Skocz do zawartości

Dalekie widoki w centralnej Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

22 godziny temu, Charon_X napisał:

Ale piękne chmury kominowe z tej elektrowni :) 

Chmury kominowe, ale i lasy wiatrakowo-nadajnikowe. Nie mamy tu 5G a i tak maszty co parę kilometrów. Właśnie na lewo od Pątnowa, gdzieś w tych masztach powinna być iglica Lichenia. Zastanawiam się czy nie wybrać się z kamerą i filtrem IR-Pass 850 nm itp. Może wtedy złapię lepszy widok?

Edytowane przez OBERON RD
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, OBERON RD napisał:

Chmury kominowe, ale i lasy wiatrakowo-nadajnikowe. Nie mamy tu 5G a i tak maszty co parę kilometrów. Właśnie na lewo od Pątnowa, gdzieś w tych masztach powinna być iglica Lichenia. Zastanawiam się czy nie wybrać się z kamerą i filtrem IR-Pass 850 nm itp. Może wtedy złapię lepszy widok?

Licheń pewnie było widać w tych warunkach, ale bardziej w lewo - na zdjęciu na pewno go nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

 

22 godziny temu, Art 69 napisał:

Pomimo upału postanowiłem sprawdzić praktyczne walory widokowe oferowane przez wieżę widokową w twierdzy Modlin.

Odległości na  jakie z niej widać może i nie powalają ale jakość panoramy jaka się z niej roztacza a zwłaszcza w kierunku  centrum Warszawy wprost powala


Ciekawe czy w okolicy jest miejsce z podobnym widokiem dostępne przez całą dobę. W czwartek i piątek Księżyc w pełni będzie tam wschodził nad Warszawą.

 

Edytowane przez łukaszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Piekne rzeczy tutaj wrzucacie, te nizinne DO zaczyna mi sie coraz bardziej podobac. Szczegolnie jesli dysponuje sie dobrym sprzete foto, te wizuale sa zawsze takie szare i na slowo honoru :)

 

Co ciekawe, aby dostrzec prawdziwa potege Varso Tower trzeba sie od niej odalic o co najmniej 20 km. Blizej, nie mowiac juz tuz pod, wyglada niewiele wyzsza od PKiN.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mateusz Dlutko napisał:

Piekne rzeczy tutaj wrzucacie, te nizinne DO zaczyna mi sie coraz bardziej podobac. Szczegolnie jesli dysponuje sie dobrym sprzete foto, te wizuale sa zawsze takie szare i na slowo honoru :)

 

Co ciekawe, aby dostrzec prawdziwa potege Varso Tower trzeba sie od niej odalic o co najmniej 20 km. Blizej, nie mowiac juz tuz pod, wyglada niewiele wyzsza od PKiN.

 

Zdecydowanie są dużo ciekawsze niż Tatry z tego samego miejsca po raz setny ;)

Przydałoby się to jakoś wszystko zebrać w jednym miejscu tak, żeby dało się potem do tego wracać i wyszukiwać. Teraz ciekawe zdjęcia tego typu giną w dziesiątkach stron postów, w dodatku obserwacje z jednego regionu często pasują do kilku tematów (albo i nie pasują, ale są w nich wstawiane), więc są po nich porozrzucane. To jest niestety wada forum.
Dobre, tylko pewnie dużo trudniejsze w realizacji byłoby pewnego rodzaju połączenie obecnej strony dalekieobserwacje.eu z Wikipedią - każdy po zarejestrowaniu mógłby dodać swoje materiały, podając parametry typu miejsce, data, odległość, kategorie itp. w gotowym formularzu, a rola administratorów sprowadzałaby się do usuwania spamu i ewentualnie zatwierdzania nowych wpisów. Może nawet dałoby się automatycznie dodawać punkty na zbiorczej mapie Polski - takiej mapy bardzo brakuje. Teraz lądują tam tylko najbardziej spektakularne materiały i to nierzadko po długim oczekiwaniu.

Edytowane przez łukaszw
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

dzisiaj na portalu radomsko24.pl znalazłem takie info.

https://radomsko24.pl/tatry-widziane-z-powiatu-radomszczanskiego-to-mozliwe-30977

 

Jeśli to się potwierdzi, to dalej na północ już się nie da!!

Przymierzałem się kilka razy na górę Chełmo, (tak jak kiedyś do dobromierza), jednak nie miałem szczęścia. Zastanawia mnie tylko że zdjęcie wykonano z poziomu kamieniołomu, a on jest sporo niżej pod szczytem.

Mimo wszystko jestem w szoku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukształtowanie terenu w  tych okolicach sprzyja dalekim obserwacjom w kierunku Tatr. Takich miejscówek z podobną widocznością jest więcej, np. taras widokowy na Górze Siniewskiej Widoki z niego piękne, dojazd dogodny a odległość do tatrzańskich szczytów tylko nieco mniejsza. 

Jak się posiada sensowny sprzęt i trafi w odpowiednie warunki można uzyskać fotki idealne na  DO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rafix44 napisał:

Witam,

dzisiaj na portalu radomsko24.pl znalazłem takie info.

https://radomsko24.pl/tatry-widziane-z-powiatu-radomszczanskiego-to-mozliwe-30977

 

Jeśli to się potwierdzi, to dalej na północ już się nie da!!

Przymierzałem się kilka razy na górę Chełmo, (tak jak kiedyś do dobromierza), jednak nie miałem szczęścia. Zastanawia mnie tylko że zdjęcie wykonano z poziomu kamieniołomu, a on jest sporo niżej pod szczytem.

Mimo wszystko jestem w szoku

jest już na astropolis wrzuciłem:

 

jak coś to więcek moich zdjęć DO na blogu: https://do-swietokrzyskie.blogspot.com/

głównie świetokrzyskie 200 km +.

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Art 69 napisał:

Ukształtowanie terenu w  tych okolicach sprzyja dalekim obserwacjom w kierunku Tatr. Takich miejscówek z podobną widocznością jest więcej, np. taras widokowy na Górze Siniewskiej Widoki z niego piękne, dojazd dogodny a odległość do tatrzańskich szczytów tylko nieco mniejsza. 

Jak się posiada sensowny sprzęt i trafi w odpowiednie warunki można uzyskać fotki idealne na  DO.

z tym G.Chełmo to niekoniecznie wszystko sprzyja . Jest ogromna różnica między Sieniawską a G.Chełmo

 

nawet coś napisałem na szybko na ten temat: https://do-swietokrzyskie.blogspot.com/2021/10/dlaczego-obserwacja-tatr-z-odzkiego.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, PawełKłak napisał:

z tym G.Chełmo to niekoniecznie wszystko sprzyja . Jest ogromna różnica między Sieniawską a G.Chełmo

 

nawet coś napisałem na szybko na ten temat: https://do-swietokrzyskie.blogspot.com/2021/10/dlaczego-obserwacja-tatr-z-odzkiego.html

 

 

Paweł, czy na górze Chełmo da sie wejść wyżej żeby była widoczność na południe? Bo z tego co pamiętam to chyba nie bardzo...?

Doskonale wiem, że z Chełma widać tatry i Babią;  Gdy kilka lat temu udało mi się ustrzelić Tatry z Buczyny k/Dobromierza, to schodząc kilka metrów niżej już znikały za horyzontem, więc tym bardziej jestem zdziwiony że z poziomu kamieniołomu już da sie je zobaczyć. A bylem nad kamieniołomem kilka razy..

A co do Sieniawskiej czy Siniewskiej to jest sporo wyższa. Z górek radomszczańskich czy przedborskich można w warunkach super widoczności dostrzec jedynie czubeczki kilku szczytów tatrzańskich i Babią.

Edytowane przez rafix44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rafix44 napisał:

Paweł, czy na górze Chełmo da sie wejść wyżej żeby była widoczność na południe? Bo z tego co pamiętam to chyba nie bardzo...?

Doskonale wiem, że z Chełma widać tatry i Babią;  Gdy kilka lat temu udało mi się ustrzelić Tatry z Buczyny k/Dobromierza, to schodząc kilka metrów niżej już znikały za horyzontem, więc tym bardziej jestem zdziwiony że z poziomu kamieniołomu już da sie je zobaczyć. A bylem nad kamieniołomem kilka razy..

A co do Sieniawskiej czy Siniewskiej to jest sporo wyższa. Z górek radomszczańskich czy przedborskich można w warunkach super widoczności dostrzec jedynie czubeczki kilku szczytów tatrzańskich i Babią.

 

tak z poziomu  kamieniołomu .  Według mnie  wchodzić wyżej nie ma sensu .  I tak nie złapiesz szybko wysokości i za dużo drzew

 geoportal podaje tu blędną wysokość 287  , dopiero profil terenu rozwiewa watpliwosci ze na krawedzi kamnieniołomu  jest  302 mnpm

w głownym poscie masz link do symulacji

 

 

gps.jpg

miejsce.jpg

profil.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...
20 minut temu, Krzysiek_S napisał:

Brawo. Śmiem twierdzić, że trudność tej obserwacji jest podobna, jak Tatr z Salomina i okolic. Wprawdzie odległość o około 70 km mniejsza, ale też góra o kilometr niższa!

Z Tatr z Lubelszczyzny zrobił się taki trochę mit, że to jest ekstremalnie trudne, bo duża odległość i z małej wysokości. Problemy zaczynają się tutaj w okolicach 235 km, kiedy do akcji musi mocniej wkroczyć refrakcja, ale w okolicach Salomina wystarczy standardowa. Do najprostszych co prawda nie należą, jednak dużo jest bardziej wymagających obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Rzadko trafiają  do sieci obserwacje z woj. łódzkiego.  Zdjęcia z Góry Kamieńskiej -  Odległości może nie największe 75 km ale i obserwowane Pasma np. Oblęgorskie nie należą do najwyższych. W tym kierunku można jeszcze zobaczyć EC Kielce ponad 90 km, ale warunki na to nie pozwoliły. Co jeszcze ? Na blogu http://www.panoramy.pabianiciana.pl/gora_kamienska.php  znajdziecie opis Część z tych obserwacji ma już charakter historyczny i przy obecnym zarastającym terenie są już niemożliwe do wykonania. Moje zdjęcia też wymagały gimnastyki, krok w bok i w kadrze pojawiają się gałęzie.

 

 

_MG_0011.JPG

chelmo-opis.jpg

fajnaryba (1 of 1)-2-opis.jpg

kozlowa45 (1 of 1)-opis.jpg

Swidzinska55 (1 of 1) — kopia.JPG

Edytowane przez PawełKłak
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B przypiął/eła ten temat
  • 1 miesiąc temu...

Kolejne Karkonosze (i kawałek Kaczawskich) z kolejnego punktu na Wale Zielonogórskim. Tym razem na południe od Góry Wilkanowskiej, 51.91228°N, 15.45425° E. Znów punkt uzyskany dzięki wyrębowi południowego stoku. Lepszy niż poprzedni, bo nie pozostał żaden pojedynczy rząd drzew, ale niestety znowu ograniczony od zachodu (od wschodu jest elastyczność). A wciąż byłby i Jested nad horyzontem, mimo 15 metrów niżej niż Wilkanowska!

163829018_IMG_6373_stitch-Kopia.thumb.jpg.5eb4f9c9ced9d82a5fe3deb2540d3cf9.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.