Jump to content

Recommended Posts

Och nikt jeszcze nie pisze o tegorocznych Perseidach ? dry.gif

 

Sprawdzałem pogodę w podlaskim na najbliższe dni i powiem że :burza: chmury i deszcz.

W południowo wschodniej części kraju jeszcze gorzej.

 

Szczęśliwcami mogą być mieszkańcy północno-zachodniej Polski.

 

 

No nic, zobaczymy w praktyce co pogoda pokaże i czy Perseidy dopiszą.

A powinny! bo Księżyc w korzystnej fazie 5 dni przed nowiem (17.08.2012 nów)

 

Co do przewidywań czasu maksimum to:

 

Mikhail Maslov przewiduje ZHR=100 12.08.2012 o 13:19 UTC

http://feraj.narod.r...ids2012eng.html

 

Co prawda na swojej stronie podaje maksimum 13 sierpnia o 13:19 UTC lecz na Yahoo! meteorobs wykryto błąd przesunięcia o 1 dobę.

 

a Jérémie Vaubaillon przewiduje maksimum 12.08.2012 o 12:30 UTC

http://tinyurl.com/bsh59cv

 

Więc maksimum w dzień naszego czasu, ehh Najdogodniej będzie obserwować nad ranem 11/12 sierpnia i wieczorem 12 sierpnia.

Ale Perseidy to silny rój i nie powinniśmy się tym aż tak przejmować smile.gif

Edited by Limax7
 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Perseidy już od kilku dni są w bardzo dużej aktywności i polecam obserwować je z dala od maksimum. W nocy z 8 na 9 sierpnia (właściwie do 23:30) dopisała dobra pogoda. W ograniczonym niebie (35% widocznej powierzchni nieba, pozostałe to budynki czy przeszkadzające lampy oraz najsłabsze gwiazdy miały jasność ok. 5 mag) dostrzegłem 22 meteory (22:20 - 23:20). 11 z nich to były Perseidy (z czego 5 to bolidy z jasnością od -4 mag do -7 mag). Pozostałe należały do innych rojów meteorów, chociaż było wyraźnie widać że nie są meteorami sporadycznymi. 2 pochodziły ze Strzelca (nieznana nazwa roju?), 3 z Koziorożca (Alfa Kaprikornidy), 3 z Wodnika (Północne Delta Akwarydy) i 3 z jeszcze innego roju, na pewno są ze sobą związane, lecz nie widzę ich na liście z http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_roj%C3%B3w_meteor%C3%B3w. Widoczny radiant znajdował się w okolicach Lutni, Herkulesa czy Korony Północnej. Duży wybór wynika z niedokładnych zapamiętanych śladów wizualnie, dlatego rozpocząłem ich fotografowanie. Na razie mam na koncie dwa z nich - jeden z Piscis Austrinidów i jeden Perseid (także z 8/9 sierpnia). Mam nadzieję, że w następnych dniach pogoda dopisze i uda mi się uwiecznić kilkanaście, bądź kilkadziesiąt spadających gwiazd... :)

 

Chciałem jeszcze pokazać zdjęcie wspomnianego Perseida, lecz nie mogę odnaleźć. To więc, kiedy indziej...

Edited by LibMar
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

w UK o dziwo dzisiaj piekna pogoda sie zapowiada. jedziemy z nasza nowa grupa astro (Essex Cloud Dodgers :) ) w nowa miejscówke i mamy nadzieje na piekny pokaz Perseidow.

Link to post
Share on other sites

Podlasie sie odzywa :)

wreszcie ktos założył ten temat... juz myslałem że sam będę musiał zakładać :P

jak wcześniej było pisane polecam również inne daty... nie tylko 12 sierpnia... np. Rok temu 6 sierpnia sporo ich dostrzegłem, wiec napewno warto ogladać codziennie!

 

A jak ja byłem w UK to jakoś czystego nieba nie było :/ A teraz znów w Polsce i lipa... chmury mi zapowidacie!! :lightning:

pro po fotografii...: da się ładnie uchwycić meteor poprzez robieie serii zdjęć? :D - mieć dużo pamięci na karcie to mozna niezłe ilości fotek cykać :P

 

Przypomne jeszcze że Marsik zbliza się do Saturna...

 

Pozdrawiam, oby niebo dopisało

Edited by SEBOS
Link to post
Share on other sites

pro po fotografii...: da się ładnie uchwycić meteor poprzez robieie serii zdjęć? :D - mieć dużo pamięci na karcie to mozna niezłe ilości fotek cykać :P

 

Jasne. Najlepszy jest jasny obiektyw szerokokątny. Ustawiasz w aparacie dużą czułość (tak od 800 do 3200 ISO), czas 30s, ustawiasz tryb seryjny, wciskasz spust wężyka i w zasadzie nic więcej cię nie interesuje. Po jakimś czasie na pewno coś się trafi. To chyba najprostszy rodzaj fotografii astronomicznej, który może nawet mieć pewne znaczenie naukowe. Jeżeli ten sam meteor zostanie zarejestrowany przez dwie odległe kamery, wówczas można wyznaczyć orbitę meteoroidu przed wejściem w atmosferę. Jak będzie pogoda to na pewno zapoluję z aparatem.

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

Udało mi się odnaleźć fotografię jednego Perseida, którą przedstawiam poniżej... Meteor obserwowałem również gołym okiem, miał maksymalną jasność około -4 mag. Meteory z tego roju są bardzo szybkie, dlatego ciężko je uchwycić. W małym prostokącie jest Perseid, a w dużych jest on w powiększeniu i w negatywie. Widać słabą kreskę (tor > w prawą i dolną stronę) z dwoma pojaśnieniami (to wtedy osiągnął największą jasność). I tak wpadł w kadr raczej przypadkowo, tuż przy granicy zdjęcia...

 

Jakby co, fotografia z 8 sierpnia 2012 roku, godzina około 22:20.

 

14uz90y.png

Edited by LibMar
Link to post
Share on other sites
Meteory z tego roju są bardzo szybkie, dlatego ciężko je uchwycić.

 

To chyba nie ma nic do rzeczy. Przecież ustawiasz aparat na statywie i robisz seriami zdjęcia po 20-30 sekund naświetlania popijając kawę. Gdzie tutaj ta ciężkość? :D Chyba nie chcesz powiedzieć, że robisz zdjęcia czatując na jakiś meteor i wciskasz spust? :D

Link to post
Share on other sites

Powiedzmy, że były dwa meteory o jasności -4 mag. Jeden i drugi widoczny przez 3 sekundy.

 

Pierwszy stacjonarny (lub prawie stacjonarny) widoczny (prawie) w jednym miejscu (w radiancie). Drugi przelatujący przez "pół nieba". Czy oba na zdjęciu wyjdą tak samo? (chodzi o jasność) :rolleyes:

Link to post
Share on other sites

Problemem w aparacie jest tym, że wychwytują się tylko jasne meteory.

 

Co do postu Roberta, w moich zdjęciach tak się dzieje. Idealnym przykładem są satelity:

 

Pewnego dnia chciałem sobie ustrzelić kilka przelatujących satelit. Korzystając z programu Orbitron, miał przelatywać dosyć jasny satelita (okazała się o 1 mag jaśniejsza). Porównywając wizualnie, osiągała około 2.5 magnitudo. Co wyszło na zdjęciach? Fragment kreski dorównywał gwiazdom o jasności 4 mag, podczas gdy najsłabsze miały około 6.5 mag (szukając dokładniej można i znaleźć nawet 6.8). Niestety zdjęcie nie mogę znaleźć...

 

Sądzę, że problemem jest raczej niskie ISO. Zazwyczaj używam 200-400 (zdjęcie meteoru akurat przy 200), przy wyższych (800 i 1600) niebo staje się zbyt kolorowe i ciężko by jakiś efekt uzyskać. Przykład takiego zdjęcia (przy 1600 ASA) prezentuję poniżej:

 

wsnqcj.jpg

 

Korzystając z PhotoShop'a udało mi się dużo zmniejszyć koloryzację tego zdjęcia i wyszło całkiem całkiem. Jeśli rzeczywiście łatwo wchodziłyby słabsze meteory w kadr, to problemem byłby raczej spędzanie dużo czasu nad edycją wszystkich zdjęć. Jeśli dziś dopisze pogoda, wypróbuję wyższe ISO oraz zmniejszenie kolorów po obróbce na satelitach.

 

A co do postu Alice, po prostu kładę aparat na ziemię, ustawiam czas ekspozycji na 15 sekund (maksimum) oraz serię 10 zdjęć i idzie. Największym minusem jest jednak przerwa pomiędzy dwoma zdjęciami. Trwa ona dokładnie tyle samo ile ekspozycja (+ 1 sekunda podczas gdy aparat mi ustawia ostrość), więc szansa na sfotografowanie meteoru (który mógłby wejść w kadr) wynosi około 50%...

Edited by LibMar
Link to post
Share on other sites

:ha:

 

No cóż, aparat używam od 27 lipca br, więc muszę się nauczyć jak prawidłowo korzystać do fotografowania nieba... :) Albo to była końcówka przelotu, bo jak pamiętam - kolejne zdjęcie rozpoczęło się już podczas widoczności satelity.

 

Być może przesadzam z jasnością -4 mag, ale -3 było.

Link to post
Share on other sites

LiBmar sprawdź czy masz opcję w aparacie "Zdjęcia seryjne". Po włączeniu nie będziesz musiał czekać tyle czasu na następną fotkę ;)

 

Z tej opcji akurat korzystam. Po 15-sekundowej ekspozycji mam przez 15 sekund "Aparat jest zajęty" (zapisuje ją?), dopiero potem robi drugą fotografię... Aparat z tańszych, tak (289 zł) - tylko po to, abym mógł coś uwiecznić na niebie zanim będę miał droższy (na który będę musiał poczekać)...

Link to post
Share on other sites

Z tej opcji akurat korzystam. Po 15-sekundowej ekspozycji mam przez 15 sekund "Aparat jest zajęty" (zapisuje ją?), dopiero potem robi drugą fotografię...

Raczej wykonuje tzw. darka i odejmuje go od wykonanej fotki, dzięki temu jest mniej zaszumiona. Gdzie Ty wczoraj miałeś pogodnie niebo?? Próbuj dalej, nie zrażaj się pierdołami!!!

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Dokładnie - robi darka. Wyłączyć odszumianie (mogą być oddzielne opcje dla długich naświetleń i wysokich ISO).

Wyłącz też autofokusa - po chorobę ustawia ostrość na niebo. Ustaw raz i przełącz na MF

 

Jak przestanie wiać, to tez spróbuję się gdzieś ustawić

Edited by Fredrixxon
Link to post
Share on other sites

Ok, dzięki za wskazówkę.

 

Wczoraj pogodnego nieba akurat nie miałem - no prawie. Przez 15 minut było bezchmurne tylko około 10% nieba, akurat żaden meteor się nie pojawił. To dwa i trzy dni temu były dosyć duże szanse.

Link to post
Share on other sites

Obawiam się, że w aparacie za niecałe 300zł nie da się wyłączyć odszumiania ani ustawić manualnego ustawiania otsrości.

 

Jeżeli chcesz mieć więcej satysfakcji ze swoich zdjęć nieba, to polecam kupno np używanego Canona 350D. Stare cacony miały najmniejsze szumy w stosunku do konkurencji, parę lat temu ta różnica się zatarła albo i canon został w tyle, ale taki 350D z obiektywem można kupić już za 500-700zł. Masz tam kontrolę nad odszumianiem, wyjście na wężyk, manualną ekspozycję, czyli wszystko co najważniejsze w nocnej fotografii statywowej. No i możesz ustawić wysokie ISO, które nie zmasakruje obrazu.

 

Póki co to nawet w swoim kompakcie staraj się ustawiać ISO przynajmniej 400, albo nawet 800, bo przy ISO 200 to zarejestrujesz co najwyżej bardzo jasne bolidy, co jest mało prawdopodobne. Zdjęcie będzie zaszumione, ale przynajmniej będziesz miał meteor.

Link to post
Share on other sites

Dobra wskazówka. Jednak jeśli chodzi o nowy aparat... raczej nie teraz. Ten mam od... 2 tygodni i kupiłem najtańszy ze względu na małą ilość pieniędzy. Tylko dlatego, że poprzedni mi się popsuł, a naprawa się nie opłacała. Nowy (i oczywiście trochę lepszy) został zakupiony tylko w celu zastąpienia.

 

Jak na razie, mam zamiar rozwinąć astrofotografię... Dlatego ostatnio staram się chociażby nad pisaniem artykułów do AA abym mógł pozwolić sobie na taki sprzęt.

Link to post
Share on other sites

Pogodę (w Suwałkach) miałem chwilową, dokładnie od 21:20 do 22:20... I to nie na cały czas. Pojawiła się dosyć duża dziura w chmurach, więc była szansa. W najlepszym przypadku wstrętne obłoczki zajmowały 40% nieba umożliwiając obserwację w stronę południowego-wschodu. Przez godzinę zauważyłem 16 meteorów, z czego 5 pozostawiło po sobie wyraźny ślad po przelocie.

 

Oczywiście nie zapomniałem o swoich próbach fotografowania meteorów. Właściwie dzięki prostej wskazówce w 50-ciu zdjęciach po 15-sekundowej ekspozycji (ISO 800) uwieczniłem 6 prawdopodobnych Perseidów. Sprawdzone oczywiście w przerwie, kiedy niebo zasłoniły chmury :) Jutro będę musiał przejrzeć dokładniej i sprawdzić czy to nie przypadkiem były akurat satelity...

 

Aktualnie, pozostaje tylko czekać na rozpogodzenie nieba...

Link to post
Share on other sites

Ogólnie pogoda dopisała, ponad 1h:20min obserowałem od 22 do 23:20 na otwartym terenie, później niestety mgła się podniosła. Po około 32 przestałem liczyć.

 

Ta bardziej pionowa kreska, widziałem go na własne oczy. Pozostałe krechy to satelity.

2.jpg

 

 

Górny róg

3a.jpg

 

 

To samo podrasowane

3.jpg

 

Tylko tyle się trafiło w kadrze, może jutro będzie lepiej.

Link to post
Share on other sites

W okolicach 22 widziałem bardzo jasnego mój ojciec też przelatywał niemal prostopadle od zenitu ku nam. Rozbłysk 2 razy zostawiając ładną smugę. Pogoda w Szczecinie idealna ale patrząc przez 2 godziny tylko 15 widziałem z czego 4 dość jasne reszta to ledwo widoczne dla oka i szybkie.

Edited by 21szpak
Link to post
Share on other sites

"mój ojciec też przelatywał niemal prostopadle od zenitu"- jak to, Twój ojciec to meteoryt? :)

A tak poważnie, udało mi się obczaić 24 i kilka niepewnych. Około 8 ładnych, jasnych.

Edited by kenny223
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 183 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.