Skocz do zawartości

Plebiscyt: Najlepsza astrofotografia [Nowa edycja]


Adam_Jesion

Czy AP powinno mięc swój plebiscyt astrofotograficzny?  

128 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy AP powinno mi?c swój plebiscyt astrofotograficzny?



Rekomendowane odpowiedzi

Zgadzam się z popularyzatorską rolą takiego plebiscytu (zwłaszcza jeśli będzie dużo głosów). Widziałem zdjęcia Adama w Planetarium Kopernika i myślę że dla wielu widzów, którzy poświęcą chwilę przed seansem to jest "eye-opener":

- co można zrobić "amatorsko"/"półprofesjonalnie" (jak zwał tak zwał)

- że jest w Polsce grupa ludzi którzy się tym zajmują

- że jest od czego / kogo zacząć - wejść na Astropolis, pojechać na spotkanie, wspólne obserwacje

Dla mnie Planetarium (jeszcze przed zdjęciami) było początkiem nowego hobby.

Myślę że jeśli Top 10 Astropolis można pokazać w takich i podobnych (popularnych) miejscach / sieci gdzie już zbierają się ludzie zainteresowani nauką/Kosmosem itp. to będzie służyło wciąganiu nowych ludzi w to hobby i pokazywaniu już zainteresowanym gdzie iść dalej i do czego można dojść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale sam widzisz - to nie był plebiscyt, więc argument nie ma nic wspólnego z dyskusją. Zawsze trafi się czarna "ofca" lubiąca spiskować. Plebiscyt jest zupełnie dobrowolny i jeżeli ktoś sobie nie będzie życzył brania w nim udziału, to jego zdjęć tu nie będzie.

 

Jest jeszcze jeden powód, który mi przyświeca: możliwość wyjścia z astrofotografią znacznie dalej. Mam zaklepane pewne "media", które z chęcią co jakiś czas pokażą "najlepszą astrofotografię". Jak pewnie wiesz, czasami udaje mi się też zorganizować jakąś wystawę i wierzę, że przyjdą takie czasy, kiedy będę miał więcej na to czasu. Takie zestawienia są bardzo pomocne w takiej działalności. Ludzie normalnie nie oglądający astrofotografii bardzo chętnie oglądają np. TOP 10 zdjęć. Nie mi wnikać, dlaczego tak się dzieje, ale są pewne techniki, które zawsze warto wykorzystać do promowania tej sztuki.

 

Oczywiście nie próbuję Ciebie przekonać, bo zdaję sobie sprawę z tego, że masz ugruntowanie zdanie. Liczę, że wytłumaczyłem Ci moje motywacje na tyle, żebyś dał szansę tej inicjatywie.

 

 

hm....... nie miałem zamiaru spiskować.....zastanawiałem się czy plebiscyt ma głębsze i podwójne "dno"... jak widać spektrum plebiscytu jest większe i to nie tylko będzie plebiscyt. Teraz wiem co to ma dać . Czekałem na głębsza odpowiedź która mnie wcale nie zaskoczyła.

 

Idąc w tym kierunku, plebiscyt to same korzyści, a jeszcze jak jest szansa na media. Jesteś bardzo kreatywny , zapewne cały plebiscyt będzie profesjonalnie przygotowany. Na pewno idziesz w dobrą stronę i bardzo dobrze przemyślana. Biznes to biznes :) ma to po prostu bardzo dobrze funkcjonować i o to chodzi.

 

 

Sam jestem zwolennikiem zarażania ludzi zerkaniem w niebo. Zgadzam sie z Toba w 100% , że wide-field jest bardzo niedocenioną ogniskową w Polsce,

 

I żeby było jasne, ja nie chce niszczyć żadnej inicjatywy !!!!!! zresztą tylko ja napisałem ,że nie widzę sensu w plebiscycie . A co może jednostka ?. Sam na formę plebiscytu patrzysz szerzej, ja też na nią tak patrzyłem tylko przy potrzebie plebiscytu nie było jasno napisane, o co chodzi...teraz jest więcej jasności- widzę to o czym wcześniej myślałem........

 

Dodam na marginesie, że nie jestem Twoim przeciwnikiem , sam korzystam ze sprzętu który masz w ofercie i są to dobre produkty :) a ekipa od Ciebie bez problemu zawsze jest pomocna swoim Klientom

 

:)

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo że jestem tu nowa i nie znam się praktycznie wcale na astronomii a już zwłaszcza na astrofotografii ośmieliłam się zagłosować za plebiscytem.

 

Pomijając wszelkie wątpliwości, które macie (ponieważ nic na ich temat nie potrafię powiedzieć) chciałabym dodać, że dla takiego amatora jak ja bardzo interesujące byłoby oglądanie czegoś takiego. Dużo zdjęć, dużo fajnych ujęć może być naprawdę pouczające. Jeśli zdecydujecie się że plebiscyt się odbędzie będę z tego powodu bardzo zadowolona i będę pilnie śledziła jego przebieg :)

 

Witaj na Forum , dobrze ,że jesteś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, że to wcale nie jest takie oczywiste. Zdecydowanie więcej zależy od szczęścia z warunkami pogodowymi, pogodzenia tego z "życiem", oraz... umiejętnościami obróbki (i, nazwijmy to - talentem, wyczuciem, etc.).

 

Żeby nie być gołosłowny:

http://www.astroeder...sky/deepsky.htm

 

Sądzę, że po tym linku przestaniecie mówić, że DSLR robi gorsze zdjęcia od FLI ProLine ;)

 

Genialne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post będzie torchę taki z rodzaju "nie znam sie, to się wypowiem", nie focę, nie mam sprzętu, ale oglądać lubię ;).

 

Przede wszystkim - fajny pomysł, bo i coś dla focących i dla oglądaczy. Tylko trzeba byłoby oddać głos w ręce ludu, np. przez zliczanie lajków, jak to bywało z Sumasowym wydaniem bodaj. Opcja z gronem oceniających prfesjonalistów w tym fachu jest kusząca, ale raz, że trzeba ich wyłonić, dwa - zawsze byłaby to decyzja niezbyt społeczna, że tak powiem :). Swoją drogą możnaby się pokusić też o wydzielenie odpowiedniej sekcji w forum, gdzie automatycznie zbierane byłyby foty, które dostały określoną wcześniej liczbę głosów.

 

Co do samego plebiscytu - może byłoby fajnie podzielić go choćby na przedziały wedle długości ogniskowej? Wrzucać do jednego kotła foty z małych teleskopów i armat jest jednak trochę niesprawiedliwe. Owszem, liczy się pomysł itd., ale powiedzmy sobie szczerze: większa rura to detal, a ten nie jest opatrzony jak choćby obiekty w całości dostępne w mniejszych ogniskowych.

 

Ew. można pomyśleć o podziale wedle długości czasu naświetlania lub liczby klatek. Odkąd zacząłem tu zaglądać, podobała mi się idea szybkich zdjęć - chyba nawet kiedyś rzuciłem pomysł fot ograniczonych czasowo do powiedzmy 30 minut. W tej konkurencji rywalizacja dużych i małych ogniskowych mogłaby chyba nieźle wyglądać.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba byłoby oddać głos w ręce ludu, np. przez zliczanie lajków, jak to bywało z Sumasowym wydaniem bodaj. Opcja z gronem oceniających prfesjonalistów w tym fachu jest kusząca, ale raz, że trzeba ich wyłonić, dwa - zawsze byłaby to decyzja niezbyt społeczna, że tak powiem :).

Albo opcja trzecia. Jednego zwycięzcę wybiera jury, drugiego społeczność (taka nagroda publiczności).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że niezależnie od dokonanego wyboru, jury będzie przez niektórych z automatu posądzane o stronniczość, kolesiostwo i wzajemne mizianie kakaowych oczek.

Po co prowokować kwasy w środowisku? Niech decyduje społeczność - jej wyboru nie da się zaskarżyć (wróć, przecież parę lat temu znalazł się jeden, który próbował <_< ).

Poza tym, tam gdzie ludzie sami głosują, jest z reguły większy oddźwięk akcji - bo w jakiejś małej części decydujesz o wyniku plebiscytu zamiast bycia jedynie biernym widzem.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z głosowanie przez wszystkich jest jeden - jak zapewnić żeby każde zdjęcie otrzymało odpowiednio dużo ocen żeby można je traktować jako miarodajne. No i w ogóle czy będzie ocena w postaci liczby czy tylko zliczanie kliknięć?

Jak ograniczymy się do zliczania "lajków" to moim zdaniem wartość takiej oceny będzie niezbyt wysoka. Po pierwsze będą problemy z wiarygodnością bo tutaj przecież też jedni się lubią a inni nie, poza tym nie będzie wiadomo za co i dlaczego, nie będzie wiadomo co poprawić w przyszłości itd.

Ja bym poszedł jednak na jakiś kompromis. Przykład:

W pierszym etapie Jury złożone z osób, które czają temat, ocenia każde zdjęcie przyznając oceny w kilku kategoriach - od techniki po estetykę.

Po takiej ocenie wyłania się czołówkę np. 10 zdjęć. W drugim etapie głosują użytkownicy forum i wybierają samymi kliknięciami np. 3 najlepsze ich zdaniem zdjęcia. Po zliczeniu kliknięć dowiadujemy się kto wygrał ostatecznie.

Istnienie Jury jest moim zdaniem konieczne do selekcji bo zapewnia takie samo profesjonalne spojrzenie na każde zdjęcie.

Poza tym bardzo często osoby słabo zorientowane w temacie nie zdają sobie sprawy, że zdjęcia które wydają im się słabsze, są tak naprawdę dużym osiągnięciem gdy weźmie się pod uwagę użyty sprzęt i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łaa...sorry. Klikałem ten temat w nowej zawartości i nie zauważyłem, że w ogóle jest taki dział jak "Plebiscyty i konkursy".

Myślałem, że tego już nie ma na forum. :Boink:

 

W takim razie mam jeden pomysł - może by tak nie podpisywać kto zrobił dane zdjęcie? Pewnie przy niektórych można się będzie domyślić ale nie będzie pewności i zmusi to do oglądnięcia wszystkiego... ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W takim razie mam jeden pomysł - może by tak nie podpisywać kto zrobił dane zdjęcie? Pewnie przy niektórych można się będzie domyślić ale nie będzie pewności i zmusi to do oglądnięcia wszystkiego... ;)

 

całkiem fajny pomysł. jestem za :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten pomysł jest nierealizowalny przy aktualnej formule plebiscytu. Pamiętajcie, że przy każdym miesiącu zbierane są zdjęcia, które publikowane były na forum (kwalifikacja powyżej X lajków). Dopiero w tym miejscu głosujemy ankietami, ale na ogół już dosyć dobrze znamy większość zdjęć.

 

Z drugiej strony autor (twórca) i zdjęcie (dzieło) tworzą zawsze nierozerwalną całość, niezależnie od tego, ile taka jedność ma wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super.

 

Generalnie jestem za jedną, wspólną kategorią, choć pewnie z "marketingowego" punktu widzenia pewnie przydałaby się osobna rywalizacja "dla początkujących" z zastrzeżeniem, że np. lauretem w tej kategorii możnaby być tylko raz. Podoba mi się pomysł z głosowaniem na anonimowe zdjęcia. Od strony technicznej możnaby to zrealizować jako osobny dział forum, w którym tematy byłyby konkursami, a zalogowani uczestnicy mogliby umieszczać w nich posty zawierające wyłącznie zdjęcia. Kilka if'ów w skrypcie forum załatwiłoby, żeby w tym dziale nie pojawiały sie dane autora. Dopiero po roztrzygnieciu konkursu i zamknięciu tematu dane byłyby pokazywane. Dzięki temu, "administracja" forum będzie musiała jedynie założyć temat i po określonym czasie go zamknąć, ewentualnie ogłaszając wyniki.

 

Anonimowość prac w trakcie głosowania załatwia sporo problemów (w tym pjak się dowiaduję powód zniknięcia poprzedniego konkursu). Nie będzie problemów, że ktoś wygrał "za zasługi" lub dlatego, że własnie zrobił zakupy za 100kzł w Astromarkecie lub, że nazywa się Adam J. ;). Oczywiście uważam także, że wszyscy zarejestrowani forumowicze powinni móc brać udział w konkursie niezależnie od statusu forumowo-astromarketowo-spoleczno-...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się pomysł z głosowaniem na anonimowe zdjęcia.

Ale przecież to nierealne. Każdy dokładnie wie, kto zrobił dane zdjęcie, tym bardziej, że wcześniej będzie je widział tu na forum w astrofotografii, a także w innych miejscach.

 

Anonimowość prac w trakcie głosowania załatwia sporo problemów (w tym pjak się dowiaduję powód zniknięcia poprzedniego konkursu). Nie będzie problemów, że ktoś wygrał "za zasługi" lub dlatego, że własnie zrobił zakupy za 100kzł w Astromarkecie lub, że nazywa się Adam J. . Oczywiście uważam także, że wszyscy zarejestrowani forumowicze powinni móc brać udział w konkursie niezależnie od statusu forumowo-astromarketowo-spoleczno-...

 

Primo, czasy się zmieniły i jednak społeczeństwo astro mocno wyewoluowało. Sądzę, że już nie jest tak łatwo nawijać kit, jak kiedyś. A secundo, zawsze ktoś się może przyczepić. Zrobisz wariant A, to powie, że ustawiony pod konkretną osobę, pójdziesz w wariant B, powie, że manipulujesz softem do głosowania, itp, itd. Jeżeli czegoś nauczyłem się przez te konflikty, to na pewno to, że nie należy w ogóle zawracać sobie gitary pojedynczymi trollami w obliczu tysięcy normalnych ludzi.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zachęty dodam, do czego może taki plebiscyt prowadzić. Oto jedna z ostatnich większych wystaw astrofotografii, którą zrealizowałem dzięki dobrym kontaktom i relacjom na Astropolis. Mam nadzieję, że będzie można organizować takie akcje szerzej i częściej. Dorobienie do tego "mordy" plebiscytu nadaje wyjątkowego charakteru i czyni tę dziedzinę jeszcze bardziej "sexy", że tak się wyrażę.

 

http://www.niebokopernika.pl/artykul/ale-kosmos

 

Tak więc, głosujcie :D

487046_378878058826764_1719985466_n.jpg

536076_378878082160095_1811974178_n.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.