Jump to content

Recommended Posts

Od tego czy matryca jest dobrej jakości, a kamerka oferuje odpowiedni zakres konfiguracji w aplikacji do astro-nagrywania klipów API. Obecnie "najlepsze" są chyba kamerki HD Microsoftu - MS LifeCam Cinema/Studio. Webcamy te są tylko do astrofotografii planet/Księżyca, nie do astrofotografii DS.

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem o co Tobie chodzi. Odpowiedź była jak najbardziej poważna i na pytanie. Popatrz na dalsze pytanie Adriana, wtedy na pewno nie odpowiedziałbym "nie" . Raczej twój wpis jest nie na temat ;).

Edited by *Wojtek*
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Jeżeli tak Rozumiesz moją uwagę, jeżeli nie Rozumiesz o co mi chodzi, to dalsza dyskusja staje się zbędna - pozdrawiam :mellow:

Przepraszam zakładającego wątek za zakłócenie toku wypowiedzi.

Edited by Jacekerbel
Link to post
Share on other sites

Adrian generalnie musisz wiedzieć co chcesz ta kamerka robić, co cie interesuje albo w która stronę chcesz iść, a ludzie tu pokierują cię odpowiednio. z góry mowie że kamerki nie nadają się do mgławic, galaktyk itp. Więc pozostaje Słońce, Księżyc i planety. Ale jak zapewne większość tu mówi poszukaj w innych wątki a znajdziesz coś na temat kamerek.

Link to post
Share on other sites
 • 6 months later...
 • 3 months later...

Poczytałem trochę o astrofotografii i wiem, że trzeba celować w kamery z matrycą CCD. Znalazłem kilka tanich kamer, ale czy któraś z nich nada się do astrofotografii ?

http://allegro.pl/kamera-kolor-cctv-w-obud-kopulkowej-1-3-sony-ccd-i3348709563.html

http://allegro.pl/kamera-przemyslowa-bp-200-standard-ccd-b-c-wroc-fv-i3360189866.html

http://allegro.pl/kamera-kolor-sufitowa-ccd-420-linii-1-3-sony-1446-i3313586208.html

Jeśli któraś się nada to jak mogę ją podłączyć do komputera?

Link to post
Share on other sites
Jeśli któraś się nada to jak mogę ją podłączyć do komputera?

 

Kiedyś była jeszcze kultowa ToUcam Philipsa wprawdzie nie HD tylko 640x480 ale dało sie ją przerobić na "długie czasy" i wraz z oprogramowaniem np. K3CCD dało sie robić fotki Deep Sky . Ludziska ją różnie przerabiali - wpisz w google ToUcam astro to zobaczysz co i jak. (chłodzenie peltierem itp) Oczywiście "szału nie ma" ale coś niecoś ludzie nią pofocili.Sam taką przerobiłem i dała mi sporo radości. (jak już upadniesz na duchu i nic nowszego nie kupisz to daj znać)

Te nowe HD nie wiem aktualnie czy na tyle rozpoznano elektronikę w środku że ktoś znalazł sposób na przeróbkę - musisz poszukać.

 

Do kompa podłączasz przez USB.

 

Andrzej

Edited by sp3uca
Link to post
Share on other sites

Napisz co chcesz focić do planet wystarczy ci kamerka internetowa natomiast obiekty głebokiego kosmosu to już czulszego sprzętu wymaga np. używanej lustrzanki które nie raz się tu na giełgzie przewijają. Generlnie zakładam że nie masz kilku tysięcy złotych na zbyciu żeby ci kamerę dedykowaną i parę innych gratów zaproponować.

Link to post
Share on other sites
Do kompa podłączasz przez USB.

 

 

Niestety w tych kamerach nie ma USB, i nie wiem czy do podłączenia potrzebna jest jakaś specjalna złączka czy trzeba je jakoś przerabiać.

 

 

Napisz co chcesz focić

 

Na początek planety i Księżyc, ale może i jakieś jaśniejsze DSO

Edited by Adrian Kumor
Link to post
Share on other sites
Niestety w tych kamerach nie ma USB, i nie wiem czy do podłączenia potrzebna jest jakaś specjalna złączka czy trzeba je jakoś przerabiać.

 

???? W jakich nie ma ? Te co Ci podał riklaunim to są webcamy wszystkie na USB .....

Kamery przemysłowe mają wyjścia video PAL ale tych nie proponowaliśmy....

 

Andrzej

Link to post
Share on other sites

Wysoka czułość to pojęcie względne - zależy od typu matrycy, a jaki tam wsadzili tego nie wiesz. Samo "CCD" nie wystarczy. Poza tym w tych kamerach TV/Video zazwyczaj stosuje się proste matryce z przeplotem, co wyklucza zastosowanie ich do fotografowania poruszających się (w astronomii drgających od seeingu) obiektów. Są też lepsze kamery tego typu, ale żeby uzyskać z nich dobry obraz potrzeba lepszych frame-grabberów - a to podnosi cenę całości powyżej cen standardowych kamer planetarnych.

Link to post
Share on other sites

Poza tym kamery do monitoringu z analogowym wyjściem sygnału telewizyjnego ( czyli z wyjściem PAL) bez specjalnych przeróbek nawet do foto planetarnego się nie nadają. Dlaczego? Po pierwsze koder PAL na wyjściu takiej kamery wprowadza potężny szum przetwarzania, po drugie bez regulowanej migawki kamery ( na pewno takiej opcji nie ma w tanich kamerach) kamera sczytuje obraz z sensora zgodnie z czasem linii i pola sygnału telewizyjnego czyli 54 mikrosekundy na linię, 20 msekund na pole. Do tego dochodzi miedzyliniowość, ustalona gamma itp.

Edited by wessel
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 14 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 250 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.