Skocz do zawartości

Perseidy [2012]


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Tej nocy no suwalszczyźnie były tylko chmury i nic więcej... tylko od czasu do czasu przebijała się jakaś gwiazdka...

Mimi to poszłem oglądać meteory :P I po 2 minutach za chmurami pojawiła się jasna krecha, mój jedyny meteor jaki wczoraj zobaczyłem :P

Potem widziałem jeszcze flarkę Iridium...

 

Jest jeszcze dziwna sprawa: widziałem z kuzynem (tej samej nocy) błysk na niebie, widoczny zza chmur - pewnie piorun (to było na wschodzie)

Pewnie dalej uznawałbym to za piorun... lecz na zachodzie mój brat dojrzał znów taki błysk...

Grzmotów nie było słychać. To trochę dziwne że po dwóch stonach nieba jest burza a u mnie nie :P Zresztą oglądałem pogodę i aktualne burze w polsce... i chyba nic nie powinno się dziać...

Myślicie że mogły to być meteory? Może bolid :)

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj miałem wyśmienitą pogodę na obserwacje Perseidów. Obserwowałem 75min. z balkonu (z którego miałem widok tylko na północno-zachodnią cześć nieba) i naliczyłem 47 "spadających gwiazd".

 

Jeden mnie bardzo zachwycił gdyż leciał bardzo nisko nad horyzontem, widać było że był bardzo blisko mnie, było widać jego rozpad, całkiem możliwe że spadł gdzieś niedaleko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie(okolice Białegostoku) pogoda lepsza,troche chmur ale wiekszosc nieba czysta. Tyle ,ze radiant mam nieco oswietlony przez Białystok więc zasięg wyszedł mi mniej niz 5mag. Jak zacząłem liczyc to w godzinę widziałem osiem pewnych i moze ze trzy prawdopodobne( gdzies tam kątem oka dostrzezone). Jak nie kombinować wychodzi na to ze srednia jest cieniutka w tym roku. Zal podwójny bo pierwszy raz obserwacje z synkiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie(okolice Białegostoku) pogoda lepsza,troche chmur ale wiekszosc nieba czysta. Tyle ,ze radiant mam nieco oswietlony przez Białystok więc zasięg wyszedł mi mniej niz 5mag. Jak zacząłem liczyc to w godzinę widziałem osiem pewnych i moze ze trzy prawdopodobne( gdzies tam kątem oka dostrzezone). Jak nie kombinować wychodzi na to ze srednia jest cieniutka w tym roku. Zal podwójny bo pierwszy raz obserwacje z synkiem :(

 

Witajcie - ja wczoraj wyszedłem wieczorkiem na obserwacje - jakieś 40 minut. Gdańsk Brzeźno najpierw plaża , ale strasznie wiało potem z osiedla. Ja naliczyłem około 9 z czego jeden niesamowity - wielki i bardzo jasny i długo widoczny jak na to zjawisko. Chmurki były mocno przeszkadzające. Natomiast moja córka naliczyła aż 24 :-)

Koniecznie trzeba zabrać ze sobą wygodny leżak i kocyk :-)

 

W każdym razie piękne zjawisko !

 

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj wieczorem przeżyłem zjawisko, które zapadnie na długo w pamięci... Andrzej - sp3uca ma to, być może, na zdjęciu. Zaczęło się na północy a skończyło na końcu dyszla Wielkiego Wozu... Jasność bolidu taka, że ślad pozostał jeszcze KILKANAŚCIE !!! sekund po przelocie. Oglądaliśmy w czwórkę ... sp3uca - Andrzej z rodzinką i ja... Dopiero po 22-giej część nieba wypogodziła się na tyle, że można było popatrzeć. WARTO BYŁO !!!

Edytowane przez sp3occ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga szansa obserwacji maksimum, pogoda także zawiodła jak dzień wcześniej. Było nawet bardzo podobnie, lecz większe dziury w chmurach były widoczne na krótko. Tak krótko, że podczas prób od 21:30 do 23:30 (po 22:45 nie znalazłem czystych kawałków nieba) dostrzegłem jedynie 4 meteory, z czego 3 to Perseidy i 1 z Alfa Kaprikonidów. Pogoda się nie poprawiła, więc ze złości po 00:00 poszedłem spać.

 

Co do prób fotografowania meteorów, nic ciekawego. Tylko dwie słabe kreski (ledwo widoczne) i nie wiadomo do końca czy to szum, a może też satelita.

Edytowane przez LibMar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj wieczorem przeżyłem zjawisko, które zapadnie na długo w pamięci... Andrzej - sp3uca ma to, być może, na zdjęciu. Zaczęło się na północy a skończyło na końcu dyszla Wielkiego Wozu... Jasność bolidu taka, że ślad pozostał jeszcze KILKANAŚCIE !!! sekund po przelocie. Oglądaliśmy w czwórkę ... sp3uca - Andrzej z rodzinką i ja... Dopiero po 22-giej część nieba wypogodziła się na tyle, że można było popatrzeć. WARTO BYŁO !!!

 

Też go widziałem,był naprawdę niezły i odniosłem wrażenie że rozbłysk miał dwie jasne fazy jakby się rozsypał bolid.

Edytowane przez kecaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też go widziałem,był naprawdę niezły i odniosłem wrażenie że rozbłysk miał dwie jasne fazy jakby się rozsypał bolid.

Potwierdzam, również widziałem tego Perseida, zauważyłem też dwa rozbłyski. ;) ogólnie Perseidów było całkiem sporo, warto obserwować je nawet po maksimum, na Spaceweather.com piszą o ZHR wynoszącym 120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim !! jak ja dawno nie byłem na Astropolis :( brak czasu ale nie mogłem przegapić Perseidów :)

uważam za udane obserwacje :) :) :)

 

Miejsce Obserwacji Kamion k.Skierniewic

 

czas rozpoczęcia godzina 22;10

pogoda - Bardzo dobra czyste niebo

 

zaobserwowane 333 Perseidów

 

22:10-23.00 123 Perseidy

23:00-00:00 81 Perseidów

00:00-01:00 82 Perseidy

00:01-02:00 34 Perseidy

02:00-02:30 Przerwa

02:30-03:00 13 Perseidów

 

jeden piękny bolid godzina 22:41 czekamy na zdjęcia :) z PKIM przelot z Zachodu na północ

 

najwięcej zjawisk można było zaobserwować tuż przed północą :)

 

zakończyliśmy obserwacje o godzinie 03;00

 

Koledzy udanych obserwacji :) i cały czas dobrej POGODY :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie (wczoraj) dopiero o 23 chmury odeszły i można było oglądać...

przez niecałe 2 godziny naliczyłem 62 meteory, mój brat 52, a kuzyn 45

 

ok. pięciu było naprawdę dużych, jasnych i przepięknych... :)

Trafiliśmy nawet na "serię" meteorów :D W tym samym miejscu (rozbieżność może wielkości Kassiopei) i o tym samym czasie dostrzegliśmy 4 meteory. Różnica między każdym z nich to 1 sekunda :D - w dodatku leciały w różnych kierunkach :D Niesamowity widok!

 

Dziś może zrobię fotki... ale tak ciężko odrywać wzrok od nieba... :/

 

Mam pytanko: patrzę na swoje obserwacje i kolegi Iron Man'a... Czemu im później tym mniej meteorów widać? Przecież o północy jest jeszcze bardzo ciemno!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wczoraj wieczorem przeżyłem zjawisko, które zapadnie na długo w pamięci... Andrzej - sp3uca ma to, być może, na zdjęciu. Zaczęło się na północy a skończyło na końcu dyszla Wielkiego Wozu... Jasność bolidu taka, że ślad pozostał jeszcze KILKANAŚCIE !!! sekund po przelocie. Oglądaliśmy w czwórkę ... sp3uca - Andrzej z rodzinką i ja... Dopiero po 22-giej część nieba wypogodziła się na tyle, że można było popatrzeć. WARTO BYŁO !!!

 

No cóż na zdjęciu zarejestrował się tylko początek zjawiska. 22:43 lokalnego.

IMG_6871.JPG

 

Zielono - biały bolid , zapalił się w Małej Niedźwiedzicy i zgasł w Psach Gończych. Piękne zjawisko. Przestawiłem montaż i w ciągu 10 minut !!! widać było ślad który wiatry górne rozwiewały powoli.

Złożyłem animację :

 

Piękny bolid. Myślę że PKiM sprawdzi czy nie dał spadku.

 

Andrzej

Edytowane przez sp3uca
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skromny timelapse z soboty i niedzieli po ok 2 godziny. Oczywiście większość zdarzeń na ujęciach to satelity, samoloty i inny śmieć... Na końcu kilka fotek ciekawszych zjawisk. No i wisienka na torcie - Perseid z "dymkiem". Z moich skromnych obliczeń wynika, że ślad utrzymywał się przez grubo 10 minut. I tylko pozostał żal, że nie widziałem tego na żywca...:(

 

Mój link

 

Pozdrawiam,

Paweł

Edytowane przez Paweł D.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksimum Perseidów 2012 pomimo kiepskiej pogody nie wypadła tragicznie. Kiepski seing zafałszował (zmniejszył ilość zarejestrowanych meteorów).

Tak to wyszło u mnie. Zdjęcia z dwóch kamer PFN (jaśniejsze bolidy i z całej nocy), mimo tego w sumie 109 szt.

HK

 

Cz.I (11/12.08.2012)

Cz.II (12/13.08.2012)

 

B_45_11.jpg

B_53_11.12.jpg

Met 45_11.12.jpg

Met_53_11.12.jpg

Edytowane przez Rodan
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolniejsze sporadyczne

 

Te "wolniejsze sporadyczne" często okazują się pochodzić z roju alfa capricornidów, innego bardzo ciekawego roju. Lecą w przeciwnym kierunku do Perseidów, są jasne, wolne i baaardzo długie. Każdego roku przy obserwacjach sławetnego roju z 12 sierpnia widzę przynajmniej kilka z tych pięknych zjawisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celując 11(!!!).08.2012 w Amerykę namierzyłem Perseida. Zmierzał on nieuchronnie, aby uderzyć tradycyjnie w jakiś amerykański samochód, na którego masce rano jakiś Amerykanin znalazł zapewne kawał kosmicznej skały wink.gif

 

1x10min, ISO800, C350D mod, SW80ed, 11.08.2012

Perseid.jpg

Perseid_crop.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.