Skocz do zawartości

Suwałki i Suwalszczyzna


SEBOS

Rekomendowane odpowiedzi

To Sobolewo.Właśnie sprawdzałem pogodę w necie-utrzyma się i powiem więcej,warunki będą im później,tym lepsze.My,to znaczy Daniel,ja i szwagier zaraz naginamy właśnie na Sobolewo z zabawkami.Zapowiada się pyszny wieczór.Zdam relację z wypadu.

Miejsca na polu starczy,zapraszam.Im nas więcej tym weselej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojazdu raczej brak, a i tak jeszcze nie próbowałem w aucie zmieścić Synty.

Niewiem czy wybraliście dobre miejsce na spotkania :P To trochę blisko Suwałk...

 

Ja w piątek i sobotę troszkę wieczorem posiedzę, u siebie na podwórku...

 

 

a i fajne foty nacykaliście

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce złe?Miejsce jest bardzo dobre.Jak już mleko widać to chyba jest dosyć ciemno.Zapytaj Daniela ,to ci powie czy złe.Syncia bez większego problemu wlezie do auta.My 12" dobsona tak targamy.

Edytowane przez Tomek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że na mapie.Nie byliśmy w samej wiosce Sobolewo hehe tylko bardziej z nią,na wysokości starego młyna w Krzywym-jak wiesz gdzie jest.Miejsce jest dobre a te światełka,to światełka chatek w wiosce.

Mapę masz z zaznaczonym miejscem-czekamy.

Bez tytułu.jpg

sdrg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Jurek.Planujemy w sobotę pojechać.Poszło PV do ciebie z info.Dzwoń dogadamy się.Bardzo mnie cieszy,że ruszyło to ,że tak nazwę-"z kopyta"-i jest nas co raz więcej.

Sebastian-wiek nie ma znaczenia.Liczy się pasja i po prostu ,spędzenie wolnego czasu w miły i pożyteczny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra.Miasto masz za plecami,a całe czyściutkie niebo ,od wschodu do zachodu do oglądania i nic ci nie przeszkadza.

 

Tu cytat,chyba najlepiej opisujący i pasujący do warunków jakie są w tym miejscu.

 

http://www.ciemneniebo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=179&Itemid=35

 

 

 

Klasa 3: Wiejskie niebo.

Pewne ślady zanieczyszczenia światłem są widoczne przy horyzoncie. W najjaśniejszej części nieba, blisko horyzontu, chmury mogą wydawać się nieco rozjaśnione, ale w pozostałej części są zupełnie ciemne. Droga Mleczna wciąż wygląda na złożoną, a gromady kuliste takie jak M4, M5, M15 czy M22 są słabo widoczne gołym okiem. M33 jest łatwa do zobaczenia, ale tylko stosując metodę zerkania. Na wiosnę i jesienią Światło Zodiakalne jest uderzająco jasne (kiedy po zmierzchu i przed świtem rozciąga się do 60 stopni nad horyzontem), a jego kolor może być wtedy słabo widoczny. Twój teleskop jest z trudem widoczny z odległości 60-90 cm. Zasięg gołego oka wynosi 6,6 do 7,0 mag a teleskop 32 cm pokaże gwiazdy do 16 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-"Teleskop ledwo widoczny z odległości 90cm"

-"mag do 7,0"

 

...no nie wiem... :P

M13 da się zobaczyć? :D

 

 

Patrząc na tą mapę: http://www.forumastr.../LP-mapa_PL.jpg to wszystkie nasze lokalizacje są na pograniczu niebieskości i zieloności :P

A to jest podobno 6,5 mag

Edytowane przez SEBOS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z teleskopem to przesada,bo wiadomo,że jak dłużej pobędziesz w takiej ciemności,oko się przyzwyczaja i odnoszę wtedy wrażenie,że więcej widzę.Czyli-adaptacja wzroku do otoczenia.M-13 jasne że widać,tak samo i zarys Andromedy.Ja w mieście ,jak łysego nie ma na obrzeżach,Oriona ile razy widziałem.Oczywiście jako plamkę,ale można dostrzec.

Druga sprawa że ja w te "mag" to nie wierzę.Mleko widać,wrażenie walącego się na głowę nieba jest,więc nie ma co marudzić.Inni mogą pozazdrościć takich warunków.Wierząc tej mapce,to jesteśmy na granicy zielonego i jagodowego koloru-więc chyba dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Andromedka widoczna zawsze, ale M13 rzadko widać :P Czyli te Sobolewo może nie jest takie złe...

 

Dziwnie się ułożyło, że lokalizacje do obserwacji nieba akurat są na granicy kolorków... ja w sumie mam 2 lokalizacje i obie też na granicy :P

 

Ja na zlocik nie wpadam, bo nie mam czym dojechać. Miłej zabawy i świetnych zdjęć życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:laughbounce2:Jak tam Sebastian,popatrzyłeś wczoraj,czy tez mgła dało znać o sobie?Nam na koniec pokazała pazur.

Daniel poniżej mapka z "czarną dziurą" na polu.Trochę daleko ale można spróbować.Zawsze można się cofnąć do znajomych do Szypliszkach i na polu zrobić jakiś załącznik przy okazji. :laughbounce2:

Group 1-_MG_5858__MG_5860-3 images (2).jpg

_MG_5873.JPG

Bez tytułu.jpg

jkgju.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtorek miałem dobrego czuja jak wracałem do domu.Robiły się lekkie prześwity na niebie,więc zniosłem na dół szybko teleskop,a że miałem wszystko porozkładane i poczyszczone po ostatnim wypadzie,nie zajęło to dużo czasu i opłacało się.Chociaż na te klika klatek.Pogody jak na lekarstwo,więc tym bardziej ciszy każde zdjęcie.

f.jpeg

o.jpeg

v.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.