Skocz do zawartości

Dalekie widoki w centralnej Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Raz jeszcze wspomniana wyżej elektrownia wiatrowa. Tu się udało lepiej ustawić ostrość :)

 

 

A tutaj widzicie siną chmurkę na horyzoncie? Widać ją zawsze ilekroć jestem w tym miejscu. Linia prosta pociągnięta w jej kierunku wskazuję elektrownię Janschwalde. 75 kilometrów.

P1060564.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A tutaj widzicie siną chmurkę na horyzoncie? Widać ją zawsze ilekroć jestem w tym miejscu. Linia prosta pociągnięta w jej kierunku wskazuję elektrownię Janschwalde. 75 kilometrów.

P1060564.JPG

No proszę Pawle - Janschwalde jest jednak możliwe z Zielonej Góry!

Interesowała mnie możliwość takiej obserwacji od kiedy widziałem osobiście rzeczoną elektrownię z wieży kościła Peterkirche w Bautzen (Budziszynie) - z odległości ponad 80 km! Byłem tam jednak już parę lat temu i nie dysponowałem wtedy sprzętem foto, którym to mógłbym uwiecznić taki widok, a poza tym w owym czasie nie wiedziałem, że są jeszcze na świecie inni pasjonaci takich obserwacji i mają forum, na któtre mógłbym wrzucić takie zdjęcie.

Widoczność tamtego dnia była naprawdę rewelacyjna (pamiętam piękny widok na Karkonosze o zmierzchu z autostrady powyżej Goerlitz).

Ciekawe, że w takich Niemczech panoramy z większości punktów widokowych są zazwyczaj dokładnie opisane. Opisana była również elektrownia Janschwalde wraz z dokładną odległością i azymutem z wieży kościelnej w Budziszynie(sam bym przecież wtedy nie wpadł, że to może być właśnie to).

Niestety u nas takie szczegółowe opisy z miejsc widokowych to rzadkość - tak jaby nikogo, kto już włoży trochę wysiłku, aby dotrzeć na jakiś punkt obserwacyjny nie interesowało, co kryje horyzont (nie wspominając o tym, że nawet gdyby taki opis istniał, na pewno nie uwazględniałby ledwo widocznej elektrowni w odległości ponad 80 km).

P.S. Muszę przejrzeć jednak moje zbiory fotograficzne z tamtego okresu - może znajdą się w nich także widoczki z Peterkirche...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam kolegów,

ostatni, długi weekend skuszony dobrą widocznością spędziłem na obserwacjach w okolicach Dobromierza. Byłem tam trzy razy: 4,5,i 6 czerwca przed zachodem, przed wschodem i w południe :) Szczerze mówiąc liczyłem na krystaliczną widoczność po tym jak przeglądałem forum, wykresy na DO. :)

Udało mi sie złapać

1.Łysicę ze św Krzyżem,

 

2. Słabo widoczny maszt w Klepaczce (w nocy było go lepiej widać ale nie miałem statywu)

 

3.4 no i...Zdjęcie zrobione spod nadajnika. Prowadząc linię w GE: nadajnik-Babia, pokrywa mi sie niemal dokładnie z punktami odniesienia na zdjęciach (drzewo, dom, itp :)), ale czy to możliwe? może ocenicie fachowym okiem

5. Górki koło Smolenia

Mam jeszcze pare innych ale muszę sie im poprzyglądać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.4 no i...Zdjęcie zrobione spod nadajnika. Prowadząc linię w GE: nadajnik-Babia, pokrywa mi sie niemal dokładnie z punktami odniesienia na zdjęciach (drzewo, dom, itp :)), ale czy to możliwe? może ocenicie fachowym okiem

Powiało grozą, ale Babiej tam nie ma :) Chwała Ci, swoją drogą, za odkrywanie nowych terenów!

 

Długi weekend obfitował w dobre widoki, nie bardzo dobre. A do gór z Dobromierza trzeba takich samych warunków, jak z Łysogór. Czyli zjawiskowych. Babia nie miała prawa pokazać się przy tym, co widziałem przez weekend patrząc na południe.

 

Następnym razem jadąc do Dobromierza daj znać - chętnie dołącze/dołączymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiało grozą, ale Babiej tam nie ma :) Chwała Ci, swoją drogą, za odkrywanie nowych terenów!

 

Długi weekend obfitował w dobre widoki, nie bardzo dobre. A do gór z Dobromierza trzeba takich samych warunków, jak z Łysogór. Czyli zjawiskowych. Babia nie miała prawa pokazać się przy tym, co widziałem przez weekend patrząc na południe.

 

Następnym razem jadąc do Dobromierza daj znać - chętnie dołącze/dołączymy.

 

Też tak myślę że nie było wielkich szans na Babią, ale nadzieja...:)

 

wydaje mi sie że troszkę bardziej byłoby ją widać

byłem tam już kilka razy i -klapa więc nie zawracam na razie nikomu głowy wyjazdem w te okolice bo pewnie byłby to wyjazd na próżno :(

ale trzeba być czujnym i dobrej myśli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów,

ostatni, długi weekend skuszony

3.4 no i...Zdjęcie zrobione spod nadajnika. Prowadząc linię w GE: nadajnik-Babia, pokrywa mi sie niemal dokładnie z punktami odniesienia na zdjęciach (drzewo, dom, itp :)), ale czy to możliwe? może ocenicie fachowym okiem

5. Górki koło Smolenia

Mam jeszcze pare innych ale muszę sie im poprzyglądać :)

 

Ja bym Tej Babiej nie lekceważył ;-) 2010.06.05 Babia była całkiem realnie do złapania z okolic Dobromierza. Trzeba przeprowadzić dokładną analizę fotki.

 

Ruszyłem 2010.06.05 do Smolenia z nadzieją na Tatry, Beskid, Świętokrzyskie. Na miejscu okazało się, że trzeba włazić po pionowej skale aby dostać się pod wieżę na zamku, więc wybrałem się na pobliską górkę.

Świętego Krzyża nie mam, niestety celowałem tam gdzie nie trzeba. Udało się złapać Tatry, Beskid i chyba te górki koło Dobromierza...panorama poniżej.

Fotka robiona dokładnie z tego miejsca: Take a look at http://www.heywhatsthat.com/?view=TCU0G19E

 

http://wyslijto.pl/plik/weonbh3j9e 7 MB

Edytowane przez Rafał ZOOM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak też jestem przeciw Babiej. 05.06 nad górami było dosyć pochmurno, nad Tatrami i Babią po południu całe niebo zachmurzone. Góry było wprawdzie widać z ponad 100km, ale dość słabo. W ten dzień lepiej było patrzeć zdecydowanie w północne kierunki i obserwować jakieś obiekty przemysłowe.

Edytowane przez twmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś będzie przejeżdżał przez środkowo-wchodnią wlkp, to warto wpaść tutaj 52.091035,17.564535(Łysa Góra, 161m.n.p.m).Przy dobrej pogodzie widać kościół w Pogorzelicy i Brzóstkowie(na zdjęciu obok) Zamek w Pyzdrach, Hutę i dachy domów w Koninie(54km), a przez lornetkę elewator w Gądkach i pare niezidentyfikowanych wież, kościołów itp.A po za tym bardzo piękny widok jest na pradoline Warty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszyłem 2010.06.05 do Smolenia z nadzieją na Tatry, Beskid, Świętokrzyskie. Na miejscu okazało się, że trzeba włazić po pionowej skale aby dostać się pod wieżę na zamku, więc wybrałem się na pobliską górkę.

Świętego Krzyża nie mam, niestety celowałem tam gdzie nie trzeba. Udało się złapać Tatry, Beskid i chyba te górki koło Dobromierza...panorama poniżej.

Fotka robiona dokładnie z tego miejsca: Take a look at http://www.heywhatst.../?view=TCU0G19E

 

http://wyslijto.pl/plik/weonbh3j9e 7 MB

 

Górki przedborskie jak na dłoni, jakość zdjecia bez porównania z moimi. Jednak w tym dniu w kierunku północnym była lepsza widocznośc niż na południe :)

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiało grozą, ale Babiej tam nie ma :) Chwała Ci, swoją drogą, za odkrywanie nowych terenów!

 

Długi weekend obfitował w dobre widoki, nie bardzo dobre. A do gór z Dobromierza trzeba takich samych warunków, jak z Łysogór. Czyli zjawiskowych. Babia nie miała prawa pokazać się przy tym, co widziałem przez weekend patrząc na południe.

 

Mateusz, nie to żebym sie upierał, ale w temacie "Zdjęcia z Babiej Góry" Krzysiek_S dokładnie w tym dniu mniej wiecej o tej porze co ja (05. 06. 2010) złapał prawdopodobnie Łysogóry z Babiej..., wiec może jednak u mnie coś tam widać :)

ja tego raczej nie sprawdze, ale jakby się fachowcom chciało to mogę podac dokł współrzedne mojego miejsca. Tak jak pisałem, patrząc na punkty odniesienia i porównując je w GE to wyglądałoby na Babią, no chyba że jest jeszcze coś po drodze sporego

 

P.S. mam jeszcze pytanie :D co mam zaznaczać żeby cytowany post był w zielonej ramce, bo nie zawsze mi to wychodzi :D?

czy tylko u mnie ostatnio forum coś słabo chodzi, czy u innych też?

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, nie to żebym sie upierał, ale w temacie "Zdjęcia z Babiej Góry" Krzysiek_S dokładnie w tym dniu mniej wiecej o tej porze co ja (05. 06. 2010) złapał prawdopodobnie Łysogóry z Babiej..., wiec może jednak u mnie coś tam widać :)

ja tego raczej nie sprawdze, ale jakby się fachowcom chciało to mogę podac dokł współrzedne mojego miejsca. Tak jak pisałem, patrząc na punkty odniesienia i porównując je w GE to wyglądałoby na Babią, no chyba że jest jeszcze coś po drodze sporego

Rafał, jak możesz to wrzuć to zdjęcie w najlepszej jakości w jakiej masz, najlepiej bez obróbek. :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z wczoraj, okolice Mstowa koło Częstochowy.

http://www.heywhatst.../?view=TE0LB7NU

 

Góra Kamieńsk (45km)

 

04.jpg

 

 

 

 

Elektrownia Bełchatów (50km)

 

01.jpg

 

 

 

 

Góra Chełmo (40km):

 

05.jpg

 

 

 

 

Panorama od Pasma Przedborskiego po... Góry Świętokrzyskie (?):

 

03.jpg

 

 

 

 

Radomsko (30km)

 

06.jpg

 

 

 

 

Na panoramie wątpliwość budzi ten oto szczyt:

 

02.jpg

 

oraz wzniesienie na styku linii energetycznej z horyzontem. Rozpoznaje to ktoś? Pasuje mi to na Górę Dobrzeszowską (72km)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia z wczoraj, okolice Mstowa koło Częstochowy.

http://www.heywhatst.../?view=TE0LB7NU

 

 

Zbyszek jeśli masz takie szczęście do dobrej widoczności i takich fajnych widoków w naszych okolicach, to może powinieneś czasem uderzyć na Dobromierz :). Mnie pomimo kilku ostatnich wypadów tam, nie dopisało szczęście :(

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek jeśli masz takie szczęście do dobrej widoczności i takich fajnych widoków w naszych okolicach, to może powinieneś czasem uderzyć na Dobromierz :). Mnie pomimo kilku ostatnich wypadów tam, nie dopisało szczęście :(

 

To raczej nie szczęście, a konsekwentne wypatrywanie dobrych warunków. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie szczęście, a konsekwentne wypatrywanie dobrych warunków. :)

 

No tak, masz rację. Też często wypatruję dobrych warunków ze swojego IX pietra :), ale niestety nie widze dalej niż na 25-30 km. I właśnie kiedy wydaje mi się ze jest idealnie, jadę na jakieś wzniesienie a tam okazuje się, że z dalszą widocznością już jest lipa :(

tak z ciekawości to skąd wypatrujesz warunków do DO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, masz rację. Też często wypatruję dobrych warunków ze swojego IX pietra :), ale niestety nie widze dalej niż na 25-30 km. I właśnie kiedy wydaje mi się ze jest idealnie, jadę na jakieś wzniesienie a tam okazuje się, że z dalszą widocznością już jest lipa :(

tak z ciekawości to skąd wypatrujesz warunków do DO?

Z domu, z parteru oraz po chmurach. :D Mam wgląd na 25km

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety, nie pojechałem na Mazury, bo ekipa się rozchorowała. Co nie znaczy że nie mam zdjeć dalekich obiektów.

Tym razem kilka zdjęć znad Jeziora Zegrzyńskiego.

 

1)Tuż nad jeziorem: 52.469088°N, 21.053569°E

Odległości - ok. 25km.

 

1)Komin EC Żerań

ec_żerań_600.jpg ec_żerań_crop.jpg

2)Komin EC Kawęczyn

EC_Kawęczyn_600.jpg EC_Kawęczyn_crop.jpg

 

i trochę wyżej - w Jadwisinie: 52.474714°N 21.055390°E

3)Komin PEC Wyszków - 31km

PEC_Wyszków_600.jpg PEC_Wyszków_crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie. Bardzo zainteresowała mnie tematyka dalekich obserwacji, szczególnie Sudetów.

Jak wiadomo, z Wrocławia widzimy Karkonosze jak na dłoni.

 

Tutaj pojawia się moje pytanko: Jaka jest szansa, że zobaczę Śnieżkę z Rawicza (126 km)?

 

Za punkt obserwacyjny przyjąłem sobie płaski dach domku jednorodzinnego (parter + piętro = spokojnie 8m + niecałe 2 moje)

Wyszedłem z założenia, że jeżeli punkt A widać z punktu B, to musi być odwrotnie.

Na początek sprawdziłem więc czy zobaczę Rawicz ze szczytu(kropką zaznaczyłem miejsce, z którego będę próbował obserwować).

Oto co pokazało Heywhatsthat:

 

2wd4t5k.jpg

 

Jak widać spora część miasta jest teoretycznie widoczna.

 

Druga symulacja przedstawia widok dachu na Śnieżkę.

 

212ybs9.jpg

 

Moje pytanie jest następujące: czy jest jakakolwiek szansa, by zobaczyć Śnieżkę z mojego miasta? Już nawet nie chodzi o fotografowanie, sam widok wystarczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie jest następujące: czy jest jakakolwiek szansa, by zobaczyć Śnieżkę z mojego miasta? Już nawet nie chodzi o fotografowanie, sam widok wystarczy :)

Witaj na forum!

 

Sądząc po ilości plam w Twoim mieście Śnieżka będzie bezproblemowo widoczna. Nie tyle mam na myśli, że często, ale jak już będą warunki, to gołym okiem i na zdjęciu nie będziesz miał problemów z odróżnieniem jej od inych gór. Co innego kiedy zaznaczasz na symulacji szczyt góry i wychodzi widoczność w postaci małej odizolowanej czerwonej plamki. Wtedy najczęściej uchwycenie góry graniczy z cudem i byle żywopłot czy drzewo uniemozliwi Ci obserwacje.

 

Życzę powodzenia i liczę na fotki z tego miejsca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już będą warunki, to gołym okiem i na zdjęciu nie będziesz miał problemów z odróżnieniem jej od inych gór.

 

Twoja odpowiedź mnie bardzo zaskoczyła, mianowicie żyję w tym mieście 19 rok i nigdy nawet nie było mowy o zobaczeniu gór z powierzchni ziemi :)

Pamiętam moje zdziwienie, gdy zobaczyłem jak na dłoni Karkonosze z Legnicy :) Wtedy nie wiedziałem jeszcze o takich maniakach jak wy, aczkolwiek bardzo mnie to zainteresowało. Dobrze jest poradzić się fachowców :)

Będę jednak próbował na wszelkie znane mi sposoby "ustrzelić" Śnieżkę, a mam ich kilka.

Jeden to wieża kościelna, która posiada mały "taras" widokowy, pi razy okno 15m nad ziemią, po raz kolejny dodam moje 2 i wychodzi coś takiego:

 

es43r7.jpg

 

Nieco lepiej, niż w przypadku dachu domu.

 

Drugi pomysł to po cichu dostać się na dach jednego z bloków w południowej części miasta ;) Ale to zostawiam jako ostateczność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja odpowiedź mnie bardzo zaskoczyła, mianowicie żyję w tym mieście 19 rok i nigdy nawet nie było mowy o zobaczeniu gór z powierzchni ziemi :)

Niektórzy całe życie żyją w takiej niewiedzy i właśnie takich najtrudniej przekonać bo w nasze wynalazki typu Hey, MicroDem czy Kashmir po prostu nie wierzą. Ale staramy się ;)

 

ps: to co mówi Mateusz to święta racja, Hey często przekłamuje ale w Twoim przypadku tak duże "czerwone pole" daje 100% pewność że to co chcesz uchwycić na pewno na horyzoncie jest. Problem faktycznie pojawia się wtedy, gdy próbujemy uwiecznić coś kiedy Hey pokazuje jeden czerwony piksel na mapie :szczerbaty: (apropos 1pixela: Ja się z tym Pradziadem z Czeladzi nie poddam! Zabiorę drabinę na PO Oberża i udowodnię że się uda :ha:)

 

Życzę więc Marcinie powodzenia.

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tutaj pojawia się moje pytanko: Jaka jest szansa, że zobaczę Śnieżkę z Rawicza (126 km)?

 

 

Witaj

 

Tak na szybko zrobiona symulacja na 200 mm ;)

 

bez tytułu.JPG

 

Jeżeli nie ma żadnych przeszkód po drodze typu drzewa, budynki, to powinieneś zobaczyć dość sporo Karkonoszy.

Powodzenia.

Edytowane przez Robert J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja odpowiedź mnie bardzo zaskoczyła, mianowicie żyję w tym mieście 19 rok i nigdy nawet nie było mowy o zobaczeniu gór z powierzchni ziemi :)

To jest właśnie nic innego, jak poszerzanie horyzontów :) Nikt się nie dziwi, że to dla Ciebie zaskoczenie, bo z tej odległości zobaczenie czegokolwiek jeszcze kilka lat temu dla wszystkich z nas było wielkim zaskoczeniem.

 

Przy czym muszę Cię ostrzec (nie zniechęcić, tylko zmobilizować!). Mniej więcej na 80-100 kilometrze przebiega granica, od której dalekie obserwacje w południowej Polsce robią się trudne. Na G. Śląsku obserwacje na 80 km zdarzają się średnio kilka razy na miesiąc, na odległość większą niż 100 km - kilka razy na rok. Dlatego to, że nie widziałeś wcześniej gór zależy bardziej od tego, że za rzadko na nie patrzyłeś niż że rzadko od Ciebie są widoczne. Gwarantuję Ci, że większe zaangażowanie w DO zrekompensuje Ci się pierwszymi efektami już po ok. miesiącu.

 

PS. A jaki sprzęt masz do foto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.