Skocz do zawartości

Dalekie widoki w centralnej Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Kurcze patrząc na Wasze fotki mam wrażenie,że te "dalekie" obserwacje ziemskie są znacznie ciekawsze od kosmosu a lubię popatrzeć na Wasze zdjęcia nawet jak nie znam stron które pokazują. :helo: ...... A jak znam to już w ogóle super jest :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym EC Kielce to naprawdę fajnie wyszło. Jakbyś miał trochę kadrów na lewo to by się trochę Gór Świętokrzyskich złapało. Niestety, Łysogór ani wieży na Św. Krzyżu nie da się zaobserwować z Kamieńska.

 

A to wzniesienie nazywa się Biała Góra, Widnica to jedynie nazwa wsi leżącej blisko szczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jednak poproszę Ciebie byś wrzucił to co uznałeś za drobnicę i BO (bliskie obserwacje) ;) ...

 

Ok, to jeszcze parę kadrów przygotuję i wrzucę :)

 

Z tym EC Kielce to naprawdę fajnie wyszło. Jakbyś miał trochę kadrów na lewo to by się trochę Gór Świętokrzyskich złapało. Niestety, Łysogór ani wieży na Św. Krzyżu nie da się zaobserwować z Kamieńska.

A to wzniesienie nazywa się Biała Góra, Widnica to jedynie nazwa wsi leżącej blisko szczytu.

 

Szczerze mówiąc ten komin kielecki to już złapał się na tych zdjęciach sprzed roku, a ponieważ były one znacznie gorszej jakości więc pewnie wtedy uznałem, że albo to jakiś bliższy obiekt na horyzoncie, albo po prostu plama na zdjęciu :)

Kadrów w lewo i innych mam całkiem sporo tylko brak czasu żeby to wszystko złożyć w jakieś większe panoramy.

Tak, wiem - Widnica to wieś. Taki skrót myślowy zastosowałem, aby inni od razu wiedzieli, w którym miejscu jest ta Biała Góra (ja bym nie wiedział :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gkj

 

Gratuluję fajnych fotek. Niby odległości nie powalające, ale zawsze miło ujrzeć swoje okolice. Przedbórz jest w takim dołku, że nie spodziewałem się że go widać z Kamieńska. Sieradza również nie widziałem nigdy z hałdy, a w radomsku to prawie uchwyciłeś mój dawny blok :)

Również chętnie zobaczę pozostałe Twoje zdjęcia

Edytowane przez rafal44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Tymczasem w Mosinie koło Poznania wybudowano wieżę widokową:

post-20975-0-67234800-1333206458_thumb.jpg

www.mosina.pl

 

Wieża ma około 17m wysokości i znajduje się na Osowej Górze (niektórzy mówią Góra Pożegowska).

Widok jest niezły, jak na niziny, prawdopodobnie można zajrzeć nawet na 54 km.

 

Zdjęcia niewysokiej jakości, ale niech to może będzie zachętą do zrobienia lepszych.

1. W kierunku Poznania. Pomimo zachmurzenia Dziewicza Góra bardzo wyraźna:

post-20975-0-47023800-1333206874_thumb.jpg

 

2. Mosina, maszt koło Śremu, na horyzoncie wzniesienia w okolicach Dolska:

post-20975-0-36515300-1333206807_thumb.jpg

 

3. Kierunek Leszno. Komin na Zatorzu niewidoczny, może następnym razem...

Najdalszy horyzont to okolice Góry Świętej Jadwigi koło Leszna.

post-20975-0-89795000-1333206886_thumb.jpg

 

Przez lornetkę dało się zauważyć wiatraki pomiędzy Śmiglem a Morownicą - 37 km.

Teoretycznie z wieży widać Łysą Górę (Wał Żerkowski) 54km oraz wieżę przekaźnikową w Żerkowie 54,4 km.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Drobnica" z Góry Kamieńsk:

 

1. Cementownia Działoszyn (tak mi się wydaje)

 

post-18664-0-11669100-1333285038_thumb.jpg

 

2. Zduńska Wola - komin Izolacja S.A. i chyba jeden z kościołów ("trójkąt" na prawo od komina). Jasne punkty poniżej horyzontu to zabudowania Szczercowa

 

post-18664-0-59249100-1333285229_thumb.jpg

 

3. Pabianice - dwa kominy. Po prawej 4 wiatraki (51.567867,19.390545) we wsi Dłutów. Pomiędzy prawym kominem i wiatrakami widoczne czubki dłutowskiego kościoła.

 

post-18664-0-71755100-1333285564_thumb.jpg

 

No i to na razie tyle z drobnicy. W dalszym ciągu jestem w trakcie przygotowywania większych panoram z G. Kamieńsk, ale z uwagi na notoryczny brak czasu strasznie wolno mi to idzie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dodam zdjęcie odległego miasta z niziny: Głogów z Zielonej Góry (park Piastowski). Hutę wrzucałem już dawno, ale nie na hucie się widok kończy!

 

Najpierw szerszy plan, jest w tym miejscu taki przypadkowy punkt widokowy powstały przy budowie drogi, ale lepiej jest odejść dwa kroki w bok pod kurię biskupią. Przynajmniej póki nie ma liści.

Kopia P1090921.JPG

 

huta i osiedla

Kopia P1090776.JPG

 

centrum

Kopia P1090903.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też dodam zdjęcie odległego miasta z niziny: Głogów z Zielonej Góry (park Piastowski). Hutę wrzucałem już dawno, ale nie na hucie się widok kończy!

 

Najpierw szerszy plan, jest w tym miejscu taki przypadkowy punkt widokowy powstały przy budowie drogi, ale lepiej jest odejść dwa kroki w bok pod kurię biskupią. Przynajmniej póki nie ma liści.

Kopia P1090921.JPG

 

huta i osiedla

Kopia P1090776.JPG

 

centrum

Kopia P1090903.JPG

 

 

Piękinie Paweł, to co jest na drugiej fotce, tj. huta i osiedla też udało mi się zrobić z tego miejsca, ale centrum nie widziałem. Brawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękinie Paweł, to co jest na drugiej fotce, tj. huta i osiedla też udało mi się zrobić z tego miejsca, ale centrum nie widziałem. Brawo.

 

Pisał tu ktoś z Głogowa i ja mu obiecałem, że będzie miał Zieloną Górę z wieży ratuszowej. Teraz ma czarne na białym :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam. Czy jest ktos z Inowroclawia lub okolic , kto posiada teleskop i chcialby wybrac sie na wspolne obserwacje? jak tak to prosze o kontakt na gg 8160667 lub na maila lipek20@gmail.com

Edytowane przez ninzjah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witajcie po długiej przerwie. Dalekie obserwacje nie są moją pasją, tym niemniej popełniłem parę panoram. Tym razem z Kamieńska. Był to wypad rowerowy, z Tomaszowa ok. 150 km plus wjazd na górę, toteż nie mogłem wybierać ani dnia, ani jego pory, a dysponuję jedynie zwykłym i nie najnowszym kompaktem. Jednak parę rzeczy na tej panoramie (nie najwyższej skądinąd jakości) widać, ja poznaję oczywiście Bełchatów, Piotrków i 3 kominy w moim rodzinnym Tomaszowie. Może ktoś pomoże opisać coś więcej ?

PANORAMA

 

X3maly.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Uzupełnienie obserwacji Karkonoszy z Żagania dziś widocznej na portalu DO: fragment Karkonoszy i gór Izerskich z polany k. Marszowa w gminie Żary. Jadę sobie krajową 12 a tu nagle z prawej jakieś wzgórza-Żarskie to nie mogą być, bo coś zbyt mgliste, ale z kolei bardzo wyraźne jak na Sudety. Lornetka jednak nie pozostawia złudzeń-bardzo charakterystyczna stromizna przy Wielkim Szyszaku. Sudety!

Sudety z Marszowa k. Żar.JPG

I symulacja.

Edytowane przez Paweł W.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie obserwacji Karkonoszy z Żagania dziś widocznej na portalu DO: fragment Karkonoszy i gór Izerskich z polany k. Marszowa w gminie Żary. Jadę sobie krajową 12 a tu nagle z prawej jakieś wzgórza-Żarskie to nie mogą być, bo coś zbyt mgliste, ale z kolei bardzo wyraźne jak na Sudety. Lornetka jednak nie pozostawia złudzeń-bardzo charakterystyczna stromizna przy Wielkim Szyszaku. Sudety!

Sudety z Marszowa k. Żar.JPG

I symulacja.

Paweł, bardzo ładnie uchwyciłeś Karkonosze. W okolicy Żagania/Żar jest wiele miejsc, z których widać Karkonosze, nawet z ronda przed Żarami jadąc sd Zielonej Góry, droga w stronę Przewozu/Wymiarek (podobna polana jak przy Marszowie) okolice miejscowości Łaz, droga za Żaganiem w kierunku Kożuchowa (przy sadach) itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kielecki Telegraf (ok. 80 km) z Mzurowa koło Niegowej ( okolice Żarek). Delikatnie widać zarys wieży. Postaram się ją upolować w lepszych warunkach;-). Obecnie falowanie powietrza skutecznie utrudnia obserwacje. Póki co:

IMGP3301.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda na komin EC Kielce. I chyba widać też dym, o ile nie jest to jakieś zabrudzenie albo coś poza polem ostrości.

Zaraz sprawdzę czy sylwetka góry się zgadza, bo wydaje mi się że wieża powinna być na szczycie.

Nie brałem takiej ewentualności pod uwagę ale analizowałem ten masz kilka razy już wcześniej. Miałem kiedyś wyraźniejsze jego fotki tylko gdzieś zaginęły w czeluściach pamięci przenośnych:D

Porównywałem ze zdjęciami wieży na zdjęciach z internetu i symulacjach i mnie wychodzi że to Telegraf. Po prawej stronie stoku tej góry według udeuschle "czai się" Święty Krzyż. Ale to raczej pieśń przyszłości zanim go wyłuskam w lepszych warunkach. Po drodze na zdjeciu powinien byc zamek w Chęcinach ale za cholere nie mogłem go zlokalizować przez lornetkę ( o zdjeciu nie wspomne) :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć!

Zainspirowani tematem Most Wanted, postanowiliśmy wybrać się z kolegą pod Krotoszyn, skąd teorytycznie jest widoczna Śnieżka, sprawdzić czy w ogóle jest tam widoczny horyzont i tak dalej. Mamy do tej miejsowości ok. 50km.

Tam mieliśmy dwa miejsca:

1. Ulica Transportowa pod Krotoszynem (156km do Śnieżki)

Clipboard02.jpg

Niestety rośnie tu dużo kukurydzy, są ogródki działkowe, ogólnie nieciekawie, jednak widok na południowy i południowo-zachodni horyzont zasłaniają średnio odległe drzewa- horyzontu nie widziałem stamtąd wcale.

2. Okolice miejscowości Brzoza i Henryków na północ od Krotoszyna- 164 km

Clipboard043.jpg

Zapowiadało się obiecująco, nawet bardzo, niestety mimo usilnych poszukiwań nie znaleźliśmy miejsca z odsłoniętym horyzontem na poprawny azymut- było za bardzo na zachód:

20120813_193633.jpg

A gdy już pojawiał się kawałek o dobrym azymucie, to był zasłonięty przez drzewa lub zabudowania Krotoszyna.

Temat widoczności Śnieżki z tych rejonów jest ciekawy, ale ja nie spodziewałbym się, że kiedykolwiek zostanie ona stamtąd dostrzeżona- za bardzo zabałaganiony horyzont. Jednak nie jest to maksymalna odległość, z której można ją zobaczyć z północy! O tym za chwilę. Zapraszam jednak do dyskusji ;)

 

Tak więc wróciliśmy do punktu wyjścia, czyli Wzgórz Ostrzeszowskich, wśród których mieszkam. Miejsce z minimalnie większą odległością, bo 165km znajduje się między wioskami Ignaców i Parzynów:

Clipboard05.jpg

Niestety również i tu nie da się nic dostrzec- w kierunku zarówno Sudetów, jak i Karkonoszy dominują jeszcze pobliskie wzgórza- zalesione, co uniemożliwia jakiekolwiek dalsze obserwacje.

heywhatstat.com pokazuje jeszcze kilka małych czerwonych plamek w okolicy (163-165km), może sprawdzę jeszcze czy gdzieś widać horyzont.

 

Tymczasem udaliśmy się na Kobylą Górę (284m. n.p.m.), z której zrobiłem rok temu zdjęcie Jesioników:

http://www.dalekieobserwacje.eu/jeseniki-z-kobylej-gory/

I tu ciekawostka, nie ma już żadnego miejsca dalej na północ, skąd można zobaczyć Pradziada. :)

Stąd było by pięknie widać Karkonosze, niestety las z prawej strony zasłania horyzont (brakuje może 5-10 stopni do Śnieżki). Do Śnieżki jest stąd również 165km. Nocą wygląda to tak:

IMG_0424.jpg

 

Widok na Elektrownię Opole (82km)- 300mm.

IMG_0425.jpg

 

Majaczą też światła wieży widokowej na Pradziadzie (150km)- niewidoczne gołym okiem, tylko na zdjęciu, ale to Pradziad na 100%, zgadza się azymut. 300mm.

IMG_0427.jpg

 

I jako ostatnia, przejazdem, Bałczyna (276m. n.p.m.), rok temu sfociłem stamtąd obłoki elektrowni Bełchatów:

http://www.dalekieobserwacje.eu/obloki-kondensacyjne-ec-belchatow-widziane-z-olszyna-k-ostrzeszowa/

Ale jakoś nie przyszło mi na myśl, żeby zobaczyć, jak to wygląda nocą. A wygląda to tak:

300mm, odl. 100km.

IMG_0429.jpg

I tak minęło dalekoobserwacyjne popołudnie.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze kiedyś analizowałem to w MicroDemie i pamiętam że coś było ale zarzuciłem dalszą analizę, bo po co zakrzątać sobie głowę jak tam się nie będzie ;) . Na dzień dzisiejszy wszystko konfrontujemy na Udeuschle i co nam mówi? Wzgórza Ostrzeszowskie i coś jest. Może nie warto się poddawać. Z perspektywy krzywizny Ziemi niektóre pobliskie tereny, mimo że się wznoszą, okazują się niewielką przeszkodą, bo potem teren opada pod góry, a horyzont otwiera się...

 

Spójrz tutaj Okolice miejscowości Brzoza i Henryków tutaj ładnie Śnieżka wystaje ale pytanie czy lasy nie przesłaniają jej? Wg symulacji po drodze jest las za Konarzewem....

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja jestem tu cały czas, więc mogę jeździć i szukać do woli, tylko, niestety: tak jak pisałem, jedyna miejscówka z odsłoniętym widokiem na południe to Kobyla Góra, ale widać z niej tylko Jesioniki, nawet Ślęża jest zasłonięta przez las, nie mówiąc o wymarzonej Śnieżce (zdjęcie nr 5 przedstawia właśnie rzeczoną sytuację).

Widziałem stamtąd jeszcze tak: (robione innego dnia i mocno musiałem kontrast podbić, żeby było widać)

pano.jpg

Przez lornetkę naprawdę łatwo to wszystko wypatrzeć, raz było np. świetnie widać Śnieżnik. Niestety dalej na prawo od Jawornika Wielkiego już jest ten przeklęty las.

 

Może spróbuję wyrwać Sky Tower z któregoś ze wzgórz, choć pewnie to niemożliwe- podobny azymut jak na Ślężę.

 

 

Okolice miejscowości Brzoza i Henryków tutaj ładnie Śnieżka wystaje ale pytanie czy lasy nie przesłaniają jej? Wg symulacji po drodze jest las za Konarzewem....

Merti, ja tam dzisiaj byłem :szczerbaty: pisałem w pierwszym poście, że widok w tamtą stronę jest zasłonięty, nie ma szans na Śnieżkę. Na takie coś potrzebny jest czyściutki horyzont, a tam drzewa, zabudowania... Nawet odległe o kilka kilometrów, ale to i tak wyklucza możliwość obserwacji jak dla mnie.

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja ci mogę doradzić? Musisz próbować wyczuć pogodę, czekać na dobry zachód, taki różowy i wtedy podskoczyć na wspomniane miejscówki wyrwać horyzontowi góry ;) Szukaj "przecinek" w przeszkodach terenowych ;)

 

PS Ze wzgórza ostrzeszowskiego śnieżkę musisz wyrwać bo wg googla nie ma żadnych przeszkód :)

PPS. Czyli okolice miejscowości Brzoza i Henryków pokrywają się z symulacją pod kątem przeszkód. To dobrze i źle...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Merti, to, co podałeś, jako Wzgórze Ostrzeszowskie, to miesjce o którym pisałem: pomiędzy wioskami Ignaców i Parzynów. Zrobiłem tam wczoraj zdjęcia w interesującym nas kierunku.

Zdj. 1: wzgórze z przekaźnikiem i krzyżem to właśnie Kobyla Góra,

IMG_0413.jpg

Zdj. 2: właśnie w tym kierunku jest Ślęża i Śnieżka. Czy to możliwe, żeby w jedynym odsłaniającym horyzont miejscu było widać na 167km? Podjadę sprawdzić przy najbliższej okazji, albo pojadę sprawdzić azymut. Symulacja pokazuje obniżenie terenu w tym miejscu, gdzie powinna być Śnieżka, i faktycznie u mnie jest w tym miejscu czysty horyzont!

IMG_0414.jpg

Pozdr.

 

PS.

 

Byłem dzisiaj na miejscówce.

Szeroki rzut na horyzont:

view.jpg

Symulacja:

Clipboard02.jpg

I zbliżenie na odsłonięty horyzont, tylko pytanie, czy to to samo, co na symulacji. Jeśli tak, to wystarczy tylko zapolować na warunki.

300mm.jpg

 

PPS.

 

Jak wyznaczyć, którego dnia roku Słońce zachodzi z określonego miejsca na określonym azymucie? Są do tego pewnie jakieś programy? To by pomogło w obserwacjach...

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.