Skocz do zawartości

Dalekie widoki w centralnej Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Ja mieszkam na chmielnej ale okna mam jedynie ma południe więc świebodzin, Jezus, Jemiołów odpada, można przedyskutować sprawe kamerki jak to technicznie będzie wyglądało itp. Nagranie z marca 2010.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maras, żaden problem postawić u Was kamerkę. Nawet dobrze, bo na Karkonosze nie mamy dobrego wglądu.

Byłoby świetnie jeśli pojawiłaby się kamera skierowana z Zielonej Góry na Karkonosze. Ze swojej strony jestem w stanie dorzucić "kilka groszy" do tego przedsięwzięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak to będzie wyglądało technicznie. Potrzebny jest jakiś serwer w mieszkaniu, Kamera IP i na ruterku przekierowanie portu 80 na nią. Posiadam stałe ip, router ma wolne porty a najlepiej jak by kamera chodziła po wifi. Jak to zrobic po prostu...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny witam wszystkich pasjonatów DO :)

Kiedyś już na tym forum wspomniałem o chęci zaobserwowania Karkonoszy, lub przynajmniej Śnieżki z mojego Rawicza.

Wtedy problemem był dobry punkt obserwacyjny. Udało mi się uzyskać dostęp do najwyższego PO w mieście, jakim jest wieża "białego" Kościoła z ładnym balkonem wprost stworzonym dla nas :).

kosciol.jpg

Dokładne współrzędne tego punktu to:

51*36'28.32" N

16*51'31.96" E

 

Problem w tym, że ciężko jest mi oszacować wysokość tej wieży oraz balkonu, więc jakiekolwiek symulacje robiłem przyjmując 10m ponad gruntem, chociaż jestem pewien, że jest to wyżej.

Na hey'u nie wygląda to zachęcająco, bo tylko Śnieżka i nieliczne jej okolice ledwo wystają za horyzont. Nie mam jeszcze żadnego doświadczenia w DO, więc obawiam się, że to wszystko "utonie" w lasach Wału Trzebnickiego, który jest główną przeszkodą w obserwowaniu Karkonoszy.

Symulacja na heywhatsthat

 

Zacząłem także naukę obsługi Kashmira, przeczytałem cały wątek o programach do symulacji i wywnioskowałem, że posiadam te mniej dokładne mapki. Ich nazwa to Poland_100.gdb, jeżeli komukolwiek coś to mówi.

Symulacje z Kashmira są dużo bardziej optymistyczne, niż te z heywhatsthat i pokazują, że pooglądam sobie całe Karkonosze, jak na dłoni, co załączam na poniższym obrazku:

 

2eqgdas.jpg

 

Symulacja ustawiona na 10m ponad grunt. Nie mam pojęcia skąd taka rozbieżność pomiędzy Kash a Hey'em, więc proszę was, drodzy koledzy o ustosunkowanie się do powyższego i być może sporządzenie symulacji na dokładniejszych mapach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, ja tam rozbiezności nie widzę. HWT pokazuje, że widac fragment głównego grzbietu karkonoskiego począwszy od Kowarskiego Grzbietu mniej wiecej po Smogornię (wcześniej łapie się nawet czubek Skalnika w Rudawach Janowickich), a Kashmir pokazuje to samo, tak więc o ile nie zasłonią Ci tego widoku jakies drzewa, bloki itp. to Karkonosze masz "jak na dłoni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symulacja w hey pokazuje nie tylko Karkoszone, ale i Ślężę (ostatnich 60 m, fragmentami więcej), Chełmiec (ostatnich 100 m) i Wielką Sowę (ostatnich 20 m)! A przy tym wysokość punktu nad ziemią jest moim zdaniem 20 metrów a nie 10, więc jestem jak najbardziej dobrej myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny witam wszystkich pasjonatów DO :)

Kiedyś już na tym forum wspomniałem o chęci zaobserwowania Karkonoszy, lub przynajmniej Śnieżki z mojego Rawicza.

Właśnie zlokalizowałem sobie na mapie miejsce obserwacji i gdyby Ci się to udało, to biorąc pod uwagę względy demarkacyjne województw mielibyśmy rewelację na miarę zdjęć z Dobromierza! Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również kibicuje i życzę powodzenia. Radzę dokładnie śledzić prognozy pogody, żeby łatwiej trafić z widocznością.

 

Zrobiłem też trochę symulacji, przy czym wysokość wieży przyjąłem - 20m - spokojnie tyle będzie.

 

Na 206st widać Chełmiec:

rawicz_207.jpg

Karkonosze są mniej więcej od 216do 224st. Widać pewnie mniej niż na symulacji, bo mogą lasy zasłaniać:

karkonosze_rawicz.jpg

 

Można też zobaczyć Góry Sowie i Ślęże, a nawet maszt w Śremie k. Poznania:

Rawicz_360_50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

Widocznść ostatnio nie najlepsza, ale w niedzielę 06.03.2011 udało mi się uchwycić zimowy zarys Śnieżki z Zielonej Góry. Zdjęcie słabej jakości, ale zimowego z ZG chyba jeszcze nie było.

IMG_7772'_filtered.jpg

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznść ostatnio nie najlepsza, ale w niedzielę 06.03.2011 udało mi się uchwycić zimowy zarys Śnieżki z Zielonej Góry. Zdjęcie słabej jakości, ale zimowego z ZG chyba jeszcze nie było.

No proszę ! Jednak w niedziele nie tylko u nas widoczność była całkiem zacna dzięki tym mocnym wichrom. Gratuluję !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, brawo. Zimowe DO z nizin i to na taką odległość. Wietrzenie kraju zrobiło swoje. BTW, liczyłem na to, że po nim pojawi się niska inwersja i przez parę dni będzie coraz lepiej, ale gdzie tam.

 

 

Ja jednak z tego zdjęcia nie jestem zadowolony, bo dość mocno "wyciągnięte" z RAWA. To prawda, że wystarczył 1 dzień wiatru w niedzielę i widoczność poprawiła się, ale nie na tyle, żeby wyszło coś bardziej sensownego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam

 

Ruch w wątku na temat dalekich obserwacji z centum kraju świadczy, że ostatnia obserwacja z listopada rzeczywiście trochę "pozamiatała" i nie ma chętnych do prezentacji swoich mniej spektakularnych osiągnięć :) Ja jednak zaryzykuję. Mianowicie chciałbym odświeżyć temat widoków z Góry Kamieńsk, na którą wybrałem się po zimowej przerwie 6 marca. Warunki nie były idealne, ale i tak o niebo (tzn. o conajmniej 20 km) lepsze niż podczas mojej wyprawy jesiennej. Tak na prawdę udało mi się zobaczyć z pomocą lornetki wszystko to, co z tej góry da się zobaczyć. Żałuję tylko, że nie udało mi się tego wszystkiego dostatecznie dobrze uchwycić na zdjęciach. Po części to wina, jak już wspomniałem, nieidealnych warunków oraz mojego niedostatecznego przygotowania do istniejących warunków na szczycie :) A warunki były takie, że wiało jak diabli, statywu nie miałem, więc musiałem używać bardzo krótkich czasów naświetlania, aby zdjęcia przynajmniej nie były poruszone. Sporo wyszło, ale wiele jest tak kiepskich, że nawet z raw'ów ciężko jest coś zadowalającego wykrzesać. Niemniej jednak postanowiłem się nie poddawać i po wielu godzinach obróbki wyszło coś co daje się nawet pokazać światu.

A oto wynik moich obserwacji:

 

Panorama w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim wraz z opisem

 

post-18664-0-89704000-1301857293_thumb.jpg

 

Linki do zaznaczonych punktów:

1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10) 11) 12) 13) 14) 15)

 

Kominy EC4 Łódź (odl. 61 km)

 

post-18664-0-24414500-1301857322_thumb.jpg

 

Instytut Stomatologii UM w Łodzi - wsp. N 51,774266 E 19,505196 (odl. 64 km). To jeden z najpotężniejszych budynków Łodzi i jak widać jest widoczny z daleka. Tak na prawdę to nie spodziewałem się, że można go z tej odległości zobaczyć. Tak więc to taki mój mały sukces DO.

Po lewo od ISUM wystają wierzchołki bloków mieszkalnych, co potwierdza tezę, że Górę Kamieńsk można z najwyższych wieżowców łódzkich zobaczyć.

 

post-18664-0-13389700-1301857349_thumb.jpg

 

RTCN Wręczyca Wielka we wsi Klepaczka na zachód od Częstochowy (odl. 56 km)

 

post-18664-0-22769200-1301857380_thumb.jpg

 

I na koniec to czego jeszcze nie było (niestety w kiepskiej jakości) - panorama od Smolenia do Częstochowy. Musiałem niestety składać ręcznie w Gimpie bo z racji na duże szumy Hugin nie poradził sobie ze złożeniem panoramy automatycznie.

 

post-18664-0-80140400-1301857411_thumb.jpg

 

Linki do zaznaczonych punktów

1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8) 9) 10) 11) 12) 13) 14) 15) 16) 17) 18) 19) 20)

Edytowane przez gkj
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gkj >> super relacja, szczególnie podoba mi się panorama jury (trzeba ją lepiej złożyć, to fakt), pagóry w Smoleniu wyglądają przy tej obróbce jak Tatry z Dobromierza ;)

 

 

Dziękuję. Z tymi pagórkami w okolicach Smolenia to miałem nie lada problem z identyfikacją bo z symulacji, które robiłem wynikało, że te pagórki ledwo wystają ponad horyzont, a tu taka niespodzianka :) Przy lepszej widoczności i dobrym sprzęcie to może da się nawet zobaczyć zamkową wieżę :) Ale jest coś na rzeczy z tymi sumulacjami wykorzystującymi dane SRTM - trochę zaniżają i "spłaszczają" wzniesienia. Szczególnie jest to widoczne właśnie na obszarach nizinnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Z tymi pagórkami w okolicach Smolenia to miałem nie lada problem z identyfikacją bo z symulacji, które robiłem wynikało, że te pagórki ledwo wystają ponad horyzont, a tu taka niespodzianka :) Przy lepszej widoczności i dobrym sprzęcie to może da się nawet zobaczyć zamkową wieżę :) Ale jest coś na rzeczy z tymi sumulacjami wykorzystującymi dane SRTM - trochę zaniżają i "spłaszczają" wzniesienia. Szczególnie jest to widoczne właśnie na obszarach nizinnych.

To fakt, dane nie są aż tak dokładne, na małych pagurach widać to bardziej niż na potężnych szczytach, wynika to z wielkości siatki, pixele na mapie są po prostu płaskie tam gdzie w terenie często jakieś przewyższenie jednak występuje. Inna rzecz to to że na takie pagury są porośnięte lasem, im mniejsza górka tym ta różnica względem symulki będzie większa, bo np górka o różnicy wzniesień 45m + las 30 metrów to 66% różnicy jednak względem symulacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.