Skocz do zawartości

Plebiscyt: Najlepsza astrofotografia [Nowa edycja]


Adam_Jesion

Czy AP powinno mięc swój plebiscyt astrofotograficzny?  

128 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy AP powinno mi?c swój plebiscyt astrofotograficzny?



Rekomendowane odpowiedzi

Z drugiej strony rozumiem że idea "prostej formy" czyli wszystko wrzucamy do jednego wora - może z czasem ewoluować i w sposób naturalny pozwoli na wykształcenie się różnych kategorii.

Dokładnie. I tak już mam sporo roboty, żeby obskoczyć ten plebiscyt organizacyjnie jako 1 kategoria. Jak z czasem ktoś będzie chętny pomagać, to można pomyśleć w kolejnych edycjach o rozszerzeniu kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większy podział, tym gorzej. Ja bym się ograniczył maksymalnie do 2 kategorii: Układ Słoneczny i DS. Poza tym prawie z każdego sprzętu można zrobić bardzo dobre zdjęcie przy odpowiednim doświadczeniu. Oczywiste jest, że nie da się porównać Canona do FLI PL, ale lepszy taki plebiscyt, niż żaden.

 

Dokładnie. I tak już mam sporo roboty, żeby obskoczyć ten plebiscyt organizacyjnie jako 1 kategoria. Jak z czasem ktoś będzie chętny pomagać, to można pomyśleć w kolejnych edycjach o rozszerzeniu kategorii.

W pewnym stopniu mógłbym pomóc, jeśli jesteś chętny.

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiste jest, że nie da się porównać Canona do FLI PL, ale lepszy taki plebiscyt, niż żaden.

No właśnie, że to wcale nie jest takie oczywiste. Zdecydowanie więcej zależy od szczęścia z warunkami pogodowymi, pogodzenia tego z "życiem", oraz... umiejętnościami obróbki (i, nazwijmy to - talentem, wyczuciem, etc.).

 

Żeby nie być gołosłowny:

http://www.astroeder.com/deepsky/deepsky.htm

 

Sądzę, że po tym linku przestaniecie mówić, że DSLR robi gorsze zdjęcia od FLI ProLine ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, że to wcale nie jest takie oczywiste. Zdecydowanie więcej zależy od szczęścia z warunkami pogodowymi, pogodzenia tego z "życiem", oraz... umiejętnościami obróbki (i, nazwijmy to - talentem, wyczuciem, etc.).

 

Żeby nie być gołosłowny:

http://www.astroeder...sky/deepsky.htm

 

Sądzę, że po tym linku przestaniecie mówić, że DSLR robi gorsze zdjęcia od FLI ProLine ;)

 

 

Jestem w szoku!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w szoku!

Ja ostatnio żartuję sobie, że w dzisiejszej zaawansowanej astrofotografii zdjęcie nie robi kamera, teleskop, ale... korektor. I trochę prawdy w tym jest. Ten węgier zrobił sobie sam newtona carbonowego, wsadził do niego lustro Orion'a UK, do tego zapakował korektor ASA 3", no i wystarczy wtedy taki Canon żeby zwalać szczękę na ziemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zagłosowałem na NIE.

 

Inaczej na zdjęcie będzie patrzył Jesion,Wojtek,Mapa,Max i wielu innych zaawansowanych, będą to oceny profesjonalnego oka a inaczej patrzą osoby początkujące.

 

Dla początkującego to co drugie zdjęcie jest ŁaŁ!!!!!!!!!. Jak ktoś sam coś zrobi i powalczy z kolorami gwiazd ich wielkością to dopiero widzi ile to kosztuje zdrowia , wiedzy , samozaparcia...... a to nie koniec walki ze zdjęciem to nawet nie początek bo wcześnie trzeba mieć w miarę sensowny materiał

 

Jak mają być wyścigi ("oceny")to na pewno trzeba podzielić na rożne kategorie i profesjonaliści muszą mieć oddzielny dział. Plebiscyt na najlepsze zdjęcie z jednego kotła nie ma sensu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odwagę cywilną i uargumentowanie głosu negatywnego.

 

Zakładam, że dopuszczasz polemikę w tym temacie, więc pozwolę sobie na ustosunkowanie się. Zauważ, że konkurs/plebiscyt nie jest dla "profesjonalistów". To zabawa dla każdego, kto lubi oglądać astrofotografię. Przecież zdjęcia nie robimy dla siebie, ale właśnie dla każdego. To bardzo dobry grunt do tego, żeby skonfrontować swoje wydumane, "insiderskie" odczucia z realiami, czyli tym, co ludzie chcą oglądać.

 

Jeżeli nie chcemy znać opinii ludzi, to lepiej nie pokazujmy w ogóle zdjęć w tak popularnych miejscach. Czy ktoś podziela moje zdanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak bardzo dawno temu (2 lata), ktoś do mnie napisał, że ukradłem Twoje zdjęcie ( Jesiona ) M31 i publikuje jako moje własne .

O cos takiego posądziła mnie jakaś kobieta nie mająca nic wspólnego z astro. Jak widać w jej wewnętrznym plebiscycie, moje zdjęcie było takie same jak Jesiona, a w rzeczywistości moja M31 nawet sie nie zbliżała do Twojego poziomu. Tak zapewne będzie w plebiscycie w jednym worku dla zawodowców i myslących że coś wiedzą o astrofotografii.

Edytowane przez mekmek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale sam widzisz - to nie był plebiscyt, więc argument nie ma nic wspólnego z dyskusją. Zawsze trafi się czarna "ofca" lubiąca spiskować. Plebiscyt jest zupełnie dobrowolny i jeżeli ktoś sobie nie będzie życzył brania w nim udziału, to jego zdjęć tu nie będzie.

 

Jest jeszcze jeden powód, który mi przyświeca: możliwość wyjścia z astrofotografią znacznie dalej. Mam zaklepane pewne "media", które z chęcią co jakiś czas pokażą "najlepszą astrofotografię". Jak pewnie wiesz, czasami udaje mi się też zorganizować jakąś wystawę i wierzę, że przyjdą takie czasy, kiedy będę miał więcej na to czasu. Takie zestawienia są bardzo pomocne w takiej działalności. Ludzie normalnie nie oglądający astrofotografii bardzo chętnie oglądają np. TOP 10 zdjęć. Nie mi wnikać, dlaczego tak się dzieje, ale są pewne techniki, które zawsze warto wykorzystać do promowania tej sztuki.

 

Oczywiście nie próbuję Ciebie przekonać, bo zdaję sobie sprawę z tego, że masz ugruntowanie zdanie. Liczę, że wytłumaczyłem Ci moje motywacje na tyle, żebyś dał szansę tej inicjatywie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zagłosowałem na "tak" mimo iż mam takie same obiekcje jak co niektórzy koledzy wypowiadający się wcześniej... przeważyło to, że odrobiny zabawy nigdy dość...

co do plebiscytów (głosowań) to bardzo podobał mi się wątek z astrofoto miesiąca dla początkujących - wymuszał szlifowanie umiejętności - coś takiego będzie zawsze "na miejscu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdecydowanie "za" plebiscytem.

Nie dlatego, że uważam się za guru w dziedzinie ale dlatego, że nawet najmniejsza rywalizacja motywuje do dalszego działania. Poza tym to ma być zabawa, fun dla ludzi, którzy się tym pasjonują i słowa z ust Adama, JaLego, MarcinaPc, wessela, jcbo czy Szymka_O, że zdjęcie jest fajne, dobre i ma potencjał - dużo znaczą i zachęcają do dalszej pracy.

 

Wiem, na przykładzie jednej osoby z tego forum (dziki), że nie trzeba mieć montaży ASA czy AP, kamer FLI żeby zrobić na prawdę fajne, klimatyczne zdjęcie, które wielu się podoba. Tak więc trzeba wyciągać wnioski na przyszłość i robić coraz lepsze zdjęcia :-)

 

No... rzekłem :-)

Paweł

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jak zacznę zbierać min 2h materiału na obiekt, to nowe zdjęcia będą odpowiadały temu co napisałeś ;) W pełni się zgadzam, to ma być zabawa, motywująca do działania i doskonalenia warsztatu (bo przecież nie zawsze można doskonalić sprzęt). Ucieszę się jak plebiscyt ruszy, już jeden fajny konkurs przegapiłem, tego nie mam zamiaru :)

Edytowane przez dziki
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, na przykładzie jednej osoby z tego forum (dziki), że nie trzeba mieć montaży ASA czy AP, kamer FLI żeby zrobić na prawdę fajne, klimatyczne zdjęcie, które wielu się podoba. Tak więc trzeba wyciągać wnioski na przyszłość i robić coraz lepsze zdjęcia :-)

I to jest świetna puenta tej dyskusji. Strasznie krzywdząca dla astrofotografii jest opinia, że dobre zdjęciem można zrobić tylko sprzętem za kilkaset tysięcy zł, czy nawet euro. A prawda jest taka, że opad szczęki można spowodować 200 mm obiektywem z canona posadzonego na koziołku, lub w wersji premium na Astrotrac'u. Nawet nie trzeba być giga kreatywnym. Wystarczy w zimę pocelować w obszar Oriona.

 

Co więcej, im krótsza ogniskowa tym większe pole do zabawy z kadrami. Na pewno łatwiej zaskoczyć wide-fieldem, niż ogniskową 3 metry. Nie rozumiem, dlaczego w Polsce szerokokątna fotografia jest tak mało popularna? Chyba trzeba będzie to zmieć. Plebiscyt też jest do tego dobrym narzędziem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że jestem tu nowa i nie znam się praktycznie wcale na astronomii a już zwłaszcza na astrofotografii ośmieliłam się zagłosować za plebiscytem.

 

Pomijając wszelkie wątpliwości, które macie (ponieważ nic na ich temat nie potrafię powiedzieć) chciałabym dodać, że dla takiego amatora jak ja bardzo interesujące byłoby oglądanie czegoś takiego. Dużo zdjęć, dużo fajnych ujęć może być naprawdę pouczające. Jeśli zdecydujecie się że plebiscyt się odbędzie będę z tego powodu bardzo zadowolona i będę pilnie śledziła jego przebieg :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie to zdjęcie. Gdyby ktoś takie sypnął na nasz plebiscyt, to coś czuję, że zgarną by nagrodę za zdjęcie roku. Ogniskowa? Kilkanaście mm, nawet tracking nie potrzebny :)

Little Planet :D efektowna technika powstająca ze zdjęć panoramicznych .

Co do tych dziennych to lubie taką stronę: http://galeria-zdjec...korony-dol.html

 

Chyba w końcu i za to się zabiorę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.