Skocz do zawartości

Plebiscyt: Najlepsza astrofotografia [Nowa edycja]


Adam_Jesion

Czy AP powinno mięc swój plebiscyt astrofotograficzny?  

128 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy AP powinno mi?c swój plebiscyt astrofotograficzny?



Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętacie jeszcze plebiscyty na Astropolis? Rozpocząłem kiedyś bardzo popularną serię, którą potem przejął z sukcesem Jacek (Sumas). Nie ukrywam, że strasznie mi się to podobało i spędziłem masę radosnych chwil na forum.

 

Chodzi mi po głowie przywrócenie tej popularnej serii. Realia są dzisiaj zupełnie inne, możliwości technologiczno-sprzętowe także znacznie szersze. Do tego nasze kontakty w świecie astrofotografii mogłyby zwięczać serię sporą imprezą (na żywo) - Astrofotografią Roku.

 

Póki co chciałbym wyczuć zainteresowanie. Dajcie znać w ankiecie i poniżej w komentarzach, jak się zapatrujecie na ideę wskrzeszenia plebiscytu.

 

Dzięki za deklarację.

 

Tak to wyglądało kiedyś:

http://astropolis.pl/topic/25238-najlepsza-astrofotografia-roku-2008-gosowanie/

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za. Zabawy nigdy za wiele :), oraz uważam, że dzięki takim akcjom rośnie atrakcyjność forum.

To fakt. Jak wspominam plebiscyty, to chyba był to najfajniejszy czas na forum. Skończyło się bardzo nieprzyjemnie (dlatego podjąłem decyzję o zaprzestaniu), ale... to były inne czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda negatywnych głosów nie ma, ale frekwencja szału nie robi. Jakiś marazm wszystkich dopadł. Trzeba się grubo zastanowić, czy jest sens poświęcać kilkanaście godzin tygodniowo, jeżeli nie macie ochoty nawet kliknąć "TAK". Mam rozumieć, że większość nie jest zainteresowana taką "zabawą"? Serio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pomysł może być bo jak wiadomo DSLR do CCD to jak przepaść. :g:

No właśnie doświadczenie mówi, że niekoniecznie ma to znaczenie. Wiele razy wygrywały w przeszłości zdjęcia z budżetowego sprzętu, knockout'ując te z hiend.

 

Przerabialiśmy takie dyskusje i na starcie raczej będę optował, żeby wystartować z najprostszą formą i z czasem ją rozwinąć.

 

 

Ewentualnie można rozważyć osobny plebiscyt dla "początkujących". Co wy na to?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie doświadczenie mówi, że niekoniecznie ma to znaczenie. Wiele razy wygrywały w przeszłości zdjęcia z budżetowego sprzętu, knockout'ując te z hiend.

 

Przerabialiśmy takie dyskusje i na starcie raczej będę optował, żeby wystartować z najprostszą formą i z czasem ją rozwinąć.

 

 

Ewentualnie można rozważyć osobny plebiscyt dla "początkujących". Co wy na to?

 

Ano fakt widziałem, dla początkujących owszem ale trza by było ustalić do jakiej granicy to początkujący ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Idea fajna. Tylko że ...

 

... ktoś będzie się dąsał że wygrało zdjęcie na setupie za 30 kPLN. Następnego miesiąca ktoś inny będzie się burzyć że nie ma sensu inwestować w sprzęt i spędzać godzin nad zaawansowaną obróbką sprzętu skoro wygrywa M31 ustrzelona z budżetówki.

 

Adam, musisz się wykazać salomonową mądrością aby ustawić tak ten plebisctyt aby nie doszło do takich sytuacji.

Wprowadzanie jakichkoliwek podziałów typu początkujący - zaawansowani nie ma sensu. Co to znaczy "początkujący" a co "zaawansowany". Nie da rady ustawić jasnych kryteriów.

 

Może lepiej zastosować podział wg. rodzaju sprzętu (refraktor - reflektor), nawet najprosztszy. Na początek na przykład cztery kategorie:

 

refraktory poniżej 80 mm

refraktory powyżej 80 mm

reflektory poniżej 6'

reflektory powyżej 6'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałoby się wierzyć, że głosujący będą brali pod uwagę ograniczenia różnego rodzaju sprzętu stosowanego do uchwycenia astrofotki i zwycięzcą będzie osoba, która wykorzystała blisko 100% sprzętowych możliwości. Nie ma co się oszukiwać, że DSLR nie ma co się porównywać z CCD, a eq3-2 nie wygra z ASA.

Ale z drugiej strony jak zaczniemy stosować zbyt dużo podziałów, to przestanie to być zabawne. Bo żeby było sprawiedliwie to tak naprawdę potrzebne by były wariacje tych kategoriii::

 

1 - DS

2 - Planety

3 - Szerokie statywowe ujęcia

4 - Rodzaj Montażu

5 - Stopień zaświetlenia nieba

6 - Rodzaj kamery/aparatu

7 - Rodzaj teleskopu

8 - Wielkosc teleskopu

9 - Obserwatorium / wyjazd w pole

10 - Rodzaj softu do obróbki

11 - Początkujący / zaawansowany

 

i pewnie wiele więcej.

 

Osobiście byłbym za prostym podziałem DSLR - CCD. Więcej nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

refraktory poniżej 80 mm

refraktory powyżej 80 mm

reflektory poniżej 6'

reflektory powyżej 6'

 

Kurczę ja mam 80mm - brak mojej kategorii :(;)

A poważnie, to wiadomo kto będzie wygrywał te plebiscyty - Liga Mistrzów z AE :szczerbaty: Tam formuła jest lekko głupawa :icon_twisted: bo wystarczy zrobić byle gów**** fotkę i już można głosować, dawać surrealistyczne oceny. Jeśli tu nie będzie to bardziej zmyślnie zrobione to kicha. Pomysł fajny, ale dobrze by było gdyby plebiscyt nie stał się tylko boiskiem dla paru graczy, reszta na ławę rezerwowych...

Edytowane przez maquu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku lat wystawiam swoje zdjęcia pod ocenę na AstroExpo. I powiem wam , że po wprowadzeniu imiennego głosowania ( tzn. wiadomo kto i jak głosował) oraz ograniczenia polegjącego na tym , źe aby głosować trzeba samemu opublikować zdjęcie działa to całkiem nieźle.

Wszelkie podziały to bzdura i tu przychylam się do zdania Adama. Oceniamy zdjęcie, jego kompozycję, jakość techniczną a nie zasobność kieszeni jego twórcy.

Zobaczcie jakie foty robi Lokip na AE - zwykły aparat i obiekt astro .... A jakie klimaty...

Oczywiście jest coś co mi się tam nie podoba- czy chmury to są obiekty astro? A zdjęcia świecących obłoków pojawiają się na AE nader często. Podział na rodzaj obiektu - mgławica, planeta, Księżyc, itp niewatpliwie by się przydał.

Maquu nie narzekaj - najprostsze formuły są najlepsze :) :) :)

Jestem za!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jakie foty robi Lokip na AE - zwykły aparat i obiekt astro .... A jakie klimaty...

 

Albo Biba, który jest dla mnie wzorem DSLRa - zwykły Canon, a zdjęcia powalające...

Ale nie da się ukryć, że bardzo często oceny są na AE pokaleczone mimo, że są imienne głosowania.

Poza tym jestem za jakąś formułą obowiązkowego głosowania. Np możliwość dodania zdjęcia do plebiscytu 1 zdjęcia w miesiącu = min. 5 (lub więcej w zależności ile tu będzie wrzucanych zdjęć) oddanych głosów w miesiącu. Na AE jest za dużo leni (szczególnie tych już zaawansowanych :) ), którym nie chce się kliknąć, tylko wrzucą swoje i czekają na wygraną :)

Edytowane przez maquu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz pozwolę sobie przypomnieć, że to nie jest pomysł z kosmosu, a już przetrenowana forma, która działała kilka lat. Skończyła się, bo się skończyła motywacja po głupich oskarżeniach. Ale bynajmniej nie chodziło o formę oceniania, czy podział na kategorie. Chodziło o to, że "nikczemniej" userzy wybrali moje zdjęcie na foto roku i pewien "pan" nie wytrzymał i zrobił bagno. Tym razem nie będzie problemu, bo nie będę brał w ogóle udziału w rankingu. Proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę ja mam 80mm - brak mojej kategorii :(;)

Bardzo dobrze. Będziesz tylko głosować. :laughbounce2:

 

O ile faktycznie w lidze mistrzów zdarzają się osoby robiące znakomite zdjęcia Canonem albo po "downgrade" na 60 mm apo to jednak większy (lepszy) sprzęt = większe możliwości. Zaproponowane kryterium podziału na pewno nie jest idealne, ale warto się nad tym zastanowić. Z kryteriów Bamusa sensowne wydają się:

 

1 - DS

2 - Planety [i układ słoneczny]

3 - Szerokie statywowe ujęcia

6 - Rodzaj kamery/aparatu

8 - Wielkosc teleskopu [może ze dwie kategorie]?

 

Z drugiej strony rozumiem że idea "prostej formy" czyli wszystko wrzucamy do jednego wora - może z czasem ewoluować i w sposób naturalny pozwoli na wykształcenie się różnych kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.