Jump to content

SUMAS !!!!!


Pepin Krootki
 Share

Recommended Posts

Niniejszym pragnę zdementować pogłoski, jakoby Sumas nie istniał.

 

Swego czasu niedowiarki sugerowały, że to niemożliwe, aby jedna osoba wnosiła tak duży wkład w rozwój forum. Według tych hipotez pod ksywą Sumas krył się cały zespół specjalistów (tzw. S-U-M-A-S czyli "Super Urząd ds. Mobilizacji Astro Społeczności"), pracujących dzień i noc w podziemnym bunkrze ulokowanym na Pustyni Błędowskiej (Polski odpowiednik NORAD). W roli Sumasa - takiego jakim znamy go ze zlotów - miał występować, dla zatarcia śladów i ucięcia spekulacji, wynajęty aktor teatru dramatycznego w Lublinie.

 

Otóż - moi drodzy - to wszystko nieprawda. Spisek nie istnieje. Sumas jest naprawdę jedną osobą. Do tego osobą "do rany przyłóż", obdarzoną ponadprzeciętnym poczuciem humoru i o wielkim sercu.

 

Sto lat Sumas!

 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

O żesz ty! Nie byłem pierwszy.

Jacku, dalej już bez wygłupów - dużo zdrowia, cierpliwości oraz czasu i chęci do kontynuacji astrohobby a może też troszkę do udzielania się na forum.

Bez Ciebie smutno!

friends.gif

Link to comment
Share on other sites

Do wyjaśnienia czy Sumas jest jakąś tajną organizacją, proponuję powołać odpowiednią komisję. A na chwilę obecną, życzę podejrzanemu 100 lat. Oczywiście stawania i spowiadania się przed w/w komisją. :lol::Beer:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.