Skocz do zawartości

Plebiscyt: Najlepsza astrofotografia [Nowa edycja]


Adam_Jesion

Czy AP powinno mięc swój plebiscyt astrofotograficzny?  

128 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy AP powinno mi?c swój plebiscyt astrofotograficzny?



Rekomendowane odpowiedzi

A może dałoby się zatrudnić zawodowe jury do rozstrzygnięcia konkursu - tylko nie wiem gdzie poza naszym środowiskiem znaleźć tych "zawodowców" :icon_biggrin:

"Dzienny" fotograf czy plastyk nawet z tytułem doktora, nie ma pojęcia o astrofotografii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może dałoby się zatrudnić zawodowe jury do rozstrzygnięcia konkursu - tylko nie wiem gdzie poza naszym środowiskiem znaleźć tych "zawodowców" :icon_biggrin:

Najlepsze jury to jednocześnie najlepsi astrofotograficy. Problem tylko w tym, że to właśnie oni mają brać udział w plebiscycie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Pomysł jest genialny głosuję zdecydowanie na TAK. Aby zabawa była atrakcyjna dla wszystkich uczestników proponuje utworzyć kategorie "wagowe" - to nie żart.

 

- Kategoria papierowa do 2 K

- Kategoria musza do 4 K

- Kategoria kogucia do 8 K

- Kategoria lekka do 16 K

- Kategoria lekkopółśrednia 32 K

- Kategoria półśrednia 64 K

- Kategoria średnia 128 K

 

dla uproszczenia nie liczyłbym bajerów upraszczających fotografię (przykładowo własne obserwatorium :icon_rolleyes: ) a zostawiłbym jedynie te podstawowe jak:

 

- optyka (obiektyw, filtry, ff/fr)

- detektor

- montaż

 

I rozumiem że nie trzeba super sprzętu aby zrobić świetną fotkę ale generalnie wyjątki potwierdzają regułę !

 

Gdyby zdjęcia z niższych kategorii zasługiwały powinna być możliwość ich promowania do wyższych co autorowi dodawało by prestiżu/miru a bractwu zaświecało światełko w tunelu.

 

Podział na kategorie rozwiąże problem frustracji forumowiczów którą często się tu spotyka. Podział na takie kategorie pozwoli również na ocenę własnych umiejętności bez płonnego wyczekiwania czy może ktoś coś napisze czy nie !

 

Ot takie jest moje zdanie - i proszę nie bądźcie dla mnie zbyt surowi !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kategorie nie maja na celu zaglądanie komukolwiek w portfel - chodzi o to aby nie dopuścić do rywalizacji między wagą papierowa a superciężka - chyba każdy trzeźwo rozumujący człowiek przyzna mi racje ?! Ja osobiście nie mam problemu z tym ile na sprzęt wydałem - mam nadzieje że koledzy również ?

 

Każdy chętny dodając zdjęcie wybiera w kreatorze sprzęt jaki posiada i automatyczne zostaje wrzucony do odpowiedniej kategorii. Ceny powinny być liczone jak za sprzęt nowy bo to nie konkurs co się komu udało zdobyć i w jakiej cenie.

 

P.S.

W kategorii superciężka umieściłbym Teleskop Hubble'a i VLT :groupwave2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda jestem tylko biernym obserwatorem astrofotografii i nie zamierzam tego zmieniać ale chciałbym zabrać głos w dyskusji. Pomysł wydaje się bardzo ciekawy, będę z przyjemnością śledził ten wątek.

 

Może zamiast wprowadzać bardzo subiektywne kategorie dotyczące sprzętu i doświadczenia warto podzielić astrofotografie w sposób bardziej naturalny tzn według tematu np:

 

- najlepsza fotagrafia DS

- najlepsza fotografia ubiektu US

- najlepsza fotografia "szeroki kadr"

Edytowane przez Stendhal
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast wprowadzać bardzo subiektywne kategorie dotyczące sprzętu i doświadczenia warto podzielić astrofotografie w sposób bardziej naturalny tzn według tematu np:

 

- najlepsza fotagrafia DS

- najlepsza fotografia ubiektu US

- najlepsza fotografia "szeroki kadr"

Szczerze? Ta idea jest mi aktualnie najbliższa - z wielu powodów (także technicznych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Ta idea jest mi aktualnie najbliższa - z wielu powodów (także technicznych).

 

Problemy techniczne mogą wystąpić, ale będą to zawsze tylko problemy techniczne.

 

Na forum jest zarejestrowane jakieś 11627 użytkowników - teraz należy się zastanowić czy zabawa będzie polegała na tym, że 11600 użytkowników będzie głosowało na ~ 20 osób z czołówki (sam tak będę robił, bo znam prace kolegów) czy może każdy z 11627 użytkowników będzie miał szanse zaprezentowania swoich prac z przeświadczeniem, że ze sprzętem, który posiada odwalił kawał dobrej roboty i w kategorii, w której się plasuje może uzyskać wyróżnienie - bo przecież większość z nas jest ze swoich prac dumna (czasami tylko wkradają się wątpliwości przy oglądaniu cudzych fotek :icon_rolleyes: )

 

To tyle już się nie wypowiadam i zachęcam do głosowania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Coś mi właśnie zaświtało w głowie. Było kilka pomysłów podziału uczestników wg takiego czy innego kryterium.

Może jednak zrobić grupy od najmniej do najbardziej zaawansowanych ale na zasadzie wyboru własnego.

Jeżeli ktoś chce startować z najwyższą półką astrofotografów to może sobie wybrać grupę najbardziej zaawansowaną a jeżeli uważa że nie ma szans i woli rywalizować na niższym szczeblu to wybiera inną grupę - mniej zaawansowaną.

W ten sposób unikamy dzielenia ludzi wg z góry narzuconych kryteriów bo sami sobie wybiorą taką grupę w jakiej chcą startować. Oczywiście możemy też pod koniec wybrać najlepsze zdjęcie spośród wszystkich zwycięzców grup. bo różnie to może być.

Deklaracja co do grupy, w której startuje zdjęcie, powinna być robiona przy każdym zgłoszeniu żeby można było dowolnie zmieniać grupy z miesiąca na miesiąc czy nawet zależnie od zdjęcia. Będzie tu też wtedy miała znaczenie strategia wyboru grupy co dodaje nowego smaczku rywalizacji ;)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczmy co będzie w głosowaniu za październik. Czy wygra wylukrowane zdjęcie ze sprzętu, który można by zamienić na niezłe auto osobowe? Czy wygra jakiś ciekawy klimatyczny obiekcik, rzadkiej maści astro-klejnocik niezamożnego astrofotografa z pomysłem? Sprawa jest otwarta i nieprzesądzona bo wybory ludzkie nie zawsze są racjonalne i głosować będą nie tylko specjaliści od obróbki astro-zdjęć :lame:

Edytowane przez Stendhal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.