Skocz do zawartości

Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

czy ktoś z Was korzystał z programu Alignmaster - twórcy Guidemastera? Korzystał ktoś z niego?

 

http://www.alignmaster.de/

 

jako, że moja lunetka biegunowa nadaje się tylko i wyłącznie do zgrubnego ustawiania na biegun szukam jakiegoś alternatywnej i co najważniejsze szybkiej metody ustawiania montażu na biegun.

 

Nie zawsze mam dostęp do DEC 0st na południowym i wschodnim/zachodnim niebie żeby skorzystać z metody ustawiania via PHD (poza tym na dużej ogniskowej wykres DEC strasznie skacze).

 

Nie mam obserwatorium a moje sesje astrofotograficzne wiążą się z wyjazdem - stąd potrzeba w miarę szybkiego ustawiania montażu na biegun.

 

Za wszystkie sugestie będę wdzięczny :-)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas,prostota tej metody i uzyskiwana jakość szybko zrekompensuje zakup lunetki.

Obawiam się, że zakup lunetki nie rozwiąże problemu, gdyż to najpewniej jest kwestia nieosiowego nagwintowania. Będę to musiał sprawdzić z inną lunetką - może się uda na zlocie i jakiś uprzejmy ktoś pożyczy mi swoją :-) - jeśli wyjdzie, że to lunetka a nie gwint w osi to kupuję nową...

jeśli nie to niestety pozostanie mi poleganie na oprogramowaniu.

 

Swoją drogą - ta metoda jest dobra jeśli nie masz zbyt ciężkiego setupu, bo korzystasz z tej metody jak masz zupełnie nieobciążony montaż (bez przeciwwag i teleskopu).

Jak dorzucisz do tego 20kg (przeciwwagi i teleskop) to całość może "usiąść" na trawiastym podłożu i ustawienie się rozjedzie...

dlatego zawsze chcę ustawiać już z całym setupem na montażu.

 

ale dzięki za propozycje.

 

masz przecież GOTO w montażu, więc może spróbuj tej metody

sumas, ten program właśnie poniekąd korzysta z tej metody - alignowanie na 2 gwiazdach przy pomocy goto - a następnie wylicza odchył od bieguna i przy pomocy raz AZ i potem ALT ustawia się montaż tak jak pokazuje.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę powiedzieć że jestem bardzo mile zaskoczony w/w softem.

Wcześniej wykonałem bardzo ale to bardzo na "oko" ustawienie GP w lunetce. Następnie wykonałem pełną kalibrację na gwiazdach (CG5 GT). Czyli w sumie 6-ciu. Następnie Alignmax. Po odpaleniu PHD wykres przypominał prawie taki jaki uzyskiwałem po około godzinie zabawy w PHD z ustawianiem na GP (uroki taniego zestawu). Mała korekta i wykres jest bliski ideału. Ustawiłem właśnie sesję na 25x5minut. W klatce 5-cio minutowej FWHM na niektórych gwiazdach wynosi 1,059 w warunkach miejskich, balkonowych. Uważam to za bardzo dobry wynik.

No i zszedłem z RA agr. z 60 do 50. :icon_biggrin: .

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli widać, że soft działa :-)

 

_Spirit_ mam pytanie (poszło też na PW ale zadam tutaj) - czy po kalibracji na 2 gwiazdach, jak Alignmaster prosi Cię żeby użyć jednej osi (AZ lub ALT) by wycentrować gwiazdę - daje się u Ciebie trafić w idealny środek kadru za pomocą jednej osi?

Ja jak raz testowałem z balkonu (najpewniej źle wyważyłem) i miałem odchył ok 1cm a w polu odchył miałem ok 2-3mm - ale nie udało mi się trafić idealnie w centrum.

 

i czas ustawiłeś UT + 2?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem to w/g tutoriala. Czyli na początku użyłem pokręteł tylko w jednej osi AZ i skalibrowałem gwiazdkę jak najbliżej środka. Oczywiście było przesunięcie w jednej osi. Ale tak na chłopski rozum zrozumiałem że za chwilę będę poprawiał w drugiej osi ALT więc jej nie ruszałem. Następnie wykonałem drugi krok - czyli kalibracja w ALT. Efekt naprawdę wyszedł niezły.

Po wszystkim wykonałem w PHD kalibrację i uruchomiłem guide. RA trzymała ładnie natomiast w DEC musiałem wykonać minimalną korektę.

 

Czas - w tej chwili nie pamiętam. Ale bawiąc się przyciskami góra/dół ustawiłem taki jaki mam w systemie :Salut: . Ważne faktycznie jest aby podać dokładne współrzędne ale w erze GPS`a w telefonach komórkowych nie jest to problem. Na HTC polecam zwykły kompas. Tylko że czasem trzeba wystawić rękę za balkon :) . Ewentualnie możemy skorzystać np. z Targeo.pl i po kliknięciu PPM mamy pokaż dane współrzędne miejsca.

 

Chyba kupię ten soft.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas - w tej chwili nie pamiętam. Ale bawiąc się przyciskami góra/dół ustawiłem taki jaki mam w systemie :Salut: . Ważne faktycznie jest aby podać dokładne współrzędne ale w erze GPS`a w telefonach komórkowych nie jest to problem. Na HTC polecam zwykły kompas. Tylko że czasem trzeba wystawić rękę za balkon :) . Ewentualnie możemy skorzystać np. z Targeo.pl i po kliknięciu PPM mamy pokaż dane współrzędne miejsca.

 

No właśnie ten czas w lewym górnym rogu to UT i do niego trzeba dodać to co w ramce obok miasta.

Na tej podstawie wylicza LMST

 

Matthias podał mi link, żeby sprawdzać czy wyliczenie LMST zgadza się z tym podanym na tej stronie:

http://tycho.usno.navy.mil/sidereal.html

 

Ale również zastanawiam się czy nie kupić tego softu.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem.

Wybrałem Warszawę opcja time domyślnie jest na 2 i się automatycznie nie zmienia. Ma tak zostać? Z podanej strony wylicza mi czas -2h -

10:20:33.8 LST a jest 12:25

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Załóżmy że teleskop/guider nie jest ustawiony idealnie z osią montażu. Co wtedy. Przecież ustawiamy polarną po obrazie z kamery ...

 

PS. Kupiłem ten soft :)

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kupię jak tylko przetestuję free triala. Spirit dobrze zrozumiałem procedurę?

 

- wpisać pozycję GPS i strefę czasową

- setup połączenia z telepem

- wybrać parę gwiazd

- użyć przycisku goto

- doprecyzować położenie w centrum gwiazdy nr 1 ruchami montażu

- to samo z gwiazdą nr 2

- uruchomić procedurę align AZ

- użyć śrub horyzontalnych żeby ustawić gwiazdę w centrum

- uruchomić procedurę align ALT

- użyć śrub ALT żeby ustawić gwiazdę w centrum

- powtórka, finito

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem.

Wybrałem Warszawę opcja time domyślnie jest na 2 i się automatycznie nie zmienia. Ma tak zostać? Z podanej strony wylicza mi czas -2h -

10:20:33.8 LST a jest 12:25

 

LMST musi być takie jak Ci wyliczy na tej stronie co Ci podałem

UT to czas w Londku :-)

 

zastanawia mnie tylko fakt, że czy to uwzględnia czas letni/zimowy. Ale z tego co patrzyłem to nie. Musi być ustawione Time na 2

Wtedy LMST się zgadza - przynajmniej u mnie.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Załóżmy że teleskop/guider nie jest ustawiony idealnie z osią montażu. Co wtedy. Przecież ustawiamy polarną po obrazie z kamery ...

 

PS. Kupiłem ten soft :)

Super, że kupiłeś :-) Ja zaraz też to zrobię :-)

 

Mi się wydaje, że wygląda to tak, że ustawiasz setup i odparkowujesz teleskop zgrubnie ustawiony w kierunku GP. Potem fixujesz goto i odpalasz Alignmastera.

Albo druga opcja - ustawiasz setup i od razu odpalasz alignmastera - ja tak robiłem - wydaje mi się, że to jest lepsza opcja, bo automatycznie wyliczy Ci błąd od osi idealnego ustawienia na GP i od razu będziesz miał skalibrowane goto :-)

 

:-)

 

- wpisać pozycję GPS i strefę czasową

- setup połączenia z telepem

- wybrać parę gwiazd

- użyć przycisku goto

- doprecyzować położenie w centrum gwiazdy nr 1 ruchami montażu

- to samo z gwiazdą nr 2

- uruchomić procedurę align AZ

- użyć śrub horyzontalnych żeby ustawić gwiazdę w centrum

- uruchomić procedurę align ALT

- użyć śrub ALT żeby ustawić gwiazdę w centrum

- powtórka, finito

 

Najlepiej wg mnie połączyć się z telepem już w docelowym programie (Maxim, cdc) a Alignmaster już przez działającego EQmoda wyśle komendy do montażu.

Poza tym tak.

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mogę startować Alignmastera zaraz po odparkowaniu teleskopu. Nie muszę robić kalibracji goto (EQ6).

 

Chociaż nie do końca rozumiem stwierdzenie "kalibracja na polarnej" - Spirit - możesz sprecyzować?

 

Wykresy SUPER!!! :-) a ile masz na px? i czym prowadzsz?

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o działanie programu Alignmaster. Nie chciał wykonać procedury bez kalibracji GOTO.

Prowadzenie QHY5 + szukacz 8x50.

Rozumiem - najważniejsze, że działa i daje wymierne efekty.

 

Co to px? Pixel?

Tak, przepraszam za skrót myślowy, było już późno :-)

to chyba masz ok 6 arcsek na pixel.

 

Bardzo ładne prowadzenie!

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.