Skocz do zawartości

Dalekie widoki w centralnej Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Nie znam dokładnie tamtych rejonów, więc nie wiem konkretnie o jaką górkę Ci chodzi ( nie wiem np. które z nich są niezalesione na szczytach ), ale puściłem symulację na Hey-u z jednego ze wzgórz tego pasma i ta teoria się potwierdza: http://www.heywhatsthat.com/?view=ALVC0PIF

 

Właśnie o tą górkę mi chodzi, brawo! ;) To Góra Siniewska w Paśmie Oblęgorskim. Nie wiem tylko czy szczyt jest zalesiony.

 

Z Buczyny w sumie też da się złapać wspomniane przeze mnie pasma,

ale na Tatry czy Babią szansa jest minimalna, a z Oblęgorskiego powinno być lepiej.

Acha - z Przedborskich widać RTCN Przysucha, bodajże Northwood raz uchwycił stamtąd ten maszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jadąc ostatnio drogą nr 74 Piotrków Tryb.-Kielce w ok.miejscowości Żarnów moim oczom ukazał się ciekawy widok na południe w kierunku Gór Świętokrzyskich.

 

Pasmo Oblęgorskie

Pasmo Przedborskie

 

Szkoda tylko , że tego dnia warunki do obserwacji były przeciętne, bo być może trafiłbym św.Krzyż.

w pobliżu jest wzniesienie Góra Sielecka (285m) - zamierzam tam się wybrac , widoki wg hey-a aż po Hałdę Kamieńsk, G.Chełmo czy Łysogóry, a może nawet po łódzkie kominy ec...

 

Dodatkowo panorama Garbu Gielniowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego - najdalej na północ wysuniętej części polskich wyżyn. Odl.ok 50 km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

http://www.gigapan.org/gigapans/15241/

 

Widok z PKIN. Na horyzoncie majaczą jakies 4 wzniesienia. Jedno jest całkiem spore. Ciekawe, czy ktoś kiedyś zrobi Warszawe z tego miejsca. :unsure:

 

W kierunku SW widoczne są wzgórza Wysoczyzny Rawskiej (dochodzące do 210m), , leżące na granicy województw łodzkiego i mazowieckiego. Ładnie widać maszt w Raszynie.

 

Być może te same wzgórza zaobserwowałem z G.Sławno k.Opoczna w poł-wsch. części woj.łódzkiego (ok 50 km)

Edytowane przez kowalTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mnie ogromnie ciekawi wzniesienie na horyzoncie w kierunku południowym - nieco na lewo od DS Riwiera (to ten niebieski wieżowiec z reklamą Michelin na dachu)

 

Mam też zdjęcie tej "górki" z PKiN robione obiektywem 500mm i maszt RTCN Ryki. Niestety jakość jest fatalna, bo tego dnia strasznie wiało. I jak na złość źle ustawiłem jeszcze ostrość.

 

EDIT: Nie wiem czy maszt w Raszynie da się zobaczyć z Gór Świętokrzyskich - no chyba że w nocy i przy ekstremalnie czystym powietrzu. W dzień chyba nie bo to jest zbyt "cienki" obiekt.

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ogromnie ciekawi wzniesienie na horyzoncie w kierunku południowym - nieco na lewo od DS Riwiera (to ten niebieski wieżowiec z reklamą Michelin na dachu)

Górka chyba nie bardzo odległa ale mnie ciekawią te obiekty na prawo od niej na Twoim zdjęciu - to już wygląda nieźle ^_^
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kierunku jest dokładnie elektrownia w Kozienicach - ale czy możliwe że byłoby widać aż tak daleko? Po lewej wystają jakieś kominowate obiekty, ale równie dobrze mogą być to jakieś maszty po Centertelu. Na prawo, przysłonięte górką też coś jest - przypomina mi jakieś dalekie blokowisko. Ale moje zdjęcia niestety nie są pierwszej jakości.

Te obiekty widać też na panoramie z Gigapan.

Natomiast symulacja z samego czubka iglicy na PKiN pokazuje, że zasięg widoku podchodzi pod Kozienice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kierunku jest dokładnie elektrownia w Kozienicach - ale czy możliwe że byłoby widać aż tak daleko? Natomiast symulacja z samego czubka iglicy na PKiN pokazuje, że zasięg widoku podchodzi pod Kozienice.

 

Też od razu pomyślałem o elektrowni Kozienice a upewniłem się później, oglądając symulację z PKiN na hey-u. W tamtym kierunku widać dosyć daleko, podobnie jak w kier. SW. Okazuje się, że czubek iglicy Pałacu Kultury "widzi się" ze wzgórzami w ok. Brzezin - a to już blisko Łodzi :blink:

 

Przy okazji dodam, że w najbliższym sezonie doskonałej widzialności (kwiecień-maj) zamierzam upolować maszt RTCN Zygry, znajdujący się z zach.części woj.Łódzkiego (okolice m.szadek). Maszt ma 346 m wysokości i jest widoczny m.in. z Hałdy Kamieńsk, a nawet co jest ciekawostką - z północnych krańców woj.Opolskiego.

Symulacja na hey tutaj

Edytowane przez kowalTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Widzialność w centrum kraju sięgała dziś ponad 60 km. Silny wiatr z zachodu i słabe przelotne opady oczyściły nareszcie powietrze.

 

Póki co z PO z 11 piętra w Tomaszowie Mazowieckim - widok na najdalej wysunięte na północ terny wyżynne Polski - Garb Gielniowski, znajdujące się w ok. m.Przysucha i dalej. Odległość +- 50 km.

 

link do zdjęcia

 

Widoczne były również kominy el.Bełchatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich Dalekich Obserwatorów

 

Jestem nowy na forum i jest to mój pierwszy post, ale horyzont z zamiłowaniem obserwuję już od 20 lat. Jednak dopiero niedawno udało mi się uwiecznić na zdjęciu swoją daleką obserwację i chciałbym się nią pochwalić. Jest to widok kominów Elektrownii Bełchatów widzianych z wieżowca z Łodzi. Zdjęcie zostało zrobione już prawie rok temu 13 maja 2009. Odległość do kominów to 56,5 km. Na pierwszym planie EC2 w Łodzi.

Przepraszam, że trochę powspominam... Pamiętam, że właśnie od tych bełchatowskich kominów zaczęło się moje wypatrywanie obiektów. Jako uczeń technikum jechałem jak zwykle do szkoły. Dzień był bezchmurny, niebo błękitne. Tylko z jednego punktu na horyzoncie unosiły się wysoko w górę kłęby chmur. Po uważnym przypatrzeniu się okazało się, że to właśnie Bełchatów. Dzięki temu po raz pierwszy zobaczyłem obiekt oddalony ode mnie o 40km :)

 

Pozdrawiam

 

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Dalekich Obserwatorów

 

Jestem nowy na forum i jest to mój pierwszy post, ale horyzont z zamiłowaniem obserwuję już od 20 lat. Jednak dopiero niedawno udało mi się uwiecznić na zdjęciu swoją daleką obserwację i chciałbym się nią pochwalić. Jest to widok kominów Elektrownii Bełchatów widzianych z wieżowca z Łodzi. Zdjęcie zostało zrobione już prawie rok temu 13 maja 2009. Odległość do kominów to 56,5 km. Na pierwszym planie EC2 w Łodzi.

Przepraszam, że trochę powspominam... Pamiętam, że właśnie od tych bełchatowskich kominów zaczęło się moje wypatrywanie obiektów. Jako uczeń technikum jechałem jak zwykle do szkoły. Dzień był bezchmurny, niebo błękitne. Tylko z jednego punktu na horyzoncie unosiły się wysoko w górę kłęby chmur. Po uważnym przypatrzeniu się okazało się, że to właśnie Bełchatów. Dzięki temu po raz pierwszy zobaczyłem obiekt oddalony ode mnie o 40km :)

Grzesiek,

 

Witaj na forum i wśród społeczności dalekich obserwatorów. Bardzo fajnie, że zdecydowałeś się napisać na forum i opublikować swoją daleką obserwację. Ciekawi mnie, tak przy okazji, czy mieszkasz w tym samym miejscu, z którego kiedyś dostaliśmy na DO bardzo podobna obserwację? Mam na myśli tę obserwację od Obserwatorki Ewy - http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=4327

 

Życzę kolejnych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdjęcie zostało zrobione z centrum Łodzi (wsp. 51.769 N 19.453 E) czyli bardziej na zachód od zdjęcia Ewy. Ja zasadniczo mieszkam pod Łodzią w Pabianicach a zdjęcie zrobiłem z pracy. Niestety, ponieważ już tam nie pracuję :( więc nie mam możliwości powtórzenia fotek z lepszą optyką. A byłoby to wskazane bo według mnie z wysokości z której robiłem zdjęcie (12 piętro czyli tak sądzę około 40m) powinno być spokojnie widać może nie wierzchołek Góry Kamieńsk ale przynajmniej wiatraki, które się na niej znajdują. Tak przynajmniej wyszło mi z analizy na "heywhatsthat". Swoją drogą to dziwne, że tych wiatraków nie widać na podesłanym przeze mnie zdjęciu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje zdjęcie zostało zrobione z centrum Łodzi (wsp. 51.769 N 19.453 E) czyli bardziej na zachód od zdjęcia Ewy. Ja zasadniczo mieszkam pod Łodzią w Pabianicach a zdjęcie zrobiłem z pracy. Niestety, ponieważ już tam nie pracuję :( więc nie mam możliwości powtórzenia fotek z lepszą optyką. A byłoby to wskazane bo według mnie z wysokości z której robiłem zdjęcie (12 piętro czyli tak sądzę około 40m) powinno być spokojnie widać może nie wierzchołek Góry Kamieńsk ale przynajmniej wiatraki, które się na niej znajdują. Tak przynajmniej wyszło mi z analizy na "heywhatsthat". Swoją drogą to dziwne, że tych wiatraków nie widać na podesłanym przeze mnie zdjęciu...

 

Gratuluję udanego zdjęcia! Rzeczywiście wierzchołek Hałdy Kamieńsk powinien byc widoczny z wielu wieżowców w Łodzi, nawet przyjmując wysokość ok.35 m. Wiatraki - jak wiadomo - trudno uchwycić z takiej odległości i przy zanieczyszczonym powietrzu. Najlepiej spróbować póxnym wieczorem lub w nocy, kiedy "migają" czerwonymi światłami. Ponadto można uchwycić masz radiowo-telewizyjny w Zygrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To ja pociągnę dalej temat widoczności EC Bełchatów i Góry Kamieńsk. Ostatnio przypomniało mi się, że w 2006 roku "zdobywszy" Górę Zborów zrobiłem ze szczytu kilkadziesiąt zdjęć w celu złożenia panoramy. Jakiś czas temu - nie pamiętam już gdzie, ale najprawdopodobniej na DO - przeczytałem, że Górę Kamieńsk na pewno z Góry Zborów widać więc nie pozostało mi nic innego, jak przejrzeć stare zdjęcia. Wyniki poszukiwań poniżej.

 

Nie daję głowy, że to rzeczywiście Góra Kamieńsk i EC Bełchatów, ale po analizie map papierowych i na HWT wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak. Na DO są tęgie głowy :) więc mam prośbę o weryfikację mojej obserwacji.

Acha, gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego na Górze Kamieńsk nie widać wiatraków to informuję, że zdjęcie było wykonane 10.10.2006, a wiatraki zostały zainstalowane na hałdzie w roku następnym :)

Co do tej widoczności EC Bełchatów to można się oczywiście spierać, bo to co widać na zdjęciu to właściwie nie kominy ale delikatny ślad od unoszących się z elektrowni dymów i pary wodnej. Niestety, robiąc te zdjęcia nawet nie przypuszczałem, że jestem w tak widokowym punkcie i nie przyszło mi do głowy, aby wysunąć obiektyw na maksymalną ogniskową. No cóż, może następną razą się uda :)

Przepraszam jeśli umieściłem tego posta w złym wątku - co prawda punkt obserwacyjny jest w Polsce południowej, ale dotyczy widoczności obiektów w centrum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja pociągnę dalej temat widoczności EC Bełchatów i Góry Kamieńsk. Ostatnio przypomniało mi się, że w 2006 roku "zdobywszy" Górę Zborów zrobiłem ze szczytu kilkadziesiąt zdjęć w celu złożenia panoramy. Jakiś czas temu - nie pamiętam już gdzie, ale najprawdopodobniej na DO - przeczytałem, że Górę Kamieńsk na pewno z Góry Zborów widać więc nie pozostało mi nic innego, jak przejrzeć stare zdjęcia. Wyniki poszukiwań poniżej.

 

Nie daję głowy, że to rzeczywiście Góra Kamieńsk i EC Bełchatów, ale po analizie map papierowych i na HWT wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że tak. Na DO są tęgie głowy :) więc mam prośbę o weryfikację mojej obserwacji.

Acha, gdyby ktoś się zastanawiał dlaczego na Górze Kamieńsk nie widać wiatraków to informuję, że zdjęcie było wykonane 10.10.2006, a wiatraki zostały zainstalowane na hałdzie w roku następnym :)

Co do tej widoczności EC Bełchatów to można się oczywiście spierać, bo to co widać na zdjęciu to właściwie nie kominy ale delikatny ślad od unoszących się z elektrowni dymów i pary wodnej. Niestety, robiąc te zdjęcia nawet nie przypuszczałem, że jestem w tak widokowym punkcie i nie przyszło mi do głowy, aby wysunąć obiektyw na maksymalną ogniskową. No cóż, może następną razą się uda :)

Przepraszam jeśli umieściłem tego posta w złym wątku - co prawda punkt obserwacyjny jest w Polsce południowej, ale dotyczy widoczności obiektów w centrum :)

Witaj,

 

Wielkie dzięki za tę fotografię. Kiedy byliśmy na zlocie DO na Zborowie też widzieliśmy tę górkę, ale wydawała się bliżej niż Kamieńsk.

 

Sprawdźcie proszę i potwierdźcie tę obserwację, bo jeżeli okaże się prawdziwa, to mamy na reszcie coś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Wielkie dzięki za tę fotografię. Kiedy byliśmy na zlocie DO na Zborowie też widzieliśmy tę górkę, ale wydawała się bliżej niż Kamieńsk.

 

Sprawdźcie proszę i potwierdźcie tę obserwację, bo jeżeli okaże się prawdziwa, to mamy na reszcie coś nowego.

OK sprawdziłem i pasuje EC Bełchatów i Hałda Kamieńsk. Gratulujemy autorowi i umieszczamy na DO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zdjęcie przedstawia elektrownię wiatrową pod Sembten w Brandenburgii widzianą z zielonogórskiego osiedla Braniborskiego. 60,5 kilometra.

Że tak zapytam, kiedy ją złapałeś? Bo na południu od 3 miesięcy jakieś przekleństwo widzialnościowe wisi w powietrzu; co się zacznie trochę poprawiać (ostatnio 29 kwietnia), to tylko tyle by apetyty rozbudzić, a potem wszystko diabli biorą. Przynajmniej u was coś widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie przedstawia elektrownię wiatrową pod Sembten w Brandenburgii widzianą z zielonogórskiego osiedla Braniborskiego. 60,5 kilometra.

Podaj proszę dokładna lokalizację tych wiatraków. Ciekaw jestem czy to są te, które widać z A4 w drodze do Drezdna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK sprawdziłem i pasuje EC Bełchatów i Hałda Kamieńsk. Gratulujemy autorowi i umieszczamy na DO!

 

No to się cieszę. Czyli zupełnie nieświadomie dokonałem dalekiej obserwacji :) Na przyszłość muszę być bardziej czujny. A teraz zrobię wypad na Górę Kamieńsk i może uda się w końcu uchwycić maszt telewizyjny w Zygrach, o którym pisał kowalTM. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraki widać bardzo daleko, fajnie wygladają z Gór Izerskich, być może da się je także zobaczyć z Karkonoszy, ale to już bardziej na południe, zdecydowanie za bardzo jak na ten temat :)

Jadąc ze Zgorzelca do Bogatyni przy niemieckiej granicy wiatraki przy drodze są cały czas.

 

Widok z Jasnej Góry k. Bogatyni:

DSC_0263.jpg

I ze Stogu Izerskiego (wydaje mi się że widać coś na horyzoncie, ale zdjęcie trzeba by jeszcze obrobić)

wiatraki1.jpg:

Stóg izerski - tym razem mniej ekologiczny obrazek.

DSC_0241.jpg

I widok ze Stogu w kierunku północnym - szczerze mówiąc był to pierwszy tajemniczy daleki obiekt, który mnie tak zainteresował, i do dzis nie wiem co to jest (chodzi o ten jasny pas, jakby hałda).

Robione Minoltą Z-20, 8x zoom.

PICT0234.jpg

A tu to samo, z prawej strony kadru, szeroki kąt z Nikona. To było z okolicy Góry Świeradowiec, w dole Świeradów-Zdrój.

DSC_0196.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widok ze Stogu w kierunku północnym - szczerze mówiąc był to pierwszy tajemniczy daleki obiekt, który mnie tak zainteresował, i do dzis nie wiem co to jest (chodzi o ten jasny pas, jakby hałda).

Robione Minoltą Z-20, 8x zoom.

PICT0234.jpg

A tu to samo, z prawej strony kadru, szeroki kąt z Nikona. To było z okolicy Góry Świeradowiec, w dole Świeradów-Zdrój.

DSC_0196.jpg

 

 

Jest to hałda przy zakładach chemicznych Wizów koło Bolesławca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.