Skocz do zawartości
Paweł W.

Dalekie widoki w centralnej Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

A ja ponownie ze swoich rodzinnych rejonów :) Dzisiaj Huta Głogów w dwu odsłonach z 41 km:

Huta Głogów.JPG

P1050854.JPG

Dodam skrycie że to i to co wrzucałem do tej pory nie jest wszystkim co Zielona Góra oferuje. Niech tylko widzialność się poprawi na skalę Karkonoszy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W rozmowie z Tomkiem zaciekawiła nas widoczność masztu w Raszynie (280 m) z południa. Ponieważ wiadomość ta może okazać się przydatna dla większej rzeszy Forumowiczów wrzucam tutaj symulację - klik. Dobra wiadomość dla Tomka, masz widać z góry Sławno, także teraz czekamy już tylko na zdjęcia.

Ale to mało! Rzut oka na Łysogóry i proszę bardzo. Św. Krzyż i Łysica (135 km)! Zbyszek nie mamy wyjścia, w Łysogóry trzeba będzie jednak w końcu pojechać... ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W rozmowie z Tomkiem zaciekawiła nas widoczność masztu w Raszynie (280 m) z południa. Ponieważ wiadomość ta może okazać się przydatna dla większej rzeszy Forumowiczów wrzucam tutaj symulację - klik. Dobra wiadomość dla Tomka, masz widać z góry Sławno, także teraz czekamy już tylko na zdjęcia.

Ba, aby dojrzeć maszt w Raszynie nie muszę już nawet opuszczać rodzinnego Tomaszowa. Maszt jest na tyle wysoki, że dojrzeć go mogę z 11-piętrowca , mimo iż Tomaszów położony jest dość nisko n.p.m.

Byłoby to ok.85 km... Czekamy na lepsze warunki i będziemy szukać.

Co do G.Świętokrzyskich to zachęcam do takiego wypadu!

Jako ciekawostkę powiem,że jest tam takie miejsce, z kórego można zobaczyć jednocześnie: Hałdę Kamieńsk, Wzgórza Opoczyńskie,Garb Gielniowski, Tatry, Łysogóry, Jurę, czy Babią - a więc wszystko, czego dusza obserwatora zapragnie :rolleyes: .

Z masztów rtv - Przysuchę, Św.Krzyż, Chorągwicę,a być może również Wręczycę? Zakładając oczywiście,że trafimy na niepowtarzalne warunki.

Kto wie , jaka to góra? (nie chodzi o Łysogóry)

Apropo's tytułu wątku - może zmieńmy go na "Dalekie widoki na północy i w centrum kraju" , abym miał gdzie się "wyprodukować" czasami ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do G.Świętokrzyskich to zachęcam do takiego wypadu!

Jako ciekawostkę powiem,że jest tam takie miejsce, z kórego można zobaczyć jednocześnie: Hałdę Kamieńsk, Wzgórza Opoczyńskie,Garb Gielniowski, Tatry, Łysogóry, Jurę, czy Babią - a więc wszystko, czego dusza obserwatora zapragnie :rolleyes: .

Z masztów rtv - Przysuchę, Św.Krzyż, Chorągwicę,a być może również Wręczycę? Zakładając oczywiście,że trafimy na niepowtarzalne warunki.

Coś podobnego było już jak sobie przypominam w dziale nowości na DO, tam sugerowano Pasmo Przedborskie, z którego jednak nie widać okolic Przysuchy - Tobie musi chodzić więc pewnie o pasmo Oblegorskie w g. Świetokrzyskich na NW od Kielc - chyba tylko stamtąd można dostrzec jednoczesnie i hałdę Kamieńsk i maszt RTV Przysucha, a także Tatry i Babią. Nie znam dokładnie tamtych rejonów, więc nie wiem konkretnie o jaką górkę Ci chodzi ( nie wiem np. które z nich są niezalesione na szczytach ), ale puściłem symulację na Hey-u z jednego ze wzgórz tego pasma i ta teoria się potwierdza: http://www.heywhatsthat.com/?view=ALVC0PIF

Edytowane przez luki_

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Buczyna?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie znam dokładnie tamtych rejonów, więc nie wiem konkretnie o jaką górkę Ci chodzi ( nie wiem np. które z nich są niezalesione na szczytach ), ale puściłem symulację na Hey-u z jednego ze wzgórz tego pasma i ta teoria się potwierdza: http://www.heywhatsthat.com/?view=ALVC0PIF

Właśnie o tą górkę mi chodzi, brawo! ;) To Góra Siniewska w Paśmie Oblęgorskim. Nie wiem tylko czy szczyt jest zalesiony.

Z Buczyny w sumie też da się złapać wspomniane przeze mnie pasma,

ale na Tatry czy Babią szansa jest minimalna, a z Oblęgorskiego powinno być lepiej.

Acha - z Przedborskich widać RTCN Przysucha, bodajże Northwood raz uchwycił stamtąd ten maszt.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jadąc ostatnio drogą nr 74 Piotrków Tryb.-Kielce w ok.miejscowości Żarnów moim oczom ukazał się ciekawy widok na południe w kierunku Gór Świętokrzyskich.

Pasmo Oblęgorskie

Pasmo Przedborskie

Szkoda tylko , że tego dnia warunki do obserwacji były przeciętne, bo być może trafiłbym św.Krzyż.

w pobliżu jest wzniesienie Góra Sielecka (285m) - zamierzam tam się wybrac , widoki wg hey-a aż po Hałdę Kamieńsk, G.Chełmo czy Łysogóry, a może nawet po łódzkie kominy ec...

Dodatkowo panorama Garbu Gielniowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego - najdalej na północ wysuniętej części polskich wyżyn. Odl.ok 50 km

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

http://www.gigapan.org/gigapans/15241/

Widok z PKIN. Na horyzoncie majaczą jakies 4 wzniesienia. Jedno jest całkiem spore. Ciekawe, czy ktoś kiedyś zrobi Warszawe z tego miejsca. :unsure:

W kierunku SW widoczne są wzgórza Wysoczyzny Rawskiej (dochodzące do 210m), , leżące na granicy województw łodzkiego i mazowieckiego. Ładnie widać maszt w Raszynie.

Być może te same wzgórza zaobserwowałem z G.Sławno k.Opoczna w poł-wsch. części woj.łódzkiego (ok 50 km)

Edytowane przez kowalTM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mnie ogromnie ciekawi wzniesienie na horyzoncie w kierunku południowym - nieco na lewo od DS Riwiera (to ten niebieski wieżowiec z reklamą Michelin na dachu)

Mam też zdjęcie tej "górki" z PKiN robione obiektywem 500mm i maszt RTCN Ryki. Niestety jakość jest fatalna, bo tego dnia strasznie wiało. I jak na złość źle ustawiłem jeszcze ostrość.

EDIT: Nie wiem czy maszt w Raszynie da się zobaczyć z Gór Świętokrzyskich - no chyba że w nocy i przy ekstremalnie czystym powietrzu. W dzień chyba nie bo to jest zbyt "cienki" obiekt.

Edytowane przez twmichal

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie ogromnie ciekawi wzniesienie na horyzoncie w kierunku południowym - nieco na lewo od DS Riwiera (to ten niebieski wieżowiec z reklamą Michelin na dachu)

Górka chyba nie bardzo odległa ale mnie ciekawią te obiekty na prawo od niej na Twoim zdjęciu - to już wygląda nieźle ^_^

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W tym kierunku jest dokładnie elektrownia w Kozienicach - ale czy możliwe że byłoby widać aż tak daleko? Po lewej wystają jakieś kominowate obiekty, ale równie dobrze mogą być to jakieś maszty po Centertelu. Na prawo, przysłonięte górką też coś jest - przypomina mi jakieś dalekie blokowisko. Ale moje zdjęcia niestety nie są pierwszej jakości.

Te obiekty widać też na panoramie z Gigapan.

Natomiast symulacja z samego czubka iglicy na PKiN pokazuje, że zasięg widoku podchodzi pod Kozienice.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

W tym kierunku jest dokładnie elektrownia w Kozienicach - ale czy możliwe że byłoby widać aż tak daleko? Natomiast symulacja z samego czubka iglicy na PKiN pokazuje, że zasięg widoku podchodzi pod Kozienice.

Też od razu pomyślałem o elektrowni Kozienice a upewniłem się później, oglądając symulację z PKiN na hey-u. W tamtym kierunku widać dosyć daleko, podobnie jak w kier. SW. Okazuje się, że czubek iglicy Pałacu Kultury "widzi się" ze wzgórzami w ok. Brzezin - a to już blisko Łodzi :blink:

Przy okazji dodam, że w najbliższym sezonie doskonałej widzialności (kwiecień-maj) zamierzam upolować maszt RTCN Zygry, znajdujący się z zach.części woj.Łódzkiego (okolice m.szadek). Maszt ma 346 m wysokości i jest widoczny m.in. z Hałdy Kamieńsk, a nawet co jest ciekawostką - z północnych krańców woj.Opolskiego.

Symulacja na hey tutaj

Edytowane przez kowalTM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzialność w centrum kraju sięgała dziś ponad 60 km. Silny wiatr z zachodu i słabe przelotne opady oczyściły nareszcie powietrze.

Póki co z PO z 11 piętra w Tomaszowie Mazowieckim - widok na najdalej wysunięte na północ terny wyżynne Polski - Garb Gielniowski, znajdujące się w ok. m.Przysucha i dalej. Odległość +- 50 km.

link do zdjęcia

Widoczne były również kominy el.Bełchatów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich Dalekich Obserwatorów

Jestem nowy na forum i jest to mój pierwszy post, ale horyzont z zamiłowaniem obserwuję już od 20 lat. Jednak dopiero niedawno udało mi się uwiecznić na zdjęciu swoją daleką obserwację i chciałbym się nią pochwalić. Jest to widok kominów Elektrownii Bełchatów widzianych z wieżowca z Łodzi. Zdjęcie zostało zrobione już prawie rok temu 13 maja 2009. Odległość do kominów to 56,5 km. Na pierwszym planie EC2 w Łodzi.

Przepraszam, że trochę powspominam... Pamiętam, że właśnie od tych bełchatowskich kominów zaczęło się moje wypatrywanie obiektów. Jako uczeń technikum jechałem jak zwykle do szkoły. Dzień był bezchmurny, niebo błękitne. Tylko z jednego punktu na horyzoncie unosiły się wysoko w górę kłęby chmur. Po uważnym przypatrzeniu się okazało się, że to właśnie Bełchatów. Dzięki temu po raz pierwszy zobaczyłem obiekt oddalony ode mnie o 40km :)

Pozdrawiam

Grzesiek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam wszystkich Dalekich Obserwatorów

Jestem nowy na forum i jest to mój pierwszy post, ale horyzont z zamiłowaniem obserwuję już od 20 lat. Jednak dopiero niedawno udało mi się uwiecznić na zdjęciu swoją daleką obserwację i chciałbym się nią pochwalić. Jest to widok kominów Elektrownii Bełchatów widzianych z wieżowca z Łodzi. Zdjęcie zostało zrobione już prawie rok temu 13 maja 2009. Odległość do kominów to 56,5 km. Na pierwszym planie EC2 w Łodzi.

Przepraszam, że trochę powspominam... Pamiętam, że właśnie od tych bełchatowskich kominów zaczęło się moje wypatrywanie obiektów. Jako uczeń technikum jechałem jak zwykle do szkoły. Dzień był bezchmurny, niebo błękitne. Tylko z jednego punktu na horyzoncie unosiły się wysoko w górę kłęby chmur. Po uważnym przypatrzeniu się okazało się, że to właśnie Bełchatów. Dzięki temu po raz pierwszy zobaczyłem obiekt oddalony ode mnie o 40km :)

Grzesiek,

Witaj na forum i wśród społeczności dalekich obserwatorów. Bardzo fajnie, że zdecydowałeś się napisać na forum i opublikować swoją daleką obserwację. Ciekawi mnie, tak przy okazji, czy mieszkasz w tym samym miejscu, z którego kiedyś dostaliśmy na DO bardzo podobna obserwację? Mam na myśli tę obserwację od Obserwatorki Ewy - http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=4327

Życzę kolejnych!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje zdjęcie zostało zrobione z centrum Łodzi (wsp. 51.769 N 19.453 E) czyli bardziej na zachód od zdjęcia Ewy. Ja zasadniczo mieszkam pod Łodzią w Pabianicach a zdjęcie zrobiłem z pracy. Niestety, ponieważ już tam nie pracuję :( więc nie mam możliwości powtórzenia fotek z lepszą optyką. A byłoby to wskazane bo według mnie z wysokości z której robiłem zdjęcie (12 piętro czyli tak sądzę około 40m) powinno być spokojnie widać może nie wierzchołek Góry Kamieńsk ale przynajmniej wiatraki, które się na niej znajdują. Tak przynajmniej wyszło mi z analizy na "heywhatsthat". Swoją drogą to dziwne, że tych wiatraków nie widać na podesłanym przeze mnie zdjęciu...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość merti

Niewiele brakło - wiatraki z Kamieńskiem są trochę na lewo od tego komina - chłodni...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Moje zdjęcie zostało zrobione z centrum Łodzi (wsp. 51.769 N 19.453 E) czyli bardziej na zachód od zdjęcia Ewy. Ja zasadniczo mieszkam pod Łodzią w Pabianicach a zdjęcie zrobiłem z pracy. Niestety, ponieważ już tam nie pracuję :( więc nie mam możliwości powtórzenia fotek z lepszą optyką. A byłoby to wskazane bo według mnie z wysokości z której robiłem zdjęcie (12 piętro czyli tak sądzę około 40m) powinno być spokojnie widać może nie wierzchołek Góry Kamieńsk ale przynajmniej wiatraki, które się na niej znajdują. Tak przynajmniej wyszło mi z analizy na "heywhatsthat". Swoją drogą to dziwne, że tych wiatraków nie widać na podesłanym przeze mnie zdjęciu...

Gratuluję udanego zdjęcia! Rzeczywiście wierzchołek Hałdy Kamieńsk powinien byc widoczny z wielu wieżowców w Łodzi, nawet przyjmując wysokość ok.35 m. Wiatraki - jak wiadomo - trudno uchwycić z takiej odległości i przy zanieczyszczonym powietrzu. Najlepiej spróbować póxnym wieczorem lub w nocy, kiedy "migają" czerwonymi światłami. Ponadto można uchwycić masz radiowo-telewizyjny w Zygrach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja pociągnę dalej temat widoczności EC Bełchatów i Góry Kamieńsk. Ostatnio przypomniało mi się, że w 2006 roku "zdobywszy" Górę Zborów zrobiłem ze szczytu kilkadziesiąt zdjęć w celu złożenia panoramy. Jakiś czas temu - nie pamiętam już gdzie, ale najprawdopodobniej na DO - przeczytałem, że Górę Kamieńsk na pewno z Góry Zborów widać więc nie pozostało mi nic innego, jak przejrzeć stare zdjęcia. Wyniki poszukiwań poniżej.

Nie daję głowy, że to rzeczywiście Góra Kamieńsk i EC Bełchatów, ale po analizie map papierowych i na HWT wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak. Na DO są tęgie głowy :) więc mam prośbę o weryfikację mojej obserwacji.

Acha, gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego na Górze Kamieńsk nie widać wiatraków to informuję, że zdjęcie było wykonane 10.10.2006, a wiatraki zostały zainstalowane na hałdzie w roku następnym :)

Co do tej widoczności EC Bełchatów to można się oczywiście spierać, bo to co widać na zdjęciu to właściwie nie kominy ale delikatny ślad od unoszących się z elektrowni dymów i pary wodnej. Niestety, robiąc te zdjęcia nawet nie przypuszczałem, że jestem w tak widokowym punkcie i nie przyszło mi do głowy, aby wysunąć obiektyw na maksymalną ogniskową. No cóż, może następną razą się uda :)

Przepraszam jeśli umieściłem tego posta w złym wątku - co prawda punkt obserwacyjny jest w Polsce południowej, ale dotyczy widoczności obiektów w centrum :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi