Skocz do zawartości

Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie - wczoraj ustawiałem montaż bez widoczności polarnej.

Ustawiłem zgrubnie na pólnoc i po przeprowadzeniu całej procedury Alignmastera miałem błąd ok 2'. Nie mogłem wyregulować w jednej osi tak by gwiazdka znalazła się z centrum więc ustawiłem najbliżej jak się da.

Po ponownej procedurze by poprawić ustawienie błąd zwiększył się do 2-3stopni...

 

Spirit - miałeś coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem i jeszcze nie było okazji nad tym popracować.

Napisałem do Matthiasa...

zainstaluję dziś bete Alignmastera i zobaczymy czy coś się zmieni.

 

Fakt. Mój montaż to żyjący własnym życiem sprzęt jeśli chodzi o regulację śrubami RA i DEC.

Chyba miałeś na myśli ALT i AZ :-)

 

Najlepszy efekt, jak do tej pory, miałem za pierwszym razem.

Ja mam świetny efekt jak widzę polarną i mogę ją zobaczyć w lunetce biegunowej.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytałem na stronie EQASCOM (jest dedykowany zapis do Alignmastera):

Just a word of caution about using EQASCOM in combination with Alignmaster. You must make sure that the EQASCOM pointing model is disabled whilst alignmaster does it's stuff. So star by clearing out any existing model and put EQASCOM into "dialog mode" for alignment. This is because Alignmaster works by issuing a sync and you want this treated as standard ASCOM sync rather than as a trigger to add an alignment points. Once finished with Alignmaster you are free to reload an existing pointing model and switch to "append on sync" mode (if you prefer it).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm,

Niestety jak na razie zero powodzenia z Alignmasterem.

Zastanawia mnie jedna rzecz:

nie mam obserwatorium i jak wyjeżdżam ze sprzętem to po rozstawieniu wskazuje mniej więcej na GP (tak jak uda mi sie ustawić) - czyli przeciwwagi w dół i teleskop wzdłóż osi RA.

 

Wiadomo, że nie jest to idealnie ustawienie.

 

Powiedzmy, że wybieram parę Vega - Mizar, naciskam by montaż pojechał do Vegi (na 100% nie będzie jej w FOV) więc:

1. czy powinienem odblokować sprzęgła i manualnie znaleźć Vegę w FOV kamerki?

2. czy użyć przycisków na EQMOD/pilot by znaleźć Vegę.

 

Biorąc pod uwagę, że trzeba usunąć wszystkie ustawienia Aligment w EQMODzie to rozsądna wydaje mi się wersja nr 1.

 

Potem montaż leci do Mizara i na podstawie przesunięcia program oblicza rozjazd na biegunie.

 

Dobrze rozumuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Powiedzmy, że wybieram parę Vega - Mizar, naciskam by montaż pojechał do Vegi (na 100% nie będzie jej w FOV) więc:

1. czy powinienem odblokować sprzęgła i manualnie znaleźć Vegę w FOV kamerki?

2. czy użyć przycisków na EQMOD/pilot by znaleźć Vegę.

...

 

chyba nie zrozumiałeś zasady działania tej procedury,

jeżeli masz ustawić montaż na biegun, to w Wegę celujesz całym montażem, a nie tylko rurką teleskopu,

no pomyśl, jedziesz rowerem i masz za cel dojechać na zachód, masz na to szansę pod warunkiem, że skierujesz tam cały rower, nie wystarczy, że obrócisz głowę w tym kierunku,

czyli po najechaniu na pozycję gwiazdki, musisz obracać/podnosić/opuszczać głowicę montażu, a nie luzować sprzęgła, czy używać przycisków z pilota czy softu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas,

Program oblicza błąd na podstawie przesunięcia drugiej gwiazdy względem pierwszej.

Chociaż pewnie masz racje - ostatnio jakoś rozkojarzony chodzę i faktycznie moglem tego nie zrozumieć jak trzeba.

 

W programie jest napisane, żeby przyciskami pilota znaleźć pierwszą gwiazdę ale zapewne referuje to do startu z idealnej pozycji wyjściowej (park) a ja takowej nie mam stąd ten rozjazd...

przypuszczalnie.

Spróbuję tej metody z Celestii.

 

Dzięki.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, chyba odniosłem sukces :-)

Jedyne źródełko światła w tunelu w jakim siedzę :-)

 

Otóż - ściągnąłem sobie Betę Alignmastera i moją uwagę zwrócił checkbox przy napisie - Correct Axis Separately...

 

a więc w paru krokach co zrobiłem:

1. Teleskop zaparkowany, zgrubnie na północ

2. w EQMOD wykasować wszelkie aligment point'y i przestawic go w tryb Dialog Mode (nie zapamiętuje punktów synchronizacji) - podobnie jak z pilota

3. odparkować montaż

4. odpalić Alignmastera (beta)

5. wpisać wszystkie potrzebne dane i ODZNACZYĆ rzeczony checbox

6. wybrać dwie gwiazdy - ja wybrałem Vegę i Mizara

7. naciskamy przycisk goto - montaż sunie do pierwszej gwiazdy z pary (alignmaster sam włącza sidereal tracking w eqmodzie)

8. przy pomocy przycisków w eqmodzie (pilocie) ustawić pierwszą gwiazdę IDEALNIE w centrum (wspomóc się krzyżem, który może wyświetlić w programach)

9. po idealnym ustawieniu - next i goto - montaż sunie do następnej gwiazdy

10. patrz ptk 8

11. Alignmaster oblicza przesunięcie w ALT i AZ po czym przesuwa drugą gwiazdę o określoną odległość i informuje nas "Przy pomocy ALT i AZ ustawić gwiazdę w centrum" - czyli nie każdą oś oddzielnie (jak to wskazuje nam rzeczony checkbox)

12. zrobić poprawkę (mogą być te same gwiazdy, mogą być inne)

 

Po 3 iteracjach miałem tak ustawiony montaż, że za każdym razem goto trafiał IDEALNIE w środek (czy to np M57 czy inna gwiazda) - i cały czas z EQMODem w trybie dialog bez ani jednego punktu synchronizacji.

Teraz pozostaje mi tylko sprawdzić poprawność ustawienia na zdjęciu - ale to po tuningu montażu bo takowego wymaga więc wyniki mogłyby być przekłamane.

 

Jak potwierdzi się ustawienie to mogę zrobić tutka z "obrazkami" :-)))

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dobra, chyba odniosłem sukces :-)

 

Jedyne źródełko światła w tunelu w jakim siedzę :-)

 

Otóż - ściągnąłem sobie Betę Alignmastera i moją uwagę zwrócił checkbox przy napisie - Correct Axis Separately...

 

a więc w paru krokach co zrobiłem:

1. Teleskop zaparkowany, zgrubnie na północ

2. w EQMOD wykasować wszelkie aligment point'y i przestawic go w tryb Dialog Mode (nie zapamiętuje punktów synchronizacji) - podobnie jak z pilota

3. odparkować montaż

4. odpalić Alignmastera (beta)

5. wpisać wszystkie potrzebne dane i ODZNACZYĆ rzeczony checbox

6. wybrać dwie gwiazdy - ja wybrałem Vegę i Mizara

7. naciskamy przycisk goto - montaż sunie do pierwszej gwiazdy z pary (alignmaster sam włącza sidereal tracking w eqmodzie)

8. przy pomocy przycisków w eqmodzie (pilocie) ustawić pierwszą gwiazdę IDEALNIE w centrum (wspomóc się krzyżem, który może wyświetlić w programach)

9. po idealnym ustawieniu - next i goto - montaż sunie do następnej gwiazdy

10. patrz ptk 8

11. Alignmaster oblicza przesunięcie w ALT i AZ po czym przesuwa drugą gwiazdę o określoną odległość i informuje nas "Przy pomocy ALT i AZ ustawić gwiazdę w centrum" - czyli nie każdą oś oddzielnie (jak to wskazuje nam rzeczony checkbox)

12. zrobić poprawkę (mogą być te same gwiazdy, mogą być inne)

 

Po 3 iteracjach miałem tak ustawiony montaż, że za każdym razem goto trafiał IDEALNIE w środek (czy to np M57 czy inna gwiazda) - i cały czas z EQMODem w trybie dialog bez ani jednego punktu synchronizacji.

Teraz pozostaje mi tylko sprawdzić poprawność ustawienia na zdjęciu - ale to po tuningu montażu bo takowego wymaga więc wyniki mogłyby być przekłamane.

 

Jak potwierdzi się ustawienie to mogę zrobić tutka z "obrazkami" :-)))

 

Paweł

 

Było by git dla innych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie efekty? jak z dokładnością? ile czasu zajmuje?

 

tak nawiasem to można by wprowadzić forumowe standardy pomiarów dokładności ustawiania na biegun i przeprowadzić te pomiary na najpopularniejszych metodach. powiedzmy wyłączamy guide na 5 minut, zczytujemy z logu phd ile pixeli gwiazda zdryfowała w tym czasie i przeliczamy na arcsekundy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar pomiarowi nie równy - HEQ5, HEQ6, CG5 GT... ? U jednego napęd wyregulowany, smary ...

 

no tak, ale jak mowimy o dryfie w deklinacji to nie ma znaczenia jakim montazem operujemy. Przy idealnym ustawieniu na biegun to nawet eq3 po 10 minutach nie zdryfuje na N czy S od pozycji wyjsciowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie doznałem olśnienia...

Pomyślałem trochę nad precyzją ustawienia montażu przez Alignmastera i wyszedł na światło dzienne jeden temat - przy najbliższej okazji przetestuję.

 

Sprawa tyczy się "wyjazdowców" czyli tych bez obserwatorium - którzy wyjeżdżają poza miasto.

 

Głównym tematem moich przemyśleń jest ustawienie teleskopu względem osi montażu (czyli gdzie celuje na początku, po rozłożeniu). Kasując wszystkie ustawienia w EQMODzie "mówimy" programowi, że nasz teleskop celuje dokładnie na DEC 90*... co nie zawsze jest prawdą - właśnie w przypadku wyjazdów i rozkładania sprzętu - oczywiście bardziej mi chodzi o to, że teleskop nie zawsze jest w osi montażu...

 

Wg mnie najpierw się trzeba upewnić, że teleskop faktycznie celuje tam gdzie myśli program, a w tym celu należy:

1. odparkować montaż i wybrać mu jakąś jasną gwiazdę

2. odsprzęglić montaż i ręcznie ustawić tą gwiazdę w FOV

3. zaparkować teleskop

 

teraz faktycznie montaż wróci do pozycji wyjściowej (a nie do naszej - w jakiej ustawiliśmy po rozstawieniu setupu) i od tego momentu powinniśmy zacząć procedurę alignmastera...

 

tak sądzę :-) ale jeszcze postaram się zgłębić temat...

 

a może ktoś z Was ma pomysł jak ustawić dobrze położenie początkowe teleskopu na montażu?

 

 

EDIT:

Ok - już wiem - załączam pliczek:

MountHomePosition.pdf

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Jak klikniesz na przycisk "By Now" to przechodzisz do logowania do PayPal'a. PayPal'em możesz zapłacić wcześniej przelewając pieniądze na konto, więc karta kredytowa nie jest wymagana. Ponadto można tez płacić kartami debetowym jak Visa Electron (chociaż nie zawsze), nie muszą to być karty kredytowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzimy na zakładkę Register - Full Version - Buy Now - Otworzy nam się okienko Garzarolli - po prawej na górze będzie Choose a way to pay - klikamy pod spodem ,,Pay with my PayPal account" i przeniesie nas do logowania na nasze konto i to wszystko :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Odświeżam bo nie mogę sobie poradzić z problemem. Posiadam montaż SW EQ-8 i ma być obsługiwany za pomocą laptopa i dodatkowo ma być używany program alignmaster do dokładnego ustawienia na biegun. Połączyłem go jak należy poprzez kabel eqmod z EQASCOM, stellarium scope, stellarium oraz alignmaster.

Wykonuje wszystko jak w tutorialu. Montaż wypoziomowany, ustawiony przyzwoicie na biegun, oraz na pozycję startową home position(w eq-8 jest taka funkcja) i potem włączam montaż i podłączam go kabelkiem.

Moim zdaniem powinno być wszystko ok a nie jest. Alignmaster na pierwszej gwieździe nie trafia o ponad 15 stopni. Dokładnie ten sam błąd mam w stellarium na początku. Gdzieś musi występować ważny problem który powoduje programowe skoszenie montażu.

 

Można oczywiście wysprzęglić i ręcznie skorygować ale chce się dowiedzieć co powoduje ten błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.