Skocz do zawartości

Recenzja - CATSEYE INFINITY XLK autocollimator


numerobis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kolimacja teleskopu z wykorzystaniem kolimatora laserowego jest prosta jednak jej dokładność pozostawia wiele do życzenia. W poszukiwaniu innej bardziej skutecznej metody natrafiłem na stronę Jim`a Fly http://www.catseyecollimation.com/. Początkowo zakupiłem wersję autokolimatora na 1.25 cala z jednym centrycznie ustawionym otworem. Już po pierwszych testach okazało się, że kolimacja tym sposobem jest perfekcyjna. Po "star test" nie musiałem niczego poprawiać - widok "prążków" był idealny. Jedyną trudność sprawiało mi wstępne wykrycie "duszków". Postanowiłem więc zakupić zmodernizowaną wersję na 2 cale XLK z dwoma otworami. Po ponad 3 tygodniach oczekiwania autokolimator dotarł do mnie w profesjonalnie zabezpieczonej przesyłce.

Wykonanie autokolimatora jest solidne i co najważniejsze nie wymaga on w przeciwieńswie do kolimatora laserowego żadnych zabiegów (kolimacja kolimatora, wymiana baterii itp.). Kolimator wyposażony jest w gumową osłonę zabezpieczającą zanieczyszczenie lustra wewnątrz tulei.

Zastosowanie drugiego bocznego otworu jest rezultatem analizy kolimacji z wykorzystaniem autokolimatora przeprowadzonej przez Ghassan 'Jason' Khadder na forum "Cloudy Nights Astronomy Forum". Użycie drugiego otworu zapewnia skuteczną kontrolę osi wyciągu względem osi optycznej lustra głównego. O skuteczności autokolimatora świadczy fakt, że zajął on 8 miejsce w rankingu czytelników Cloudy Nights w 2010 r.

Szczegółowy opis kolimacji autokolimatorem jest tu http://www.catseyecollimation.com/XLKCDP.html oraz tuhttp://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3532750/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1.

W wersji 2 calowej znalezienie "duszków" trwa dosłownie kilka sekund a samą kolimację można wykonać w parę minut i co istotne nawet w ciemności - wystarczy do ramion pająka zamocować małą latarkę oświetlającą LG.

 

Tabela w załączniku przedstawia możliwości korygowania poszczególnych przyrządów służących do kolimacji (autokolimator z jednym centrycznie umieszczonym otworem, autokolimator z dwoma otworami czyli wersja XLK, autokolimator z dwoma otworami oraz tzw ringami, kolimator optyczny Cheshire, kolimator laserowy, kolimator laserowy z barlowem, kolimator optyczny z krzyżem) błędów w ustawieniu optyki teleskopu (FAE - Focuser Axial Error - Błąd Osi Wyciągu, PAE - Błąd Osi LG, CAE -COC Axial Error - dystans między osiami wyciąg a LG na teoretycznej sferze LG, LAE - Parallel Axial Error - dystans między równoległymi projekcjami osi wyciągu). Szczegółowo zagadnienie dla dociekliwych opisane jest tutaj:http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/3532750/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/1.

Jak widać jedynie autokolimator z dwoma otworami w połączeniu z kolimatorem optycznym Cheshire zapewnia wyeliminowanie wszystkich 4 błędów.

 

Pomimo dość skompikowanego opisu zasady działania autokolimatora jego obsługa jest dosyć prosta a opisać ją można w kilku krokach:

 

1. Wstępne skolimowanie kolimatorem optycznym lub metodą Hamala;

2. Ustawienie autokolimatorem heksagramu z "duszka P" z "duszkiem nr 3" patzęc przez otwór centralny używając śrub kolimacynych lusterka wtórnego;

3. Sprawdzenie kolimatorem optycznym czy trójkąt znajduje się w centrum odbicia wewnętrznego pierścienia kolimatora.

- jeśli trójkąt jest centralnie w pierścieniu przechodzimy do punktu 4 (patrz zdjęcie 4);

- jeśli trójkąt nie znajduje się centralnie korygujemy jego położenie używając śrub kolimacyjnych LG i wracamy do punktu 2.

4. Po ponownym włożeniu w wyciąg autokolimatora sprawdzamy poprzez centralny otwór czy cztery "duszki" zlały się w jeden o dużym kontraście (patrz zdjęcie 5) a patrząc poprzez otwór boczny czy duszki ułożyły się w idealne heksagramy (patrz zdjęcie 6).

- jeśli obrazy "duszków"są zgodne z oczekiwaniami kolimacja zakończyła się sukcesem;

- jeśli obrazy są inne wracamy do punktu 2.

 

Reasumując autokolimator XLK jest według mnie najskuteczniejszym narzędziem do kolimacji szczególnie przydatnym dla teleskopów o dużej światłosile.

post-14671-0-49975700-1344160316_thumb.jpg

post-14671-0-92594600-1344160326_thumb.jpg

post-14671-0-24240100-1344160335_thumb.jpg

post-14671-0-63685000-1344160392_thumb.jpg

post-14671-0-83916900-1344160410_thumb.jpg

post-14671-0-30119800-1344160420_thumb.jpg

post-14671-0-51023500-1344160531_thumb.png

Edytowane przez numerobis
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo fajny system kolimacyjny. Używałem go kilka lat. Niestety przy poważniejszych zastosowaniach astrofoto ma poważną wadę - nie da się nim kolimować systemów z korektorem (za korektorem). Teraz używam zaawansowanego lasera, który jest genialny, ale kosztuje niestety furę kasy.

 

Nie mniej, CatsEye polecam, ale po uwzględnieniu powyższej uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że odgrzebuje wątek ale teraz to mam mętlik w głowie... Odkąd w Astromarkecie pojawił się kolimator HOTECH miałem go za faworyta jako kolimator ten jeden jedyny i najlepszy, super dokładny etc. no i teraz dylemat... Czy ktoś miał te dwa kolimatory i jest w stanie powiedzieć, który będzie lepszy do Newtona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wybaczcie, że odgrzebuje wątek ale teraz to mam mętlik w głowie... Odkąd w Astromarkecie pojawił się kolimator HOTECH miałem go za faworyta jako kolimator ten jeden jedyny i najlepszy, super dokładny etc. no i teraz dylemat... Czy ktoś miał te dwa kolimatory i jest w stanie powiedzieć, który będzie lepszy do Newtona?

 

Dołączam się do pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.