Skocz do zawartości

Łódź i region


Xal

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata później...

Chciałbym jeszcze raz spytać czy na forum jest osoba z okolic Przedborza woj. łódzkie (i byłby ewentualnie zainteresowany funkcją lokalnego koordynatora ewentualnego Parku Ciemnego Nieba na terenie Przedborskiego PK )?

Tak jak już pisałem dyrekcja Przedborskiego P. Krajobrazowego jest zainteresowana utworzeniem Parku Ciemnego Nieba ale (cytat): "niestety samorząd i miasto Przedbórz uważają to za "ciemnogród" i
za symbol zacofania -"

 

Dlatego też chciałbym spytać czy w tej "okolicy odbywają się jakieś spotkania miłośników astronomii, czy jest jakaś grupa miłośnicza organizująca wspólne obserwacje na miejscu"

lub czy można by było tam zorganizować tam w przyszłości jakiś zlot Astro-forum = Astropolis - StarParty ?

 

W Uranii można (cytuję): "opublikować tekst na temat nieba przedborskiego. Tylko musi napisać go ktoś, kto zna ten teren od astronomicznej strony. Artykuł może być zachętą dla obserwatorów do przyjechania i skorzystania z dobrych warunków astronomicznych. Rozwinięcie astro-turystyki będzie argumentem w dyskusji z samorządem."
"Utworzenie tu parku CN wymaga lokalnego koordynatora - osoby lub grupy osób, która będzie lobbować za parkiem, wskazywać na korzyści, wypędzać ciemnogród z głów mieszkańców, organizować pokazy nieba, itd. Koordynator musi być lokalny."

 

PS

Dodatkowo należy dodać że:

"Obszary otaczające Przedbórz, szczególnie od N, E i S, mają nieduży stopień skarżenia sztucznym światłem, na poziomie nie przekraczającym 30%. W promieniu 150 km nie ma obszaru ciemniejszego. To najlepiej zachowane nocne środowisko w Polsce środkowej. Nadaje się więc idealnie na park ciemnego nieba."

"Liczący ok. 3600 mieszkańców Przedbórz emituje prawie 2x więcej światła niż np. niemieckie miasta o podobnej wielkości." (!)

 

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio dowiedziałem się że: "Jeśli ruszy produkcja nowego sezonu Astronarium to postaramy się uwzględnić Przedborski PK." oraz że " Możemy zrobić jakąś krótką notatkę o niebie przedborskim [w Uranii].

Konieczne byłyby jednak zdjęcia nocnego nieba stamtąd. I koniecznie szerokokątne, typu niebo + krajobraz."

Dlatego chciałbym zachęcić osoby z woj.łódzkiego, a zwłaszcza okolic Przedborza (wciąż poszukiwani miłośnicy astronomii z tych okolic), do astrofotografii w rejonie Przedborskiego PK co mogłoby pomóc w działaniach zmierzających do utworzenia tam Parku Ciemnego Nieba.

Szczególnie chciałbym przypomnieć pytanie: Czy można by kiedyś zorganizować zlot Star Party w okolicach Przedborza woj.łódzkie co mogłoby się przełożyć kiedyś na utworzenie tam Parku Ciemnego Nieba ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Hej, od lutego przeprowadzam się do Łodzi z Piotrkowa. Moje miejscówki będą w znacznej odległości więc od miejsca zamieszkania. Bardzo chętnie zacząłbym uczestniczyć w lokalnej społeczności astronomicznej. Macie jakieś regularne spotkania? Jak z warunkami obserwacyjnymi i astrofotograficznymi w Bukowcu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kruzd napisał:

Jak z warunkami obserwacyjnymi i astrofotograficznymi w Bukowcu?

Ostatnio było słabo, po tym, jak za płotem ustawili oczyszczalnie ścieków z najsilniejszą diodą LED w tej części galaktyki

Ale w ostatnich latach wiele się zmieniło i aktualnie jest....znacznie gorzej :( Swiatła w okolicy jest tyle, że montaże paralaktyczne mogłyby mieć zasilanie fotowoltaiczne :facepalm:

Księżyc i planety możesz fotografować, DS-y -> tylko w wąskich pasmach 

 

Na początku stycznia ruszamy z kolegą z "procesem naprawczym" fundamentu kopuły - wygląda na to, że pierścień po którym jeździ kopuła nie jest ani poziomy ani płaski. W najczarniejszym scenariuszu może się okazać, że nie jest również okrągły, więc - jakby tu powiedzieć - nie jest różowo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieciekawa sytuacja więc się wydarzyła.

Po przeprowadzce zrobię testy jak to wszystko będzie wyglądało w jakiś bliskich odległościach na południe i wschód od Widzewu-Niciarnianej, bo tam będę mieszkał. Jak nie będzie zadowalająco to będę jeźdźił nadal na miejscówki w okolicy Piotrkowa tj. Ręczno/Bąkowa Góra/Szarbsko, to naprawdę bardzo ciemne miejsca i chyba jedyne takie w centralnej Polsce. Niestety z roku na rok i tak jest gorzej.

 

W Piotrkowie byłem w stanie z okna balkonu czy podwórka przed blokiem robić jak na moje pierwsze dsy zadowalające zdjęcia M41 czy Andromedy. Obstawiam, że w Łodzi to niemożliwe :D

 

A te laski na wschód od Łodzi to jakieś konkretne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kruzd napisał:

A te laski na wschód od Łodzi to jakieś konkretne?

Znaczy Ukrainki? :D Nie znam tych lasek....

A tak poważnie: nie znam tych lasków na wschód od Łodzi. Mieszkam na północy i wyjeżdżam albo na północ w okolice Głowna. albo na zachód, między Lutomiersk a Pabianice

 

Jeśli chodzi o Bukowiec, to najlepszy jest ten, gdzie odbywają się wiosenne Astrozloty.....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niciarniana to niemalże środek miasta, więc cudów się nie spodziewaj :) Tak blisko blisko, to chyba nigdzie nie ma jakichś sensownych ciemnych miejsc.

Lasy na wschód od Łodzi to wg mnie nie są szczególne atrakcyjne, raz że nie bardzo jest się tam gdzie rozstawić, a dwa że nawet jakby było gdzie, to nie wolno do nich wjeżdżać samochodem, więc żaden cięższy kaliber sprzętu raczej nie wchodzi w grę. Zresztą niebo tam też nie będzie jakieś wybitne - myślałem nawet kiedyś nad nimi i doszedłem do wniosku, że w porównaniu z tym co mam u siebie (w Nowosolnej), to szkoda zachodu, żeby tam jeździć. Można sobie tam ewentualnie połazić i pozbierać grzyby jak ktoś lubi - jeżeli są, bo w sumie nie wiem :)

Bliżej i wygodniej było mi się bujnąć np. na pole pod lasem przy Hanuszkiewicza (zaraz na północ od nieczynnej żwirowni) - też wielkiego szału nie ma, ale przynajmniej można dojechać i nie ma w pobliżu żadnych latarni (nie tak jak u mnie na podwórku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Wam się chce to zawsze możecie do mnie wpaść na wieczorną sesję lub foto

Ogród przy domu, zasialnie, można zrobić kawę/herbatę a jak ktoś chce przkimać do rana to też nie ma problemu - przy okazji można domowego browara zakosztować ;)

 

Niebo w zenicie 20,8 (mierzone SQM-L)

Od północy skopane przez Łódź, od południa bardzo fajnie

Także szału nie ma ale jak na centralną Polskę to jest bardzo spoko

Latarnie gaszą o 23 :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Lukasz83 napisał:

Jak Wam się chce to zawsze możecie do mnie wpaść na wieczorną sesję lub foto

Ogród przy domu, zasialnie, można zrobić kawę/herbatę a jak ktoś chce przkimać do rana to też nie ma problemu - przy okazji można domowego browara zakosztować ;)

 

Niebo w zenicie 20,8 (mierzone SQM-L)

Od północy skopane przez Łódź, od południa bardzo fajnie

Także szału nie ma ale jak na centralną Polskę to jest bardzo spoko

Latarnie gaszą o 23 :D

To kiedy można wpadać? 

Bo niebo jest całkiem spoko i w ogóle, ale już je widziałem :P natomiast szczególnie zainteresował mnie ten browar :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

To kiedy można wpadać? 

Bo niebo jest całkiem spoko i w ogóle, ale już je widziałem :P natomiast szczególnie zainteresował mnie ten browar :D

 

Telefon masz :) Dzwonisz i przyjeżdżasz. Praktycznie zawsze piątek, sobota wieczorem jestem na miejscu

Byle tylko pogoda była bo to towar najbardziej deficytowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Lukasz83 napisał:

 

Telefon masz :) Dzwonisz i przyjeżdżasz. Praktycznie zawsze piątek, sobota wieczorem jestem na miejscu

Byle tylko pogoda była bo to towar najbardziej deficytowy

Dobra, to zaraz zdzwonię do IMGW, żeby mi po nowym roku ogarnęli czyste niebo w centralnej Polsce i się jakoś zgadamy :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Dobra, to zaraz zdzwonię do IMGW, żeby mi po nowym roku ogarnęli czyste niebo w centralnej Polsce i się jakoś zgadamy :)

Krzysiu, dwie osoby w aucie to zawsze raźniej i taniej :)

Śpieszę się przeróbką statywu pod Mydło 10"!

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam od razu my i wy, przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się gdzieś w pół drogi spotkać :) Chociaż tak blisko samej Łodzi to chyba faktycznie najlepszą możliwą miejscówką jest podwórko u Łukasza :D

 

5 godzin temu, Marcin_G napisał:

Krzysiu, dwie osoby w aucie to zawsze raźniej i taniej :)

Dogadamy się, będziesz Pan zadowolony :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.