Skocz do zawartości

Jaka książka o ewolucji gwiazd, gromad, galaktyk... ?


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Interesuje mnie dobra książka z dziedziny astrofizyki mówiąca o ewolucji gwiazd, tworzeniu się układów planetarnych, gromadach kulistych, mgławicach, galaktykach...

Myślę o czymś na poziomie podobnym do artykułów w Uranii jak np. "Międzygwiazdowe początki życia" - pewna ilość pojęć z zakresu astrofizyki, bez zbędnych całek i tensorów ale z możliwością poznania podstawowych zależności matematycznych czy danych dających jakieś pojęcie o skali problemu.

Chciałbym znaleźć w niej informacje dotyczące przemian zachodzących w gwiazdach, tego czym różnią się kolejne ich generacje, jak powstają mgławice i jakie zjawiska stoją za formowaniem się różnych ich elementów jakie widzimy na zdjęciach, dlaczego jonizacji poddają się te a nie inne gazy i od czego to zależy, jak dochodzi do formowania się planet, skąd ta materia międzygwiazdowa itp.

 

Domyślam się, że może być problem z taką książką w języku polskim ale to nie stanowi problemu. Chętnie kupię coś przez Amazona.

 

Nie interesują mnie książki dotyczące teorii względności, czasu, strun kosmicznych itp. bo takie głównie widuję w księgarniach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... pewna ilość pojęć z zakresu astrofizyki, bez zbędnych całek i tensorów ale z możliwością poznania podstawowych zależności matematycznych czy danych dających jakieś pojęcie o skali problemu.

Chciałbym znaleźć w niej informacje dotyczące przemian zachodzących w gwiazdach, tego czym różnią się kolejne ich generacje, jak powstają mgławice i jakie zjawiska stoją za formowaniem się różnych ich elementów jakie widzimy na zdjęciach, dlaczego jonizacji poddają się te a nie inne gazy i od czego to zależy, jak dochodzi do formowania się planet, skąd ta materia międzygwiazdowa itp.

...

 

Szukaj tego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, podobnie do Janka, polecam Ci książkę Franka Shu. Wzory są, ale rzadko i z reguły jakieś ogólne, a nie szczegółowe z całkami itp. Jedno, do czego mam zastrzeżenia w tej pozycji, to ścieżki ewolucyjne gwiazd. Zmieniają się wraz z masą w jakiś dziwny sposób. Podejrzewam, że błędy są tylko w polskiej wersji, bo trudno by ich było nie zauważyć. Ten fragment wiedzy proponuję Ci uzupełnić z "Gwiazdy i materia międzygwiazdowa" Marcina Kubiaka, jeśli będziesz potrzebował głębszej lektury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frank Shu ,,Galaktyki, gwiazdy, życie'' , Prószyński i Ska, 2003

Marek Demiański ,,Astrofizyka relatywistyczna'', PWN, 1978

Marcin Kubiak "Gwiazdy i materia międzygwiazdowa", PWN 1994

Michał Jaroszyński "Galaktyki i budowa Wszechświata", PWN 1993

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję wybrać pomiędzy poniższymi książkami ( kolejność - od najbardziej przystępnej ):

- "Astronomy Today" Chaisson, McMillan

- "21st Century Astronomy" Hester, i inni

- "Universe" Freedman, Geller i Kaufmann

- "Introduction to Modern Astrophysics" Carroll, Ostlie

 

Polecam popularną pozycję: Bally, Reipurth "The Birth of Stars and Planets"

Oto spis treści:

Part I. Stars and Clusters: 1. Our Cosmic Backyard; 2. Looking up at the night sky; 3. The dark clouds of the Milky Way; 4. Infant stars; 5. Companions in birth: binary stars; 6. Outflows from young stars; 7. Towards adulthood; 8. The social life of stars: stellar groups; 9. Chaos in the nest: The brief lives of massive stars. Part II. Planetary Systems: 10. Solar systems in the making; 11. Messengers from the past; 12. Hazards to planet formation; 13. Planets around other stars; Part III. The Cosmic Context: 14. Cosmic cycles; 15. Star formation in galaxies; 16. The first stars and galaxies; 17. Astrobiology, origins, and SETI.

Edytowane przez skymacho2
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio znalazłem w kartonie przeznaczonym na makulaturę (oczywiście nie swoim bo zbieram to co inni wyrzucają:)

 

postaram się wrzucić na torrent ale chyba dopiero we wrześniu jak więcej czasu znajdę, baaaardzo wartościowa książka i pewnie taka jakiej szukasz.

 

ssc4506.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Dziękuję wszystkim za cenne informacje! Przyglądnę się wszystkim pozycjom.

 

Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć tą książkę Franka Shu bo niestety nakład został wyczerpany. Może mają to w jakiejś bibliotece w Krakowie.

Znalazłem w ogóle na Amazonie coś co było chyba pierwowzorem polskiego wydania ale nie jestem pewien. Strasznie stare wydanie (1982) http://www.amazon.co.uk/Physical-Universe-Introduction-Astronomy-Series/dp/0935702059/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1345062482&sr=8-1

 

Pozostałe pozycje może będa ławiejsze do zlokalizowania. Jeszcze nie sprawdzałem dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, prawie wszystkie, dostępne w języku polskim książki o tematyce astronomicznej adresowane do poważniejszego czytelnika są - delikatnie mówiąc - nie pierwszej świeżości. Szczególnie, że postępy astronomii w ostatnich dwóch dekadach są niebywale szybkie. Jesli idzie o polskie wydanie świetnej książki Franka Shu to zostało ono zaktualizowane przez polskich astronomów jednak jest to tylko częściowo udany zabieg. Tym niemniej z całą pewnością warto na nią zapolować.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

postaram się wrzucić na torrent ale chyba dopiero we wrześniu jak więcej czasu znajdę, baaaardzo wartościowa książka i pewnie taka jakiej szukasz.

 

Bardzo dobrze, że wydobyłeś wartościową książkę, ale czemu chcesz ją piratować? Jeżeli szanujesz pracę autora i nie masz jego pozwolenia, to nie rób tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.