Skocz do zawartości

Herschel 400 przez Maczka 127


Stendhal

Rekomendowane odpowiedzi

Stendhal, dzięki z podzielenie się swoimi relacjami. Pomysł na Herschela przez małego maka wydaje się ciekawy, trzymam kciuki i życzę wytrwałości :)

 

NGC 7789, gromada otwarta w Kasjopei, nazywana przez angoli "białą różą"

6,7 Mag, zapamiętam ją jako bardzo ładną gromadę otwartą, warta jest powrotów z teleskopem, niestety nie udało mi się dostrzec kształtów róży

 

Kasjopeja ma wiele do zaoferowania, ale dla mnie 7789 jest zdecydowanie jednym z ulubionych obiektów w tym rejonie nieba, do którego bardzo lubię wracać. Jeden z moich starych opisów tego obiektu KLIK.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Lech, bardzo mi się podoba Twój opis, w 8" widok 7789 z pewnością jest powalający. Patrząc na Twój opis dochodze do wniosku, że muszę trochę więcej wrażeń dopisać, by lektura tematu była ciekawsza dla odwiedzających, postaram się rozwinąć nieco opisy podczas następnych polowań, trochę mniej chaotycznie. Niestety nie będzie to prędko bo dziś nie dam rady a cały następny tydzień mam zajęty. Postaram się wycisnąć z tego sprzętu ostatnie soki. Z obiektów sierpniowych pozsotała mi ciągle Ameryka, jedna tyci-słaba gromadka otwarta 7044 (konieczne ciemne niebo), oraz kilka obiektów, które maczek na miękko wyciągnie w Cefeuszu. Konsekwencją dojdziemy do celu :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W poniedziałkowy wieczór Księżyc wschodził już na tyle późno, że spokojnie mogłem tę noc poświęcić na próbę poszukiwania kolejnych obiektów z listy H400 przez mojego maczka. Podczas nadchodzącego nowiu nie będę miał okazji do obserwacji więc chciałem wykorzystać tę sesję obserwacyjną w maksymalnym stopniu. Obserwacje prowadziłem ze strefy żółtej LP, obrzeża miasta Skierniewice. Niebo miejscami zamglone, seeing taki sobie ale Droga Mleczna w zenicie widoczna aż nadto. Teleskop zacząłem rozkladać o godzinie 21, chwilę po północy siedziałem już wygodnie w samochodzie jadąc do domu.

 

Relację rozpocznę od tego czego nie udało mi się wczoraj dostrzec:

Tradycyjnie już na NGC 7000, spróbuję może w przyszłym roku za pomocą jakiegoś okularu 50mm (TS SV 50mm 51* już w drodze do mnie, da pole 1,4* mam nadzieję, że bez winiety - ale to już koniec, nie będzie już większej źrenicy wyjściowej ponad tą w maczku)

 

NGC 7142 - niby prosta gromada otwarta 9,3 Mag w Cefeuszu, jednak ja niczego tam nie widzę ale za to obok pięknie prezentuje się gromada otwarta NGC 7129 oraz widoczna zerkaniem mgławica IC 5134.

NGC 7606, 7727 i 7723 - galaktyki w Wodniku, proste w zlokalizowaniu ale nie udało mi się ich zobaczyć - chyba za trudne na dzisiejsze warunki. Być może byłybyłatwiejsze gdyby były wyżej nad horyzontem.

 

Te nowe obiekty udało mi się zobaczyć:

 

NGC 6946, galaktyka w Łabędziu (jak dle mnie to w Cefeuszu ;) )

8,8 Mag, niezwykle łatwa w lokalizacji. W okularze RKE 40mm widoczna jako bardzo delikatna mgiełka, w GSO SV 30mm niewidoczna.

 

n6946.jpg

 

NGC 6939, gromada otwarta w Cefeuszu

7,8 Mag, bardzo ładna gromada otwarta, wyraźna. Zerkając widoczne bardzo dużo gwiazd, kształtem przypomina mi trójkąt. Lepiej widoczna w okularze GSO SV.

 

n6939.jpg

 

NGC 7160 gromada otwarta w Cefeuszu

6,1 Mag, kształtem przypomina mi rybę. Bardzo prosta w odnalezieniu, zerkaniem widoczne jest kilka gwiazd więcej.

 

 

n7160.jpg

 

NGC 7009 mgławica planetarna w Wodniku

7,8 Mag, Mgławica Saturn. No cóż, widoczna jako mała wyraźnie skoncetrowana tarczka, nic więcej, bez rewewlacji. Na szczęście tuż obok M72 i M73, troszkę mnie rozbudziły te poczciwe eMki, szczególnie M72.

 

 

n7009.jpg

 

NGC 7662, mgławica planetarna w konstelacji Andromedy

8,3 Mag, nazywana Niebieską Kulą Śnieżną. Widoczna w maczku jako mała tarczka, nie wiem czy to wyobraźnia tak działa ale wydawało mi się, że rzeczywiście ma niebieskawy kolor. Widoczna wyraźniej i lepiej, kiedy patrzy się prosto na nią.

 

n7662.jpg

 

NGC 7686, gromada otwarta w Andromedzie

5,6 Mag, jak dla mnie przeciętna gromada otwarta widoczna, dwie jaśniejsze gwiazdy wyróżniają się szczególnie. Więcej gwiazd widoczne metodą zerkania.

 

n7686.jpg

 

 

Teraz kolej na dwie bohaterki wieczoru, dwie bardzo słabe (słabe jak na maczka) galaktyki, w które wycelowałem w poniedziałkowy wieczór teleskop. Wycelowałem bardziej dla przyzwoitości, niż spodziewając się dostrzec tam cokolwiek ciekawego. O wyniku obserwacji napiszę za moment ale chciałem dodać, że w trakcie tych obserwacji sporządziłem szkice, które następnie po powrocie domu porównałem z Cartes du Ciel oraz atlasem Pana Piotra Brycha aby być w 100% pewnym jej wyników. Niestety Deeps Sky Atlas, którego używam w warunkach polowych zwiera tylko gwiazdy do 9,5 Mag, a to dużo za mało w przypadku takich mgiełek.

 

NGC 7448 galaktyka w gwiazdozbiorze Pegaza

11,7 Mag, totalne zaskoczenie jak dla mnie. Metodą zerkania widoczna jako lekko wydłużona plamka pomiędzy dwiema sąsiednimi gwiazdami. Z niedowierzaniem robię szkic pobliskich gwiazd sprawdzić w domu czy to aby nie pomyłka. Kontrola w domu potwierdza - kolejny Herschel zaliczony.

 

n7448.jpg

 

NGC 7479 galaktyka w konstelacji Pegaza

11,7 Mag, podczas próby odszukania tej galaktyki prawie dałem za wygraną, dużo słabiej widoczna od poprzedniczki, jasność niby taka sama ale rozłożona na większej powierzchni. W końcu udało mi się dostrzec zerkaniem bardzo słabą wydłużoną mgiełkę o kształcie przypominającym rozpuszczone włosy na wietrze(to pierwsze porównanie jakie przyszło mi do głowy). Ponownie wykonuję szkic i sprawdzam z powodzeniem w domu.

 

n7479.jpg

 

 

To już koniec tej obserwacji. Kończę z wynikiem 24/400 na dziś.

Edytowane przez Stendhal
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasz entuzjazm. Motywacja działa oczywiście w obie strony. Mam już plany obserwacyjne na październik więc postaram się, żeby ta lista przy sprzyjających warunkach pogodowych podwoiła się. Do tego dotarł już do mnie okular 2" TS SV 50mm (51*), który po wstępnym sprawdzeniu maka "z ręki" nie winietuje z kątówką więc jest nadzieja, że wiele bardziej rozległych słabych galaktyk nie uchroni się przed maczkiem.

 

Co do pytania o refraktor 70mm to mogę jedynie domyślać się(ponieważ nigdy z tego sprzętu nie korzystałem), że skoro jego teoretyczny zasięg gwiazdowy wynosi 11,9 Mag to przy dobrym niebie i wprawnym oku uda się wyłuskać wiele obiektów z tej listy. Co do konkretnej ilości to pozostaje jedynie sprawdzić to w praktyce :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Tegoroczny październik jest beznadziejny, kompletny brak dobrych warunków do obserwacji. Tymbardziej żywiłem nadzieję, że noc z piątku 12.X. na sobotę będzie bezksiężycowa i pogodna. Wszelkie prognozy na to wskazywały. W ciagu dnia niebo było idealnie czyste. Niestety około godziny 20:00 wszystko zaczęło się komplikować, z zachodu nadciągnęły chmury. Byłem na tyle zdeterminowany, że pomimo tego i tak zdecydowałem się pojechać na moją stałą miejscówkę na obrzeżach miasta Skierniewice. Około 20:40, sprzęt był już rozstawiony ale niebo niestety ciągle było zachmurwione. To nie zmąciło mojego uporu. Przez pół godziny gapiłem się w chmury nadzieją na jakieś konkretne prześwity. Mój upór został w pełni wynagrodzony ponieważ ostatecznie pomiędzy godziną 21:30 a 23:00 (kiedy to chmury ponownie zaatakowały ze zdwojoną siłą) miałem całkiem niezłe warunki do obserwacji. Tradycyjnie już głównym okularem jest GSO SV 30mm.

Tę obserwację mogę podzielić na dwie grupy:

 

Pierwsza część to galaktyki z Grupy Lokalnej.

 

 

M33, NGC 598, galaktyka spiralna w Trójkącie.

5,7 Mag, wyraźnie widoczna już w szukaczu, w maczku widoczna jako rozległa, wyraźna mgiełka o dużej powierzchni, oglądana przeze mnie wiele razy uprzednio ale nigdy nie wiedziałem, że jest na liście H400.

 

 

n0598.jpg

 

M110, NGC 205 , karłowata galaktyka eliptyczna w Adndromedzie.

8 Mag, widoczna wyraźnie jako słaba rozmyta plamka o nieco wydłużonym kształcie, podobnie jak M33 oglądana już wielokrotnie.

 

 

n0205.jpg

 

NGC 185, galaktyka eliptyczna w gwiazdozbiorze Kasjopei.

9,2 Mag, to najtrudniejszy obiekt tego wieczoru. Posiłkowałem się okularem TS RKE 40mm, w którym było ledwie widoczna zerkaniem jako delikatne pojaśnienie wewnątrz asteryzmu gwiazd w kształcie trójkąta, dla pewności wykonuję szybki szkic.

 

n0185.jpg

 

 

Druga część to gromady otwarte głównie w Kasjopei oraz jej najbliższych okolicach.

 

NGC 884 i NGC 869 czyli Chichotki, gromady otwarte w gwiazdozbiorze Perseusza.

Tych obiektów nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, znane doskonale wszystkim Chichotki, obiekt obowiązkowy na każdą noc :) Tutaj również nie wiedziałem iż są one na liście H400.

 

double_cluster.jpg

 

NGC 225, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Kasjopei.

7 Mag, widoczna jako luźna grupa gwiazd.

 

n0225.jpg

 

NGC 436, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Kasjopei.

8,8 Mag, przy okazji zerknąłem na M103. Malutka gromada otwarta, dużo lepiej widoczna zerkaniem.

 

n0436.jpg

 

NGC 457, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Kasjopei.

6,4 Mag, w polu widzenia okularu GSO SV 30mm widoczna razem z NGC 436. Bardzo ładna i jasna gromada otwarta, warta powrotów z małym teleskopem.

 

n0457.jpg

 

NGC 637, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Kasjopei.

8,2 Mag, malutka gromada o wiele lepiej widoczna zerkaniem.

 

n0637.jpg

 

NGC 559, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Kasjopei.

9,5 Mag, słabiutka gromada otwarta, również dostrzegalna zerkaniem.

 

n0559.jpg

 

Tutaj zaskoczyły mnie pogarszające się warunki, szybko zwinąłem sprzęt, za jakiś czas zaczął padać dosyć obfity deszcz.

 

W trakcie tej obserwacji postanowiłem także uwiecznić głównego bohatera tego wątku czyli Maczka 127 w ATMowym ;) "garniturze".

 

20121012634.jpg

 

20121012625.jpg

 

Obserwacje kończę z wynikiem 34/400, wszystko jest w rękach pogody...

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z pewnością nie spodziewałem się, że pogoda będzie aż tak łaskawa dla obserwatorów DSO w październiku. W dniach 19 i 20 X, pogoda była przepiękna. Pierwszego dnia chcąc maksymalnie wykorzystać ten czas zapragnąłem pojechać pod naprawdę ciemne niebo, na miejscówkę oddaloną o kilkanaście kilometrów od Skierniewic. Byłem chyba zbyt pazerny bo wycieczkę o mało co nie okupiłem zniszczoną miską olejową, samochód zawiesił mi się na na jakimś pniu w lesie. Wycofując się utknąłem w piachu, w związku z czym poświęciłem prawie godzinę, mnóstwo paliwa i potu aby wydostać auto. Koniec końców obserwacje rozpocząłem z ponad godzinnym opóźnieniem w stosunku do tego co sobie zaplanowałem. Obserwowałem ze granicy strefy zółtej i zielonej, pomimo to w zenicie niebo miałem 6mag.Warunki wręcz wymarzone! W nocy 19/20X obserowałem od 22:30 do 1:00, w nocy 20/21X od 21:00 do 23:30, niestety obowiązki wymagają ode mnie konkretnego snu. Obserwacje te były nad wyraz udane, udało mi się zaliczyć 21 kolejnych Herscheli, oto one (w kolejności według której były obserwowane):

 

NGC 404, galaktyka w gwiazdozbiorze Andromedy, nazywana "Mirach's Ghost"

11,73 Mag, tylko pozornie trudna do dostrzeżenia. Do obserwacji tej galaktyki przygotowywałem się podczas lektury Cloudy Nights, gdzie wiele osób opisywało swój sposób na tę galaktykę. W małym powiększeniu ginie ona w blasku sąsiedniej Mirach, tak też było i u mnie. Okular GSO 30mm SV, nie dawał rady. Zwiększyłem więc powiększenie do 110x i moim uczom ukazała się niewielka rozmyta plamka, która wraz z Mirach oraz sąsiednią gwiazdą tworzyła trójkąt. Obiekt dzięki swojej nazwie potocznej posiada chyba jakąś magiczną moc, polecam obserwacje tego "ducha".

 

n0404.jpg

 

NGC 40, mgławica planetarna w gwiazdozbiorze Cefeusza, mgławica muszka."

12,4 Mag, w maczku prawie każda mała planetarka to muszka;) Mimo wszystko jestem bardzo zadowolony, że udało mi się dostrzec tak słabą planetarkę. Dla pewności szkic potwierdzający.

 

n0040.jpg

 

NGC 7814, galaktyka w gwiazdozbiorze Pegaza.

10,5 Mag, galaktyka spiralna. Widoczna na wprost, bez kombinowania, wydłużony kształt.

 

n7814.jpg

 

NGC 659, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Kasjopei.

7,9 Mag, mała i łatwa do odnalezienia. Zdecydowanie więcej gwiazd widoczne metodą zerkania.

 

n0659.jpg

 

NGC 654, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Kasjopei.

6,5 Mag, wyraźnie widoczna, jeszcze lepiej zeraniem. Przy dłuższym wpatrywaniu sie bardzo wyraźnie widzoczna w maku. Wraz z jasną gwiazdą obok to miniatura Hiad jak dla mnie.

 

n0654.jpg

 

NGC 663, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Kasjopei.

7,1 Mag, widoczna jest nawet w szukaczu 9x50. Zawiera około 400 gwiazd, nie mam pojęcia ile z nich widziałem tej nocy, zerkaniem całe mnóstwo. Polecam tę gromadę, jest piękna.

 

n0663.jpg

 

NGC 891, galaktyka w gwiazdozbiorze Andromedy.

10 Mag, wyraźnie widoczna jako dłuższa linia. Widoczne również pojaśnienie w środku.Nietypowy kształt zawdzięcza temu, że oglądamy ją wzdłuż jej krawędzi. Myślę, że to pozycja obowiązkowa dla obserwatorów nocnego niebo, również polecam jako ciekawy obiekt dla małych teleskopów.

 

n0891.jpg

 

NGC 752, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Andromedy.

5,7 Mag, bardzo ładna i rozległa. Widoczna w szukaczu.

 

n0752.jpg

 

NGC 1502, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Żyrafy.

6,9 Mag, zapisałem, że widok ten był prawdziwie malowniczy. Nie wiedziałem, że w Żyrafie można znaleźć taką ładną gromadkę.

 

n1502.jpg

 

NGC 1023, galaktyka w gwiazdozbiorze Perseusza.

9,2 Mag, łatwa w odnalezieniu. Widoczna na wprost obok pięciu gwiazd.

 

n1023.jpg

 

NGC 1027, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Kasjopei.

6,7 Mag, więcej gwiazd widoczne zerkaniem. Przy okazji przyjżałem się dużo ciekwszym obiektom, które są w okolicy: IC 1805 (wspaniała), IC 1848, oraz IC 289 - bardzo słaba jak dla maczka mgławica planeterna, wsparłem się szkicem, który potwierdził obserwację.

 

n1027.jpg

 

NGC 1245, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Perseusza.

8,4 Mag, widoczna zerkaniem jako mgiełka słabych gwiazd. Patrząc na wprost widzę tylko kilka gwiazd.

 

n1245.jpg

 

NGC 1342, galaktyka w gwiazdozbiorze Andromedy.

6,7 Mag, widoczna jako pojaśnienie w szukaczu. Luźna gromada gwiazd.

 

n1342.jpg

 

NGC 1444, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Perseusza.

6,6 Mag, pozornie łatwa. Poświęciłem wiele czasu aby zrozumieć cóż to za obiekt. W powiększeniu 110x dostrzegłem obok jaśniejszej gwiazdy 4 gwiazdki 10-12 Mag ułożone w jednej linii ,które należą do gromady. Bardzo niepozorny obiekt.

 

n1444.jpg

 

NGC 1513, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Perseusza.

8,4 Mag, lepiej widoczna zerkaniem. Określiłem ją jako mgiełkę gwiazd.

 

n1513.jpg

 

NGC 1528, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Perseusza.

6,4 Mag, piękna!!! Mrowie gwiazd, widoczna już w szukaczu. Określiłem ten kształ jako rozgwiazdę morską ;) Godna polecenia i powrotów z teleskopem.

 

n1528.jpg

 

NGC 1545, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Perseusza.

6,2 Mag, nic szczególnego. Kilka gwiazd, może dopadło mnie zmęczenie ale w zeszycie obserwacyjnym zapisałem - "strata czasu" :D

 

n1545.jpg

 

NGC 1501, mgławica planeterna w gwiazdozbiorze Żyrafy.

11,5 Mag, mała, dalikatna i rozmyta mgiełka. Widoczna na wprost.

 

n1501.jpg

 

NGC 1647, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Byka.

6,4 Mag, rozległa gromada otwarta, dosyć luźna.

 

n1647.jpg

 

NGC 1931, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Woźnicy.

10,1 Mag, widoczna jako mała plamka. Przy okazji zaliczyłem eMki w Woźnicy.

 

n1931.jpg

 

 

NGC 1907, gromada otwarta w gwiazdozbiorze Woźnicy.

8,2 Mag, ładna gromada otwarta.

 

n1907.jpg

 

To już wszystkie nowe obiekty z tych dwóch sesji, więc do następnej obserwacji czekam z wynikiem 56/400.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether odpiął/ęła ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.