Skocz do zawartości

Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

w sumie ciężko mi jakoś doradzić, bo nie znam tego montażu, ale przychodzą mi dwa pomysły do głowy:

1. Czy skasowałeś na początku wszystkie punkty synchroniazacyjne w EQMOD?

2. Jak działa ten "home" position w EQ8? Nie wiem czy prosty Alignmaster to ogarnia, ale wg mnie lepiej ustawić po prostu ręcznie w pozycji "zaparkowanej" (wzdłóż pręta przeciwwag) i tak zacząć pracę z Alignmasterem

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Alignmastera z HEQ5 od roku. To jest bardzo dobra rzecz, moim zdaniem (zaraz pewnie się sypną rózgi za taką obrazoburczą opinię) szybsza i dokładniejsza od PAM (już w pierwszym przebiegu zawsze schodzę poniżej 3')

Nigdy nie miałem opisywanego kłopotu, więc trudno doradzić. Ale.... Jedną z ważniejszych rzeczy, jest faktyczne wyzerowanie EQMODa oraz podanie poprawnego czasu lokalnego (w tym długości i szerokości). Wszelkie pozostałe dane Alignmaster "zasysa" od EQMODa.

 

Jeżeli chodzi o zerowanie EQMODa. To on sobie zapamiętuje punkty synchronizacyjne i nowa sesja tego nie kasuje. Aby te dane wyzerować, trzeba świadomie nacisnąć dwa przyciski które je usuwają.

 

Zauważyłem u siebie jedną prawidłowość. Celność pierwszego najazdu (gdy EQMOD jest wyzerowany) zależy przede wszystkim od dokładności ustawienia "home position"/parkowania (przy HEQ5) oraz od wypoziomowania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi jest nieco niżej i w lewo. Nie wiem dokładnie jaka jest różnica, ale zdarzyło mi się raz czy dwa, że ten "właściwy" nie wyzerował całkiem liczników i należało nacisnąć ten drugi żeby pozbyć się "resztek". Od tamtej pory dla spokoju, naciskam oba pod rząd i mam gwarancję że jest wszystko wyzerowane :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi czysci informacje o synchronizacji punktow. W zaleznosci od ustawien podczas synchronizacji kolejny punkt jest dodawany do listy, albo tylko powoduje przesuniecie calej zapamietanej matrycy punktow odniesienia. Zeby miec czyste sumienie warto kliknac oba resety :)

 

Wystukane z Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Została wydana kolejna wersja programu z możliwością testowania do listopada.

I teraz pojawił się dla mnie mały problemik, może Pomożecie....

Pojawiła się nowa zakładka do zaptaszkowania z czasem letnim Daylghtsaving:

Aling1.jpg

Na dzień dobry program uruchamia się z wartością czasową Time 2.

Moim skromnym zdaniem powinno się ustawić Time 1 (mieszkam w Polsce) i zaznaczyć ptaszka przy Daylghtsaving gdy mamy czas letni.

I to samo czyli Time 1 i bez ptaszka przy Daulghtsaving gdy mamy zimę.

Aling1.jpg

Co Wy na to huh.gif

Nie mogłem przetestować pod niebem bo oczywiście były chmurwy :(

 

 

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... więc dobrze kombinujesz.

Dziękuję :)

 

Dla posiadaczy Celestronów dodam tylko, że aby uruchomić program wybieramy w Setup - Celestron teleskope, a jeśli chodzi o uruchomienie montażu to odpalamy go normalnie i po zatwierdzeniu naszych danych wykonujemy Quick Aling, montaż zostaje w pozycji startowej a na pilocie w łapce lub wirualnym na pulpicie mamy CGEM Ready (w moim wypadku bo mam CGEMa) i wykonujemy procedury jak Paweł opisał w swoim tutorialu - pomijamy oczywiście EQMODa.

 

Edytowane przez Jacekerbel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam, serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

Pozwolę sobie odświeżyć temat ponieważ po wczorajszym ustawieniu montażu HEQ5 na biegun przy użyciu programu alignmaster (ostateczny błąd na poziomie ok 0st 00'12'' i 0st 00'16'' w obu osiach) i po spojrzeniu przez lunetkę biegunową ze zdziwieniem zauważyłem, że gwiazda polarna nie znajduje się na małym okręgu w widoku lunetki biegunowej (po którym gwiazda polarna porusza się w ciągu doby) a jest przesunięta do środka tego okręgu (w kierunku bieguna) o ok 1/3 promienia tego okręgu.

 

Czy macie podobne doświadczenia lub jakieś pomysły czym może być spowodowane takie przesunięcie?

 

Dodaję link do zdjęcia pokazującego (+/-) pozycję gwiazdy polarnej w lunetce biegunowej po przeprowadzeniu procedury w Alignmasterze:

https://www.dropbox.com/s/x0olrhkaytffvj3/polarna.jpg?dl=0

 

Lunetka na 95% jest dobrze skalibrowana, montaż na 95% wypoziomowany (5% pozostawiam gdyby w jakiś sposób coś jednak się przesunęło).

 

Dodatkowo prośba o potwierdzenie lub zaprzeczenie jednej rzeczy. Czy to prawda, ze montaż wystarczy wypoziomować wyłącznie w lini Wschód - Zachód? Wydaje się to sensowne biorąc pod uwagę że wypoziomowanie w lini PN-PD zmienia się śrubami ALT na montażu ustawiając Gwiazdę Polarną na odpowiedniej wysokości w lunetce biegunowej.

 

Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie sugestie co jest nie tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, serdecznie wszystkich forumowiczów.

Witamy serdecznie :-)

 

Pozwolę sobie odświeżyć temat ponieważ po wczorajszym ustawieniu montażu HEQ5 na biegun przy użyciu programu alignmaster (ostateczny błąd na poziomie ok 0st 00'12'' i 0st 00'16'' w obu osiach) i po spojrzeniu przez lunetkę biegunową ze zdziwieniem zauważyłem, że gwiazda polarna nie znajduje się na małym okręgu w widoku lunetki biegunowej (po którym gwiazda polarna porusza się w ciągu doby) a jest przesunięta do środka tego okręgu (w kierunku bieguna) o ok 1/3 promienia tego okręgu.

 

Czy macie podobne doświadczenia lub jakieś pomysły czym może być spowodowane takie przesunięcie?

 

Dodaję link do zdjęcia pokazującego (+/-) pozycję gwiazdy polarnej w lunetce biegunowej po przeprowadzeniu procedury w Alignmasterze:

https://www.dropbox.com/s/x0olrhkaytffvj3/polarna.jpg?dl=0

 

Lunetka na 95% jest dobrze skalibrowana, montaż na 95% wypoziomowany (5% pozostawiam gdyby w jakiś sposób coś jednak się przesunęło).

Szczerze - nie wiem :-)

Nigdy nie podchodziłem do tego by sprawdzać to w ten sposób - dla mnie wymierny efekt był w postaci prowadzenia i wynikowego zdjęcia :-)

Być może jest lekko kopnięta lunetka, albo źle wyjustowana mapka w lunetce.

Sprawdź czy dobrze montaż prowadzi i gwiazda nie ucieka w deklinacji.

 

Dodatkowo prośba o potwierdzenie lub zaprzeczenie jednej rzeczy. Czy to prawda, ze montaż wystarczy wypoziomować wyłącznie w lini Wschód - Zachód? Wydaje się to sensowne biorąc pod uwagę że wypoziomowanie w lini PN-PD zmienia się śrubami ALT na montażu ustawiając Gwiazdę Polarną na odpowiedniej wysokości w lunetce biegunowej.

Tak, wystarczy wschód zachód. Jak stawiasz montaż to i dak go podnosisz by oś obrotu montażu zrównała się z osią obortu ziemi :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisales, czy powtarzasz procedure alignmastera [przy roznych parach gwiazd] czy jest to jedna proba. Z doswiadczenia z tym programem wiem ze dopiero kolo trzeciej proby zaczynala sie powtarzalnosc wyniku, po wykonaniu procedur gwiazdke mialem przesunieta podobnie jak Ty, delikatnie mowiac daleko od koleczka :) i tez bylem w miare przekonany, ze justowanie lunetki jest poprawne.

 

Przed uzyciem tego programu musisz miec tez zsynchronizowane go-to [najlepiej platesolve]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o 3 próbach masz na myśl trzy różne od siebie pary gwiazd, tak? Ja procedurę powtarzałem cały czas na dwóch tych samych gwiazdach. Dziś jeśli pogoda dopiszę spróbuję z innymi gwiazdami i zobaczę czy położenie Polarisa w lunetce się zmieni.

 

Czy gwiazdę z dala od kółka miałeś po 1 parze a po 3 znajdowała się już ona na obwodzie kółka czy cały czas była z daleka od niego?

 

I wyjaśnij proszę co masz na myśli pisząc o zsynchronizowanym Go-To przed użyciem alignmastera? Do sterowania swoim HEQ5 PRO wykorzystuje EQmoda przez interfejs EQdirect-bluetooth i według poradników przed rozpoczęciem procedury alignmastera trzeba w EQmodzie usunąć wszystkie wcześniejsze punkty kalibracji go to (przyciskami clear sync data i clear align data). Chyba, że masz na myśli jeszcze coś innego?

 

Nie posiadam kamery a do ustawienia gwiazd w środku pola widzenia używam okularu z krzyżem.

Zabawę z telskopem zacząłem bardzo niedawno, dlatego przepraszam jeśli zadaję pytania o rzeczy dla Was oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witajcie, odgrzewam starego kotleta. Czy ktoś byłby w stanie udostępnić mi (za opłatą jeśli będzie taka chęć) Klucz seryjny do Alignmastera? Strona internetowa chyba od lat już nie działa. Program wciąż jest dostępny do ściągnięcia ale bez rejestracji ani rusz... 

 

A rzecz rozbija się o to, że szukam względnie prostego programu do alingacji montażu LXD75 na Polarną do astrofotek, gdzie mój poziom zaawansowania jest raczej raczkujący więc nie mam możliwości sprawnie ogarnąć Maxima czy bardziej skomplikowanych programów... Przynajmniej na razie. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Archis napisał:

nie mam możliwości sprawnie ogarnąć Maxima

To może procedura alignacji na Polarną za pomocą Sharpcapa? Jest bardzo prosta i dokładna, działa w darmowej wersji 2.9 

Więcej tutaj, razem z tutorialem. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SharpCap spoko ale jeszcze nie ogarnąłem kabelkologii żeby podłączyć aparat do laptopa. A zrobienie kabelka Canon/RS232 bez lutownicy i chociażby podstawowej wiedzy jest też niestety poza moim zasięgiem... A z tego co widzę, to do SharpCapa już by się przydało podłączyć też i aparat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.