Skocz do zawartości

PANORAMY


Rekomendowane odpowiedzi

Byłem przez weekend w Zawoi o czym informowałem przed wyjazdem, niestety warunki obserwacyjne były wtedy kiedy nie miały :swear:.

 

W niedzielę wlazłem na Babią z nadzieją na jakieś dobre fotki, a tymczasem Babia spała sobie w chmurkowej kołderce i za chiny ludowe nie chciała się obudzić - widzialność sięgała czasem jedynie 20 metrów, a temperatura sięgała 0 stopni :burza:. Przy lepszych warunkach dostrzegłem na szlaku Policę oraz część Beskidu Żywieckiego i to wszystko, z samego szczytu Diablaka nie widziałem kompletnie nic...

 

Dzisiaj natomiast od rana pogoda była idealna, Babia nie była wcale zasłonięta, postanowiliśmy więc podjechać za przełęcz Krowiarki, by ustrzelić jakieś Tatry - jak się okazało udało się to, oto panorama Tatr:

tatrykrowiarki2600.jpg

Gdyby całe Tatry były tak wyraźne jak te najwyższe partie Tatr Wysokich wystające sponad chmur... Można również zauważyć, że w Tatrach całkiem sporo śniegu :).

 

Wracając do domu podjechaliśmy jeszcze na Hrobaczą Łąkę (czy ktoś tam wjeżdżał autem?), licząc na północny horyzont tymczasem okazało się, że jedynie południowy horyzont oferuje coś ciekawego:

babiapilskotatryzhrobac.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem przez weekend w Zawoi o czym informowałem przed wyjazdem, niestety warunki obserwacyjne były wtedy kiedy nie miały :swear:.

 

W niedzielę wlazłem na Babią z nadzieją na jakieś dobre fotki, a tymczasem Babia spała sobie w chmurkowej kołderce i za chiny ludowe nie chciała się obudzić - widzialność sięgała czasem jedynie 20 metrów, a temperatura sięgała 0 stopni :burza:. Przy lepszych warunkach dostrzegłem na szlaku Policę oraz część Beskidu Żywieckiego i to wszystko, z samego szczytu Diablaka nie widziałem kompletnie nic...

 

Dzisiaj natomiast od rana pogoda była idealna, Babia nie była wcale zasłonięta, postanowiliśmy więc podjechać za przełęcz Krowiarki, by ustrzelić jakieś Tatry - jak się okazało udało się to, oto panorama Tatr:

tatrykrowiarki2600.jpg

Gdyby całe Tatry były tak wyraźne jak te najwyższe partie Tatr Wysokich wystające sponad chmur... Można również zauważyć, że w Tatrach całkiem sporo śniegu :).

 

Wracając do domu podjechaliśmy jeszcze na Hrobaczą Łąkę (czy ktoś tam wjeżdżał autem?), licząc na północny horyzont tymczasem okazało się, że jedynie południowy horyzont oferuje coś ciekawego:

babiapilskotatryzhrobac.jpg

 

Super! Orestegor daje rade ;-) Mam nadzieję, że to bez telekonwertera ?

No coś czuje, że w nadchodzącą zimę będzie się działo ;-)

 

P.S Ja wyjeżdżałem na Hrobaczą samochodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Orestegor daje rade ;-) Mam nadzieję, że to bez telekonwertera ?

No coś czuje, że w nadchodzącą zimę będzie się działo ;-)

 

P.S Ja wyjeżdżałem na Hrobaczą samochodem.

 

Chyba nie jestem na czasie. Fryta kupiłeś Orestegora? No to gratulacje! Obyś nie miał takich przejść jak ja!

 

Zdjęcia pierwsza klasa. :helo:

 

Obyś Rafale miał rację z tą zimą. Ciekawe czy uda zaklepać się "view pointy" z naszego podwórka do czasu nadciągnięcia inwersji i śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panoramka Tatr Wysokich z Ochodzitej - jest to ok 20% oryginału (robione poczciwym Tair'em ;) ), jak znajdę chwilę to poskładam całość razem z zachodnimi,

 

edit. i jeszcze jedna panoramka ze wschodem słońca

pano_tatry_wys_rs.jpg

wschód_ochodzita.jpg

Edytowane przez tc_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małej fatry nie mam - była widoczna ale bez tego podświetlenia nie wyglądało to zbyt ciekawie, poza tym zimno było okropnie ;)

 

edit

 

tu cała panorama na szybko, troche widać składania, ale powalcze z tym w jakiś zimny deszczowy wieczór :)

tatry_całe_rs.jpg

Edytowane przez tc_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panoramka Tatr Wysokich z Ochodzitej - jest to ok 20% oryginału (robione poczciwym Tair'em ;) ), jak znajdę chwilę to poskładam całość razem z zachodnimi,

 

edit. i jeszcze jedna panoramka ze wschodem słońca

Przepiękne ! :notworthy:

 

Chciałbym złapać Tatry w podobnej jakości z Pradziada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Orestegor daje rade ;-) Mam nadzieję, że to bez telekonwertera ?

No coś czuje, że w nadchodzącą zimę będzie się działo ;-)

 

P.S Ja wyjeżdżałem na Hrobaczą samochodem.

 

Dzięki Rafał, faktycznie nowy zakup daje radę :banan:, zdjęcie robione bez telekonwertera. Pozostaje czekać na zimę, będzie się działo :).

Podjazd samochodem na Hrobaczą to masakra, do pewnego momentu wszystko jest ok, ale jak się zaczynają wertepy to sprężyny i amorki mają chrzest bojowy... Dojeżdżałeś na górę pod sam szlaban, na polankę czy jeszcze niżej?

 

Chyba nie jestem na czasie. Fryta kupiłeś Orestegora? No to gratulacje! Obyś nie miał takich przejść jak ja!

 

Zdjęcia pierwsza klasa. :helo:

 

Obyś Rafale miał rację z tą zimą. Ciekawe czy uda zaklepać się "view pointy" z naszego podwórka do czasu nadciągnięcia inwersji i śniegu.

 

Dzięki Maćku, kupiłem okazyjnie od znajomego Pentacona 300mm f/4 w zestawie z telekonwerterem x2, Pentacon jest odpowiednikiem Orestegora :).

 

panoramka Tatr Wysokich z Ochodzitej - jest to ok 20% oryginału (robione poczciwym Tair'em ;)

 

Mega wypas :notworthy:, Tair również daje radę i to jak :)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rafał, faktycznie nowy zakup daje radę :banan:, zdjęcie robione bez telekonwertera. Pozostaje czekać na zimę, będzie się działo :).

Podjazd samochodem na Hrobaczą to masakra, do pewnego momentu wszystko jest ok, ale jak się zaczynają wertepy to sprężyny i amorki mają chrzest bojowy... Dojeżdżałeś na górę pod sam szlaban, na polankę czy jeszcze niżej?

Ja dojeżdzałem autem pod same schronisko, z 4 osobami na pokładzie. :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogody na widoki nie ma, więc nocna panorama to ciekawe zajęcie obserwatora :)

 

Jak widać na zdjęciu są 2 kominy dawnej KWK Siemianowice teraz EC Siemianowice- jak wspominał wielokrotnie ORJ ten większy to największy komin Ceglany na śląsku - 130m. Ten mniejszy ma tarasy widokowe... hmmm i to mnie bardzo nurtuje, może udałoby się wejść... Spróbować mogę. :rolleyes:

 

Foto: Nikon D40 + Sigma 70-300 APO DG

czas: 10"

f/70mm

ISO 400

godzina: ok 23:30

siemcenoc.jpg

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zrobiłem dziś znowu dopiero wieczorem panoramę. W dzień niestety byłem na urodzinach i nie miałem możliwości się pobawic w focenie.

Zadziwiają mnie na tym zdjęciu efekty świetlne na niebie. Różnokolorowe swiatła. Myślałem, że to hot-pix ale występują tylko na jedym i w dodatku widać, że są w ruchu. Jest dziś w okolicy jakaś impreza i pokazy świetlne? Wczoraj w tamtym kierunku były mocne pokazy sztucznych ogni. Ciekawe a zarazem dziwne są te efekty :)

Jak myślicie co to?

siemianowice noc pano kopia1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zrobiłem dziś znowu dopiero wieczorem panoramę. W dzień niestety byłem na urodzinach i nie miałem możliwości się pobawic w focenie.

Zadziwiają mnie na tym zdjęciu efekty świetlne na niebie. Różnokolorowe swiatła. Myślałem, że to hot-pix ale występują tylko na jedym i w dodatku widać, że są w ruchu. Jest dziś w okolicy jakaś impreza i pokazy świetlne? Wczoraj w tamtym kierunku były mocne pokazy sztucznych ogni. Ciekawe a zarazem dziwne są te efekty :)

Jak myślicie co to?

Ja pitole, inwazja kosmitów ! :compress:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A foto nie jest robione przez szybę ?

 

Nie przy otwartym oknie. Dziwilo mnie to zrobilem jeszcze jedno w tym kierunku i swiatla sa slabsze w innym miejscu, ale nadal są. Dziwna sprawa :)

 

Bad Pix się tak nie zachowują - są punktami bez poświat więc nie wiem co to jest.

 

Zauważyłem na budynku po prawej stronie intensywny punkt zielony z poświatą. tam też ktoś lub coś musiało świecić na elewację budynku.

Same dziwa dzis :)

Edytowane przez MMateusiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest jak się robi przy mocnym ulicznym oświetleniu to potem ma się takie odbicia na zdjęciach. Też podejrzewałem że to przez szybę robione...

 

Aha, co do odbić to oś masz mniej więcej pomiędzy małym kominem a konarami drzew pod kościołem ;)

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest jak się robi przy mocnym ulicznym oświetleniu to potem ma się takie odbicia na zdjęciach. Też podejrzewałem że to przez szybę robione...

 

Aha, co do odbić to oś masz mniej więcej pomiędzy małym kominem a konarami drzew pod kościołem ;)

 

Jest to rzecz normalna? Coś źle ustawiłem? Czy też mam się zacząć martwić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobił się lekki OT, ale to nic bo sprawa ciekawa się okazała :)

 

Dzięki czujności kolegi VRG, który monitorował forum czeladzkie i podesłał mi taką oto informację:

 

"Może jeszcze ktoś z tego forum dzisiaj, parę minut przed 19, patrząc w kierunku południowym (przynajmniej z punktu widzenia os. Norwida) dostrzegł kilka, kilkanaście czerwonych świateł unoszących się ku górze a jednocześnie zmierzających w stronę zachodu Wyglądało to jak.. hmmm... jakby ktoś przy udziale silnego wiatru (co prawda taki dzisiaj nie występował) w przeciągu paru minut wypuszczał jakieś balony z doczepionym dość silnym źródłem światła. Zjawisku nie towarzyszył żaden dźwięk.

 

UFO to Niezidentyfikowany Obiekt Latający, a więc moje zapytanie w tym temacie pasuje jak najbardziej "

 

Czas by się mniej więcej zgadzał, bo robilem to w okolicy 20tej. Co ciekawe robilem 2 panoramy, bo na roznych ustawieniach. Jesli te obiekty się poruszaly to zapewne beda w roznych miejscach na roznych zdjeciach z panoram. Oto rezultat:

 

Zdjęcie pierwsze:

http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-10/b27da6e2.jpg

 

zdjęcie drugie, robione w odstępie jakis 5 min:

http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-10/3ec48c44.jpg

 

Zatem pytanie czy to odbicia, czy też jakieś lampiony które już kiedyś widziałem. Lampy wyglądają bardzo podobnie jesli chodzi o teorię mertiego. Nie może to być rozwarstwienie. Mogą to być np bliki?! Często bliki pojawiają się gdy robi się zdjęcia pod słońce. W moim przypadku jest to wiele silnych źródeł światła.

 

Sam już zatem nie wiem. Ale historia i te fakty są ciekawe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nigdy skłaniałbym się raczej do wersji z UFO, ale na poważnie skoro się to ruszało to wskazałbym jednak na jakieś lasery a nie wady aparatu.

Nie byłbym jednak sobą gdybym nie sprawdził namacalnie. No i niestety okazało się ...

 

57455511.th.jpg

 

Że po odwróceniu ów światełek najpierw pionowo a potem w poziomie pasują idealnie co co milimetra do latarni ulicznych i jadącego po ulicy samochodu :rolleyes:

Ale przyznam szczerze że ja w kompakcie przy tak słabym (bądź co bądź w porównaniu do słonecznego) oświetleniu nie miałem nigdy takich odbić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nigdy skłaniałbym się raczej do wersji z UFO, ale na poważnie skoro się to ruszało to wskazałbym jednak na jakieś lasery a nie wady aparatu.

Nie byłbym jednak sobą gdybym nie sprawdził namacalnie. No i niestety okazało się ...

 

57455511.th.jpg

 

Że po odwróceniu ów światełek najpierw pionowo a potem w poziomie pasują idealnie co co milimetra do latarni ulicznych i jadącego po ulicy samochodu :rolleyes:

Ale przyznam szczerze że ja w kompakcie przy tak słabym (bądź co bądź w porównaniu do słonecznego) oświetleniu nie miałem nigdy takich odbić.

 

cytując moderatora forum Nikona odpowiadającego na moje pytanie:

 

"Nawet filtr UV mógł dać ten efekt. Ustawienia aparatu raczej nie mają nic do rzeczy. możesz ewentualnie przymknąć przysłonę. Sama sigma nie jest rewelacyjnym szkłem stąd tez może być ten efekt. Miałem tą sigmę kiedyś i też miałem bliki. Zwróć uwagę że te bliki są nad silnym źródłem światła. Takie same masz na bloku i na prawo od bloku"

 

Zatem filtr jutro do zdjec nocnych ściągnę. Zobaczcie sobie panoramę nocną w tym wątku którą umieściłem pierwszą. Też są blnki od mocnych halogenów na lini z wieża TV na bytkowie. Zatem jutro popróbuje bez filtra, pokrywką przeciwsloneczna (w sigmie jest konkretna) no i na większej przysłonie ~do F/11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwzględnie trzeba zdejmować kazdy filtr przy zdjęciach nocnych z wydłużonym czasem naświetlania, to od niego powstaje najwięcej blików które wracają na matrycę.

 

Ta teza mogłaby ulec rozszerzeniu - bezwzględnie należy zdejmować filtr UV do KAŻDYCH zdjęć :)

Co do tanich filtrów UV - jedyne zastosowania to mechaniczna ochrona soczewki, nie widzę kompletnie żadnych innych plusów z ich stosowania, na pewno w żaden sposób nie poprawiają zdjęć, a to co mają teoretycznie (wg sprzedawców) dawać (czyli np ograniczenie niebieskiej "mgiełki" i poprawienie kontrastu) można uzysakać z dużo lepszym efektem w obróbce.

 

A bliki Maćka - piękne i mogłyby być żelaznym dowodem na istnienie UFO na niejednym forum czy tez w wielu gazetach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.