Skocz do zawartości

Dalekie widoki w centralnej Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki życzliwej pomocy kolegi 'twmichal' mam przyjemność zaprezentować ostateczną, najlepszą z możliwych, wersję panoramy "smoleńsko-częstochowskiej" :) wraz z opisem.

post-18664-0-18727200-1301950327_thumb.jpg

Obiecuję, że następnym razem (jak dopisze pogoda) zamieszczę pełną panoramę z Góry Kamieńsk w bardziej żywych kolorach i w lepszej jakości :)

Pozdrawiam

Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z Zielonej Góry widać było Karkonosze i Góry Izerskie, chociaż widoczność była trochę ograniczona. Przy okazji mam pytanie - co to są za górki, które zaznaczyłem ??? Podejrzewam, że to może Polednik i Zadni Divocak. Nie za bardzo mogę zidentyfikować, niemiecki Alpenpanoramen chyba nie pokazuje tych górek z miejsca, które robiłem, tj. 51.929642 N i 15.519870 E.

Izerskie1.jpg

Izerskie2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosim, próbowałeś zidentyfikować te szczyty w Izerskich przez HeyWhatsThat? Tak by chyba było najszybciej. Jeśli się nie uda, to daj znać, w wolnej chwili Ci zasymuluję ;).

 

Krzysiek, wg mojej symulacji przez HeyWhatsThat? wyszło, że jeden to być może szczyt o wdzięcznej nazwie Ptaci Kupy, ale nie jestem fachowcem od symulacji, więc w wolnej chwili poproszę Ciebie o pomoc.

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki życzliwej pomocy kolegi 'twmichal' mam przyjemność zaprezentować ostateczną, najlepszą z możliwych, wersję panoramy "smoleńsko-częstochowskiej" :) wraz z opisem.

 

Gratulacje, świetna panorama. Zwłaszcza jeśli chodzi o Radomsko, w którym mieszkam - całe miasto jak na dłoni :D Akurat się zmieściło "pod Jurą".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, wg mojej symulacji przez HeyWhatsThat? wyszło, że jeden to być może szczyt o wdzięcznej nazwie Ptaci Kupy, ale nie jestem fachowcem od symulacji, więc w wolnej chwili poproszę Ciebie o pomoc.

No, wreszcie się znalazło trochę czasu. Rosim, faktycznie masz na zdjęciu obszar od Smrka do Ptacich Kup. Punkty na symulacji rozjechały się w pionie, ale nic to - po prostu przyjąłem na pałę wysokość miejsca obserwacji = 180 m, pewnie niezbyt dokładnie. Poza tym wszystko ładnie się zgodziło.

Benji, gratuluję ładnego zachodu Słońca!

zgiz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek_S, bardzo dziękuję za symulację, teraz już ma pewność, co tam jest na końcu. Wysokość obserwacji przyjąłeś prawie dobrze, dokładnie mój punkt obserwacyjny to 188 m. Jeszcze raz dziekuję i pozdrawiam.

R

Edytowane przez rosim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Niecałą godzinę przed zachodem słońca zrobiła się na chwilę niezła widoczność w Zielonej Górze. Tak więc zamieszczam dwa widoki w kierunku pojezierza Łagowskiego z masztem w Jemiołowie i ptakami, zapewne łowiącymi kolację :) .

Pierwszy ze skrzyżowania Łużycka-Wyszyńskiego. Do masztu 48 km:

P1080807.JPG

Drugi z bloku przy ul. Ptasiej. Do masztu 49 km, dołączam miniopis. Wzgórze z prawej prawdopodobnie leży w obrębie poligonu wojskowego, zaraz na zachód od jeziora Buszenko:

P1080809.JPG

Kopia P1080809.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Czy ktoś obyty z Górami Świetokrzyskimi mógłby potwierdzić lub nie czy to Łysica? Na środku wzniesienia widac chociaż słabo maszt. Mnie to wyglada na Łysice ale nie byłem w tamtych rejonach więc pewnosci nie mam. Zdjęcie zrobione z okolic Żarek. Konkretnie wieś Mzurów okolice Niegowej. Miałem kompas i osiołek ze mnie ze nie spojrzałem na kierunek zdjecia. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Czy ktoś obyty z Górami Świetokrzyskimi mógłby potwierdzić lub nie czy to Łysica?

 

W dzisiejszych czasach nie trzeba być z danym terenem obeznanym ;) Mamy od tego programy ;)

 

Symulacja w kierunku Świętokrzyskich wygląda tak:

http://www.udeuschle...eenheight%3A900

 

Sprawdź sam co pasuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. U mnie ciężko chodzi ten program do symulacji. pewnie dlatego że internet mam lichy. Poprostu pomyślałem że ktoś rzuci okiem i wie. Niemniej jednak według symulacji to nie Łysica tylko Góra Telegraf. Ale to i tak 82km. Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. U mnie ciężko chodzi ten program do symulacji. pewnie dlatego że internet mam lichy. Poprostu pomyślałem że ktoś rzuci okiem i wie. Niemniej jednak według symulacji to nie Łysica tylko Góra Telegraf. Ale to i tak 82km. Jeszcze raz dzięki.

Moim zdaniem Łysicę też masz na zdjęciu. Na prawej krawędzi zdjęcia coś majaczy więc musiałbyś odszukać w zbiorach inny kadr aby się to potwierdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

będąc w Częstochowie, wybrałem się na wieżę jasnogórską i korzystając z całkiem dobrej widzialności zrobiłem kilka "ujęć".

Widoczność zdecydowanie najlepsza była w kierunku południowym i południowo-zachodnim. Na północ zdecydowanie gorzej-

Hałda Kamieńsk wprawdzie widoczna, ale lekko za mgłą.

 

W kierunku południowym widoczna najlepiej Góra Woźnicka (?) lub G.koło m.Psary ? Nie jestem pewien która to jest.

 

P1150649a.jpg P1150699a.jpg

 

Nieco bardziej na lewo widoczne są dalsze wzniesienia, w tym górka, na której stoją jakieś maszty, wiatraki ?

 

P1150732a.jpg P1150735a.jpg

 

W kierunku południowo-zachodnim w jednym miejscu teren się obniża i ponad nim widać dalekie wzniesienia. Tuż obok

prawdopodobnie droga krajowa nr. 46 Cz-wa - Opole.

 

P1150702a.jpg P1150676a.jpg

 

Poza tym: Hałda Kamieńsk, maszt RTCN Klepaczka , hałda w m.Golce (Truskolasy)

 

P1150728a.jpg P1150788a.jpg P1150790a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

będąc w Częstochowie, wybrałem się na wieżę jasnogórską i korzystając z całkiem dobrej widzialności zrobiłem kilka "ujęć".

Widoczność zdecydowanie najlepsza była w kierunku południowym i południowo-zachodnim. Na północ zdecydowanie gorzej-

Hałda Kamieńsk wprawdzie widoczna, ale lekko za mgłą.

 

Witaj kowal, na pierwszych zdjęciach widać najprawdopodobniej g. Grójec i nadajnik w Lubszy. Na dwóch następnych masz chyba nadajniki BTS w Markowicach - widzę je na co dzień z balkonu :-) Niestety na południe już nic dalej z mojego okna nie mogę zobaczyć

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kierunku południowym widoczna najlepiej Góra Woźnicka (?) lub G.koło m.Psary ? Nie jestem pewien która to jest.

 

P1150649a.jpg P1150699a.jpg

Może Góra Grójec (większa) i Lubsza (mniejsza) ? ;)

A te dwa równe maszty to Markowice. Dobra miejscówka na Jesenik.

 

edit: rafal44 >> no to się zgadzamy jak widać :)

Edytowane przez vrg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śnieżka z Zielonej Góry, zdjęcie z wczoraj tj. 29.09.2011 r. godz. ok. 7.30. Taka inwersyjna trochę - inwersja z nizin (zdjecie z wysokości ok. 180 m npm). Z prawej strony wyłania się jeszcze z mgieł chyba Studzienna Góra.

IMG_8170'_filtered.jpg

Edytowane przez rosim
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śnieżka z Zielonej Góry, zdjęcie z wczoraj tj. 29.09.2011 r. godz. ok. 7.30. Taka inwersyjna trochę - inwersja z nizin (zdjecie z wysokości ok. 180 m npm). Z prawej strony wyłania się jeszcze z mgieł chyba Studzienna Góra.

 

Ale czad! Będzie tam jakieś 130-140km?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na północy kraju bardzo dobrym punktem widokowym są okolice Poznania, a zwłaszcza tamtejsze wzgórza morenowe. Niedaleko Poznania jest Góra Dziewicza z 40-metrową wieżą widokową, 34-metrowa wieża obserwacyjna jest też na wzgórzu Gontyniec - 192mnpm.

 

Symulacja z Dziewiczej Góry

dziewicza_gora.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Moja najdalsza obserwacja w Wielkopolsce to Gontyniec koło Chodzieży widziany ze stoków Góry Moraskiej w Poznaniu. Odległość 54,7 km.

 

Niestety zdjęcie zrobione kiepskim aparatem:

post-20975-0-20952600-1321731509_thumb.jpg

 

Zdjęcie przez lornetkę:

post-20975-0-37057400-1321731495_thumb.jpg

Ledwo widoczna jest wieża przeciwpożarowa na Gontyńcu

 

Dokładne położenie punktu obserwacyjnego to: 52st. 29'6''N 16st 54' E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem tutaj niedaleko Poznania Emitel postawił nowy maszt - Chojna gm. Gołańcz.

Jak jest oświetlony, to pewnie widać go daleko, w/g symulacji na pewno z Gontyńca, Góry Dziewiczej i Moraskiej.

Koło Bornego Sulimowa są najwyższe wzniesienia, ponad 200mnpm. Natomiast na Panoramio można znaleźć kilka zoomów na stadion Lecha z Dziewiczej Góry.

Wydaje mi się, że na tą wieżę w Gontyńcu można by wejść. Identyczna wieża jest w moich regionach, na Górze Hałasa W Kielcach. Wystarczy tylko przejść przez dziurę w płocie i wejść na drabinie pod górę. A na platformie nawet graffiti jest. Tylko że samo wchodzenie nie jest łatwe. Co pewien czas trzeba otwierać właz, a z aparatem i statywem jest tam się ciężko przecisnąć.

Takich wież obserwacyjnych jest w kraju bardzo dużo i na pewno większość z nich jest świetnymi punktami widokowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek chciałem się przywitać.

KIlka tygodni temu odkryłem dalekieobserwacje.eu, przemierzyłem całą stronę zachwycając się zdjęciami, potem natknąłem się na forum, zrodziło się we mnie parę pytań i postanowiłem w końcu napisać. Od razu proszę admina o ewentualne przeniesienie mojego posta do bardziej odpowiedniego tematu, jeżeli tutaj nie będzie on pasował.

 

Chciałem prosić o pomoc w namierzeniu jakichś miejscówek, skąd będę mógł wypatrzeć coś interesującego. Mieszkam w Głogowie (Dolny Śląsk, więc ani to centrum, ani północ:P), a więc do dyspozycji mam Wzgórza Dalkowskie i ewentualnie Wzgórza Pszczółkowskie. Wiem, że z WD można śmiało zobaczyć Karkonosze. Jestem ciekaw czy patrząc w drugą stronę, gdzieś w stronę nizin czy to z Głogowa, czy z okolic mam szansę wypatrzeć coś interesującego.

Dodam, że często podróżuję w okolice Śremu - wiadomo, na masz w Górze nie wejdę, ale być może gdzieś tam w okolicach są jakieś wzniesiesia, które są na tyle wysokie, żeby w sprzyjających warunkach zobaczyć... coś :)

 

I jeszcze jedna rzecz - na co zwracać uwagę, żeby wiedzieć, czy to jest ta pora, kiedy widoczność ma szansę być większa niż zawsze i że warto wsiąść w samochód i pojechać na polowanie?:)

 

Dysponuję canonem 400d + 50-250mm i umiejętnie posługuję się lightroomem, więc ze stroną techniczną sobię poradzę:)

 

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi!:)

Edytowane przez powazny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.