca - 01:49 UT = JD 2 456 123, 575

 

Czyli minęła północ a data wciąż jest 2 456 123

 

cwe - czas wschodnioeuropejski - czyli czas letni obowiązujący obecnie w Polsce

 

I w przypadku czasu uniwersalnego (UT) nie ma zmiany czasu np. z letniego na zimowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra wiem ze UT jest takim czasem uniwersalnym i juz nie będe drążył tego tematu.

Mam tylko pytanie gdy jest np. godz. 23.00 CWE u nas teraz tzn. lipiec to udejmujemy 2 godziny, godzine dodaną za czas letni i godzine strefową (+1) czyli UT=21.00

Pytam dla pewności (a jak jest czas zimowy to bez zmian?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem aby otrzymać czas uniwersalny odejmujemy dwie godziny.

 

Na zegarku mamy 22:00, odejmujemy dwie godziny i otrzymujemy 20:00 UT

 

Zimą aby otrzymać czas uniwersalny odejmujemy jedną godzinę.

 

Na zegarku mamy 22:00, odejmujemy jedną godzinę i otrzymujemy 21:00 UT

 

A w odwrotną stronę:

 

UT + 1 godzina = czas zimowy (czas środkowoeuropejski) - mniej więcej od listopada do marca

UT + 2 godziny = czas letni (czas wschodnioeuropejski) - mniej więcej od kwietnia do października

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te literki a,b, c czy d to tylko takie założenie do wzoru. SAM określasz, które gwiazdy porównania z mapki będą "Twoimi" a, b, c czy d.

 

Tak wiem, dobrze, ok :rofl:

 

 

PS. Nawet nie spojrzałem ale dzis kupiłem papier do drukarki (do mapek) o nazwie ASTRO+ :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ok. ale np. http://www.aavso.org/vsp/chart pisze 15 stopni ?? A tu: http://www.aavso.org/vsp/chart 18,5' (minut) ??

I tak dla pewności pierwszy przykład ma 15 na 15 stopni (jesli dobrze odczytałem) ?

 

W obu przypadkach wczytuje mi się ta sama mapka R Leo. Z FOV = 30.0'

 

post-2346-0-87448600-1344017212_thumb.png

 

Czyli podstawa mapki ma 30'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.