Skocz do zawartości

Recenzja: C-8 Edge HD - wszechstronna supermaszynka?


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Do maków ST nie produkuje tych focuserów niestety i nie da się "podpasować"

Jedyne wyjście w maku do zewnętrzny max krótki focuser lub (np baadera-ale jest

dość szeroki i nawet w mak 150 chyba trzeba dorabiać przedłużkę poza to pokrętło

wystajacą bo inaczej go nie założysz...w Polsce do kupienia w większości sklepów astro.

BP35-0N2957035-01.jpg

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę...Szkoda, że nie ma opcji, gdyż opcja z microfocuserem zewnętrznym znacznie wydłuża ogniskową i wiadomo co za tym idzie...,bądź co bądź, chciałbym się bliżej przyjrzeć temu ustrojstwu (może po jakiś przeróbkach w maku czy microfoc...,dało by się coś zaradzić,po za tym pod koniec roku planuję zakup sct 8'' więc i tak będę szukał czegoś takiego), tak więc jeśli to nie problem, proszę podaj jakiś namiar gdzie to można nabyć...Z góry Wielkie Dzięki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda bo w nr. 1/2012r. Urania-Postepy Astronomii mozna przeczytac recenzje Celestrona Edge gdzie dowiadujemy sie o wbudowanych wentylatorach i raz na zawsze problem chlodzenia SCT zostal rozwiazany. pomimo wysokiej ceny, jak dla mnie, osemka miala byc kiedys teleskopem docelowym. widac nikt tego nie sprawdzil piszac ten artykul. dzieki za informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dzięki,masz rację, znalazłem to. Widziałem instrukcje i niestety wymagało by to co najmniej konkretnej ingerencji w tubę.

Zastanawia mnie fakt,że konstruktorzy SW w makach nie przewidzieli tego, że kiedyś kogoś gdzieś może irytować brak w precyzji w ostrzeniu,pozostawiając właściwie tylko jedną drogę w precyzyjnym ostrzeniu poprzez ''wydłużenie ogniskowej'' przez dodanie wyciągu....

Cóż jak to mówią : jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma..... Dzięki za wszystko..pozdrawiam.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając w kolejności: ten artykuł w Uranii na temat C8 edge to niestety

....no comments - czytałem mam wrażenie że Autor czy Autorzy nie mieli do czynienia

z tym sprzętem w praktyce a swoje mądrości wywiedli z danych z reklam producenckich, to

nie jest nawer recenzja, trudno nazwać co to jest...

 

Co do mobilności setupu tuba lekka, statyw również, głowica trochę waży ale jest zwarta,

miałem na myśli objętość, czas rozstawiania jakieś 40 sekund...

Ja do przewiezienia mam walkzkę w której mieści się ota z kątówką.

To jest taki zestaw który można zabrać na weekendowy wyjazd nie przejmując się

że zabraknie miejsca w bagażniku na walizki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie...Tym razem chciałbym zapytać Ciebie o spostrzeżenia czysto subiektywne jako osobę ze sporym bagażem doświadczeń obserwacyjnych przez wiele różnych teleskopów.

Jak byś porównał posiadanego celestrona HD z celestronem bez HD oraz starcie tego pierwszego z makiem 180 (podobny rozmiar lustra) na planetach ale nie tylko. Pytam,ponieważ mak 180 był obiektem mojego ''pożądania'' lecz z racji większego przelotu optycznego w sc (wiadomo co za tym idzie-szersze pole-swoją drogą jakie maksymalne pole można celestronem 8'' uzyskać),zmieniłem kierunek pożądań na celestrona 8'' bez HD i teraz (po Twoim artykule) zastanawiam się czy jednak nie dozbierać do HD gdyż chciałbym kupić bardziej docelowo i cieszyć się tym przez długie długie lata w polu ale przede wszystkim na balkonie (nie lubię się wyzbywać tego co już mam).

Ostatnia rzecz dotyczy wagi,dokładnie 6035 gramów,czy uważasz, że EQ 3-2 na stalowych nogach jest w stanie to uciągnąć???ponoć max dla eq3-2 to 7-8 kg do wizuala. Pyram,ponieważ dopiero następne plany będą dotyczyć zmiany montażu (na chwilę obecną kierunek to Heq5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W stosunku do "zwykłego" SCT 8" z powłokami XLT różnice nie są aż tak duże, głównie dotyczy to możliwości obserwacji

szerokiego pola bae anomalii typu koma. Jeśli nastawiasz się głównie na planety to zakup Edge nie ma sensu.

Optyka jakościowo pomijając aplantyczność jest na zbliżonym poziomie-moim zdaniem.

W Edhe dochodzi nam bardzo designerskie wykonanie OTA, teleskop jest po prostu udany wizualnie,

mamy też sprzęgła do blokady lustra ale to jest przydatne głównie w astrofotografii, mamy też system

fastar umożliwiający fotografię głębokiego nieba (ale akcesoria są tu drogie i nie do końca jest

to fotografia DS w sensie jakościowym - chociaż i tu można znaleźć piękne fotki, może kwestia

wprawy?)

Ogólnie moim zdaniem edge jest wart dołożenia kasy, jest bardziej uniwersalny ale jakiejś powalającej

różnicy nie ma.

Montaż będzie za mały, na dużych powerach focusowanie będzie powodowało drgania, lepiej

klasę wyżej tzn. EQ5 albo coś w rodzaju Ioptron Tower dla wygody.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę,że eq3-2 jest na granicy udźwigu niemniej to rozwiązanie tymczasowe a docelowe jak wspomniałem heq5 może lx80 choć o tym drugim niewiele jeszcze wiadomo.

Jeszcze wspominałem o szerokości pola i ze znalezionych okularów wychodzi mi ,że swan 40 da najszersze pole. Jest to półka znacznie poniżej tej, z której Ty brałeś okulary do testów lecz za nim ja dosięgnę tak wysoko sporo czasu niestety musi minąć, więc szukam alternatywy dlatego zastanawia mnie poprawność obrazu w takim zestawie. SC prawdopodobnie będę miał pod koniec roku a to dobry moment na szersze pole więc nie miej mi za złe, że pytam teraz. Po prostu kuję żelazo puki gorące a oczywistością wydaje się być fakt, że nie raz nie dwa obiekty DS (głównie gromady) też będę oglądał, gdyż je uwielbiam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LX 80 czyli montaż widmo :szczerbaty:

 

Dla 40mm nie wiem czy już nie będzie winietowani dzisiaj sprawdzę z ES 34mm 68st to odpiszę.

Myślę że bezpieczniej swan lub baader (najlepiej asferyczny).

W węższych okularach niebezpieczeństwo winietowania szybko maleje ale przelot

też ma swoje ograniczenia. Ja zrobiłem tak, że zamontowałem wcześniej posiadany

diagonal do sct 2" jest to maksymalna opcja uniknięcia winietowania i nie

wydłużania ogniskowej (i zwiększania światłosiły ofcrs) setupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie takie widmo http://astromarket.pl/montaze-1/montaze-paralaktyczne/montaz-astronomiczny-eq-az-meade-lx80.html :icon_biggrin:

 

Kurtka, myślałem że tak 1.5-1.8 w porywach do 2 stopni nie będzie problemu a tu widzę.... zaraz nie widzę, to chyba widmo :laughbounce2:

Oczywiście żartuję i do sprawy podchodzę jak najbardziej poważnie, więc gdy pogoda Ci dopisze podziel się kolejnym odkryciem...pozdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest montaż widmo który jest w ofercie wielu firm bez wskazania terminu dostaw, meade miał go testować

i zakończyć testy maksymalnie w lipcu tego roku. Montaż z tego co wiem jest niedostępny w EU a w stanach

chyba były zapisy i na tym się zakończyło na razie... (może się mylę bo już "ewolucji tego sprzętu nie śledzę).

Coś musiało być "nie halo" z tym montem skoro tak długo jest poprawiany, no ale lepiej tak niż wypuszczenie

bubla za niemałe w końcu pieniądze.

 

 

Co do okularków: z 40mm plosslem winieta jest widoczna na granicy akceptowania, dużo mniejsza niż w MAK150

ale jest...Z okularem 34mm ES (68st) niemal niewidoczna lub na tyle niewielka że nie przeszkadza, więc myślę

że okulary 33-34mm to max. Powery będą ok.60-70x i do DS-ów idealne, może w z wyjątkiem Plejad czy "chichotek"

ale na tych dwóch gromadach świat się nie kończy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż widmo...,psia kość,zabłądziłem i poszedłem nie w te mańkę :scratchhead: jak się nie ma w głowie to się ma w nogach...

 

Kurcze szkoda co do tego pola, byłem przekonany, że pole dla SC w końcu z niższą wartością f (10) z o wiele większym przelotem od przykładowego maka nie będzie stanowiło większego problemu a tu wychodzi na to, że nie do końca.

 

To właśnie jedno z takich miejsc, w którym należy podkreślić, że nie ma teleskopu do wszystkiego zmuszeni wyborem jednego kosztem drugiego a popularne SC dają jedno i drugie lecz z pewnymi ograniczeniami niczym krówka na wielkiej łące chcąca skubnąć dalej lecz łańcuch jej na to nie pozwala ale nogami sięgnie :laughbounce2:

 

Wielkie dzięki za poświęcony mi czas, życząc kruczego nieba pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.